Čtvrtek 9. července 2020, svátek má Drahoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. července 2020 Drahoslava

Philips Az@lis 288 - umí hodně, stojí málo (recenze)

aktualizováno 
Philips uvádí na trh nový mobilní telefon. Jmenuje se Azalis 288 a je nástupcem modelu Azalis 238. Do vínku dostal nové funkce a lehkou odtučňovací kůru. Azalis 288 má ambice a předpoklady na trhu uspět.
Mobilní telefony značky Philips nepatří na našem trhu k nejrozšířenějším. Od dob legendárního, ale problematického Fizze neměl Philips ve své nabídce model, který by přesvědčil zákazníky, že právě on je pro ně ten pravý. Philips Azalis 238 a především Azalis 288 mají konečně předpoklady proniknout mezi mobilní elitu. Azalis 288 má hodně užitečných funkcí, jeho váha klesla pod bájnou hranici 100 gramů a i vzhled telefonu je elegantní a podařený. Předpokládaná cena okolo 5000 Kč, by z něj mohla učinit častý objekt zájmu kupujících.

Vzhled

Azalis 288b Oproti svému předchůdci ztratil Azalis 288 půl centimetru v pase a 28 gramů na váze. Z neohrabaného tlouštíka 238 se pod dohledem inženýrů z Philipsu stal elegantní Azalis 288 s rozměry 119 x 44 x 23 mm a hmotností 97 gramů. Telefon opticky vypadá větší a těžší, než ve skutečnosti je. Azalisu přesto není možné upřít určitou eleganci, především barevná kombinace předního panelu je velmi decentní. V nabídce budou k dispozici dvě barevná provedení, námi testované stříbrné a modré.

Zadní část telefonu je celá černá a na krytu baterie najdete drobné logo výrobce. Tato zdánlivá maličkost má svoji praktickou funkci. Logo je vyrobeno ze speciálního plastu a nad povrch přístroje mírně vystupuje. Pokud telefon položíte na pevnou podložku, logo funguje jako lepící páska a telefon nemá tendenci po podložce cestovat. S určitým omezením se dá tato drobnost využít i při cestách autem, kdy stačí položit telefon na palubní desku a při normální jízdě telefon vydrží na své původní pozici až do cíle cesty. Telefon se nemůže pochlubit integrovanou anténou, která by ještě více přispěla k jeho kompaktnímu vzhledu.

Displej

Displej Azalise vás na první pohled neohromí. Vzhledem k proporcím celého telefonu se totiž zdá být menší, než ve skutečnosti je. Displej je samozřejmě plně grafický a pro jeho lepší čitelnost je v noci oranžově podsvícen. Čas i intenzita podsvícení jsou relativně dlouhé, takže je možné telefon využít i jako záložní kapesní svítilnu. V menu nastavení displeje si může uživatel nastavit jeho kontrast a velikost zobrazovaného písma. Tato funkce, která se nazývá Zoom, dává uživateli na výběr, zda bude číst až pět řádků textu v menším fontu, nebo jestli s ohledem na počet dioptrií využije zvětšení zobrazovaného písma a spokojí se jen s třemi řádky textu.

Azalis 288d

V pohotovostním stavu najdete na displeji informaci o názvu sítě vašeho operátora, aktuální čas, kde je možné zvolit mezi digitálními hodinami a analogovým ciferníkem. Na spodním řádku Azalis informuje o datu a okolo hodin, které jsou umístěny přesně uprostřed displeje, se zobrazuje až 6 ikon s informacemi o zvoleném režimu. Displej je dobře čitelný.

Baterie

Oproti svému staršímu sourozenci má Azalis 288 baterii Li-Ion, což přispívá k nižší hmotnosti telefonu. Kapacita baterie je 550 mAh. Výrobce ve svých materiálech uvádí, že telefon vydrží až 4 hodiny nepřetržité komunikace, nebo čtrnáct a půl dne v pohotovostním režimu. V našem testu, který stále pokračuje, zatím Azalis vydržel být nepřetržitě na příjmu více než 4 dny a se zhruba dvaceti minutami volání stále hlásí plnou baterii. Připomínáme, že baterie zatím nebyla korektně naformátována. Pokud se i v praxi potvrdí výdrž telefonu prezentovaná výrobcem, stane se Azalis jistě miláčkem mnoha uživatelů, kteří mnoho neprovolají, ale také neradi nabíjejí.

Ovládání telefonu

Azalis 288e K ovládání slouží pět horních kláves, z čehož jsou dvě určeny pro příjem a ukončení hovoru, jedna klávesa umožňuje přístup do menu, další je určena pro přímý přístup k WAPovému prohlížeči a dominantní je střední čtyřsměrná kurzorová klávesa. V pohotovostním režimu tato klávesa umožňuje pohybem doleva přístup k seznamu volání, směrem doprava nabídne telefonní seznam, stiskem nahoru a podržením zablokujete klávesnici a nakonec pohybem dolů a podržením, můžete zadávat hlasové povely. Azalis 288 má samozřejmě také 12 alfanumerických kláves. Všechny ovládací prvky jsou na čele přístroje, mimo hlavní panel není žádná klávesa, což zpříjemňuje a zjednodušuje obsluhu.

Dominantním prvkem ovládaní nových modelů od Philipse je "kolotoč" ikon v každém menu (podobně jako u Sony). Výjimkou je seznam hovorů, SMS a telefonní seznam, kde jsou jednotlivé položky uspořádány pod sebou. Toto uspořádání poněkud znesnadňuje umístění ovládacích šipek, které jsou směřovány horizontálně a pohyb v těchto menu je přitom vertikální. Základní menu telefonu má sedm položek. První s názvem Služby operátora, ve kterém je umístěn Sim Toolkit, servisní čísla a funkce spjaté s WAPovým prohlížečem. Druhý v pořadí je Telefonní seznam, po kterém následuje složka věnovaná práci s SMS zprávami. Následuje přehled volání, organizér a nadstandardní funkce. Poslední položka základního menu je věnována nastavení telefonu.

Podstatnou úsporu v ovládání telefonu představuje možnost rychlé volby, podobně jako u telefonů Motorola. Nastavení pro klávesy 2 až 9 (klávesa 1 je rezervována pro přístup do schránky a klávesa 9 pro výběr jazyka) je možné provést v menu nastavení/rychlá volba. Uživateli pak stačí zapamatovat si, co pod kterou klávesou uložil, a do hlavního menu nepotřebuje chodit. Pro uživatele, kteří si neradi ukládají do své paměti takovéto informace, připravil Philips další zjednodušení. Ke každé funkci rychlé klávesy je možné uložit hlasový příkaz, pro jehož užití stačí dlouze podržet spodní část kurzorové klávesy (OK) a vyřknout potřebný povel. Rozpoznávání funguje u Azalise 288 naprosto perfektně, vždyť také Philips patří k průkopníkům této funkce u mobilních telefonů. Historici jistě vzpomenou model Spark, který uměl vytáčet telefonní čísla pomocí hlasových příkazů jako jeden z prvních telefonů na světě.

Telefonování

Azalis nedisponuje vnitřním telefonním seznamem, musíte se spokojit s kapacitou své SIM karty. Seznam uskutečněných, přijatých a zmeškaných hovorů je společný a zachovává chronologickou posloupnost. U každého z hovorů je možno vyvolat informaci o datu, hodině a délce hovoru. Samotný hovor přístroji nečiní žádné potíže, citlivost na přijímaný signál je velmi dobrá a výsledný zvuk velmi čistý.

Azalis 288f Na příchozí hovory vás Azalis upozorní jednou z devatenácti melodií, ovšem pokud by vás žádná nezaujala, tři si můžete složit sami. Na rozdíl od předchůdce 238 má model 288 možnost stahovat melodie z webu společnosti Philips, popřípadě si je majitelé tohoto modelu mohou mezi sebou posílat jako přílohy SMS zpráv. Vše ovšem záleží na podpoře operátora. Pokud by zvuková signalizace nestačila, k dispozici je i vibrační vyzvánění.

Pro jednoduché vytáčení čísel je možné použít funkci hlasové volby jména ze seznamu. Použití je stejné jako u hlasových povelů ovládajících funkce telefonu. I tato hlasová operace funguje naprosto bezchybně a umožňuje další zjednodušení práce s telefonem.

Krátké textové zprávy

Práce s krátkými textovými zprávami nepředstavuje u Azalise 288 žádný závažný problém, ačkoliv pár zajímavostí telefon přináší. První je způsob psaní nové zprávy. Po zvolení operace spjaté s vytvořením nové SMS zprávy je nejdříve nutné zadat, komu bude zpráva určena. Teprve poté bude uživatel vyzván, aby si vybral, jestli bude psát na čistý displej, použije-li jednu z předdefinovaných zpráv, nebo bude chtít poslat melodii. Na odeslanou SMS zprávu je možné si nechat zaslat doručenku a pro psaní je možné využít prediktivního zadávání textu T9, bohužel zatím bez podpory českého jazyka. Zajímavou funkcí je vkládání automatického podpisu, který může mít až jedenáct znaků, a vkládání emotikonů, kterých je na výběr více než 50, jejich kompletní přehled s popisem naleznete zde. Pokud bude SMS zpráva s vloženým emotikonem zaslána na mobilní telefon Philips, přijde příjemci také grafický emotikon. Pokud bude zpráva zaslána na mobilní telefon jiné značky, dorazí místo grafického emotikonu univerzální symbol smajlík, známý i ze světa počítačů. Mládí bude mít o zábavu postaráno.

WAP

Azalis 288 má integrovaný WAPový prohlížeč verze 1.1. V nastavení je možné zvolit více profilů, což potěší majitele karet více operátorů. Přenosová rychlost činí běžných 9,6 kbps. V souvislosti s přístupem na mobilní internet je třeba také zmínit integrovaný modem, který umožní uživatelům Azalise 288 využívat i klasický přenos dat, ovšem pouze pomocí kabelu, IrDA port u tohoto telefonu nehledejte.

Další podporované funkce

Azalis 288a Dalším z rozdílů, které přináší Azalis 288 oproti předchůdci 238, je zabudovaný organizér na 28 připomínek. K dispozici jsou tři pohledy na kalendář, denní, týdenní a měsíční. Pro jednotlivou zprávu může uživatel vybrat z několika možností záznamů, u kterých je možno zvolit čas, datum a přidat krátkou poznámku. Organizér má i svůj vlastní zvukový signál, jehož nastavení se provádí v menu nastavení/zvuky. Nechybí budík, kalkulačka, převodník měn, hra Brick (klasický arcanoid) a digitální záznamník na 17 vteřin hlasových poznámek. Ze standardních funkcí sítí nechybí Azalisu nic podstatného.

Azalis 288c Azalis 288 má i zjednodušenou verzi profilů. Uživatel si může vybrat ze sedmi možností. Každý profil je přednastaven již od výrobce a jeho vlastnosti nelze měnit. Například profil auto má tyto vlastnosti: hlasitost vyzvánění na maximum, velikost písma na displeji nastaveno na velké, příjem hovoru možný všemi klávesami. Profily je možné nastavit pomocí kláves rychlé volby. Příjemnou vlastností Azalise 288 je kombinace funkcí organizéru a právě profilů. V organizéru si uživatel může nastavit, kdy se má který profil aktivovat. Tato nastavení je možné libovolně kombinovat s omezením na počet zbývajících volných záznamů v organizéru.

Verdikt

Azalis 288 je příjemný a nenápadný společník, který svému majiteli ostudu neudělá a poskytne mu dostatečný výběr nadstandardních funkcí. Podstatnou výhodou telefonu by měla být velmi příznivá cena. Dva osm osmička bude dostupná již začátkem měsíce června, a to jak v rámci dotovaných telefonů Eurotelu, tak v předplacené GO sadě. Přesná cenová relace není zatím známa, ale předběžně je možné počítat z cenou okolo 5000 Kč v předplacené sadě. Azalis 288 má předpoklady potrápit své konkurenty v kategorii low - endových telefonů, i když na první místo v této kategorii si u Philipsu budou muset ještě chvíli počkat.

Poznámka: Testovaný telefon byl předprodejním vzorkem a nedisponoval menu v češtině. Stejně tak některé funkce byly odlišné od pravděpodobné specifikace telefonů určených na náš trh. Jakmile dostaneme k dispozici prodejní verzi telefonu a zjistíme rozdíly, ihned vás budeme informovat.

Autor:
  • Nejčtenější

Výpadek systémů T-Mobilu pokračuje. Operátor přestal účtovat mobilní data

Už téměř 24 hodin nefungují T-Mobilu interní systémy. Podle operátora si náprava vyžádá desítky hodin. Problém nastal v...

Z nuly na sto za sedmnáct minut. Příští rok se bude nabíjet bleskově

Už letos sledujeme změny k lepšímu, co se kapacit baterií i rychlosti nabíjení týče. Příští rok nás však čekají další...

Prodejní hit od Samsungu teď získáte výrazně levněji

Samsung i v červenci nabízí část své nabídky se slevou. Akce tentokrát platí téměř celý měsíc, končí 27. července,...

Byl by to ideální kompaktní smartphone, jenže nemůže být. Test Huaweie P40

Pro spoustu uživatelů, kteří touží po nadupaném, ale příjemně kompaktním smartphonu, by byl Huawei P40 ideální volbou....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novinka Samsungu je lepší než vyšší model. Ceny jsou však stejné

Nový model s označením Galaxy A31 je poměrně zajímavý kousek, který nabídne třeba velice dobrý displej nebo velkou...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Tyto dva smartphony nemají nic společného, přesto se jmenují stejně

Označení Note kdysi do světa smartphonů přinesl (nejspíš) Samsung, ale pak se v jednu dobu vžilo pro modely s větším...

V mžiku se vyprodal. Přitom kupující ani neví, co si objednali

Firma OnePlus láká zájemce na nový model s označením Nord. Ačkoliv jej ještě ani nepředstavili a o jeho vzhledu a...

Novinka Samsungu je lepší než vyšší model. Ceny jsou však stejné

Nový model s označením Galaxy A31 je poměrně zajímavý kousek, který nabídne třeba velice dobrý displej nebo velkou...

Samsung se střelil do nohy, neuhlídal zatím přísně tajný model

Do premiéry patrně zbývá stále víc jak měsíc, ale podoba nového modelu Note 20 od Samsungu je už nejspíš jasná. O její...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.

Princ George je vztahovačný a drzý, tvrdí jeho kmotra

Šestiletý princ George se na oficiálních fotkách tváří jako andílek a britská královská rodina mu pečlivě buduje image...

Penis a ženský orgasmus. Dvacet centimetrů je optimální, říká studie

Na délce záleží a platí, že větší znamená lepší. Ovšem jen do jisté míry. Největší šanci na uspokojení ženy dává...

Můj boj s nemocí: Když jsem se probudila, neměla jsem nohy

Na začátku to vypadalo, jako bych něco špatného snědla nebo chytla virózu, píše čtenářka Renata svůj příběh do seriálu...

Berenika Kohoutová ukázala postavu po porodu bez retuše

Herečka a zpěvačka Berenika Kohoutová (29) si posteskla, že s pětiměsíční dcerou Lolou se její život otočil o 180...

Velká část českých potravin není ve skutečnosti česká, říká šéf Globusu

Návrh na povinný podíl českých potravin by z regálů vymetl i některé české výrobky, říká v rozhovoru pro MF DNES...