Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Panasonic G50 - miniatura s barevným displejem (minirecenze)

Nový Panasonic G50 nahrazuje ve výrobním programu výrobce populární model GD55. Opět se jedná o miniaturní mobil, tentokrát ale již s barevným displejem. Neočekávejte od něj širokou paletu sofistikovaných funkcí, tenhle telefon je tu pro to, aby svého majitele reprezentoval.

Panasonic G50 byl veřejnosti představen již na jarním veletrhu CeBIT. Nyní se začal prodávat v jihovýchodní Asii, koncem roku se snad dostane do prodeje i v Evropě a tedy i na náš trh. Námi testovaný vzorek neměl české menu a je otázkou, jestli je vůbec bude mít, předchozí model GD55 se české lokalizace nedočkal. Panasonic G50 je sice stylový telefon, ale nikoliv luxusní model. Cenou patří do nižší střední třídy, v Asii se prodává v přepočtu zhruba za 6 000 až 8 000 Kč, to podle konkrétního trhu. Cena pro český trh zatím nebyla stanovena, ale lze očekávat, že se bude pohybovat ve výše uvedeném rozsahu. 

   

Nejmenší z nejmenších

Panasonic G50 je miniaturní telefon klasické koncepce. Menší již asi být ani nemůže, alespoň s plnohodnotnou klávesnicí nikoliv. Telefon je zhruba stejně velký jako předchozí model GD55, přesné rozměry jsou: 80 x 43 18 mm a hmotnost nepřesahuje 74 gramů. Menší, než nový Panasonic jsou jen některá véčka, jako například Maxony řady 792x, ty ale těží ze své rozvírací koncepce a jsou díky ní o něco tlustší, než Panasonic. Přes kolibří rozměry se G50 ještě stále slušně drží v ruce, při psaní SMS ale budou ve výhodě dámy s tenkými prsty, ovšem krátkými nehty.

 

Klávesnice tak tak

Klávesnice není tak nepohodlná, jak by se na první pohled mohl zdát. Především alfanumerická tlačítka jsou opravdu malá a poměrně velmi blízko sebe. Přesto se s nimi dá pracovat, ale nejdřív si budete muset zvyknout, že popisky kláves nejsou na tlačítkách jak je zvykem, ale pod nimi. Z počátku je to matoucí, ale lze si na to zvyknout. Celkově je však nutné počítat s tím, že tento telefon určitě nebude patřit mezi přeborníky v psaní SMS. Funkční klávesy, včetně směrové klávesy a dvou kontextových kláves jsou o něco větší a k ovládání telefonu nejsou na překážku.

 

Modrý elegán

Jak již bylo uvedeno, Panasonic G50 je stylový telefon, takže by mu to mělo slušet. To ostatně můžete z fotografií posoudit sami. Vedle námi testované modré barvy krytu se nový Panasonic dodává ještě v barvě stříbrné a jasně rudé. Stříbrná je již trochu okoukaná, stříbrný je kdejaký telefon, modrá a červená varianta je mnohem zajímavější. Přední strana telefonu je vyrobena z lesklého materiálu s kovovým efektem, boky a zadní část z matného materiálu. Na telefonu tak nezůstávají otisky prstů. Kvalita materiálů a celkové zpracování je bezchybné, v dané cenové kategorii nadstandardní. Přední stranu zdobí chromový lem a stejně lesklá tlačítka. Panasonic G50 má pevnou anténu, poněkud netradičního tvaru a docela mu sluší. Klávesnice je výrazně modře podsvícena a ve tmě přímo září.

 

Slušný barevný displej

Hlavní inovací oproti modelu GD55 je barevný displej. Ten má rozlišení 128 x 88 obrazových bodů a vzhledem k rozměrům telefonu je docela velký. Jedná se o pasivní displej, který umí zobrazit 4 096 barev a jeho kvalita je nad průměrem takto koncipovaných displejů. Zhruba na úrovni displejů telefonů Nokia, které jsou také pasivní a umí zobrazit 4 096 barev. Obraz je jasný a kontrastní, samozřejmě kvalit TFT displejů nedosahuje. Je u něj možné nastavit jas i kontrast a to ve velmi širokém spektru. Při psaní SMS se na displej vejde pět řádků textu - nutno podotknout, že opravdu titěrného. Při čtení je k dispozici ještě o jeden řádek více a k tomu jeden řádek stavový. V prvním případě displej zobrazí dva stavové řádky. Písmo na displeji nelze zvětšit, ale pokud nemáte vyloženě problémy se zrakem, přečtete jej díky slušnému kontrastu displeje docela pohodlně.

Panasonic G50

Kliknutím na obrázek se dostanete do fotogalerie barevného displeje Panasoniku G50.  

Ovládání: stejné jako u GD55

Hlavní menu je ikonové, zobrazuje devět položek hlavního menu, tedy to samé, co ukazují i jiné modely výrobce. rozdíl je u kontextových kláves, G50 nemá prostřední tlačítko. Položkami surfujete pomocí vertikální směrové klávesy, ovšem postupujete horizontálně. Pokud nechcete projíždět všechny položky postupně, stačí zvolit číslo menu a jste v něm. Hlouběji zanořená menu jsou již jen textová a vertikálně řazená, logicky se směrovou klávesou. V principu je ovládání telefonu stejné, nebo velmi podobné, jako ovládání modelu GD55 a příliš se neliší ani od jiných modelů značky. G50 a i GD55 ale Panasonic odebírá od společnosti Quanta, takže několik rozdílů se najde.

 

Paměť na kontakty i SMS

Telefonní seznam v přístroji pojme až 255 záznamů, které jsou vícepoložkové. Ke každému jménu můžete přiřadit tři čísla, ikonku, vyzváněcí melodii a můžete kontakt přiřadit k jedné z pěti skupin volajících. Telefon nepoužívá svůj seznam a seznam na SIM najednou, při hledání musíte nejdřív zvolit, který seznam chcete prohlížet. V případě SMS je k dispozici slovník T9, čeština ale v testovaném telefonu nebyla. Zpráva může mít až 1520 znaků a lze do ní vkládat obrázky a melodie - telefon podporuje standard EMS. Do telefonu můžete uložit 50 zpráv, dalších 50 se vejde do archívu, tam je ale budete muset ručně přesunout.

  

Třípásmový, ale bez GPRS

Výbava nového Panasoniku není závratně široká, to podstatné ale zvládne. Vedle barevného displeje se může pochlubit i velmi kvalitními polyfonními melodiemi, které jsou čtyřicetihlasé. Ty které najdete přímo v telefonu překvapí techno stylem, žádný klasický asijský orchestrion z pozměněných aranžmá klasických motivů. Na kvalitě reprodukce má svůj podíl i samostatný reproduktor na zadní straně telefonu. Panasonic G50 je třípásmový (900/1800/1900 MHz), naopak ale nepodporuje GPRS. Jelikož se jedná o stylový přístroj, ani nemá systémový konektor. Při stahování melodií a obrázků, pro které najdete v telefonu vlastní složky (kapacita paměti cca 250 kB), si tak budete muset vystačit s vytáčeným přístupem na Wap, ten telefon nabízí. Telefon nabízí čtyři vyzváněcí profily a samozřejmě u každého z nich, vedle vyzváněcích melodií, i vibrace.

 

Hrajte hry a skládejte melodie

Pokud se cítíte na složení vlastní melodie, můžete se do toho pustit ve skladateli melodií, který nabízí možnost složit polyfonní melodii. Telefon má i diář s týdenním a měsíčním náhledem, kalkulačku, budík, převodník měn a dvě hry: klasickou plošinovku a závody autíček. Obě docela povedené. Víc funkcí ale již od telefonu neočekávejte, v této kategorii, to ani není zvykem. Standardní Li-Ion baterie má kapacitu 780 mAh a telefon s ní má překvapivě dobrou výdrž. S půl hodinou hovoru vydrží na příjmu necelých pět dnů, což není špatný výsledek.

 

Milé překvapení

Panasonic G50 je ryze stylový telefon, který nabízí všechny základní funkce, chybí snad jen GPRS, které je dnes i v těch nejlevnějších telefonech. Naopak malé rozměry, atraktivní design, slušný barevný displej a výborné polyfonní melodie pomáhají novému Panasoniku na špičku mezi stylovými přístroji. Slušná je i cena telefonu, tedy alespoň na těch trzích, kde se zatím prodává. Podle posledních informací chystá Panasonic tento model prodávat oficiálně na našem trhu. Přesné datum zahájení prodeje a ani jeho cenu, ale v této chvíli neznáme.

Fotogalerii barevného displeje Panasoniku G50 najdete zde

Autor:
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

Hodinky od Applu lze předělat na legendární iPod. A není to ani drahé

Šikovné příslušenství pro hodinky Apple Watch je přetvoří v legendární přehrávač hudby iPod. Díky moderním funkcím hodinek navíc taková věc bude umět mnohem víc, než jen přehrávat hudbu.

22. července 2024

Fešák udělal spoustu kroků k lepšímu. Test Motoroly Razr 50 Ultra

Nová generace ohebného smartphonu s véčkovou konstrukcí od Motoroly má rozhodně čím zaujmout. Model Razr 50 Ultra sází především na větší vnější displej a spoustu menších kroků vpřed. Došlo však i na...

21. července 2024

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...