Nokia 9 PureView

Nokia 9 PureView | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Katastrofa v testu. Pětioká Nokie fotí jako tři roky starý iPhone

  • 87
Nokia se snaží vrátit nejen na pulty prodejců, ale také mezi špičku fotomobilů. Neobvyklý model 9 PureView ovšem není fotomobilem pro každého, což ukazuje i výsledek v testu organizace DxO Mark. V něm Nokia 9 PureView propadla.

Pět objektivů – tři s černobílým snímačem, dva s barevným – a k tomu jeden ToF senzor pro sbírání dat o hloubce ostrosti. To je sestava fotoaparátů Nokie 9 PureView, která zatím nemá ve světě chytrých telefonů obdoby. Jedinečné hardwarové řešení ovšem v běžném režimu nedává takové výsledky, jaké by mnozí očekávali, což ostatně ukázal i náš redakční test.

Za silnou hardwarovou sestavou totiž pokulhává software, který přitom u Nokie tak dlouho ladili, až telefon nabral v podstatě roční zpoždění při uvedení na trh. Pořád to však není ono. Ostatní výrobci v čele s Applem, Googlem, Huaweiem i Samsungem si totiž se zpracováním dat, která produkují jejich fotomobily, poradí lépe. Speciálním důkazem toho je Google, který je schopen se svým jediným objektivem u modelů Pixel 3 konkurovat špičkovým fotomobilům s několikanásobnými objektivy.

Že víc objektivů automaticky neznamená lepší kvalitu snímků, teď ukazují výsledky Nokie 9 PureView v testu organizace DxO Mark. V něm získal tento model pouhých 85 bodů, což je na poli aktuálních špičkových fotomobilů hodně podprůměrný výsledek. Stejný počet bodů dostal v testu Apple iPhone 7, tedy přístroj z roku 2016. Samozřejmě si iPhone 7 vystačí s jednou čočkou foťáku, typ 7 Plus pak měl dvě čočky – druhá sloužila k dvojnásobnému zoomu (tato varianta získala v DxO Mark testu 88 bodů).

Nelichotivý výsledek Nokie 9 PureView přitom není způsoben vyloženým propadem v některé z kategorií testu, telefon jednoduše ve všech disciplínách ztrácí na aktuální špičku. V podskóre natáčení videa získala Nokia 80 bodů, za fotografování má 88 bodů, nic z toho ji v konkurenci výrazně výše neposune. Totéž platí i o jednotlivých disciplínách v rámci těchto testů. V podstatě platí, že je 9 PureView ve všem zcela průměrná a foťák vlastně stačí sotva na aktuální střední třídu.

U DxO si všímají, že hardware má dobrý potenciál, skóre v oblastech bokeh efektu či automatického ostření je nadprůměrné. Naopak se žalostně nedaří v kategorii zoomu, kde přitom Nokia slibovala, že skládáním obrazu z více čipů bude zoom solidní. Jenže Nokia zde zdaleka nedosahuje kvalit, které má třeba Pixel 3 s jedinou čočkou a který rovněž k vytváření zoomových obrázků používá vícero snímků pořízených v jedné dávce.

Fotografie pořízená Nokií 9 PureView
Fotografie pořízená Nokií 9 PureView
Fotografie pořízená Nokií 9 PureView
Fotografie pořízená Nokií 9 PureView

Nokia se chlubí parádními snímky, málokterý uživatel jich ale zvládne docílit

Nevalné výsledky v textu DxO Mark jsou přitom v kontrastu s obrázky, kterými se Nokia z typu 9 PureView chlubí. Přitom je zajímavé, že vlastně ani jeden ze subjektů nelže. Test DxO Mark totiž probíhá vždy v plně automatickém režimu fotoaparátu, který skutečně není u typu 9 PureView dobře vyladěn, software by potřeboval značná vylepšení. Telefon ale nabízí i možnost ukládat čistá RAW data snímků a pracovat s nimi v dalších nástrojích.

Z tohoto množství dat pak umí zkušení fotografové a uživatelé grafických nástrojů, jako třeba Adobe Lightroom (pro PureView je doporučována mobilní verze Lightroom Mobile), vytěžit maximum a vytvořit až nečekaně špičkové snímky. Jenže to je na hony vzdáleno tomu, co je běžný uživatel nejen ochoten, ale také schopen podstoupit. Potvrzuje se tak, že Nokia 9 PureView je fotomobil pro velmi specifickou skupinu uživatelů.


Témata: Nokia