Panasonic VS7, VS3 a SA6 představují tři pilíře tohoto výrobce pro rok 2005 v kategorii GSM telefonů. Všechny tři modely jsou si podobné, jedná se o poměrně velká a tenká véčka přísně geometrických tvarů.
V čele celé produktové řady pro GSM stojí model VS7. Stejně jako jeho dva bratři, má i tento model v kloubu pružinu, která při stisku bočního tlačítka vymrští horní část telefonu razantně vzhůru. Tento způsob otevírání véčka je velmi efektivní, ale při jeho zavírání se z kloubu ozve několik podezřelých zapraskání, což nevyvolává příliš velkou důvěru. Stejný systém otevírání ovšem používá také Panasonic X400 a u něj jsme se během testování nesetkali s jediným zaváháním. Nezbývá tedy než věřit výrobci, že tento mechanismus vydrží pracovat dostatečně dlouho.
Všechny tři modely modely spojuje kromě základního tvaru také další výrazný designový prvek známý z modelu X400. Jedná se o střední část kloubu, která přechází na horní část krytu a najdete na něm čočku digitálního fotoaparátu. V případě top modelu VS7 se výrobce rozhodl použít hned 2MPx CMOS snímač a zařadil jej tak mezi hrstku telefonů pro GSM s tak dobrým fotoaparátem. Novinka navíc dokáže snímat kontinuální série až patnácti snímků a můžete tak snadno zachytit zajímavou momentku. Mezi funkcemi fotoaparátu nechybí také makrorežim.
Kryty jsou u nových modelů výměnné, pro jejich uvolnění je ovšem nutné povolit šroubky v rozích telefonu. Na čelní straně VS7 vám bude trochu usnadňovat práci malý barevný STN displej. Po rozevření telefonu se na vás rozzáří velký TFT displej s úhlopříčkou 2,5 palce (320 × 240 pixelů) a schopností zobrazit až 16 700 000 barev. Telefon dokáže regulovat jas displeje v závislosti na intenzitě okolního světla a nemělo by tedy docházet tak často k situacím, kdy například za slunečního dne na mobilu vůbec nic nevidíte.
Pokud jsme se v úvodu zmínili o tom, že všechny tři nové telefony patří mezi ty větší, měli jsme tím v případě VS7 namysli 102 × 51 × 19 milimetrů. Zejména po vyklopení véčka, kde se jeho délka zdvojnásobí, je více než jasné, že tato řada telefonů není určena pro drobné ženské ruce. Hmotnost 114 gramů se zdá v ruce vzhledem k velikosti docela malá. Panasonic VS7 používá Li-ion baterii o kapacitě 830 mAh. Výrobce udává na jedno nabití maximální pohotovostní dobu 10 dnů nebo 5 hodin hovoru.
Tento tri-band telefon nabídne svému majiteli Bluetooth i infraport. Pro připojení k internetu lze ovšem využít jen GPRS třídy 10 (4+2), EDGE nové Panasonicy nepodporují. U nově představených top telefonů, které se mohou dostat na trh v druhé polovině roku, bychom už tuto technologii rádi viděli.
Druhým modelem je odlehčená varianta s označením VS3. Jedná se o trochu menší a lehčí telefon o rozměrech 96 × 46 × 18 milimetrů a hmotnosti 97 gramů. Oba modely jsou si téměř k nerozeznání podobné, jen VS3 postrádá vnější displej. Také rozlišení fotoaparátu je u této levnější varianty o něco menší, ale 1,3 MPx patří stále o pořádný kus nad průměr. V další výbavě chybí tomuto modelu ještě Bluetooth.
Poslední uvedenou novinkou je lehce obrněný Panasonic SA6. Při rozměrech 96 × 46 × 25 milimetrů se ovšem zdá stále poměrně tenký. Oněch sedm milimetrů na výšku ovšem nezabírají jen pogumované nárazníky, ale také extrémně velká Li-ion baterie. V katalogů totiž výrobce uvádí hodnotu, jakou jsme zpočátku považovali za překlep – 1660 mAh. Odolný telefon s 1,3MPx fotoaparátem, který vydrží až dvacet dnů v pohotovostním režimu nebo deset hodin nepřetržitého hovoru, lze považovat za skutečně revoluční. Panasonic jím totiž dokázal odpovědět na přání mnoha uživatelů, a tak doufáme, že se SA6 dostane i na náš a to co nejdřív. Ostatní výbava tohoto modelu je s VS3 totožná, jen kvůli velké baterii telefon váží 126 gramů.
Nové Panasonicy v nás zanechaly docela dobrý dojem. Jedná se sice o velké telefony, které nejspíš nepřesvědčí uživatelky z řad něžného pohlaví, ale zejména poslední z trojce - SA6 by mohl díky enormní výdrži udělat docela slušnou kariéru.
Přímo v Cannes jsme měli možnost krátce otestovat jen model VS3. Panasonic jinak vystavoval makety těchto modelů společně s další řadou určenou pro sítě třetí generace. Příprava nových modelů je tedy zřejmě zatím v plenkách, a tak očekáváme jejich uvedení nejdřív v druhé polovině roku.