Čínská firma chce dodávat OLED panely Applu a oslabit postavení Samsungu

  0:09aktualizováno  0:09
Samsung, jakožto výhradního dodavatele OLED jednotek pro iPhone X, by v budoucnu mohl doplnit nečekaný čínský hráč BOE Technology Group. Tvrdí to nejmenované zdroje agentury Bloomberg.

iPhone X | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Společnost BOE by nebyla v dodavatelském řetězci žádným nováčkem. Řadí se k velkým výrobcům obrazovek typu LCD, které Applu pro iPady a MacBooky už nějakou dobu dodává.

Pokud produkční záběr rozšíří také o moderní OLED panely, o něž je mezi výrobci stále větší zájem, Samsung by ztratil exkluzivní postavení. Dosud obrazovky pro iPhone X, který je vůbec prvním telefonem Applu s tímto typem displeje, dodává výhradně vlastními silami.

Rychlého nástupu konkurence se však obávat nemusí, podle nejmenovaných zdrojů agentury Bloomberg by totiž BOE mohla první OLED jednotky Applu začít expedovat až v přespříštím roce.

Spotřeba OLED displejů u Applu prudce vzroste

Letos Apple uvede hned dva nové iPhony s OLED displeji. Přímého a stejně velkého nástupce „desítky“ doplní zvětšenina s očekávaným přídomkem Plus. Ta má dostat dokonce 6,5palcový displej, čímž Apple srovná krok s konkurencí, kde jsou úhlopříčky nad šest palců u nejvyšších modelů stále běžnější.

iPhony by mohly být levnější. Apple má díky dohodě s LG páku na Samsung

Detail výřezu v displeji u iPhonu X

Produkce současného modelu X však uvedením jeho nástupců pochopitelně nekončí, bude pokračovat paralelně s výrobou letošních novinek. Apple si tak nechá OLED panely osazovat ne jeden, ale hned tři různé modely. Poptávka Applu po těchto displejích proto násobně vzroste a není jisté, že by ji samotný Samsung byl schopen zcela uspokojit.

Část zakázky má připadnout také společnosti LG, která se však podle dřívějších informací potýkala s produkčními patáliemi. Je tedy možné, že se je podařilo zažehnat. O dodávkách jedná také s japonskými značkami Sharp a Japan Display.

Námluvy už trvají přes rok

Číňané sice pravděpodobně budou Applu OLED displeje dodávat až za dva roky, ovšem kalifornský gigant firmu coby jejich možného poskytovatele zmiňoval už zkraje loňského roku. Bloomberg připomíná, že měl Apple OLED jednotky z produkce BOE několik měsíců testovat, přesto se s výrobcem na dodávkách původně nedohodl.

Nové iPhony budou ještě rychlejší. Jenže konkurence je může dohnat

iPhone X a iPhone 8 Plus

Pravděpodobným důvodem zpoždění je náročnost výroby oproti běžnému typu LCD. Je také možné, že loni čínská firma Apple nepřesvědčila o schopnosti dodat potřebné množství panelů v předepsané kvalitě.

Společnost BOE ovládá přímo čínská vláda, jelikož největšími akcionáři jsou státní firmy. Pokud by BOE skutečně začala Applu OLED panely dodávat, pozice kalifornského gigantu by se v očích čínské exekutivy zlepšila.

Připomínáme, že Čína a Spojené státy jsou v otevřené obchodní válce, kterou prezident Donald Trump před několika týdny vyostřil zavedením cel na stovky čínských produktů. Celkem se cla dotknou zboží v hodnotě nejméně 40 miliard dolarů.

BOE nalila do nových továren miliardy dolarů

Signálem, že to BOE Technology myslí s produkcí OLED panelů vážně, jsou investice v přepočtu 14,5 miliardy dolarů do vybudování dvou produkčních center. Jedna továrna již byla otevřena loni v létě, druhá by měla s produkcí začít v nejbližších letech.

Pokud by obě výrobní centra běžela na maximum, produkovala by ohebné skleněné substráty celkové plochy 1,6 milionu čtverečních metrů (plocha např. 1,6 × 1 km). Jen pro srovnání: Samsung loni vyprodukoval OLED substráty plochy 7,7 milionu metrů čtverečních a do roku 2022 plánuje produkční možnosti přibližně zdvojnásobit na 16,6 milionu čtverečních metrů. 

 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Xiaomi chystá telefon s displejem, jaký nemá nikdo jiný

Koncept smartphonu Xiaomi s ohnutým displejem na všech čtyřech stranách

Ačkoliv už mnoho telefonů na trhu se dá označit jako „bezrámečkové“, Xiaomi chce tento koncept dotáhnout k dokonalosti....

Další z rubriky

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

Doma stále králem. iPhone XR byl v USA nejprodávanější smartphone

iPhone XR

iPhone XR měl být hitem Applu na předvánočním trhu, i když mnohými zpochybňovaným. Nakonec se jím stal. Tedy minimálně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz