Pomocí legendárního Konami kódu, respektive jeho textové interpretace, lze nový Palm Pre přepnout do vývojářského módu. Jednoduše stačí vypsat frázi „upupdowndownleftrightleftrightbastart“ a telefon nabídne aktivaci vývojářského módu. Ten slouží k připojení telefonu k počítači se spuštěným SDK a je možné pomocí něj do Pre dostat právě programovanou aplikaci. Tu tak lze snadno otestovat. Ve vývojářském módu je přes USB také dostupný linuxový root shell.
Jednoduchou aktivací vývojářského módu ale kutilské možnosti Pre teprve začínají. Irský programátor iPhone aplikací, Steven Troughton-Smith, totiž na svém blogu zveřejnil postup, jak do Palmu Pre dostat prakticky jakýkoli firmware. Při připojování telefonu k počítači stačí podržet tlačítko pro regulaci hlasitosti (směrem vzhůru). Pre se pak připojí ve speciálním módu a lze do něj jednoduše nahrát libovolný neschválený firmware. Steven takto obešel nutnost aktivace Pre – jednoduše vyhledal v kódu stávajícího firmwaru patřičné řádky a vyřadil je. Jeho Pre tak funguje i bez toho, aby jej musel aktivovat s tarifem. Samozřejmě si z něj nezavolá, ale již může začít zkoušet vyvíjet aplikace a provádět různé modifikace samotného systému.
Ani to totiž není vůbec složité. Jádro systému je sice linuxové, ale celé uživatelské prostředí a všechny aplikace jsou napsány v Java Scriptu. To znamená, že máte vlastně celý zdrojový kód rovnou před sebou, nic se nemusí kompilovat. Stačí tedy přepsat kýžené řádky nebo nějaké přidat a tak lze upravit nejen vzhled uživatelského prostředí, ale i funkci samotných aplikací nebo rovnou aplikaci přidat.
Pro Pre lze také podle všeho psát nativní linuxové C/C++ aplikace. Ostatně, to dokázal další ze snaživých hackerů, Sargun Dhillon. Ten na Palmu Pre rozchodil legendární hru Doom, tedy přesněji řečeno jeho open-source klon, PRDoom.
Spousta hackerů se tak již možná v současné době věnuje úpravám webOS, portování různých aplikací na Pre a také se jistě objeví snahy na novém Palmu rozchodit všemožné operační systémy. Co byste řekli na Pre s Windows Mobile, Symbianem nebo Androidem?
Bude zajímavé sledovat, jak se k této situaci postaví samotný Palm. Zdá se, že webOS by mohl po Palm OS převzít štafetu pro hackery příznivého systému. Palm nikdy takové aktivity samozřejmě nepodporoval, nicméně také proti nim nikdy výrazně nezakročil. Uvidíme, zda Palm nastoupí politiku Apple – tedy tvrdé potírání jakýchkoli možností zařízení hacknout. Vzhledem k tomu, jak ale firma první kroky nadšencům usnadnila, je dost možné, že Palm nechá tuto komunitu žít svým vlastním životem.