Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 30. ledna 2023 Robin

Není nej, ale v praxi funguje hodně dobře. Test Nokie X30 5G

  1:08
Ve vyšší střední třídě smartphonů nepatří Nokia X30 5G papírově mezi telefony, které by jakkoli vynikaly. Možná jen cenou, která je oproti mnoha soupeřům zbytečně vyšší. Ale v praxi je to nečekaně příjemný smartphone se solidním fotoaparátem. A jako bonus klade velký důraz na udržitelnost.
Nokia X30 5G

Nokia X30 5G | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Společnost HMD Global, která prodává mobilní telefony pod značkou Nokia, se již několik let tak trochu zdráhá u smartphonů této značky vydat do vyšších tříd a cenových pater. Většinou jsme tak v uplynulých letech testovali levnější smartphony Nokia, teď po čase přichází výjimka: model X30 5G. Ovšem ani to není smartphone nejvyšší třídy, je to dobře vybavený zástupce třídy střední.

Míří tedy do extrémně nabitého segmentu, kde je konkurentů doslova přehršel. Proto možná překvapí, že HMD Global zvolila poměrně ambiciózní cenu, na druhou stranu telefony značky Nokia se cenou v poslední době rozhodně nepodbízejí. I tak je ovšem 12 999 korun, kolik testované provedení s 256 GB vnitřní paměti stojí, docela dost. Na trhu lze nicméně snadno sehnat i asi o 1 500 korun levnější 128GB paměťovou variantu, která může mnohým uživatelům stačit. I v tomto případě však platí, že mnohé konkurenční telefony seženete levněji. A je nutné podotknout, že v tomto případě nejde o přístroje z české distribuce, ale z dovozu, oficiálně do Česka HMD Global levnější provedení nedováží.

Cena však neznamená, že by byla Nokia X30 5G ze souboje o zákazníky diskvalifikována. Avšak jejich pozornost si musí získat jinak než atraktivně nastavenou sumou, kterou si za ni výrobce žádá. A i jinak než výbavou, protože i když ta je solidní, tak vlastně z řady konkurentů také nijak zásadně nevybočuje. X30 5G má však trumfy: pro někoho tím bude třeba důraz na udržitelnost, pro jiné hodně povedené zpracování, čistý Android s garancí třech aktualizací systému a pěti let bezpečnostních updatů nebo další detaily.

Co se tu tedy povedlo?

U Nokie X30 5G musíme chválu začít u jejího vzhledu a konstrukce. Trochu nás sice mrzí, že Nokia sáhla po malinko „anonymním“ řešení s fotoaparátem v levém horním rohu těla telefonu, jako to má většina soupeřů (donedávna Nokia razila cestu umístění v ose zad a v kruhu), ale to je asi jediná drobná kritika v této oblasti.

Plusy a minusy

Proč koupit?

 • elegantní vzhled a výborné zpracování
 • skvěle padne do ruky
 • dobrý fotoaparát
 • sázka na udržitelnost

Proč nekoupit?

 • nižší výkon
 • chybí slot na paměťové karty
 • jen průměrný displej a čtečka otisků

Kdy? V prodeji

Za kolik? od 11 499 Kč

Moc se nám ovšem líbí kombinace kvalitní konstrukce, precizního zpracování a těla, které celkově působí i v ruce menším dojmem, než co říkají papírové hodnoty. Rám telefonu je vyrobený z (recyklovaného) hliníku, záda zase z plastu (tady je podíl recyklátu 65 %), slícování je parádní a telefon působí jistým a bytelným dojmem. Plastová záda hodnotíme jako klad nejen s ohledem na to, že jsou méně náchylná na rozbití než záda skleněná, ale také proto, že se příliš neupatlávají a celkově působí elegantním dojmem.

Rozměry telefonu 158,9 × 73,9 × 8 mm pak víceméně odpovídají úhlopříčce displeje 6,43 palce, žádné rekordně tenké rámečky se nekonají, a i když patří X30 5G spíš mezi tenčí smartphony, tak ani tady o žádný rekord rozhodně nejde. Nicméně v praxi telefon působí v ruce výrazně menším dojmem. Každá hrana tu je přinejmenším lehoučce zaoblena, boční profil rámu tak má oproti celkové tloušťce výšku skoro poloviční. Přesto nikde nic do ruky neřeže a vše působí příjemným dojmem, telefon se skvěle drží a dobře se ovládá. Hodně nám připomíná před lety populární model Nokia 7 Plus, který také nebyl papírově kdovíjak dokonalý, ale v praxi to prostě „všechno skvěle sedlo“.

O vzhled mi však nejde...

Není to jen o vzhledu, ale o tom, že telefon v ruce prostě působí příjemně. Ale chápeme, jsou tu i jiné přednosti. Pro spoustu uživatelů to možná roli nehraje, ale HMD Global se chlubí tím, že Nokia X30 5G patří k nejudržitelnějším smartphonům na trhu. Má na to patřičné certifikáty, kterým můžeme důvěřovat, na druhou stranu se to samozřejmě jinak s konkurencí špatně porovnává. Ale ohleduplnost k životnímu prostředí (kterou však v tomto případě reprezentuje i absence nabíječky v tenkém balení z recyklovaného papíru) pro někoho určitě plusem bude.

Pak je tu zmíněný čistý Android, který má ony garantované updaty. V systému se dobře orientuje a vše nám fungovalo hezky plynule, byť nemá Nokia X30 5G výkonu na rozdávání. Použitý čipset Snapdragon 695 patří ve střední třídě k těm slabším, u námi testované verze je nicméně k dispozici alespoň 8 GB RAM (levnější varianta má 6 GB), což znamená plynulé spouštění a přepínání mezi aplikacemi. Nečekejte tedy žádné velké výkony, ale nezaznamenali jsme žádné kritické zpomalování a zadrhávání, byť občas se telefon „trochu zapomene“. To se však stane i u mnohem nadupanějších přístrojů.

Slabší čipset, který například neumožňuje ani natáčení 4K videa (vrcholem je 1 080 p při 60 snímcích za sekundu), ale dobře pracuje s energií z baterie. Ta tu má kapacitu nijak dramatických 4 200 mAh, přesto však patří Nokia X30 5G ke smartphonům se spíš nadprůměrnou výdrží. Dva dny na jedno nabití nemusí být u uživatelů, kteří do telefonu nekoukají neustále, žádnou utopií, den a půl je realistickou hodnotou výdrže. Nabíjení má slušný výkon 33 W, na polovinu se tak baterie podle našich zkušeností nabije asi za 30 minut. K dalším kladům patří odolnost telefonu podle IP68.

Je něco, na co si dát pozor?

Spíš na detaily. Třeba AMOLED displej s obnovovací frekvencí 90 Hz, úhlopříčkou 6,43 palce a rozlišením 1 080 × 2 400 pixelů nemá kdovíjak excelentní čitelnost na přímém slunci, řadíme ho v tomto ohledu spíš k průměru – konkurence často umí vyšší jas než než zde maximálních 700 nitů. Také čtečka otisků prstů umístěná pro Nokii poměrně výjimečně v displeji není úplně zářná. Otisk registruje docela spolehlivě, ale není z nejrychlejších, někdy ji klidně předstihne odemykání obličejem. A na náš vkus je umístěna zbytečně nízko u dolního okraje displeje.

Dodejme, že telefonu dnes již poměrně tradičně chybí jak sluchátkový konektor, tak slot na paměťové karty microSD, proto bude pro řadu uživatelů lepší volbou námi testovaná varianta s větší porcí paměti. Zamrzí trochu i fakt, že i když Nokia slibuje tři aktualizace systému, tak jednu „vyplýtvá“ na Android 13, který byl již v době uvedení X30 k dispozici. Telefon totiž dostal starší Android 12. I tak lze nicméně počítat s Androidem 15, což je dobrý výhled.

A jak fotí?

Relativně dobře. X30 5G je pro značku Nokia v mnohém v současnosti to nejlepší, co dovede předvést, a platí to i u fotoaparátu. Trochu se tak divíme, že telefon dostal pouze duální sestavu foťáku, na druhou stranu je fér, že si tu Nokia na nic nehraje a nemá tu žádné čočky do počtu. V sestavě tak najdeme 50megapixelový hlavní fotoaparát s optickou stabilizací (ta je jasným plusem) a třináctimegapixelový širokoúhlý foťák (tomu bohužel chybí automatické ostření).

Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G

Ukázka makro snímků (dvakrát běžný záběr, pak dvojnásobný digitální zoom)

Snímky z hlavního i širokoúhlého foťáku působí dobrým dojmem, ale je mezi nimi trochu barevný rozdíl – širokoúhlý foťák barví snímky více do zelené, ten hlavní do teplejší žluté. V případě širokoúhlého foťáku nám také trochu chybí ostrost, ani jeden z foťáků není kdovíjakým mistrem detailů, ale v zásadě jsou snímky dobře použitelné.

Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G

Ukázka zoomu venku (širokoúhlý, hlavní, 2× digitální zoom a 4× digitální zoom)

Oba foťáky pak mají shodně trochu potíže s kontrasty a správnou funkcí HDR, sem tam se tak vyskytnou zbytečné přepaly, nebo naopak tmavá místa bez detailů. Ale není to nic kritického, ve své třídě podává foťák velmi solidní výkon.

Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G

Focení v exteriéru v noci: širokoúhlý snímek v nočním režimu, následují snímky z hlavního foťáku v běžném a pak nočním režimu, ve spodní řadě je porovnání dvojnásobného digitálního zoomu v běžném a nočním režimu

To platí i v nočním režimu a obecně při focení v horším světle. Tady telefon opět zvládá focení docela dobře, nicméně některé „vrozené“ vady se tu projevují víc. Takže třeba množství šumu roste rychle, při použití nočního režimu šum foťák sice docela dobře maskuje, ale zase vyvstává trochu potíž s některými světelnými kontrasty.

Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G

Focení v interiéru: porovnání focení ve dne a v noci s bleskem a v nočním režimu, v druhé řadě ukázka zoomu s bleskem a ve dne i s maximálním přiblížením, ve třetí řadě širokoúhlý záběr ve dne a s bleskem

I když foťák nenabízí žádný optický zoom, dá se v praxi dobře použít dvojnásobný zoom digitální, u něj snímky z hlavního foťáku díky přebytku pixelů (standardně dělá telefon 12,5megapixelové fotky) vypadají solidně. Snaha o jakékoli další digitální přiblížení ovšem končí mazanicí pixelů.

Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G
Fotografie pořízená smartphonem Nokia X30 5G

Snímky v ponurém počasí, širokoúhlý záběr, hlavní foťák a dvojnásobný digitální zoom

Mám si ji pořídit?

Nokia X30 5G je povedený smartphone střední třídy, se kterým rozhodně nešlápnete vedle. Na druhou stranu, je pro vás tím ideálním? Vyšší cena jistě odradí spoustu uživatelů už z principu, kdo chce ušetřit, tady má smůlu. Pro někoho ovšem bude byť jen samotná značka určitou sázkou na jistotu (HMD Global hodně v poslední době v komunikaci zdůrazňuje to, že je to evropská firma, byť se její telefony vyrábějí v Číně). K zahození nemusí být ani důraz na udržitelnost nebo softwarová podpora.

Za nás je nicméně největším kladem Nokie X30 5G její praktické používání: telefon zejména skvěle padne do ruky a celkově se příjemně používá, to se často těžko vysvětluje a popisuje. Neznamená to však, že to tak musí mít každý. A tak možná u tohoto modelu platí víc než někde jinde, že je vhodné si ho alespoň v obchodě osahat. Při ceně 13 tisíc za 256GB verzi nebo 11,5 tisíce za 128GB verzi by totiž případný omyl mohl být docela drahý.

Spousta i „věhlasných“ konkurentů je přitom levnější: třeba Samsung Galaxy A53 s trojitým foťákem a silnější baterkou začíná oficiálně na jedenácti a půl tisících, za jedenáct tisíc se dá aktuálně pořídit třeba povedený, byť už trochu starší, Galaxy S20 FE 5G. Za 10 tisíc se dá koupit Nothing Phone (1), Honor 70 stojí od 12 tisíc, Motorola Edge 30 vyjde v akci dokonce na devět tisíc, vše to jsou přístroje s výkonnějším Snapdragonem 778G+. Za třináct tisíc se dá koupit loňský Google Pixel 6 a deset tisíc teď stojí Pixel 6a. Ano, většinou jsou to telefony se 128 GB paměti, ale ukazuje to, že cena je u X30 5G docela ambiciózní. Soupeřů jsou přitom celkově desítky.

Možná nevýrazným, ale pro někoho třeba důležitým bonusem může u Nokie být poskytovaná tříletá záruka namísto standardní dvouleté. Nad rámec té dvouleté bude zřejmě potřeba ji uplatnit přímo přes uživatelskou podporu Nokie, nikoli u prodejce.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Test levných gramofonů. Které nejlépe hrají a které nejvíc trápí desky

Test gramofonů od 3 do 6 tisíc korun

Otestovali jsme sedm gramofonů v ceně od 3 do 6 tisíc korun. Jsou mezi nimi modely manuální,...

Bezchybné nejsou, ale Google je vyladil skvěle. Test Pixelu 7 a 7 Pro

Google Pixel 7 a Pixel 7 Pro

Po loňském rozhodnutí Googlu přejít u smartphonů Pixel na zcela vlastní hardware je vidět, že...

Souboj ve střední váze. Porovnali jsme Samsung Galaxy A53 a Nokii X30

Nokia X30 5G a Samsung Galaxy A53

Střední třída smartphonů je hodně nabitá, najdeme tu smartphony známých i méně známých značek,...

Zbytečný model, nebo skrytá perla? Test iPhonu 14 Plus

iPhone 14 Plus

Po pěti letech se v nabídce Applu opět objevuje iPhone s přídomkem Plus. Model 14 Plus letos...

Test Sony Xperia Pro-I: Drahá hračka i super nástroj pro tvůrce obsahu

Sony Xperia Pro-I

Už samotná cena 46 990 korun vypadá u smartphonu Sony Xperia Pro-I poměrně děsivě. Vždyť je to svým...

 • Nejčtenější

Zmatky s povinnou jednotnou nabíječkou. Nabíjení je pomalé

Od roku 2024 by měla veškerá mobilní a nositelná elektronická zařízení v Evropské unii používat k nabíjení USB-C...

Vodafone oznámil zdražování. Dotkne se mobilních tarifů

Možnost nadále nabízet služby podle očekávání zákazníků a investovat do modernizace i rozvoje digitální infrastruktury....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Aby vám smartphone vydržel, nešetřete. Jinak zbytečně vyhodíte peníze

Premium Průměrná doba, za jak dlouho uživatelé pořizují nový smartphone, se prodlužuje. Dnes to jsou už skoro tři roky. To...

Hodinky Applu zburcovaly policii, do tělocvičny vtrhlo komando

Uživatelé Applu ji využívají třeba k vyhledání nejbližší restaurace, pomůže jim zadat schůzku do kalendáře, anebo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velký displej i pro sportovce. Vyzkoušeli jsme hodinky Huawei Watch GT 3 SE

Huawei se se svými chytrými hodinkami snaží probojovat mezi špičku na trhu, nezapomíná však ani na dostupnější modely....

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Nabíjet stačí jednou týdně, přitom výbava je výborná a odolnost maximální

Větší baterii zatím žádný smartphone neměl. Navíc má nové Doogee V Max velmi slušnou výbavu, v podstatě bez kompromisů,...

Bude se zdražovat. Unikly evropské ceny Samsungů S23

Stejně jako mezigeneračně zdražoval v Evropě Apple své iPhony musíme očekávat i vyšší ceny nových Samsungů S23. Jejich...

Selfie maniak s tučným příplatkem. Test Huaweie Novy 10 Pro

Model vyšší střední třídy od Huaweie, Nova 10 Pro, zcela neskrývavě cílí na příznivce designově atraktivních smartphonů...

Samsung nepřímo prozradil zázračnou funkci připravovaného S23 Ultra

Premiéra nových modelů S23 se blíží a na internet unikají další a další informace nebo fotografie produktů. Ale ta...

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...