Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. října 2021 Beáta

Nokia 6250 - větší, chytřejší, drsnější (recenze)

Drsňák od finské společnosti Nokia je konečně zde. Jmenuje se Nokia 6250. Tento telefon spoluvytváří úplně novou kategorii mobilů, tzv. outdoorové telefony. A je zde především proto, aby uspokojil i ty zákazníky, kterým "obyčejné" telefony nevyhovují.

Vezmete-li Nokii 6250 prvně do ruky, první, co vás nejspíš napadne, budou slova typu "velká a drsná". Po bližším seznámením s tímto telefonem první dvě slova doplníte ještě slůvkem "chytrá". Posláním tohoto telefonu je uspokojit zákazníky, u kterých "obyčejný" mobil neobstojí. Spousta z nás totiž pracuje v prašném, špinavém či vlhkém prostředí. A prach, špína nebo voda telefonům zrovna neprospívají. Zcela jiný názor na to ovšem má právě Nokia 6250. Ta naopak drsnější podmínky přímo vyhledává.

Pády, voda, prach

pohled ze předuNejprve se tedy podívejme, co že vlastně z tohoto telefonu dělá tak odolný kousek. Nokia 6250 je nárazuvzdorný telefon, odolávající také vodě a prachu. Rozměry jsou 142x50-58x23-27 mm a hmotnost 167 g. Pravda, o žádného kolibříka se nejedná, ale mějte na paměti, že nezanedbatelnou část rozměrů a hmotnosti tvoří právě robustní obal telefonu. A právě na ten se nyní podíváme trochu podrobněji.

Vnější obal je vyroben z tuhého plastu. Jeho zvláštní vyztužení eliminuje možnost prasknutí krytu. Horní a spodní část telefonu je vybavena gumovými "nárazníky", které chrání nejcitlivější partie mobilu (například systémový konektor). Anténa je integrována dovnitř přístroje. I naproti tomuto faktu je příjem signálu výborný. Displej, plošné obvody, baterie a konektor jsou dále chráněny gumovým těsněním, které odolává vodě a prachu. Otvory pro reproduktor a mikrofon jsou chráněny silikonovými membránami, které zabrání proniknutí tekutiny do přístroje. Kryt baterie (na zadní straně přístroje) je zevnitř lemován gumovým těsněním a zabezpečen pevnou kovovou pojistkou, která zároveň zabraňuje nechtěnému uvolnění a vypadnutí baterie či vniknutí vody nebo nečistot do přístroje.

Displej

animace-pozdravDisplej je plně grafický, pětiřádkový, s vysokým rozlišením a nastavitelným kontrastem. Při psaní SMS zpráv máte k dispozici tři řádky textu a dvě řádky s nápovědou. Sloupcové ukazatele stavu nabití baterie a úrovně signálu mají oba sedm úrovní. Všechny ikony i znaky, zobrazující se na displeji, jsou dostatečně velké a výborně čitelné. Již standardní funkcí Nokií, která samozřejmě nechybí ani zde, je automatická nápověda k jednotlivým položkám v menu. Ta se zobrazí na displeji vždy, když je telefon cca 20 sekund v nečinnosti.

Baterie

Standardně dodávaná baterie je Lithium-Iontová o kapacitě 1000 mAh. Její výdrž výrobce uvádí 150 - 270 minut hovoru nebo 55 - 260 hodin v pohotovostním stavu. Tentokrát nás výrobce nemystifikuje, neboť Nokia 6250 během testu vydržela v pohotovostním stavu téměř celý týden. Přesně 156 hodin, což je výdrž vskutku úctyhodná. Ostatně od takto zaměřeného telefonu je dlouhá životnost na jedno nabití téměř nutností.

pohled ze zadu s vyjmutou baterií

Ovládání a Menu

Jelikož Nokia 6250 koncepčně vychází z modelu 6210, ovládání, menu i funkce obou těchto telefonů jsou v podstatě totožné. Menu ovládáte dvěma tlačítky (Menu a Jména) a pohybujete se v něm šipkami (nahoru a dolů). Výčet ovládacích tlačítek zakončuje dvojice kláves s ikonkami zeleného-zvednutého a červeného-zavěšeného sluchátka. Ty slouží k přijmutí, odmítnutí a ukončení hovoru. Na levém boku přístroje jsou dvě tlačítka k regulaci hlasitosti. Tlačítko, jímž vypnete a zapnete přístroj, se nachází na vrchní části přístroje, hned vedle IrDA portu. Struktura menu, stejně tak i uspořádání položek v něm, se také až na pár drobností neliší od předchozích modelů Nokií. Zde je výčet funkcí: zprávy, výpis volání, profily, nastavení, přesměrování, hry, kalkulačka, kalendář, úkolový deník, hodiny, hlukoměr, IrDA, služby.

infraport

Vyzvánění

pohled ze zaduVyzváněcích tónů je celkem 35 druhů. Možnost vytvoření vlastní melodie, stejně jako u Nokie 6210, zde chybí. Ovšem můžete si nechat zaslat libovolnou melodii prostřednictvím SMS zprávy. Ohlášení příchozího hovoru lze nastavit buď jako normální, vzrůstající, 1 x zazvonit, 1 pípnutí nebo vypnout. Hlasitost vyzvánění je nastavitelná celkem v pěti úrovních. Nechybí ani vibrace. Tón ohlášení příchozí SMS zprávy je také volitelný: standardní, zvláštní, 1 pípnutí, vzrůstající nebo bez tónu. Profilů máte k dispozici pět: normální, tichý, jednání, venku a pager. U každého z profilů lze samozřejmě také dále měnit druh zvonění, jeho hlasitost, způsob upozornění na zprávu apod.

Seznam

kalendářInterní paměť telefonu má kapacitu až 500 záznamů. Pod každé jméno lze uložit pět dalších telefonních čísel. Každé telefonní číslo můžete navíc rozlišit ikonou, označující fixní linku, mobilní telefon, telefon domů, do kanceláře nebo fax. Ke každému jménu lze přidat ještě dvě poznámky (e-mail nebo adresu) v maximální délce 60 znaků. Kapacita telefonního seznamu však není rozlišena (jak jsme zvyklí) počtem jednotek, ale procentuálně. Největší kus paměti z kapacity telefonního seznamu vám ukrojí právě uložení poznámky. Při jejich ukládání je tedy nutnost vložení oné poznámky pečlivě zvážit.

Hlasové funkce, Skupiny volajících

Na Nokii 6250 si můžete aktivovat také vytáčení pomocí hlasu. Stačí vybrat deset čísel z telefonního seznamu, ke kterým přiřadíte libovolný hlasový povel, a následně číslo vyslovením tohoto povelu kdykoliv vytočit. Takto označená telefonní čísla vyvoláte delším přidržením klávesy "Jména" v pohotovostním stavu telefonu a následným vyslovením hlasového povelu.

Skupiny volajících umožní roztřídit čísla ze seznamu do jednotlivých skupin: rodina, prominenti, přátelé, kolegové, ostatní. K jednotlivým skupinám lze přiřadit libovolný název, druh zvonění a nějaký symbol, zobrazující se na displeji při každém zavolání určitého čísla z jednotlivé skupiny.

SMS

menu zprávyMenu zpráv nedoznalo oproti 6210 žádné změny. Při psaní máte k dispozici tři řádky textu, ostatní dvě slouží k nápovědě. Písmeno každého prvního slova ve větě je velké a od následujícího písmena je psaní automaticky přepnuto na písmena malá. Psaní zpráv zahrnuje také slovník T9, bohužel však stále bez podpory češtiny. Zprávy můžete dále editovat, ukládat do archivu, vyjmout ze zprávy jméno nebo číslo, přidávat k jednotlivým SMS šablony či obrázky. V telefonu je uloženo 10 šablon ("Jsem doma...", "Jsem v práci, zavolejte mi..." atd.) a 10 obrázků. Do paměti přístroje uložíte až 150 textových zpráv a dalších 50 obrázkových zpráv.

WAP, Data

menu WAPNokia 6250 má implementován WAP prohlížeč verze 1.1. Telefon dále umí datové i faxové přenosy. Ovšem oproti Nokii 6210 zde bohužel chybí podpora HSCSD neboli rychlého přenosu dat. Maximální přenosová rychlost, kterou telefon dokáže, je 14,4 kbps. Přístroj je vybaven IrDA portem a konektorem pro kabel na připojení k počítači. Díky tomu můžete například synchronizovat údaje v kalendáři telefonu, kopírovat informace ze seznamu do počítače apod.

Hlukoměr, Úkolový deník

Novinkou je u tohoto typu telefonu hlukoměr a úkolový deník, které jsou v menu pod stejnojmenným názvem.

hlukoměrHlukoměr, jak již sám název napovídá, měří momentální hladinu hluku. Udávána je samozřejmě v decibelech. Na displeji je sloupec, v kterém se zvedá podle hladiny hluku tmavý pruh. Napravo od sloupce jsou dva údaje. Horní udává maximální naměřenou hranici hluku (maximálně 115 dB), dolní údaj udává momentální úroveň hluku.

Úkolový deník umožňuje nastavit na telefonu druh činnosti (práce), jméno zákazníka a název úkolu. menu úkolyDále můžete nastavit délku trvání úkolu, náklady na něj, použitý materiál, jeho množství a cenu. Stejně tak můžete stanovit hodinové mzdy (např. pro zaměstnance) a telefon automaticky počítá výsledné částky. Průběh spuštění úkolu je po celou dobu indikován symbolem kladívka na displeji telefonu - v levém horním rohu v pohotovostním režimu.

Další funkce

Nokia 6250 je samozřejmě duální (funguje v pásmech GSM 900 / 1800 MHz). Má hodiny, datum, budík, kalkulačku, kalendář a tři druhy zábavných her (Snake II, Opposite, Pairs II). Kapacita kalendáře je 220 záznamů. Nabízí čtyři druhy poznámek: jednání, volat, narozeniny, poznámka. Zajímavou novou funkcí je automatická regulace hlasitosti reproduktoru. Jste-li v tiché místnosti, hlasitost reproduktoru je na nižší úrovni, pokud však přejdete do prostředí s vyšším hlukem, hlasitost reproduktoru se automaticky zesílí. Nokia 6250 umožní nastavit také automatický zámek klávesnice, včetně zvolení intervalu (od 10 sekund do 60 minut), po jehož uplynutí se klávesnice uzamkne.

pohled z vrchu

Finále

Odolnost přístroje jsme zkoušeli i v praxi a ještě společně s Nokií jsme podrobili zátěžovým testům také ostatní outdoorové přístroje - Ericsson R310s a Siemens M35i. Pokud vás zajímá, jak to všechno dopadlo, výsledky čtěte zde. Jestli toužíte po telefonu, který skutečně něco vydrží, je nadupaný funkcemi a má dlouhou výdrž baterie, potom není nad čím přemýšlet. Nokia 6250 vás určitě nezklame. Pravda, hmotnost i rozměry telefonu jsou sice o něco větší, ovšem to je nutná daň za jeho zvýšenou odolnost.

Výrobce: Nokia Konektor externí antény Ano
Typ: 6250 Potvrzení o doručení SMS Ano
Rozměry: VxŠxH (mm) / Hmotnost (g) 142x50-58x23-27 / 167 Čeština Ano
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) 55-260 / 150-270 Vibrační vyzvánění Ano
Pásma GSM 900 / 1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka Ano / Ano / Ano / Ano
Akumulátoru: Typ, kapacita Li-Ion, 1000 mAh Hry / počet Ano / 3
Nabíječka / doba nabíjení (h) Cestovní / 5 Hlasitý odposlech Ne
Displej Grafický, pět řádek IrDA port Ano
Formát karty Plug-in Připojení k PC přes sériový kanel Ano
Paměť telefonního seznamu 500 Konferenční hovor Ano
Paměť pro SMS v telefonu 150+50 obr. Blokování hovorů Ano
Volané / prijaté / zmeškané hovory 10 / 10 / 10 WAP Ano
Vyzváněcí tóny 35 Data / Fax Ano / ano
Vlastní melodie / počet Ne HSCSD Ne
Hlasové vytáčení Ano GPRS Ne
Hlasové přijmutí a odmítnutí hovoru Ne Konvertor měn Ne
Pevná volba Ano SIM lock Ano
Rychlá volba Ano Vypnutí mikrofonu (Mute) Ne

Autor:
  • Nejčtenější

Toto se může stát jen u Applu. Prodá vám předražený hadr

Už dlouho je známé, že si Apple i za obyčejné věci umí účtovat extra příplatek. Tentokrát nás společnost překvapila...

Nové iPhony jsou špičkou fotomobilů. Opět nestačí jen na Číňany

Apple si tradičně na kvalitě fotoaparátu iPhonů dává záležet. I díky tomu patří jeho modely tradičně k užší špičce v...

Spolkl mobil a styděl se to přiznat. Uvázl mu v žaludku na půl roku

Nemocnice v egyptském Asuánu přijala pacienta, který si stěžoval na bolesti břicha. Lékaři zahájili léčbu v domnění, že...

Bez překvapení. Nové pixely od Googlu ovšem konkurenci zatopí

Google po dlouhých týdnech vyčkávání konečně oficiálně představil své nové smartphony Pixel 6. O novinkách už dopředu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samsung představil svůj nejluxusnější smartphone. V Česku ho nekoupíte

Současná globální nabídka smartphonů Samsungu obsahuje čtyři základní řady Galaxy: A, M, S a Z. Loni ovšem společnost...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Podcenění zájmu, nebo nouze o čipy? Pixel 6 je nedostatkové zboží

Okamžitě po představení nových smartphonů řady Pixel 6 spustil Google jejich předobjednávky. Ty však provázely potíže a...

Co se vejde do smartphonového kufříku? Test Realme GT Master Edition

Velice zajímavou volbou ve vyšší střední třídě je aktuálně model Realme GT Master Edition. Má poměrně neobvyklý design...

Nové iPhony jsou špičkou fotomobilů. Opět nestačí jen na Číňany

Apple si tradičně na kvalitě fotoaparátu iPhonů dává záležet. I díky tomu patří jeho modely tradičně k užší špičce v...

Za tři generace vyspěl. Kapesní tablet funguje a dává smysl

Špičkový samsung s ohebným displejem, který je vlastně takovým kapesním tabletem, je letos k dispozici už ve třetí...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ STAVEBNÍ ČETY (28-35.000 + příplatky)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...