Neděle 11. června 2023, svátek má Bruno
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 11. června 2023 Bruno

Výjimečný telefon pro příznivce čistého stylu a výkonu. Test OnePlus 8T

Už nás ani moc nepřekvapuje, že se výrobci OnePlus daří dělat kvalitní telefony schopné i přes nižší cenu konkurovat těm nejlepším modelům na trhu. OnePlus 8T je dalším ukázkovým modelem, který většinu prvků výbavy zkrátka umí nastavit správně a ještě má příznivější cenu.
OnePlus 8T

OnePlus 8T | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Než se do hry vložily letos levnější modely řady Nord, vydával OnePlus telefony pouze ve dvou vlnách ročně. První byly základní modely, případně jejich Pro varianta (která platila za top model roku), posléze nastoupila ještě „T“ verze, která zpravidla někde přidala, jinde ubrala na výbavě s důrazem na lehce příznivější cenu.

Tento scénář se opakuje i letos a k modelům 8 a 8 Pro tak přibyl ještě model 8T. Je to opět výborně vybavený smartphone, který je v podstatě vylepšeným OnePlusem 8, na variantu Pro mu stále schází jemnější displej a vybavený je také horším fotoaparátem. Ve výsledku je to však skvělý kompromis právě mezi samotnou špičkou a naopak její znatelně odlehčenou verzí. Na co konkrétně se tedy můžete u modelu 8T těšit?

Bude se mi OnePlus 8T líbit?

Musíme uznat, že OnePlus umí uhodit hřebíček na hlavičku, co se designu týče. Telefon je příjemně tenký, kombinuje sklo na zádech a kovové boky. Velkým plusem je matná úprava skleněného povrchu, která nenechává moc příležitostí otiskům prstů, takže telefon vypadá stále dobře i po delším používání. Zároveň máte ovšem možnost využít silikonový kryt v balení.

Modul s fotoaparáty je nad povrch zad vystouplý jen mírně, což spíše přispívá k čistému designu telefonu. Na boku nechybí ani speciální tlačítko pro přepínání telefonu do tichého režimu a z fyzických konektorů je zde jen USB-C.

OnePlus 8T
OnePlus 8T

Ačkoliv OnePlus 8T má formu poměrně obyčejného smartphonu, je to subjektivně jeden z nejlíbivějších smartphonů tohoto roku. Matná záda vždy vítáme a telefon není nijak zbytečně velký ani těžký. Zkrátka máme pocit, že umí navodit ten správný pocit z dobře zpracovaného smartphonu, aniž by se musel snažit zaujmout nějakými extravagantními designovými prvky.

Co displej OnePlusu 8T?

Stejně jako je lahůdkou design, tak i na displej je radost pohledět. Nechybí mu totiž snad skoro nic, co bychom od moderního smartphonu požadovali. Telefon má 6,55" AMOLED displej s rozlišením 1 080 x 2 400 pixelů a disponuje také velmi rychlou obnovovací frekvencí 120 Hz. Poměr stran displeje je 20:9.

Rámečky okolo displeje jsou pak velmi příjemně tenké a průstřel v levém horním rohu je díky malému rozměru rovněž málo rušivý. Pod displejem se nachází optická čtečka otisků, která je rychlá a přesná, patří rozhodně k těm spolehlivějším. Displej má velice slušný jas i podání barev, jak se koneckonců u AMOLED panelů sluší a patří.

OnePlus 8T
OnePlus 8T

Jedinou možnou výtkou tak snad může být pouze nižší rozlišení, v tomto ohledu telefon zaostává za svým sourozencem 8 Pro. Stěží bychom však mohli tvrdit, že jde o nějaký nedostatek vzhledem k tomu, že jemnost displeje činí 402 pixelů na palec, což je stále skvělá hodnota.

Co výkon a výbava?

U OnePlusu 8T není po stránce výkonu příliš co řešit. Vybaven je totiž aktuálně nejvýkonnějším procesorem od Qualcommu, tedy Snapdragonem 865, a to společně s 8 GB či 12 GB operační paměti. To znamená 583 tisíc bodů ve výkonnostním testu AnTuTu, tedy dost na to, aby se zařadil mezi současnou smartphonovou špičku. Samozřejmostí je také podpora 5G sítí.

K dispozici je dále buď 128, nebo 256 GB prostoru pro data, který ovšem už dále nelze rozšířit paměťovou kartou. U první varianty tak možná po čase používání budete muset paměť sem tam promazat, ta vyšší je podle nás stále víc než dostatečná i bez možnosti dodatečného rozšíření. Telefon má tak alespoň sloty na dvě SIM (z každé strany šuplíčku jedna). Konektorovou výbavu pak tvoří pouze již výše zmíněné USB-C, v té bezdrátové pak nechybí NFC, které můžete používat i pro mobilní platby (Google Pay).

OnePlus 8T
OnePlus 8T

OnePlus používá vlastní uživatelské prostředí, Oxygen OS. To je postaveno na Androidu 10. Jde však v podstatě o čistý operační systém Googlu s jen drobnými úpravami, proto jsou oneplusy po mnoho svých předchozích generací tolik populární mezi smartphonovými geeky. Mají totiž právě nejblíže k onomu čistému systémovému zážitku s drobnými vylepšeními, které zlepšují praktičnost používání.

Nad rámec té nejzákladnější aplikační výbavy však u modelu 8T najdete i několik drobností navíc. Je zde komunitní aplikace pro přístup na fórum, Netflix či YouTube Music. Jinak je telefon v podstatě čistým listem papíru a můžete si jej přizpůsobit zcela podle sebe. Vedle domácí plochy pak najdete asistenta od Googlu, kde se vám zobrazuje přehled denních zpráv, počasí a další.

Jak je na tom OnePlus 8T s výdrží baterie?

Vzhledem k tomu, že zaštiťující značka Oppo v současnosti tlačí hodně na rychlost nabíjení baterie, narážíme u tohoto modelu na rekordní 65W rychlonabíjení, které sdílí s několika vzdálenými sourozenci značky Realme (ta také patří Oppu). Samotná baterie telefonu má kapacitu 4 500 mAh, což je zcela přijatelná hodnota. Bezdrátové nabíjení bohužel chybí.

Rychlé nabíjení si užijete s přibalenou nabíječkou a do plné kapacity telefon nabijete za méně než 40 minut. Jak už jsme poznamenali právě u sourozenců od Realme (X50 Pro, 7 Pro), takto rychlé nabíjení vám dává větší svobodu v tom, že stačí pouhých pět minut k nabití 15 procent a deset minut už vám dodá přes 33 procent kapacity. I když telefon nabíjíte třeba na poslední chvíli před odchodem z domu, stále do něj dostanete poměrně hodně energie.

Samotná výdrž telefonu je slušná, i když nic rekordního. Telefon jsme pravidelně vybili po asi dni a půl náročnějšího používání, někdy i rychleji. Těm méně náročným nejspíše vydrží na jedno nabití i dva dny v provozu, ovšem moderní hardware a obrazovka svádí k tomu dávat baterii pořádně zabrat.

Jak OnePlus 8T fotí?

Zde narážíme na asi největší kompromis ve výbavě telefonu. Ačkoliv je zbytek parametrů na skvělé úrovni, fotoaparát je alespoň na papíře něčím, čemu bychom se nedivili ani u střední třídy. Na zádech tak najdete celkem čtyři snímače, ovšem tento smartphone trpí podobnou kompenzací kvality kvantitou, jako tomu bývá právě u levnějších modelů.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T

Parametry jsou tedy následující: hlavní senzor disponuje rozlišením 48 Mpix (f/1,8) a optickou stabilizací, širokoúhlý 16 Mpix a úhlem záběru 123 stupňů. Následují dva pomocné snímače s rozlišeními 5 a 2 Mpix (makro a portréty). Spíše než k modelu 8 Pro má tak 8T blíže k levnějšímu modelu Nord.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T

Po stránce kvality fotografií je zkrátka OnePlus 8T tak trochu „nejhorší mezi nejlepšími“, jak koneckonců naši čtenáři sami nedávno vybrali ve fototestu současných top modelů. To ovšem u telefonu, který je o celkem značnou sumu levnější než běžné top modely, stále o lecčem vypovídá a do kategorie nejlépe fotících mobilů rozhodně patří, byť tak tak.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T

Lví podíl na tom má samozřejmě právě absence optického přiblížení, k focení tak v podstatě využíváte zejména hlavní 48Mpix senzor s pomocí softwarových vylepšení. Ten podle nás podává konstantně celkem dobré výsledky, ani za noční fotografii v příslušném režimu se vyloženě nemusí stydět. Ovšem na současnou špičku zkrátka ztrácí zejména po stránce ostrosti, kdy i menší ořezy jsou na kvalitě snímků znát.

16Mpix širokoúhlý senzor podává vcelku průměrné výsledky a byť to není vyloženě „nouzovka“, na jakou jsme zvyklí u střední třídy, tak stále není moc vhodné s ním fotit v horších světelných podmínkách. V těch dobrých je to zkrátka obstojný širokoúhlý fotoaparát, nic víc, nic míň. Zbylé dva snímače pro portréty a makro jsou zde v podstatě do počtu, což je škoda, kdyby je OnePlus nahradil jedním, třeba jen dvojnásobně opticky přiblíženým, udělal by lépe.

Mám si OnePlus 8T koupit?

Během používání nám OnePlus 8T opravdu přirostl k srdci. Telefon má šarm, jaký se jinde celkem těžko hledá, byť je to spíše pocitová věc. Telefon rozhodně není dokonalý a svou cenou 16 999 korun patří někam do té divné mezery mezi vyšší střední a prémiovou třídu. Nedá se tak označit za vloženě levný, s čímž ovšem výrobce asi ani nepočítal, ovšem oproti prémiovým modelům levný rozhodně je.

Na ně přitom ztrácí v podstatě pouze v jednom aspektu, a to je fotoaparát. Další drobnější chyby pak vidíme třeba v absenci slotu pro paměťové karty (to ovšem u prémiových telefonů není neobvyklé) a také chybějící bezdrátové nabíjení. Jinak má vše, co bychom u moderního telefonu chtěli vidět: krásný 120Hz AMOLED displej, nejrychlejší procesor současnosti, podporu 5G sítí i poměrně velkou baterii s rekordně rychlým nabíjením. Když tomu navíc přidáte i povedený design, je zkrátka o co stát.

OnePlus 8T má každopádně poměrně neúprosnou konkurenci. Aktuálně je pro něj velkou hrozbou Xiaomi Mi 10T Pro, které má hodně podobné parametry včetně nejrychlejšího procesoru, ještě rychlejší obnovovací frekvence displeje (144 Hz), větší baterii i vyšší rozlišení hlavního fotoaparátu, je však o celé dva tisíce levnější.

Soupeřem je také hodně zajímavý Samsung Galaxy S20 FE, který má rovněž špičkové parametry na úrovni letošních top modelů za stejnou cenu jako testovaný oneplus. Za podobnou cenu navíc už můžete sehnat i jarní top model Galaxy S20.

Pokud vás nicméně zajímá spíše uživatelský zážitek pro smartphonové geeky, pak je dobrým kompromisem právě model OnePlus Nord, který je naopak o pět tisíc levnější. Má podobný displej i fotoaparát, stejně povedený design a kompromisem je tak hlavně slabší procesor a menší kapacita baterie.

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Nad hlavami jim létají ruské rakety, s výrobou skvělých sluchátek nepřestali

Verum Audio – Verum 1 mk2

Otestovali jsme skvělá magnetoplanární sluchátka Verum 1 mk2, která vyrábí tým nadšenců v ruskými...

Superlativy nešetří, střední třídě se vzdaluje. Test Xiaomi Note 12 Pro+

Redmi Note 12 Pro+

Maximálně vybavený model řady Redmi Note 12 od Xiaomi ukazuje, že se série pomalu, ale jistě...

Skvěle hrají i vypadají. Otestovali jsme bezdrátové repro neznámé značky

UB+ dB1 DoubleBass

Vyzkoušeli jsme nové bluetooth reprosoustavy na českém trhu zatím prakticky neznámé značky UB+....

Selfie maniak s tučným příplatkem. Test Huaweie Novy 10 Pro

Huawei Nova 10 Pro

Model vyšší střední třídy od Huaweie, Nova 10 Pro, zcela neskrývavě cílí na příznivce designově...

Velký displej i pro sportovce. Vyzkoušeli jsme hodinky Huawei Watch GT 3 SE

Huawei Watch GT 3 SE

Huawei se se svými chytrými hodinkami snaží probojovat mezi špičku na trhu, nezapomíná však ani na...

  • Nejčtenější

T-Mobile se pouští do O2. K 100GB předplacence přidává dva bonusy

T-Mobile představil speciální edici předplacené karty Twist. Zaměřuje se na mobilní data, kterých obsahuje velmi...

Tak to se opravdu nečekalo. Motorola extrémně srazila cenu nového véčka

Tak levné véčko s ohebným displejem nikdy nebylo. Snad jen v posledních výprodejích. Přitom nová Motorola Razr 40...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Překupníci šponují cenu. T-Mobile už karty nemá

T-Mobile na začátku června rozšířil nabídku Twist karet o speciální 100GB edici. Štědrý datový balíček dá operátor za...

Konec lovení kachen. Apple přestane přepisovat nejčastější sprosté slovo

Jedno z nejčastějších anglických sprostých slov už nebude Apple automaticky měnit na ducking, nebude v něm tedy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledali jsme levný tarif. Je to mizérie, ale našli jsme mezi akčními

Zdražování služeb dostihlo i mobilní operátory. Pocítili to jak noví, tak často i stávající zákazníci. Zvýšení cen se...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Zajímavý smartphone se extra nesnaží, přesto patří k výborným fotomobilům

Motorola není zrovna značka, kterou bychom si v poslední době spojovali se špičkovými fotomobily. Ovšem aktuální model...

Na velikosti záleží, řekli si u Applu a zákazníci budou překvapeni

Proč řešit příští iPhony, když už jsou informace k těm dalším. Podle posledních úniků Apple příští rok zvětší prémiové...

Tak to se opravdu nečekalo. Motorola extrémně srazila cenu nového véčka

Tak levné véčko s ohebným displejem nikdy nebylo. Snad jen v posledních výprodejích. Přitom nová Motorola Razr 40...

Další výkonná mašina za zajímavou cenu. Test Poco F5 Pro

Poco se každý rok připomíná, že umí vyrobit opravdu výkonný smartphone za prakticky bezkonkurenční cenu. Kompromisů se...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...

Přehnaným cvičením jsem si zničila tělo, říká Jennifer Anistonová

Hvězda seriálu Přátelé Jennifer Anistonová (54) přiznala, že byla posedlá štíhlostí a cvičila tak intenzivně, že tím...