Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Výjimečný telefon pro příznivce čistého stylu a výkonu. Test OnePlus 8T

Už nás ani moc nepřekvapuje, že se výrobci OnePlus daří dělat kvalitní telefony schopné i přes nižší cenu konkurovat těm nejlepším modelům na trhu. OnePlus 8T je dalším ukázkovým modelem, který většinu prvků výbavy zkrátka umí nastavit správně a ještě má příznivější cenu.

OnePlus 8T | foto: Ondřej Martinů, Mobil.iDNES.cz

Než se do hry vložily letos levnější modely řady Nord, vydával OnePlus telefony pouze ve dvou vlnách ročně. První byly základní modely, případně jejich Pro varianta (která platila za top model roku), posléze nastoupila ještě „T“ verze, která zpravidla někde přidala, jinde ubrala na výbavě s důrazem na lehce příznivější cenu.

Tento scénář se opakuje i letos a k modelům 8 a 8 Pro tak přibyl ještě model 8T. Je to opět výborně vybavený smartphone, který je v podstatě vylepšeným OnePlusem 8, na variantu Pro mu stále schází jemnější displej a vybavený je také horším fotoaparátem. Ve výsledku je to však skvělý kompromis právě mezi samotnou špičkou a naopak její znatelně odlehčenou verzí. Na co konkrétně se tedy můžete u modelu 8T těšit?

Bude se mi OnePlus 8T líbit?

Musíme uznat, že OnePlus umí uhodit hřebíček na hlavičku, co se designu týče. Telefon je příjemně tenký, kombinuje sklo na zádech a kovové boky. Velkým plusem je matná úprava skleněného povrchu, která nenechává moc příležitostí otiskům prstů, takže telefon vypadá stále dobře i po delším používání. Zároveň máte ovšem možnost využít silikonový kryt v balení.

Modul s fotoaparáty je nad povrch zad vystouplý jen mírně, což spíše přispívá k čistému designu telefonu. Na boku nechybí ani speciální tlačítko pro přepínání telefonu do tichého režimu a z fyzických konektorů je zde jen USB-C.

OnePlus 8T
OnePlus 8T

Ačkoliv OnePlus 8T má formu poměrně obyčejného smartphonu, je to subjektivně jeden z nejlíbivějších smartphonů tohoto roku. Matná záda vždy vítáme a telefon není nijak zbytečně velký ani těžký. Zkrátka máme pocit, že umí navodit ten správný pocit z dobře zpracovaného smartphonu, aniž by se musel snažit zaujmout nějakými extravagantními designovými prvky.

Co displej OnePlusu 8T?

Stejně jako je lahůdkou design, tak i na displej je radost pohledět. Nechybí mu totiž snad skoro nic, co bychom od moderního smartphonu požadovali. Telefon má 6,55" AMOLED displej s rozlišením 1 080 x 2 400 pixelů a disponuje také velmi rychlou obnovovací frekvencí 120 Hz. Poměr stran displeje je 20:9.

Rámečky okolo displeje jsou pak velmi příjemně tenké a průstřel v levém horním rohu je díky malému rozměru rovněž málo rušivý. Pod displejem se nachází optická čtečka otisků, která je rychlá a přesná, patří rozhodně k těm spolehlivějším. Displej má velice slušný jas i podání barev, jak se koneckonců u AMOLED panelů sluší a patří.

OnePlus 8T
OnePlus 8T

Jedinou možnou výtkou tak snad může být pouze nižší rozlišení, v tomto ohledu telefon zaostává za svým sourozencem 8 Pro. Stěží bychom však mohli tvrdit, že jde o nějaký nedostatek vzhledem k tomu, že jemnost displeje činí 402 pixelů na palec, což je stále skvělá hodnota.

Co výkon a výbava?

U OnePlusu 8T není po stránce výkonu příliš co řešit. Vybaven je totiž aktuálně nejvýkonnějším procesorem od Qualcommu, tedy Snapdragonem 865, a to společně s 8 GB či 12 GB operační paměti. To znamená 583 tisíc bodů ve výkonnostním testu AnTuTu, tedy dost na to, aby se zařadil mezi současnou smartphonovou špičku. Samozřejmostí je také podpora 5G sítí.

K dispozici je dále buď 128, nebo 256 GB prostoru pro data, který ovšem už dále nelze rozšířit paměťovou kartou. U první varianty tak možná po čase používání budete muset paměť sem tam promazat, ta vyšší je podle nás stále víc než dostatečná i bez možnosti dodatečného rozšíření. Telefon má tak alespoň sloty na dvě SIM (z každé strany šuplíčku jedna). Konektorovou výbavu pak tvoří pouze již výše zmíněné USB-C, v té bezdrátové pak nechybí NFC, které můžete používat i pro mobilní platby (Google Pay).

OnePlus 8T
OnePlus 8T

OnePlus používá vlastní uživatelské prostředí, Oxygen OS. To je postaveno na Androidu 10. Jde však v podstatě o čistý operační systém Googlu s jen drobnými úpravami, proto jsou oneplusy po mnoho svých předchozích generací tolik populární mezi smartphonovými geeky. Mají totiž právě nejblíže k onomu čistému systémovému zážitku s drobnými vylepšeními, které zlepšují praktičnost používání.

Nad rámec té nejzákladnější aplikační výbavy však u modelu 8T najdete i několik drobností navíc. Je zde komunitní aplikace pro přístup na fórum, Netflix či YouTube Music. Jinak je telefon v podstatě čistým listem papíru a můžete si jej přizpůsobit zcela podle sebe. Vedle domácí plochy pak najdete asistenta od Googlu, kde se vám zobrazuje přehled denních zpráv, počasí a další.

Jak je na tom OnePlus 8T s výdrží baterie?

Vzhledem k tomu, že zaštiťující značka Oppo v současnosti tlačí hodně na rychlost nabíjení baterie, narážíme u tohoto modelu na rekordní 65W rychlonabíjení, které sdílí s několika vzdálenými sourozenci značky Realme (ta také patří Oppu). Samotná baterie telefonu má kapacitu 4 500 mAh, což je zcela přijatelná hodnota. Bezdrátové nabíjení bohužel chybí.

Rychlé nabíjení si užijete s přibalenou nabíječkou a do plné kapacity telefon nabijete za méně než 40 minut. Jak už jsme poznamenali právě u sourozenců od Realme (X50 Pro, 7 Pro), takto rychlé nabíjení vám dává větší svobodu v tom, že stačí pouhých pět minut k nabití 15 procent a deset minut už vám dodá přes 33 procent kapacity. I když telefon nabíjíte třeba na poslední chvíli před odchodem z domu, stále do něj dostanete poměrně hodně energie.

Samotná výdrž telefonu je slušná, i když nic rekordního. Telefon jsme pravidelně vybili po asi dni a půl náročnějšího používání, někdy i rychleji. Těm méně náročným nejspíše vydrží na jedno nabití i dva dny v provozu, ovšem moderní hardware a obrazovka svádí k tomu dávat baterii pořádně zabrat.

Jak OnePlus 8T fotí?

Zde narážíme na asi největší kompromis ve výbavě telefonu. Ačkoliv je zbytek parametrů na skvělé úrovni, fotoaparát je alespoň na papíře něčím, čemu bychom se nedivili ani u střední třídy. Na zádech tak najdete celkem čtyři snímače, ovšem tento smartphone trpí podobnou kompenzací kvality kvantitou, jako tomu bývá právě u levnějších modelů.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T

Parametry jsou tedy následující: hlavní senzor disponuje rozlišením 48 Mpix (f/1,8) a optickou stabilizací, širokoúhlý 16 Mpix a úhlem záběru 123 stupňů. Následují dva pomocné snímače s rozlišeními 5 a 2 Mpix (makro a portréty). Spíše než k modelu 8 Pro má tak 8T blíže k levnějšímu modelu Nord.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T

Po stránce kvality fotografií je zkrátka OnePlus 8T tak trochu „nejhorší mezi nejlepšími“, jak koneckonců naši čtenáři sami nedávno vybrali ve fototestu současných top modelů. To ovšem u telefonu, který je o celkem značnou sumu levnější než běžné top modely, stále o lecčem vypovídá a do kategorie nejlépe fotících mobilů rozhodně patří, byť tak tak.

Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T
Fotografie pořízená smartphonem OnePlus 8T

Lví podíl na tom má samozřejmě právě absence optického přiblížení, k focení tak v podstatě využíváte zejména hlavní 48Mpix senzor s pomocí softwarových vylepšení. Ten podle nás podává konstantně celkem dobré výsledky, ani za noční fotografii v příslušném režimu se vyloženě nemusí stydět. Ovšem na současnou špičku zkrátka ztrácí zejména po stránce ostrosti, kdy i menší ořezy jsou na kvalitě snímků znát.

16Mpix širokoúhlý senzor podává vcelku průměrné výsledky a byť to není vyloženě „nouzovka“, na jakou jsme zvyklí u střední třídy, tak stále není moc vhodné s ním fotit v horších světelných podmínkách. V těch dobrých je to zkrátka obstojný širokoúhlý fotoaparát, nic víc, nic míň. Zbylé dva snímače pro portréty a makro jsou zde v podstatě do počtu, což je škoda, kdyby je OnePlus nahradil jedním, třeba jen dvojnásobně opticky přiblíženým, udělal by lépe.

Mám si OnePlus 8T koupit?

Během používání nám OnePlus 8T opravdu přirostl k srdci. Telefon má šarm, jaký se jinde celkem těžko hledá, byť je to spíše pocitová věc. Telefon rozhodně není dokonalý a svou cenou 16 999 korun patří někam do té divné mezery mezi vyšší střední a prémiovou třídu. Nedá se tak označit za vloženě levný, s čímž ovšem výrobce asi ani nepočítal, ovšem oproti prémiovým modelům levný rozhodně je.

Na ně přitom ztrácí v podstatě pouze v jednom aspektu, a to je fotoaparát. Další drobnější chyby pak vidíme třeba v absenci slotu pro paměťové karty (to ovšem u prémiových telefonů není neobvyklé) a také chybějící bezdrátové nabíjení. Jinak má vše, co bychom u moderního telefonu chtěli vidět: krásný 120Hz AMOLED displej, nejrychlejší procesor současnosti, podporu 5G sítí i poměrně velkou baterii s rekordně rychlým nabíjením. Když tomu navíc přidáte i povedený design, je zkrátka o co stát.

OnePlus 8T má každopádně poměrně neúprosnou konkurenci. Aktuálně je pro něj velkou hrozbou Xiaomi Mi 10T Pro, které má hodně podobné parametry včetně nejrychlejšího procesoru, ještě rychlejší obnovovací frekvence displeje (144 Hz), větší baterii i vyšší rozlišení hlavního fotoaparátu, je však o celé dva tisíce levnější.

Soupeřem je také hodně zajímavý Samsung Galaxy S20 FE, který má rovněž špičkové parametry na úrovni letošních top modelů za stejnou cenu jako testovaný oneplus. Za podobnou cenu navíc už můžete sehnat i jarní top model Galaxy S20.

Pokud vás nicméně zajímá spíše uživatelský zážitek pro smartphonové geeky, pak je dobrým kompromisem právě model OnePlus Nord, který je naopak o pět tisíc levnější. Má podobný displej i fotoaparát, stejně povedený design a kompromisem je tak hlavně slabší procesor a menší kapacita baterie.

Autor:
Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Z prostředního ze tří bratrů vyrostl silák. Test Realme GT Neo 2

Realme GT Neo 2

Řada GT je aktuálně stále špičkou ledovce výrobce Realme. Zatímco na samotném vrcholu je stále...

Velký displej a cena do čtyř tisíc. Nokia G20 versus TCL 20 SE

Nokia G20 a TCL 20 SE

Kategorie cenově dostupných smartphonů je neuvěřitelně nabitá. V redakci se sešly dva kousky, které...

Elegantní, drsná, drahá. Otestovali jsme Nokii XR20

Nokia XR20

Odolné smartphony nejsou zrovna nejběžnější kategorií, zejména tradiční zavedené značky jich moc...

Stále své, stále skvělé. Test Sony Xperia 1 III a 5 III

Sony Xperia 1 III a 5 III

Sony jde už řadu let na poli smartphonů svou cestou. Nepodléhá módním trendům, nezkouší inovovat...

Chytré hodinky Amazfit sázejí na displej a spočítají vám hraní her

Hodinky Amazfit GTR3 Pro zaujmou na první pohled jasným displejem.

VIDEO Otázku, jak zaujmout novináře i veřejnost, aby v záplavě chytrých hodinek a náramků nové zařízení...

Přerostlý konkurent k Apple Watch. Testovali jsme Huawei Watch 3 Pro

Huawei Watch 3 Pro

Watch 3 Pro od Huaweie ukazují, jak mají vypadat funkcemi nabité chytré hodinky. Mimo to jsou také...

Drobné ústupky a nižší cena pro model prémiové značky. Test Oppa Reno5 Z

Oppo Reno5 Z

Stále poměrně čerstvý nováček na českém trhu se smartphony, značka Oppo, loví zákazníky zejména ve...

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

  • Nejčtenější

Velká kontrola nabíječek dopadla žalostně. Některé se nesmějí prodávat

Nabíjecí USB adaptér budeme v balení některých smartphonů hledat marně, nezbývá tak než doufat, že nám nějaký zůstal z...

Zelené bubliny nejsou trapáci. Android bojuje proti segregaci textovek

Od chvíle, kdy se přístup do služby iMessage částečně otevřel uživatelům s Androidem, se vyrojil překvapivý problém....

Vlastní mobil si na olympiádu neberte, mohli by se v něm šťourat

Nizozemští sportovci, kteří koncem ledna zamíří do čínského Pekingu na XXIV. zimní olympijské hry, musí doma zanechat...

Levný mobil, který by mohl být ještě levnější. Test Xiaomi Redmi 10

Základ nabídky značky Xiaomi aktuálně tvoří model Redmi 10. Na poměry nižší střední třídy je to sice slušně vybavený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový levný iPhone SE by měl přijít v březnu či v dubnu

Na tradiční jarní akci by měl Apple představit novou generaci iPhonu SE. Zřejmě největší inovací má být podpora sítí...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

  • Další z rubriky

Huawei začne v Česku prodávat vrcholné modely včetně krásného véčka

Huawei láká na svých stránkách na svůj top model P50 Pro a úplně nové véčko P50 Pocket. Prodej začne koncem ledna a...

Přes všeobecné očekávání není BlackBerry mrtvé. Letos přijde nový model

Značka BlackBerry byla kdysi velmi úspěšná, především v USA. Jenže poslední dekádu se už BlackBerry nedařilo. A to ani...

Nové Samsungy řady S mají být dražší o 100 dolarů, což není málo

Přesné ceny nových Samsungů řady S22 se dozvíme začátkem února na premiéře. Únikáři již však znají ceny pro americký...

Levný mobil, který by mohl být ještě levnější. Test Xiaomi Redmi 10

Základ nabídky značky Xiaomi aktuálně tvoří model Redmi 10. Na poměry nižší střední třídy je to sice slušně vybavený...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Co bolí nejvíc? Ani porod, ani kopanec do varlat. Lékaři sestavili žebříček

Bolí nejvíc porod, nebo když muže nakopnete do varlat? Ani jedno. Podle průzkumu britské Národní zdravotnické služby...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Čtyři typy žen, které by chtěl mít každý muž po svém boku. Jste mezi nimi?

Možná právě vy si lámete hlavu nad tím, jak si zajistit přízeň stávající či budoucího partnera? V tomto směru záleží na...

Začínal se čtyřmi zaměstnanci, dnes jich má devadesát a prodává i do světa

Svou firmu založil navzdory již existující konkurenci. Po úspěšném startu začal s vlastní výrobou výtahů, později...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...