Panasonic zanedlouho začne prodávat nové véčko VS3. Je to jedna z prvních novinek výrobce patřících do nové výrobní řady, která byla poprvé představena na veletrhu 3GSM v Cannes.
Novinka se stejně jako všechna nová véčka Panasoniku odlišuje od předchůdců svým designem. Jeho dominantním prvkem je tenká konstrukce, strohý vzhled a na pohled ostré hrany. Tento trend započal model X800 s operačním systémem Symbian. Dnes vám nabízíme první dojmy z tohoto telefonu, který se začne prodávat koncem léta letošního roku.
Panasonic VS3 má tloušťku 17,6 milimetru. Ostatní rozměry jsou 96 a 46 milimetrů, telefon tedy není nejmenší. Hmotnost je 102 gramů. Vzhled telefonu kombinuje velké čisté plochy a hranatý design. Samotné rohy přístroje jsou sice zaoblené, ale mnohem výraznějším prvkem, kterého si všimnete na první pohled, jsou ostré přechody přední a zadní strany s boky telefonu.
Automatické otvírání a výměnný panel
Panel umístěný na čele telefonu upevněný čtyřmi šroubky je výměnný. Ve standardním balení by měly být kryty náhradní, stejně jako šroubovák pro odmontování šroubků. Náhradní panely jsme k dispozici neměli a ani potřebný šroubovák, takže nemůžeme posoudit, nakolik je výměna panelů snadná. Šroubky připevněný panel ale držel na telefonu jak přibitý, není se tedy třeba obávat o pevnost konstrukce telefonu. Výhrady nemáme ani ke zpracování kloubu a dalších částí telefonu. Použitým materiálem je sice plast, ovšem kvalitní, jak je u japonských firem obvyklé.
Panasonic VS3 má mechanické otvírání, telefon tedy lze otevřít stiskem tlačítka. To je umístěné na levé straně kloubu. Jedná se jen o pružinu a s pomocí tlačítka lze telefon jen otevřít, nikoliv uzavřít. Není to motorové otvírání krytu jaké má Samsung P510. Telefon lze samozřejmě otevřít i ručně. Systémový konektor je netradičně umístěný na levém boku telefonu.
Displej plný barev a superlativů
Panasonic VS3 nemá vnější displej. Ten nabídne až vyšší model. Vnější displej alespoň zčásti nahrazuje multibarevná dioda umístěná pod čočkou fotoaparátu. Hlavní displej nového Panasoniku zasluhuje zvláštní pozornost. Při velkém rozlišení 240 x 320 obrazových bodů totiž dokáže zobrazit až 16 milionů barev (!). Displej je samozřejmě aktivní (TFT) a nabízí špičkové zobrazení. Na displej se vejde devět řádků včetně stavových.
Displeji nelze vyčíst vůbec nic, jedná se o jeden z nejlepších displejů vůbec. Má výborný jas a kontrast, téměř neviditelný rastr a i počet zobrazitelných odstínů barev je vidět na první pohled. Díky hlavnímu displeji odpouštíme telefonu i absenci vnějšího displeje, i když je to jinak nedostatek ve střední třídě mobilů téměř neodpustitelný.
Megapixelový fotoaparát s makro režimem
Dobré zobrazení displeje se hodí při pořizování fotografií vestavěným 1,3 megapixelovým fotoaparátem. Fotoaparát má čtyřnásobné digitální přiblížení a nabízí fotografování v makro režimu. To se přepíná otočným prstencem okolo čočky fotoaparátu. Kvalita snímků je poplatná faktu, že telefon pochází z předsériové produkce. Na konečné zhodnocení kvality fotografií si proto počkáme až budeme mít k dispozici finální vzorek přístroje. Fotografie je také možné pořizovat s celou řadou efektů. Panasonic VS3 umí pořizovat i videozáznamy.
Výbava poplatná střední třídě
Panasonic VS3 je třípásmový (900/1800/1900 MHz) a podporuje datové přenosy GPRS třídy 10, které je možné využít pro Wap 2.0. Telefonní seznam pojme 500 vícepoložkových kontaktů. Jako vyzvánění je možné použít skladbu ve formátu MP3. Vestavěnou paměť telefonu se nám nepodařilo zjistit, stačí pro 80 fotografií v největším rozlišení. Paměťové karty nejsou podporovány.
Telefon je možné k počítači připojit pomocí datového kabelu nebo přes infračervený port. Bluetooth Panasonic VS3 nemá. Telefon podporuje Javu MIDP 2.0 a nechybí předinstalovaná hra. Hra se jmenuje Sonic The Hedgehog a je variací známé hry z herních konzolí. Hra zaujme kvalitním zpracováním. Jedna z mála (předinstalovaných) her, která nás po delší době zaujala.
Inovovaná T9
Další výbava zahrnuje přehledný kalendář s měsíčním, týdenním a denním náhledem, budík s pěti časy buzení, hlasový záznamník a kalkulačku. Psaní textových zpráv usnadňuje vylepšené prediktivní zadávání slov T9, které nabízí na výběr jednotlivá slova. Psaní tak připomíná vkládání textu iTap. Při psaní slova se v rámečku přes polovinu displeje zobrazují možné varianty slova z právě zadaných písmen. Není tedy třeba poslepu přepínat varianty, jako u běžného systému T9. Stačí si směrovou klávesou potřebné slovo vybrat a nečekat, jestli se v nabídce objeví či nikoliv.
Telefon píše textové zprávy s diakritikou a tak je také odesílá. České diakritice se dá vyhnout výběrem z nabídky slov pomocí uvedeného vylepšeného zadávaní textu.
Povedené véčko
Panasonic VS3 je elegantní stylové véčko, které vedle osobitého designu zaujme špičkovým displejem. Ten patří mezi absolutní špičku, ve své třídě se mu nikdo neblíží ani na dohled. Absence vnějšího displeje je nepříjemná, stejně jako diakritika u slovníku T9. To se ale ještě může změnit u prodejní verze telefonu.
Nový Panasonic by se měl nabízet i ve verzi se zvýšenou výdrží a v odolné outdoorové verzi. Panasonic VS3 by se měl začít prodávat zhruba na konci léta za cenu okolo 7 000 Kč včetně DPH.