Doma to nezkoušejte. Vyrobili nám smartphone po vzoru slavného youtubera

  0:18aktualizováno  0:18
Populární youtuber JerryRigEverything není jen slavný ničitel chytrých telefonů, ale čas od času sáhne i k jejich netradičním úpravám. Skleněná záda telefonu zbaví barevné vrstvy a získá tak čiré sklo, skrz které jsou vidět vnitřnosti přístroje. My jsme si jeden takový kousek nechali vyrobit.

Google Pixel 3 s průhledným zadním krytem | foto: iDNES.cz

I když se výrobci dnes snaží vymýšlet různé detaily, jak se odlišit od konkurence, design mnoha smartphonů si je vzájemně velmi podobný. Výrobci se tak snaží své novinky oživit například barevností a každý rok přichází z novými nečekanými kombinacemi. Huawei třeba u letošního P30 zvolil i dost neobvyklou oranžovou barevnou variantu, loni se hodně prosadily barevné přechody. A Google u svých modelů Pixel 3 a 3 XL přišel i se zvláštní barevnou variantou Not Pink v jakési tělové a krémové růžové barvě.

Fotogalerie

Právě ten jsme se rozhodli podrobit kůře po vzoru youtuber známého jako JerryRigEverything. Nápad nevznikl úplně náhodou. U Pixelu 3, který jsme závěrem loňského roku pořídili pro redakční testy, se nám totiž podařilo nešťastnou náhodou rozbít displej. Tuto situaci řeší spousta uživatelů moderních smartphonů, u pixelu nám ji ale zkomplikoval fakt, že pro tyto telefony u nás neexistuje autorizovaný servis .

Zvolili jsme jinoucestu. Displej jsme si objednali na internetu a o opravu požádali servis neautorizovaný. O záruku jsme přišli, ale to nás u telefonu zakoupeného v USA stejně netrápí, reklamovat by ho nebylo kde. Nesnadného úkolu vyměnit displej u redakčního pixelu se ujal servis CELKOM Praha. Jeho pracovníci přišli s nápadem, zda nechceme v rámci opravy telefon „zkrášlit“ právě průhledným krytem.

Po chvíli váhání jsme souhlasili. Samotné zprůhlednění krytu je oproti výměně displeje vcelku lehkou záležitostí, kterou zvládnou zkušenější „kutilové“ doma. Ale raději to nezkoušejte, i tak může Pixel 3 (či jiný smartphone – metoda funguje u mnoha typů) přijít k úhoně a ztráta záruky je jistotou.

V rámci operace je třeba jen sejmout zadní kryt, což u pixelu vyžaduje „prořezat“ se lepidlem, které drží zadní sklo na místě a zároveň zaručuje vodotěsnost. Pomoci si lze nahřátím okrajů fénem, jen je třeba být opatrný a telefon nepřehřát. Žiletce nebo řezáku se ale stejně nevyhnete, přičemž vám pomůže přísavka, kterou lze skleněná záda nadzdvihávat.

I když se tento úkol zdá být snadný, kvůli pevnému lepidlu a flex kabelům, které jsou složeny hned pod skleněným krytem, to vůbec není snadná práce. Takže opět varování. Doma to nezkoušejte, snadno poškodíte třeba kabeláž čtečky otisků prstů, integrovanou v zadním krytu.

Po sejmutí krytu už jde o velmi jemou práci, která navíc potvrzuje, jak odolné je dnes sklo Gorillla Glass. Pro docílení průhledného efektu je totiž třeba jednoduše seškrábat vrstvu barvy, která je tu ještě kryta jakousi fólií. Chce to trochu trpělivosti a barva mizí. Ostrý nůž stopy na skle nezanechá, ale rýt do něj samozřejmě není radno. Trpěliví umělci by možná dovedli v laku vytvořit dokonce i libovolné obrazce. Barva drží pevně a při troše snahy se v ní dá „kreslit“.

Nenápadně dokonalý smartphone Česko vynechává. Test Google Pixel 3

Znovu tu ale musí zaznít naše doporučení, ať to u svého smartphonu, který funguje bezvadně a je ještě v záruce, rozhodně nezkoušíte. Rizika jsou veliká. Kdo má trochu odvahy nebo telefon bez záruky, může zásah nechat na některém ze servisů. Naše „kůra“ by podle CELKOMu vyšla asi na tisíc korun podle typu přístroje.

Náš pixel získal tímto zásahem skutečně originální vzhled. Hned pod zadním sklem tu je totiž velká cívka bezdrátového dobíjení a přímo nad ní NFC anténa, která obkružuje čtečku otisků prstů. Zatímco předtím byl i v růžovém provedení Pixel 3 docela nenápadný kousek, teď rozhodně budí pozornost. Odhalená „střeva“ telefonu vypadají zajímavě a na rozdíl od nálepek u částečně průhledných modelů od HTC či Xiaomi jsou skutečná. U pixelu pomáhá vytvořit atraktivnější vzhled i dvojí propustnost světla. Vrchní část s hladkým sklem místy vypadá, jako by nebyla  kryta vůbec, zatímco větší spodní skrývá vnitřnosti pod jakýmsi lehkým závojem.

Je skoro škoda, že něco takového Google nenabízí standardně. U pixelu totiž opravdu není třeba žádná změna konstrukce. Naším neautorizovaným zásahem smartphone pouze přišel o voděodolnost, a to kvůli tomu, že bylo k přilepení zadního krytu třeba použít méně odolnou průhlednou pásku.

 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Vypečený dárek ke každému xiaomi. Antivir měl zadní vrátka

Xiaomi Mi Mix 3 boduje poctivou vysouvací konstrukcí a špičkovou výbavou. I...

Malware je asi to poslední, co by uživatel ve svém smartphonu uvítal. Jenže škodlivý kód může být v zařízení hned po...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Další z rubriky

Honor připravuje silné zbraně. Chystá se i špičkový model Pro

Honor View 20 pařížská premiéra

Koncem dubna v Číně a později v květnu v Evropě představí Honor svoji řadu 20. Měla by obsahovat tři modely: hlavní 20,...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Budou takový iPhone lidé chtít, až ho uvidí? Design ukázal ukradený díl

Nejvyšší model iPhonu 11 bude mít trojitý foťák. Výstupek fotomodulu je opravdu...

Od premiéry nových iPhonů nás dělí přibližně pět měsíců, ale vzhled toho nejvybavenějšího z nich už možná známe. Unikl...

Najdete na iDNES.cz