Nemusíme být první. Oppo proto udělá dokonale funkční skládací mobil

  0:09aktualizováno  0:09
Nástup skládacích smartphonů se zpožďuje. Samsung musel odložit prodej svého Galaxy Fold, konkurenční Huawei by svůj Mate X mohl začít prodávat v červnu. Žádný další konkurent se v nejbližší době na trh nepodívá. Důvodem jsou obavy z nevyzkoušené techniky.

Patent skládacího smartphonu Oppo | foto: Wipo.int

Samsung vyvíjí skládací telefon už několik let. Měl velký náskok a měl být prvním výrobcem s takovým mobilem na trhu. Jenže přes pečlivou přípravu se premiéra modelu Galaxy Fold nevyvedla. Testovací vzorky, které Samsung poslal mezi novináře, vykazovaly vadu kloubu a lidé navíc, v domění, že jde jen o ochranný prodejní prvek, omylem sloupávali fólii na displeji. 

Fotogalerie

Samsung tak musel zahájení prodeje odložit a je dost možné, že prvním skládacím smartphonem na trhu tak bude Huawei Mate X. Ten ovšem také nemá na růžích ustláno. Výdrž konstrukce zatím hodnotit nelze, výrobce telefon k podrobným testům ještě neodevzdal. Ale musí řešit, jestli tento model vůbec dostane Android. To kvůli restrikcím ze strany vlády USA.

Skládací mobily stoprocentně připravují mnohé další firmy, třeba Lenovo by mělo ještě letos ukázat skládací Motorolu Razr, která odkazuje na legendární model stejného jména. Ale premiéra nejspíš bude až na podzim. Je otázkou jestli firma stihne prodej do Vánoc.

Po zkušenostech Samsungu jsou totiž všichni opatrní. Být první je velmi lákavé, strhne to na model i značku značnou pozornost. Ovšem to bude platit i při neúspěchu, čehož se chce každý vyvarovat. Proto i vedení čínského Oppa nepopírá, že firma skládací smartphone sice připravuje, důležité ale je, aby fungoval, ne aby byl první. 

Neveřejně Oppo prototyp už ukázalo, stalo se to na letošním veletrhu MWC v Barceloně. Ovšem opět s tím, že do sériové výroby je stále docela daleko. A jak by měl telefon vypadat? 

To nazačují údaje, které firma poskytla při patentové přihlášce. Tu podala již loni na podzim, nyní jsou informace z přihlášky veřejně dostupné. Telefon se bude překládat na dvě poloviny s displejem na vnějí straně, čímž připomíná řešení Huaweie. 

Technické parametry nejsou známé a cokoliv detailnějšího by nyní stejně bylo předčasné. Podstatná je ovšem jedna zajímavost, telefon má vysouvací kameru. Což je u Oppa často používané řešení, zde docela praktické. U zavřeného telefonu by nebylo možné fotoaparáty na zádech používat. Telefon by tak musel mít objektivy nad displejem, což by ale ubíralo na úhlopříčce.

Autor:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Cizinec s obří baterií a 48MPix foťákem. Test Umidigi F1 Play

Umidigi F1 Play

Ačkoliv značku Umidigi nelze považovat za příliš známou, najdou se v jejím portfoliu zajímavé smartphony. Model F1 Play...

Oprašují zapomenutou koncepci. Bytelný unihertz zaujme fyzickou klávesnicí

Unihertz Titan

Čínský Unihertz připravuje smartphone, který potěší nejen nemotorné uživatele, ale i staromilce. Novinka totiž v sobě...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz