Nokia už předem vycítila v nástupnickém modelu 6700, který svým způsobem nahrazuje velmi populární Nokii 6300, velký potenciál a s podobným vzhledem přichází i Nokia 2700. Pokud byste nahradili většinu plastů nerezovou ocelí, možná byste od sebe oba přístroje ani nerozeznali. Ostrouhaná je však funkční výbava, která neobsahuje takové kousky technologie jako je třeba GPS, 3G či Wi-Fi.
Není se však co divit, protože Nokia 2700 stojí lehce přes dva tisíce korun a má úplně jiné ambice. Kupříkladu plně nahradí MP3 přehrávač díky slotu na paměťové karty, rádiu a hlavně disponuje 3,5mm jackem, který se zatím do takhle nízké cenové kategorie nedostal. Za hlavní chyby se dá považovat maximální kapacita microSD karet na hranici 2GB a chybějící microUSB kabel v základním balení.
Katalog mobilů:
Jeden ze zástupců konkurence v podobě SE W205, stájový kolega model 6700 a dnes recenzovaný přístroj.
Kapitoly recenze:
Stručná charakteristika: Zástupce té nejnižší třídy, který překvapí povedenou výbavou. Jistým plusem je i podobnost s daleko dražším modelem 6700.
Vzhled a konstrukce – nepotřebná ocel
Nokia 2700 dokazuje, že jí to velmi sluší i bez přidané oceli, kterou se může pyšnit model 6700. Přitom jsou výhody v podobě nižší hmotnosti a menší náchylnosti na otisky prstů více než zřejmé. Přesto je však potřeba přístroj občas na přední straně, kterou tvoří velmi lesklý plast, otřít. Kryt baterie je vyroben z trochu jiného plastu a nepotřebuje prakticky žádnou údržbu.
Novým trendem se pomalu stává absence horního vypínacího tlačítka a umisťování systémových konektorů na vrch telefonu. Slot na paměťové karty bezpečně zakrývá krytka na pravém boku. Naopak zamrzí absence tlačítka spouště fotoaparátu a hlavně kolébkové dvojice kláves sloužící pro regulaci hlasitosti.
Rozměry přístroje tvoří trojčíslí 109 x 46 x 14 mm a váha se zastavila na příjemných 85 gramech. V základním balení naleznete kromě 1GB microSD karty ještě relativně kvalitní sluchátka. Bohužel však chybí microUSB kabel.
Klávesnice a ovládání – dva oddělené ostrovy
Stejně jako u modelu 6700 odděluje drobný chromovaný proužek alfanumerickou klávesnici a čtyř směrný kříž s kontextovými tlačítky. Opticky tak klávesnice vypadá menší než ve skutečnosti je, ale píše se na ní velmi dobře a odezva jednotlivých tlačítek je dostatečná. Přesto se nám však na Nokii 6700 psalo o stupínek lépe. Řádky klávesnice jsou odděleny pouze malou mezerou vyplněnou gumou a samotná tlačítka tvoří dokonalou rovinu.
Nokia 2700 je poháněna uživatelským prostředím Series 40, které patří k naprosté klasice a Nokia za posledních několik měsíců neprovedla žádné výraznější změny. Průchody jednotlivými nabídkami jsou přitom plynulé a uživatelské prostředí nevykazovalo vůbec známky únavy. I přes výše zmíněná pozitiva toto prostředí naprostým začátečníkům nedoporučujeme.
Displej a výdrž baterie – první vlaštovka
Nokia 2700 je perfektním příkladem přístrojů, které vytlačují nízké rozlišení displeje (tedy nižší než QVGA) i z kategorie nejlevnějších low-endů. V této kategorii to totiž stále ještě není úplným pravidlem, ale podle všeho bude rozlišení 240 x 320 a podpora 262 tisíc barev brzy dominovat. Zobrazení je tak velmi jemné a nikde nejsou vidět žádné ostré hrany. Přitom model 2700 si dobře poradí i v souboji se slunečními paprsky a řadí se k lepšímu průměru.
Dokonce takto výtečný displej si nevybral příliš krutou daň, co se týká výdrže baterie, která se při našem testování pohybovala okolo hranice čtyř dnů a sem tam se přes ni dokonce přehoupla. To při zhruba patnácti minutách hovorů, několika odeslaných SMS a dvou hodinách poslechu MP3 přehrávače či FM rádia.
Telefonní seznam a zprávy – klasika ve všech ohledech
Uživatelské prostředí Series 40 se drží svých vyjetých kolejí i v části věnované telefonnímu seznamu, který pojme až 1000 záznamů s nejrůznějšími položkami. Samozřejmostí jsou skupiny volajících a vyzváněcí melodie ve formátu MP3. Ty můžete uložit třeba do vnitřní paměti přístroje, která činí zhruba 60MB. V telefonu je však předinstalovaná řada aplikací a dalších multimédií, které si uzmou skoro 40MB.
Beze změn zůstal editor textových zpráv, který jasně ukazuje, kolik znaků jste již napsali a do kolika částí bude text rozdělen. Přítomna je rovněž šikovná lišta pro vkládání nejrůznějších multimédií a dalších poznámek. Ve výbavě nechybí ani emailový klient a jednoduchý internetový prohlížeč, který se umí připojit přes GPRS či EDGE. Podpora sítí třetí generace bohužel není k dispozici.
Organizace času a zábava – podivný fotoaparát
V nabídce telefonu se objevuje tradiční zástup aplikací včele s propracovaným kalendářem, seznamem úkolů či poznámek následovaný předinstalovanými programy jako je Messenger, převodník "všeho na všechno" či podpora pro technologii Ovi. Nezapomnělo se ani na MP3 přehrávač či FM rádio s RDS, které automaticky naladí všechny dostupné stanice.
Bohužel nás příliš nepřesvědčila kvalita výsledných fotografií, které byly po okrajích výrazně rozmazané. Navíc pokud se na scéně objevilo trochu více světla, objevovaly se na snímcích podivné šmouhy. Stejně se však fotoaparát s rozlišením 2Mpix řadí k průměru, co se této cenové kategorie týká. O vyšší pozici si bohužel může nechat pouze zdát.
Závěr – skrytý hudebník
Nokia 2700 classic je rozhodně povedeným přístrojem. Na jedné straně se jedná o levnější náhradu Nokie 6700, ze které si převzala většinu designérských prvků. Na té druhé straně se jedná i o skvěle vybavený hudební přístroj, kterých je stále v nejnižší kategorii nedostatek. Namátkou můžeme vzpomenout Nokii 5130 XpressMusic za necelé tři tisíce či Sony Ericsson W205.
Mezi největší nedostatky patří zejména limit 2GB microSD karet či pouze průměrný fotoaparát. Ve zbylých parametrech však Nokia 2700 jasně přehrává konkurenci, kterou mimo výše zmíněných modelů tvoří například nedávno recenzovaný Samsung S3110 či Nokia 3109. Všechny tyto přístroje seženete za cenu pohybující se okolo dvou tisíc korun. Žádný z nich však nenabídne 3,5mm jack, kterým se může pyšnit pouze dnes recenzovaný přístroj.
Proč koupit? |
|
Proč nekoupit? |
|
Kdy? |
V prodeji |
Za kolik? |
2 157 Kč s DPH |