Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nokia 7360 - další kýč pro váš chtíč

Nokia se cítí v oblasti módních telefonů jako ryba ve vodě, což dokazuje i modelem 7360. Květovaný mobil jako vyšitý z šedesátých let je pro jedny kýčem, pro druhé dokonalým doplňkem k jejich image.
Nokia 7360

Nokia 7360 | foto: Michal Hron, Mobil.iDNES.cz

Nokia před léty trochu doplatila na svou extravaganci. V poslední době se tak snaží produkovat jen skutečně masové modely. Její stávájící produktová řada obsahuje spíše uhlazené a líbivé přístroje. Skutečným stylovkám a designovým výstřelkům pak vymezuje vždy speciální řadu, která míří na předem dané cílové skupiny.

Takovým příkladem je i edice Nokia L'Amour, která byla představena již loni v říjnu (více zde). Dnes recenzovaný model 7360 je pak nejmladším a nejméně vybaveným přírůstkem v této rodině. Oproti svým sourozencům ubrala na extravaganci a vedle mobilní rtěnky 7380 či vytáčecí Nokie 7370 tak působí až trochu nudně. Svým vzhledem však nenechá o své příslušnosti nikoho na pochybách a právě to by mohla být její nejsilnější zbraň.

Nokia 7360 Nokia 7370 Nokia 7380 Nokia 7280
Edice Nokia L'Amour a starší model 7280

Vzhled - uhlazená extravagance

Nokia 7360 je telefon klasické koncepce, po konstrukční stránce si tak výrobce odpustil jakékoliv experimenty. Zaujme zejména nevšední barevnou kombinací. Většina přístroje je tvořena plastem v barvě slonovinové kosti, zbytek se dělí o barvu zlatou, černou, stříbrnou či zlatavě oranžovou. Nezvykle pak působí i imitace kůže na zadním krytu baterie, květované vzory či kouzelný textilní štítek.

  

Konstrukční kvalita přístroje je skutečně skvělá. Nikde nic nevrže a telefon působí zcela kompaktně. To se týká i zadního krytu baterie, který pevně drží na svém místě. Ukrývá článek s kapacitou 760 mAh zajišťující přístroji čtyři hodiny hovoru či více než dva týdny pohotovostního režimu. Při testování si tahle Nokia řekla o energii za necelý týden.

  

Přední straně přístroje dominuje kvalitní aktivní displej s rozlišením 128 × 160 obrazových bodů. Dokáže zobrazit až 65 tisíc barev a i na přímém slunečním světle je poměrně dobře čitelný. Reproduktor se tradičně umístil nad ním, stejně jako systémový konektor vespod přístroje či hlavní vypínač na horní straně. S rozměry 105 × 45 × 18 mm a vahou 92 gramů zapadá tato Nokie do čistého průměru.

  

Pravý bok telefonu dostal do vínku módní textilní štítek, který těsně sousedí s okénkem infraportu. Strana protější pak nabídne kolébkovou klávesu pro úpravu hlasitosti reproduktoru. Stylovému telefonu nesmí chybět ani fotoaparát a poutko na připevnění machršňůrky. Nejdeme je postupně na zadní straně a v pravém horním rohu přístroje.

  

Klávesnice a ovládání - staré v novém

Klávesnice Nokie 7360 se skutečně povedla. Je velmi zajímavě profilovaná a ač nejsou jednotlivé klávesy dostatečně odděleny, s orientací nebudete mít problém. Oceňujeme na ni nejen velmi příjemný materiál, ale i velmi dobrou odezvu pro uživatele. S překlepy jsme skutečně problém neměli.

  

Navigační klávesa je čtyřsměrná a tvořena chromovým obdélníčkem. V jejím středu naleznete lesklé potvrzovací tlačítko barevně nejvíce připomínající lahodný nápoj z medu. Kolem tohoto shluku se pak usadila čtveřice funkčních kláves, která je na rozdíl od něj (stejně jako zbytek klávesnice) oranžově podsvícena.

  

Novinka používá grafické prostředí Series40, které prošlo inovací pouze po stránce vzhledu. Nečekejte tak například aktivní pohotovostní režim, na který jsme si u nových přístrojů této řady již zvykli. Jednotlivé volby a funkce se i přesto přiblížily chytrým telefonům se Symbianem S60.

  

Menu je tradičně velmi intuitivní a hlavní nabídka může být zobrazena jako matice ikon či jednoduchý seznam voleb. Oproti jiným současným zástupcům Series40 se však budete muset spokojit s daným umístěním položek - přeskládat je nelze. Jako samozřejmost pak bereme možnost uložení tapety na pozadí či změnu témat.

  

Telefonování - zas ta procenta

Telefon je třípásmový (900, 1800, 1900 MHz), dovoláte se s ním tak i za velkou louží. Seznam pojme blíže nespecifikovatelný počet kontaktů, Nokia se totiž opět přiklonila pouze k procentuálnímu vyjádření obsazenosti paměti. Troufneme si ale tvrdit, že počet kontaktů je omezen pouze dostupnou pamětí. Ta má velikost 4 MB. Seznam může zobrazovat paměť SIM karty a v telefonu zvlášť či současně.

  

Za nepraktickou považujeme nemožnost přiřazení detailu ke kontaktu již při jeho ukládání. Nejdříve vás přístroj požádá o jméno a telefonní číslo a až po uložení můžete přiřazovat informace další. Naleznete v nich například emailovou adresu či přiřazení obrázku. Samozřejmostí jsou i skupiny volajících, stejně jako filtrování hovorů s nimi spojené. Těšit se můžete i na Push to Talk či službu Moje účast.

  

Tradičně kvalitní je naopak jednoduchý přehled volání, který se inspiroval právě u chytrých telefonů se Symbianem. K dispozici máte i šest vyzváněcích profilů, díky kterým lze filtrovat hovory. Přístroj vás na příchozí hovor upozorní i mp3 melodií. Hlasové vytáčení pak používá starší způsob, kdy příkazy musíte manuálně nahrávat.

  

Zprávy - s e-mailem pro přílohu

Z pohledu textové komunikace novinka nijak nepřekvapí. Kromě běžných SMS zpráv si poradí i s posíláním multimediálního obsahu a spolehnout se můžete i na emailového klienta. Ten je bohužel opět v Javě, poradí si ale s příjmem a posíláním příloh. Kvůli jeho vytržení ze standardního systému mu nelze nastavit automatickou kontrolu schránky, což je jedině velké mínus.

  

Do přístroje uložíte maximálně 150 textových zpráv. V editoru se viditelně odečítají napsané znaky a jste informováni i o počtu zpráv, do kterých bude výsledný text rozdělen. Můžete v něm nastavit i velikost fontu, přičemž při nejmenším z nich se na displej vejde celých deset řádků textu.

  

Při paní MMS zpráv vás editor informuje o jejich dosažené velikosti. Vkládat můžete nejen text, obrázky či hudbu, ale také videa pořízená přímo telefonem. Kritiku si získává přístroj za nemožnost hromadného odstranění výpisů zpráv, pochvalu pak za slovník T9 odstraňující diakritiku před odesláním.

  

Organizace a data - šestka musí stačit

Ač se na první pohled tahle Nokia nezdá, lze ji synchronizovat s počítačem. Pokud tak používáte Outlook či jiný program pro organizaci času, který je podporován softwarovým balíkem PC Suite, budete mít v telefonu vždy aktuální informace. K počítači jej připojíte pomocí datového USB kabelu či vestavěným infraportem. Na Bluetooth však zapomeňte.

  

Telefon nabídne veškeré potřebné funkce pro organizaci - kalendářem počínaje a stopkami konče. Můžete si tak ukládat úkoly, textové či hlasové poznámky, změřit si čas kola či nechat přístroj odpočítávat čas například o silvestrovské půlnoci. Přístroj vás samozřejmě může i vzbudit díky opakovanému budíku.

  

Z pohledu datové komunikace vám nabídne model 7360 nejen GPRS třídy 10, ale i komunikaci v sítích EDGE. To je bohužel jen ve specifikaci třídy 6, plně si ho tedy neužijete. Při prohlížení wapových stránek pomocí vestavěného prohlížeče ale vyšší rychlost jistě oceníte.

  

Zábava - pouze VGA

U stylového telefonu je fotoaparát téměř nutností, v dnešní době je ale VGA rozlišení skutečně málo. V nastavení navíc nenaleznete ani žádné rozšířené nastavení. Na výběr tak máte pouze rozlišení VGA nebo speciální formát pro portrét ke kontaktu. Kvalita fotografií se nastavuje ve třech krocích a k dispozici je už jen sekvenční snímaní a samospoušť.

  

Fotoaparát zvládne i nahrávání videa, které se hodí ale skutečně jen pro použití v MMS zprávách. Po zábavě se tak budete muset poohlédnout jinde, například u vestavěného rádia či dvou vestavěných Java her. Obě z nich jsou ale logické, trochu akce by neškodilo. Díky podpoře Javy MIDP však nebude problém dohrát nejnovější herní trháky.

  

Suma sumárum

Proč ho koupit?
  • neotřelý vzhled
  • precizní zpracování
  • klávesnice
Proč ho nekoupit?
  • vzhled hraničící s kýčem
  • nepříliš přesvědčivý displej
  • chabý fotoaparát
Kdy?
březen 2006
Za kolik?
6 899 Kč včetně DPH

Z Nokie 7360 jsme skutečně na rozpacích. Jde totiž o ryzí příklad přístroje, který můžete milovat či nenávidět. Ani v redakci jsme se nedokázali na pohledu na něj shodnout. Jedněm se líbí, jedněm zase ne. Působí doslova jako Alfa a Omega v řecké abecedě.

Funkcemi příliš neoplývá, zato vzhled má dotažen k dokonalosti. A je určen právě těm, kteří se s předchozí větou dokonale sžijí. Pro ostatní je tu standardní tržní konfekce. Lákavá může být i cena, za kterou více stylový telefon seženete jen s velkými obtížemi.

Autor:
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

Samsung, nebo Motorola? Srovnali jsme největší soupeře mezi véčky

Pokud vybíráte nový ohebný smartphone s véčkovou konstrukcí, máte na českém trhu v prémiovém segmentu letošních modelů jen dvě možnosti. Jsou jimi Motorola Razr 50 Ultra a Samsung Galaxy Z Flip 6....

24. července 2024

Samsung netlačí na inovace. Ohrozit ho totiž může jen ještě línější značka

Samsung je stálicí na poli smartphonů a už řadu let mobilní jednička. A i když samozřejmě inovace přináší, občas se zdá, jako by se bál, nebo prostě nechtěl nabídnout ty nejšpičkovější. Jenže to má...

23. července 2024  14:04

Hlavně předběhnout Apple. Google láká na odhalení nových smartphonů

Google letos představí své nové smartphony Pixel překvapivě brzy, dokonce ještě před uvedením iPhonů v září. Známé jsou již ceny novinek i jejich barevná provedení. Chybět nebude důraz na umělou...

23. července 2024  7:02

Kdysi to byly trendy smartphony, nyní jejich design vzkřísí nástupce Nokie

Pamatujete si ještě na řadu smartphonů Lumia od Nokie? Nový vlastník značky připravil zajímavou novinku, která má slušnou výbavu a několik zajímavých funkcí. To vše v designu, který upomíná právě na...

23. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské svatbě rozvádí. Dcera...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...