To je troufalost. Zrušili přední foťák a museli ho složitě nahradit

  0:18aktualizováno  0:18
Přijít v současnosti na trh se smartphonem, který postrádá čelní foťák, se zdá být poměrně troufalým krokem. Trendy ovšem velí jasně: displej přes celou čelní plochu. Většina výrobců tedy volí výřez v displeji, najdou se ovšem i odvážnější koncepce. Vlastní cestou se vydává i čínská Nubia.

Nubia Z18s | foto: ZTE

Značka spadající pod společnost ZTE zkraje září představila nový top model Z18 s displejem přes celou čelní plochu. Toto řešení se neobešlo bez tradičního ústupku v podobě výřezu v horní části displeje. Nubia nicméně chystá mnohem zajímavější odvozeninu od této ještě čerstvé novinky. Hned při prvním pohledu překvapí absencí čelního fotoaparátu.

Fotogalerie

V době populárního selfie troufalý krok, pomyslíte si. Jenže Nubia Z18s není až tak obyčejným mobilem. Již z dřívějších úniků se ví, že bezrámečkový telefon bude na zadní straně osazen sekundárním displejem. Ovšem až nyní se na čínské sociální síti Weibo objevilo video zachycující funkční telefon.

První snímky přítomnost displeje naznačovaly pouze znázorněním analogových hodin. Nyní je jasné, že displej bude mnohem větší než v případě podobně netradičního Meizu Pro 7 (více viz Smartphone s druhým dotykovým displejem na zádech. Recenze Meizu Pro 7) a především bude barevný. Oproti meizu bude plně sekundovat hlavnímu displeji.

Že je vám to povědomé? Nepletete se. Nubia vlastně jen o krok dál posouvá původní myšlenku ruské společnosti Yota Devices. Smartphony YotaPhone jako sekundární displej používaly panel typu e-ink.

Na sekundárním displeji Nubie Z18s jde spustit plné uživatelské rozhraní. Za přínos tohoto řešení lze považovat rozměrný hlavní displej bez rušivého výřezu v jeho horní části, kdy tradiční selfie kamerku díky displeji na zádech telefonu nahradí sestava dvou hlavních snímačů. Displej bude podobně jako u běžných fotoaparátů fungovat i coby hledáček.

Jaké je ovšem jeho skutečné poslání, to je otázkou. Díky menším rozměrům a tedy i menší energetické náročnosti se nabízí možnost jeho využití v případě vybité baterie. Ani poté ovšem nubia nedosáhne takové výdrže jako yotaphone s e-ink displejem. 

Druhý displej by mohl sloužit například i k souběžnému spuštění jiné aplikace, než běží na hlavním displeji. Každopádně platí, že řešení Nubie působí v současnosti opravdu netradičně. Vzpomeňme navíc, že ani yotaphony nebyly žádným prodejním hitem.

Nubia Z18s má ještě jednu netradiční zajímavost. Tou je čtečka otisků prstů. Ačkoli by se vzhledem k její absenci na čelní straně telefonu mohla nabízet možnost její implementace přímo do displeje, tak tomu tak není. Jen na ni kvůli rozměrnému displeji již nezbylo místo. To platí i v případě zad, která z převážné části zaujímá druhý displej. Čtečka se tedy přemístila na bok telefonu. Nicméně ne pouze na jeden, ale rovnou na oba. Nechybí samozřejmě USB-C či 3,5mm audiokonektor.

Autor:
 

Nejčtenější

Huawei ztrácí přístup k Androidu. Bez něj budou jeho smartphony neprodejné

Ilustrační snímek

Huawei podle agentury Reuters s okamžitou platností přichází o aktualizace operačního systému Android a příští modely...

První oběť obchodní války. Google poslal ke dnu nový Honor 20 Pro

Honor 20 a 20 Pro

Rozpačité představení novinek od Honoru následuje další překvapivá informace. Model 20 Pro nedostal Android certifikaci...

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Huawei se musí domluvit a nervózní jsou i americké firmy

Šéf mobilní divize Huawei Richard Yu krátce po premiéře smartphonů řady P30

Obchodní válka mezi USA a Čínou eskaluje. Huawei se stal rukojmím, který neví, co by měl udělat. Čínské reakce jsou...

Čistka telefonů od Huaweie pokračuje. Google je smazal ze svého webu

Huawei P30 Pro

Špičkové modely P30 Pro a dosud nevydaný skládací Mate X byly odstraněny z oficiálních stránek operačního systému...

Další z rubriky

Do Evropy míří nová značka mobilů. Po krku půjde především Xiaomi

Realme 3 Pro

Na toto jméno si dávejme pozor. Realme není žádný třetiligový čínský výrobce mobilů. Patří pod křídla gigantu, který...

Motorola se srdcem od Samsungu má průstřel v opravdu širokém displeji

Motorola One Vision

Motorola má nový model s čistým Androidem. Jmenuje se One Vision a na první pohled zaujme průstřelem velmi širokého...

Lenovo odlehčilo svůj top model a cenu srazilo na polovinu

Lenovo představilo odlehčenou verzi svého topmodelu. Jmenuje se Z6 Youth Edition

Mezi výrobci smartphonů dříve nevýrazné Lenovo je v segmentu stále aktivnější a jeho počiny zajímavější. Nedávno...

Najdete na iDNES.cz