Nokia 2650 - stylovka pro nenáročné (uživatelské zkušenosti)

aktualizováno 
Nokia 2650 je stylové véčko nižší třídy, které může být ideálním řešení pro někoho, kdo nepotřebuje digitální fotoaparát, chce hlavně volat, ale naopak využije kalendář či Javu.

Vzhled, zpracování, baterie

Názory na tento telefon se poměrně různí – zatímco jedni přirovnávají telefon k dlažební kostce či dámské pudřence, druzí si naopak pochvalují originalitu Nokie, protože tento telefon jistě od ostatních véček bez problémů odlišíte. Každopádně si můžete být jisti, že všude, kde se s telefonem objevíte, upoutáte pozornost.

Telefon sice nepatří mezi nejmenší a nejlehčí (85 x 46 x 23 mm, 97 g), ale díky integrované anténě se nosí v kapse docela dobře. Kloub telefonu vypadá poměrně kvalitně, takže by mohl vydržet nějaký ten pád na zem, a použitý materiál nejspíš hned tak nepoškrábete. Nokia sice tu a tam někdy mírně zaskřípe, kvalitou zpracování jde ale stále o nadprůměr.

Nokia 2650 Nokia 2650 Nokia 2650

O designu si můžete udělat názor z obrázků. Zavřený vypadá jako mírně zaoblený kvádřík, přední a zadní část rozlišíte téměř jen podle nenápadného nápisu Nokia. Proto se mi také často stává, že když telefon vyndám z kapsy, tak ho otevřu klávesnicí k uchu. Flip je aktivní, ale hovor automaticky nezvedne – vzhledem k absenci vnějšího displeje by to byla i poměrně nebezpečná vlastnost. Telefon nemá na boku žádné klávesy (ovládání hlasitosti apod.). Telefon se ale umí přihlásit o vaší pozornost, pokud přijde SMS nebo máte nepřijatý hovor – telefon každých pět vteřin modře zabliká.

Nokia 2650 Nokia 2650

Baterie (Li-Ion, 760 mAh) mi při průměrném používání vydrží tak čtyři až pět dní. Zadní kryt drží pevně, pro vyjmutí baterie musíte stisknout malé pérko u konektoru pro nabíječku. Vyndáním baterie se vymaže datum a čas.

Nokia 2650 Nokia 2650

SIM karta se nevkládá pod baterii, ale šuplíkem z boku poblíž displeje. Tento telefon bych ale rozhodně nedoporučil někomu, kdo častěji mění SIM – na kartě zanechává vyryté čárky a navíc se tam poměrně výrazně otiskne šest malých kontaktů. Pokud ale neměníte kartu každý den nemuselo by vám to moc vadit.

Klávesnice

Celá klávesnice je spojena bílým materiálem, ze kterého jednotlivá tlačítka vystupují. Tlačítka mají ale poměrně nízký zdvih a navíc je pro stisknutí potřeba docela velká síla, takže se mi na klávesnici píše o něco hůře než na jiných telefonech.

 Nokia 2650 Nokia 2650

Kromě číselných kláves má telefon dvě funkční tlačítka, zelené a červené tlačítko pro přijmutí (ukončení) hovoru a čtyřsměrovou navigační klávesu, která ale nejde nijak ve středu stisknout.

Na hlavním displeji slouží šipky nahoru a dolů pro přístup do telefonního seznamu, levá pro psaní SMS a pravá zobrazí měsíční kalendář. Levým tlačítkem se dostanete vždy do menu, pravému lze funkci nastavit (Jdi na, tel. seznam nebo odpočítávání).

Displej, menu

Nokia zde použila typický displej jako na většině telefonů série 40 - pasivní s rozlišením 128 x 128 bodů, který zobrazí 4096 barev. Je to trochu škoda, protože snad každého při pohledu na rozevřený telefon napadne, že by mu určitě slušel větší. U displeje můžete regulovat jas, kontrast nikoli. Vykreslování displeje také není úplně nejrychlejší, nejde ale o nic závažného. Ale například ve hře Bounce můžete za poskakující kuličkou vidět poměrně výraznou šmouhu.

Nokia 2650 Nokia 2650

Bohužel se mi nepodařilo telefon přesvědčit, aby text na standardním displeji zobrazovala jinou barvou než černou. Při použití jen trochu tmavší tapety se téměř nedá přečíst datum a čas. Toto je ale spíše drobnost, protože nová SMS či nepřijatý hovor se ohlásí barevným obdélníkem, takže nehrozí, že byste něco důležitého přehlédli. Ukazatel signálu a nabití baterie ctí nastavení barevného schématu menu (viz níže).

 Nokia 2650 Nokia 2650

Recenze Nokie 2650:

Recenzi Nokie 2650 najdete zde.

Menu je opět podobné jako u ostatních Nokií z této řady – obsahuje jedenáct hlavních položek, u kterých si můžete vybrat dva druhy zobrazení – pomocí mřížky 3x3, kdy vidíte pouze malé ikonky, a nebo s velkými ikonami, kdy jedna položka zabere celý displej. Pokud se nad nějakou položkou v menu zamyslíte, objeví se přibližně po deseti vteřinách nápověda – tuto funkci jde ale v nastavení vypnout. Můžete si vybrat jedno z osmi barevných schémat (modrá, fialová, červená, oranžová, šedá, zelená, tyrkysová, růžová), které se nejlépe hodí k aktuální tapetě. 

Můžete také použít menu „Jdi na“, do kterého, pokud vám nevyhovuje nastavení od Nokie, lze zvolit snad každou funkci včetně otevření poslední stránky z WAPu. „Jdi na“ jsem si hned zvolil jako funkci pravého tlačítka, protože do telefonního seznamu se dostanu jednoduše pomocí šipek nahoru a dolů.

Telefonování

S telefonem se telefonuje dobře, díky jeho velikosti máte mikrofon přímo u pusy, takže vás druhá osoba slyší bez problémů. Telefon nabízí automatickou regulaci hlasitosti – moc jsem ale neslyšel rozdíl mezi zapnutou a vypnutou. Nokia 2650 je duální telefon (americkou síť nepodporuje) a nemá hlasitý odposlech.

Nokia 2650 Nokia 2650

Telefon nepodporuje AoC (více informací zde), funkci, kterou Eurotel používá pro aktualizaci kreditu na Go kartě. Chyba se projevuje tak, že každý hovor (i příchozí) se přibližně po vteřině sám zavěsí. Řešení je ale poměrně jednoduché – musíte si zavolat na Go linku a požádat o nový způsob aktualizace kreditu.

Telefonní seznam

Do telefonu si můžete uložit 256 osob, ke každé pět čísel (normální, mobilní, domů, kancelář, fax), e-mailovou, webovou a poštovní adresu. Kontakty ze SIM karty i z telefonu se zobrazují najednou (můžete ale také nastavit zobrazení čísel jenom ze SIM nebo jen z telefonu), odlišeny jsou malým logem v pravém rohu. Mezi seznamy lze také jednoduše kopírovat. Telefon umí rozdělit kontakty do skupin volajících (základní jsou: rodina, prominenti, přátelé, zaměstnání, ostatní). Každá skupina jde přejmenovat a lze u ní nastavit logo a melodie. Nejužitečnější je tato funkce ve spojení s profily.

Nokia 2650 Nokia 2650

Profily, vyzvánění

Telefon nabízí pět profilů (normální, tichý, jednání, venku, pager; jdou také přejmenovat). U každého můžete nastavit vyzvánění, osvětlení, zvuky SMS apod. Podle skupin volajících můžete filtrovat osoby, které se vám dovolají, v každém profilu zvlášť. Mezi profily jde přepínat podobně jako na ostatních Nokiích – pomocí vypínacího tlačítka (zde zastoupeno červeným tlačítkem pro ukončení hovoru).

Nokia 2650 Nokia 2650 

Vyzvánění je polyfonní (čtyřhlasé), v telefonu je celkem 32 melodií, další jdou stahovat z WAPu či přes MMS.

SMS, MMS

Fotogalerie:

Menu telefonu si můžete prohlédnout v naší fotogalerii

Editor SMS je zde opět stejný jako u jiných Nokií – při psaní máte k dispozici pět nebo osm řádků (záleží na nastavení velikosti písma) a český slovník T9 s diakritikou, která se před odesláním ořízne, takže zprávu nezkracuje. Při psaní je v pravém rohu vidět, kolik znaků ještě zbývá a do kolika SMS bude zpráva rozdělena (maximum je šest). Do textu můžete vložit předdefinovaný smajlík (všechny typu :-)) nebo obrázek (ne EMS, které telefon nepodporuje, ale Smart Messaging). Odeslané zprávy jsou automaticky ukládány. Užitečná je možnost nastavení příjemců.

Nokia 2650 Nokia 2650 Nokia 2650

Telefon má paměť na padesát zpráv, můžete je přesouvat do Uložených položek nebo uložit jako šablonu. Kromě toho si můžete SMS rozdělovat do složek (například Práce apod.).

 Nokia 2650 Nokia 2650

Multimediální zprávy (MMS) můžete bez problémů příjímat. Odesílání zde funguje taky, bez fotoaparátu je ale užitečné tak na přeposílání jiných. S vkládáním předdefinovaných obrázků není žádný problém, pokud se ale pokusíte vložit nějakou melodii, dozvíte se pouze „Soubor je chráněn autorským právem“.

Organizační funkce

Budík bohužel není opakovatelný, umí budit i při vypnutém telefonu a můžete u si něho vybrat melodii (například i stažené z WAPu).

Nokia 2650 

Naproti tomu kalendář patří mezi špičku mezi mobilními telefony (je zde použit stejný jako například u manažerské 6230). Do měsíčního pohledu se dostanete z hlavního displeje jednoduše stisknutím pravé šipky. Velmi povedený je také týdenní pohled. Nové události mohou být pěti druhů (jednání, volat, narozeniny, poznámka, upomínka), u každé můžete mít název, místo, datum a čas začátku a konce, připomenutí. U připomenutí můžete zvolit jestli se ozve s tónem nebo jen tiše zobrazí na displeji. Připomenutí z kalendáře nefungují při vypnutém telefonu.

Data a WAP

Telefon podporuje HSCSD i GPRS třídy 4 (3+1), bohužel ale ho žádným způsobem nepřipojíte k počítači. GPRS je tak použitelné jen pro WAP a Javu. Při wapování se na displej vejde sedm řádků textu (při zvoleném nejmenším písmu ještě víc) a je ve verzi 1.2.1.

Hry a Java

V telefonu najdete tři hry – Bounce, která trochu připomíná ježka Sonnica (poskakujete s červenou kuličku přes různé nástrahy, sbíráte body), Water Rapids, ve které sjíždíte divokou řeku, a Soccer, typický fotbal.

Nokia 2650

Zajímavější je však podpora Javy – pro ukládání her a aplikací máte 1 MB (je sdílená s galerií, přijatými MMS apod.). Každé aplikaci můžete nastavit APN, takže například ICQ klient se bude připojovat přes levnější APN internet než přes wapový s vyšším cenou. 

Další funkce

Mezi dalšími funkcemi je kalkulačka (jen sčítání, odečítání, násobení dělení + přepočítávání měn), stopky (dvacet mezičasů by mohlo stačit každému) a odpočítávání.

Nokia 2650 Nokia 2650

Závěr

Pokud se vám tento telefon líbí, nepotřebujete připojení k Internetu nebo například synchronizaci s Outlookem a moc často neměníte SIM, mohl by vás tento telefon zaujmout svou cenou i netradičním provedením. 

Autor:

Herní veletrh E3

11. - 14. června se koná nějvětší herní veletrh E3 2019. Můžeme se těšit na ohlášení nových titulů pro PC, konzole a také stále populárnějších her pro mobilní zařízení.

Nejčtenější

Na české operátory u moře zapomeňte. Chorvatští vám dají neomezená data

Ilustrační snímek

Již dva roky využíváme mobilní služby v EU za stejných podmínek jako doma. Tedy i v Chorvatsku, kam na dovolenou míří...

PRVNÍ DOJMY: Nejlepší smartphone střední třídy je v Česku příliš drahý

Google Pixel 3A

Střední třída je doslova nabitá cenově výhodnými kousky. Když už se mezi nimi objeví model, který stojí kolem deseti...

A není to málo, Antone Pavloviči? Sony chystá monstrum

Nové sony by mělo mít vzadu šest objektivů.

Známou repliku z filmu Jára Cimrman ležící, spící můžeme použít i na chystaný smartphone Sony. Ten by totiž měl mít...

Podobnost čistě náhodná. Tarif Vodafonu nekopírujeme, brání se T-Mobile

T- Mobile.

Tarif s 10 GB dat, a to bez závazku? Není problém. Nové zákazníky na něj aktuálně láká T-Mobile. Lidé přitom poukazují...

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Další z rubriky

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

Americký prezident Donald Trump s manželkou Melanií přijal v Bílém domě českého...

V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i...

Západ se k němu otáčí zády, Huawei proto hledá zákazníky jinde

ilustrační snímek

V rámci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou je klíčovou společností Huawei. Ten je obviňován z možných...

Nokia 2.2: moderní design, velký displej a čistý Android pod tři tisíce

Nokia 2.2 je cenově nejdostupnějším smartphonem programu Android One.

Finská společnost HMD Global představila zajímavou novinku. Nokia 2.2 je smartphone moderního designu s velkým...

Najdete na iDNES.cz