Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Novinky Nokie: Poznáte, že jsou nejlevnější

Krátce jsme si prohlédli a nafotili dvě nejlevnější Nokie. První bude stát 2000 a druhá necelé 3000 korun. Co se nám na nich líbilo? Umí vše, co potřebujete, nebo si raději připlatíte za dražší?
Nokia 1600 a 1110 - první dojmy

Nokia 1600 a 1110 - první dojmy | foto: David Novák, Mobil.iDNES.cz

V rozpáleném Nairobi spatřily světlo světa dvě nové Nokie - 1110 a 1600. Jak jejich číslování napovídá, nepůjde o žádný technologický výstřelek, ale jednoduché telefony pro začínající nebo nenáročné uživatele.

Tomu bude odpovídat i jejich cena. První model zakoupíte za 2000 korun, cena toho druhého se bude pohybovat v rozpětí 2500 až 3000 korun.  S oběma telefony se setkáme v České republice na přelomu srpna a září. U nás je Nokia ukázala na páteční tiskové konferenci a přinášíme vám proto první dojmy, jaké v nás nové modely zanechaly.

Na první pohled jsou si oba telefony velmi podobné a je vidět, že opouštějí linky ve stejné továrně. Nokia 1110 navazuje na předešlý model 1100. U modelu 1600 lze nalézt podobné designové prvky jako u extravagantní Nokie 3220.

 
Oba modely jsou si velmi podobné.

Líbí se vám nové Nokie? Řekněte svůj názor v diskusi.

Základní tvar obou telefonů je stejný. Prostý kvádr o rozměrech 104 × 44 × 17 milimetrů se vzdává téměř všech pokusů o eleganci a na obou telefonech je jasně vidět, že "jsou levné". Zástupci výrobce slíbili alespoň paletu rozmanitých barvených krytů, které by pomohly superlevným Nokiím alespoň trochu vyčnívat nad okolí.

Nokia 1110 – vidím, že nic nevidím

Testovaný vzorek Nokie 1110 měl šedo-bílou barvu. Telefon má pevnou konstrukci a v rámci možností této cenové kategorie lze použité plasty pochválit. Namísto jediného funkčního tlačítka Navy Key použitého u starších jednoduchých modelů, zde Nokia zvolila standardní čtyřsměrnou navigační klávesu pro telefony Series 40. Aktuální volba se potvrzuje stiskem levé kontextové klávesy pod displejem.

  

Tento model bude slovy Nokie jedním z posledních, který bude ještě vybaven jen černobílým displejem. Výrobce zvolil inverzní zobrazení, kdy se na tmavém pozadí zobrazují znaky bíle a podle prvních informací měl být displej lépe čitelný na přímém slunečním světle. Telefon, který jsme měli v rukou, tomu ovšem nenasvědčoval.

Mohlo se jednat o nefinální vzorek, ale každopádně nebyl displej příliš čitelný ani v uzavřené místnosti bez silného okolního světla. U nejlevnějšího telefonu v portfoliu výrobce lze samozřejmě přimhouřit nad některými detaily oko, ale proč se výrobce chlubil při premiéře zvýšenou čitelností, netušíme. V samotném menu byste možná Nokii ani nepoznali. Listovat ikonami můžete směrem do strany i dolů. Telefon reaguje velmi svižně, i když na malé ploše s rozlišením 96 × 68 obrazových bodů je přeci jen trochu těsno.

  

Klávesnice si pochvalu zaslouží. Zdánlivě monolitická plocha je pod každým tlačítkem vyboulená. Jednotlivé klávesy mají pro sebe dostatek prostoru a dobře se oddělují po hmatu. Odezva číselných tlačítek je velmi slabá, u funkčních je cítit v prstu silnější cvaknutí. Celkově se nám ovšem psalo dobře.

Menu prolistujete během chvilky. Jeho struktura je maximálně zjednodušená pro potřeby začínajících uživatelů. Z funkcí nás zaujaly snad jen mluvící hodiny. Telefon zvládá hned několik jazyků, a tak si můžete ve chvílích nudy cvičit třeba číslovky ve finštině.

Nokia 1600 – najdi pět zlepšení

Nokia 1600 se od prvního modelu příliš neliší. Displej je sice barevný, ale o moc větší slávu s ním neuděláte. Rozlišení zůstává stejné, rastr je velmi hrubý a máte tak téměř pocit, že se na telefon díváte přes cedník. Chromovaný rámeček okolo displeje navíc neomylně zaznamenává otisky vašich prstů.

   

Tento vzorek byl v tmavších barvách, ale opět telefon působil mírně humpolácky. Klávesnice je rozdělena na tři samostatné bloky. Jako materiál výrobce tentokrát použil tvrdý průhledný plast. Subjektivně se nám na modelu 1600 psalo o něco hůř, protože tlačítka jsou drobnější a natlačená na sebe.

Oba telefony mají také externí reproduktor a kvalita melodií je údajně srovnatelná s MP3. O empétrojky se ovšem nejedná a úroveň šumu nám připomínala AMR. Reproduktor je příjemně hlasitý. Pokud vám konektor na spodní hraně obou telefonů připomíná Mini USB, musíme vás zklamat. Jedná se o nový proprietární konektor Nokia pro levnější telefony, který jsme viděli už u modelu 6030.

    

Nové telefony budou patřit k nejlevnějším modelům na trhu a je pochopitelné, že od nich nelze očekávat nemožné. Takový Siemens A57, který má nyní doporučenou maloobchodní cenu 1790 Kč, je ovšem podle našeho názoru mnohem elegantnější. Důležitou roli sehrají na trzích jihovýchodní Asie, latinské Ameriky a právě Afriky, kde byly novinky představeny. Tam se většina obyvatel porozhlíží po svém prvním mobilu a každá koruna  může být pro úspěch telefonu klíčová.   

Kompletní funkční výbavu obou modelů najdete v článku: Superlevná dvojčata Nokia 1110 a 1600.

Fotogalerie

   

  

  

    

Autor:
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Samsung, nebo Motorola? Srovnali jsme největší soupeře mezi véčky

Pokud vybíráte nový ohebný smartphone s véčkovou konstrukcí, máte na českém trhu v prémiovém segmentu letošních modelů jen dvě možnosti. Jsou jimi Motorola Razr 50 Ultra a Samsung Galaxy Z Flip 6....

24. července 2024

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...