Palm IIIe, odlehčená varianta Palm IIIx

aktualizováno 
V době, kdy Palm IIIx slaví své úspěchy s rozšířenou, 4MB velikou pamětí a k tomu ještě rozšiřitelnou na 8MB, přichází Palm Computing s novou verzí Palm IIIe, které doplňuje třetí řadu Palmů. Palm IIIe není inovačním modelem. Je spíše modelem doplňujícím, nebo možná lépe říci nahrazujícím. Česky řečeno "levněnkou mezi Palmy".
Palm IIIx v kolébce V době, kdy Palm IIIx slaví své úspěchy s rozšířenou, 4MB velikou pamětí a k tomu ještě rozšiřitelnou na 8MB, přichází Palm Computing s novou verzí Palm IIIe, které doplňuje třetí řadu Palmů.

Vás všechny, kteří byste čekali nějaké novinky či vylepšení musím zklamat. Palm IIIe není inovačním modelem. Je spíše modelem doplňujícím, nebo možná lépe říci nahrazujícím. Česky řečeno "levněnkou mezi Palmy". Podle vyjádření Byrona Connella, product manažera Palm Comutingu se jejich firma tímto novým modelem snaží zaplnit cenovou propast, kterou vytvořily prodejní ceny modelů Palm IIIx a PalmV.

Nejstarší model Palm III si dnes již prakticky nikdo nekoupí, protože Palm IIIx má o 100% lepší displej. A tak je údělem Palm IIIe nahradit výběhový model Palm III levnějším, ale lepším modelem a přiblížit ho tak dalším možným uživatelům.

Srovnání kvality displejů Palm III a Palm IIIx jednoznačně hovoří pro Palm IIIx. První v pořadí na trhu je tak prakticky model Palm IIIx, jehož cena se u nás pohybuje někde kolem 15.500,- s DPH. Palm Computing tedy přichází s modelem Palm IIIe proto, aby snížil cenovou hladinu, která by se měla pohybovat na hladině současné ceny Palm III, t.j. někde okolo 11.500 Kč s DPH. Tím chce Palm Computing docílit, aby se Palm IIIe s vlastnostmi Palm IIIx stal ještě dostupnější a mohli si ho dovolit například i studenti nebo obyčejní uživatelé..

Mohu jen potvrdit. Starší verze PalmPilotů se sice dnes již neprodávájí, ale z druhé ruky se dají sehnat v ceně kolem 2.500,- Kč, čímž jednoznačně konkurují kalkulačkám nebo obyčejným elektronickým diářům, které jsou mnohdy ještě dražší. Pojďme se tedy společně podívat na základní charakteristiky Palm IIIe.

Charakteristika
Palm IIIe není vlastně nic jiného, než "očesaný" model Palm IIIx. Je vybaven procesorem Motorola DragonBall EZ na 16MHz pod správou PalmOS verze 3.1. Tedy stejná technická základna jako u Palm IIIx. Bohužel Palm IIIe má oproti verzi Palm IIIx pouze 2MB operační paměti. Pro některé budoucí uživatele může být tento fakt sice zanedbatelný (sám mám PalmV s 2MB paměti a mám ještě 1MB volný) , ale ze zkušenosti mohu říci, že velikost paměti byl dost důležitý faktor v procesu rozhodování o koupi nové verze Palmu např. u dnes již majitelů nových Palm IIIx, kteří tento model upřednostnili před modelem PalmV.

Palm IIIe by podle všeho také neměl mít slot pro případné rozšíření operační paměti. Co však u Palm IIIe zůstalo je skvělý displej z Palm IIIx. Za sebe musím říci, že ponechání perfektního displeje na úkor snížení kapacity paměti beru osobně za lepší tah, než kdyby tomu bylo obráceně.

Další chybějící součást ve srovnání s předchozími modely je aplikace PocketMirror, která zajišťovala synchronizaci dat s MS Outlookem. Ta se však u nás dá koupit. U modelu Palm IIIx také nebude možnost upgradovat operační systém.

Protože zůstala zachována verze operačního systému 3.1, zůstaly tudíž modelu Palm IIIe všechny vlastnosti jako má model Palm IIIx. Můžete do něj variantně zadat až 6.000 adres, zchůzky na 5 let dopředu, 1.500 úkolů, 1.500 poznámek nebo 200 e-mailových zpráv.

Stejná zůstala kolébka i napájení ze dvou AAA článků. Nezměnil se ani Palm Destop, programové vybavení na PC umožňující zapisování a zálohu dat. Stejně tak zůstal i IrDA port, který patří ke standardu těchto zařízení.

Na závěr se určitě se zeptáte, zda se bude prodávat i u nás. Podle posledních informací, které mám, ano. Je jen otázka času, kdy se dotanou k nám na trh. Je sice pravda, že se doba pro uvedení nových modelů na náš trh neustále zkracuje, ale podle zkušeností s Palm V, na který se čekalo měsíc a po prvních dodávkách se na další kusy muselo znovu čekat si dnes netroufám ani odhadnout. Doufejme jen, že to bude co nejdříve.


 

Nejčtenější

Samsung pustil do světa ohebný model Fold. Rýha v displeji je dost vidět

Samsung Galaxy Fold

Revoluční ohebný model Galaxy Fold se konečně dostal do rukou novinářů a známých osobností. Se světem se podělili o své...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Problémy převratného ohebného Samsungu. Loupe se mu displej

Poškozený displej ohebného smartphonu Galaxy Fold

První vzorky ohebného smartphonu Galaxy Fold, které výrobce poslal recenzentům, zaznamenávají zvýšenou frekvenci...

Nechtěný digitální půst. Tříletý syn zablokoval iPad na téměř půl století

Ilustrační snímek

Nikdy nenechávejte své děti bez dohledu s vašimi mobilními zařízeními. Doporučení, které po vlastní zkušenosti bude...

Samsung má krále fotomobilů. V Česku ho však nekoupíte

Samsung Galaxy S10 5G

Testem organizace DxOMark prošel nejnovější Samsung Galaxy S10 ve verzi pro 5G sítě. A podle očekávání je jeho foťák,...

Další z rubriky

Šampion ve střední třídě se 48MPix foťákem. Recenze Xiaomi Redmi Note 7

Redmi Note 7 od Xiaomi

Nejnovější model Redmi Note 7 od Xiaomi je pořádně lákavým smartphonem. Nejen, že má nejjemnější fotoaparát...

Cena přijatelná, výkon špičkový. Těšit se můžeme na nový malý iPhone

iPhone 8 Plus má 5,5palcový displej z produkce společnosti Japan Display

Apple podle všeho vyslyší volání o pokračování výroby malého iPhonu. Ale zapomeňme na čtyřpalcový displej a na dnešní...

Na tento smartphone jste čekali, pro mnohé je ideálem. Test Galaxy S10e

Samsung Galaxy S10e

Velký displej a přitom kompaktní rozměry. Špičková výbava a výkon a přitom žádné experimentální prvky, které by mohly...

Najdete na iDNES.cz