Sobota 24. července 2021, svátek má Kristýna
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Sobota 24. července 2021 Kristýna

Německý gigant ukazuje vlídnější tvář

Když se řekne slovo Siemens, vybaví se každému něco jiného. Čtenáři našeho magazínu vědí, že je to výrobce telefonů, strojaři znají jeho lokomotivy a lékaři jeho medicínskou techniku.

Kdo je Siemens

Společnost Siemens byla založena v roce 1847 v Berlíně pod názvem Siemens & Halske Telegrafní výstavby, aby již o rok později začala budovat první evropskou dálkovou telegrafní linku mezi Berlínem a Frankfurtem nad Mohanem. Od počátku se firma zaměřovala na telekomunikace. V polovině devatenáctého století se firma rozrostla o anglickou pobočku a začalo budování ruské telegrafní sítě. 

Firma se zaměřovala na odměňování vynálezců a sama ve svých  vývojářských centrech vyvinula dvojitou kotvu a nebo princip elektrického dynama. Koncem devatenáctého století už Siemens kromě telekomunikací i na dopravu a nové formy využití elektřiny. Pokládání transatlantického kabelu mezi Irskem a Spojenými státy měla v roce 1874 na svědomí kabelová loď „Faraday“, postavená podle návrhů bratrů Siemensů. Kromě toho sestrojili a zprovoznili první tramvaj v německém Lichterfelde už roku 1881.

V tom samém roce se u Siemensů otevřela nová oblast – telefony. V roce 1881 uvedli do provozu první telefonní ústřednu s osmi účastníky. Od té doby se Siemens rozrůstal v jednu velikou korporaci, vyrábějící od mobilních telefonů přes nemocniční vybavení až k turbínám do elektráren.

Siemens otevřel své pobočky i v tehdejších rakousko-uherských Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Od roku 1890 vybudoval dvě továrny v Praze, jednu v Mohelnici a několik technických kanceláří v Brně, Karlových Varech, Liberci, Ostravě, Teplicích, v nichž do roku 1938 pracovalo přes dva tisíce lidí. Kromě toho měl zastoupení v Praze a v Brně.

Znovuotevření zastoupení Siemens v ČR je datováno k roku 1990. V současné době, po šedesáti letech, je český Siemens tvořen 25 společnostmi, 11.000 zaměstnanci a má roční obrat 39,4 miliardy Kč (údaj k roku 2003).

Po celém světě pro něj dnes pracuje přes 417 000 pracovníků, kteří  vyvíjí a vyrábí produkty, systémy a řešení v oblastech komunikace, automatizace a řízení, energetiky, doprava, zdravotnictví, domácích spotřebičů, osvětlení a dalších. V současné době najdete pobočky firmy ve 190 zemích.

Siemens a české telekomunikace

Zpět do Česka se Siemens dostal v roce 1991, kdy se stal jedním z vítězů výběrového řízení na digitalizaci jednotné telekomunikační sítě. To odstartovalo novodobou historii firmy

České telekomunikační milníky Siemensu

1991
Vítězství v tendru  úspěch v tendru na digitalizaci české telekomunikační sítě

1992
Výroba EWSD v ČR zahájení výroby digitálních spojovacích systémů EWSD v ČR

1993
Firemní síť pro výrobce automobilů výstavba telekomunikační sítě pro největší automobilku v ČR

1994
Gigaset 910 první digitální bezšňůrový telefon DECT na českém trhu

1995
FINET zahájení výstavby sítě Ministerstva financí ČR

1996
Čeština na displeji  první mobilní telefon s češtinou na displeji v ČR - Siemens S6

1997
GSM 900 první kontrakt Siemens na výstavbu mobilní sítě v ČR – Radiomobil

1998
Dvoumilióntý port  do české telekomunikační sítě dodáno 2 000 000 portů systému EWSD

1999
GSM 1800 zahájení výstavby třetí mobilní sítě v ČR

2000
Integrovaný záchranný systém mobilní síť Ministerstva vnitra pro zasedání MMF a Světové banky v Praze

2001
VoIP kontaktní centrum vybudování největšího komerčního kontaktního centra v ČR

2002
Dokončení digitalizace ukončení digitalizace veřejné telekomunikační sítě

V roce 1992 byl založen společný podnik Tescom s podíly Tesly Karlín a Siemens AG, který v krátké době zahájil výrobu a dodávky prvních systémů EWSD. Později přibyly i další aktivity v oblasti pevných sítí a od roku 1997 i dodávky a výstavba technologie mobilních sítí.

Paralelně se začaly rozvíjet i aktivity v oblasti privátní komunikace – v roce 1992 byla založena firma Siemens komunikační systémy, která se zabývala prodejem a servisem pobočkových ústředen Hicom, koncových přístrojů, a od r. 1996 i prodejem a servisem mobilních telefonů.

V letech 1999 - 2000 došlo ke spojení obou firem pod hlavičkou Siemens s.r.o., která v telekomunikacích spolupracuje prakticky se všemi operátory a to jak z mobilních, tak z pevných sítích.

Mezi jejími klienty je jak Český Telecom, tak alternativní operátoři. Mobilní operátoři nabízejí přístroje Siemens ve svých sadách  od svých začátků, a navíc využívají i technologie německé firmy. Český mobil a T-Mobile by mohli o sítích určitě dlouho Siemensu vyprávět. Plánovaný EDGE pro T-Mobile dělá také Siemens.

Mobilní telefony

V přehledu nejsou uvedeny úplně všechny modely, jejich seznam najdete na konci článku.

Začátky

První mobil, se kterým Siemens obohatil náš začínající mobilní trh, byl telefon S6, který se objevil na začátku roku 1997 už i s českým menu na displeji. Bez českého menu byl k dispozici již o rok dříve spolu se starším modelem S3 com a S4 (S4 Power). Siemens S6 (S6 Power) byl ve své době velmi populární telefon, kterému sekundoval jednodušší model C10, který proniknul i do prvních předplacených sad našich operátorů.

Barevný displej v roce 1997!

Světové prvenství si připsal v roce 1997 model S10, který jako první mobil na světě měl barevný displej. Displej uměl zobrazit čtyři barvy a ve své době to byla revoluční záležitost. Model S10 existoval i ve verzi Active, tedy jako telefon pro volný čas, který byl částečně odolný. Dalším legendárním modelem Siemensu byl model SL10, u kterého výrobce poprvé použil vysouvací koncepci. Stejně jako s barevným displejem těchto modelů, i s vysouvací koncepcí Siemens výrazně předběhl dobu.

Dvacítková řada - hvězda C25

Velmi populární byla i další modelová řada Siemensu. Siemensy C25 a S25 patřily mezi nejpopulárnější mobily na našem trhu. První mezi levnými modely v předplacených sadách, druhý v kategorii high-endových modelů. Model S25 byl na delší dobu poslední model s barevným displejem, ke kterému se Siemens vrátil až o tři modelové řady později.

Mnoho novinek třicítkové řady

Na modely mnohem bohatší byla třicítková řada modelů. Do té patřila i dvojice převzatých modelů S30 a M30, které se do portfolia Siemensu dostaly od Bosche, kterého Siemens pohltil, když ještě před tím Bosch pohltil kdysi dobře známý Dancall.

Větší důraz na low-endy

V třicítkové řadě Siemensu ale hrály prim modely C35i, M35i a S35i - dodnes stále populární. Asi nejzajímavější byl model M35i, který byl nejenom odolný, ale měl i integrovanou anténu. Dále v roce 2000 Siemens uvedl na trh superlevnou řadu A a to konkrétně modely A35 a A36.

SL45 a MP3 přehrávač

V letech 2001 a 2002 Siemens zahájil prodej modelů nové čtyřicítkové řady. Model S40 ještě pocházel z vývojových dílen Bosche a moc úspěšný nebyl. Naopak dvojice příbuzných modelů S45 a ME45 je populární dodnes. ME45 byl opět odolný telefon, který dodnes nemá mnoho konkurentů. Low-endový model C45 se s mírnými obměnami prodává dodnes, aktuálně jako model C55. Siemens SL45 jako první mobil, alespoň v Evropě, nabídnul MP3 přehrávač a také podporoval výměnné paměťové karty.

Éra barevných displejů

Skoro současnost představuje padesátková řada Siemensu. Ta se začala prodávat na konci roku 2002 a v průběhu roku 2003 a je v prodeji dodnes. Z této řady si jistě zaslouží zmínku manažerský model S55, první Siemens s plnohodnotným barevným displejem, nebo zajímavý model M55 s výrazným designem, u kterého ale Siemens upustil od odolného provedení, i když jeho označení k tomu svádělo. Mezi low-endy byly a jsou velmi populární modely A50, A52 a A55. U modelu SL55 se Siemens vrátil k vysouvací koncepci, kterou před lety vymyslel.

Na pomezí dvou řad

V současné době je aktuální modelovou řadou Siemensu řada šedesátková, i když právě tento týden Siemens představil již první model následující řady sedmdesátkové. Některé modely šedesátkové řady se ještě neprodávají, jiné se již zařadily mezi nejpopulárnější modely. Za zmínku stojí model MC60, který měl jako první Siemens integrovaný fotoaparát, i když zrovna tento model spadá spíš na rozhraní padesátkové a šedesátkové řady. To platí i o prvním low-endu s barevným displejem A60 a příbuzném modelu C60.

Současnost

Aktuálně patří mezi hvězdy špičkový model S65, do prodeje se chystá vysouvací model SL65 a telefon s QWERTY klávesnicí SK65. Popularitu si již získala dvojice modelů C65 a CX65, v obou případech multimediální telefony nižší střední a střední třídy. Po pauze v padesátkové řadě přišel Siemens opět s odolným telefonem, modelem M65.

Siemens a véčka

Zapomenout nemůžeme ani na véčka. Do těch se Siemens pustil poměrně pozdě, ale stále dříve, než Nokia. Modely CL50 a CL55 si nechal navrhnout a vyrábět v Asii, jeho první vlastní véčko nese označení CF62 a za nedlouho ho doplní lépe vybavený model CFX65.

Xelibri, krok vedle

Zajímavým počinem, leč z dlouhodobého hlediska ne zrovna úspěšným, byla extravagantní řada Xelibri, se kterou se firma snažila dostat na pulty módních butiků a jiných prodejen, kde by je zákazníci nečekali. Po roce ale od dalšího vývoje této řady Siemens upustil. Mnoho detailů se však dostalo do designu dalších "normálních" modelů.

Přehled všech modelů Siemensu

Ty modely Siemensu, o kterých jsme psali na našich stránkách, jsou doplněny o odkazy na relevantní články. Ne všechny modely byly dostupné na našem trhu. Pokud jsme na některý model zapoměli, připomeňte nám ho v diskusi pod článkem. U některých starších modelů (C11, C28, S11, S15, S16) neznáme podrobnosti, tyto modely se u nás neprodávaly. Převážně čtyřicítková řada Siemensu existuje i v odlišném značení pro čínský trh. V přehledu nejsou uvedeny i některé verze pro americký trh, které se v Evropě neprodávají.

Řada A:

 • Siemens A35
 • Siemens A36
 • Siemens A40
 • Siemens A50
 • Siemens A52
 • Siemens A55
 • Siemens A57 - ještě se neprodává
 • Siemens A60
 • Siemens A65 - ještě se neprodává

Řada C/CX:

 • Siemens C10
 • Siemens C11
 • Siemens C25
 • Siemens C28
 • Siemens C30 - převzatý model Bosch
 • Siemens C35i
 • Siemens C45
 • Siemens C55
 • Siemens C60
 • Siemens C62 - ODM model
 • Siemens C65
 • Siemens CX65
 • Siemens CX70

Véčka:

 • Siemens CL50 - OEM model
 • Siemens CL55 - OEM model, pouze pro Asii
 • Siemens CF62
 • Siemens CFX65 - ještě se neprodává

Řada E:

Řada M/ME/MT/MC:

 • Siemens M30 - převzatý model Bosch
 • Siemens M35i
 • Siemens ME45
 • Siemens M46 - varianta C45 pro USA 
 • Siemens M50
 • Siemens MT50
 • Siemens M55
 • Siemens M65
 • Siemens MC60

Řada S:

 • Siemens S1
 • Siemens S3
 • Siemens S3 Com
 • Siemens S3 Plus
 • Siemens S4/S4 Power
 • Siemens S6/S6 Power
 • Siemens S8
 • Siemens S10
 • Siemens S10 Active
 • Siemens S11
 • Siemens S15
 • Siemens S16
 • Siemens S25
 • Siemens S35i
 • Siemens S40 - převzatý model Bosch
 • Siemens S42 - varianta S40 s flipem
 • Siemens S45/S45i
 • Siemens S46 - model pro USA
 • Siemens S55
 • Siemens S65

Řada SL/SK:

 • Siemens SL10/SL10 D
 • Siemens SL25 - nerealizovaný projekt
 • Siemens SL42
 • Siemens SL45
 • Siemens SL55
 • Siemens SL65 - ještě se neprodává
 • Siemens SK65 - ještě se neprodává

Řada ST:

 • Siemens ST55 - OEM model
 • Siemens ST60 - OEM model

Chytré telefony:

3G telefony:

 • Siemens U10 - převzatý model od Motoroly
 • Siemens U15 - převzatý model od Motoroly

Řada Xelibri:

Siemens na konci loňského roku pokrýval podle agentury GFK čtyřicet procent trhu s mobilními telefony v Česku, letošní výsdledek bude pravděpodobně velmi podobný. Bohužel, v České republice nejsou k dispozici žádné průběžné statistiky prodeje telefonů. V celosvětovém měřítku je Siemens na čtvrtém místě, i když v polovině letošního roku se na něj začal dotahovat Sony Ericsson. 

Fotogalerie 

Siemens  Siemens

   Siemens  Siemens

  Siemens
zdroj: Siemens 

Autoři: ,
 • Nejčtenější

Mohl to být snadný konec otravným hovorům. Zatím byl však odložen

Jedinou obranou proti nevyžádaným marketingovým hovorům i nadále zůstává nutnost vyjádřit nesouhlas spolu se...

Lidé si stěžují, že O2 zdražil tarif o 50 korun. Přidal za to 1 GB dat

Operátor O2 zdražil základní neomezený tarif o 50 korun. Některým zákazníkům změna ceny vadí. Samotný tarif Free+ Modrý...

Dostal zprávu, že jeho pes je mrtvý. Ale byla to jen autokorekce

Má automaticky opravovat nežádoucí překlepy a předcházet zkomoleninám. Autokorekce textu ve smartphonech však stále...

Z mobilu brzy pošlete i těhotného muže nebo postavičku trolla

Každoroční rozšíření sady emotikonů Emoji bude i tentokrát ve znamení inkluze. Jeden z návrhů, který by měl mířit do...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Abyste nemuseli doplácet. V EU roamingu nemusí být data jako doma

Premium Používáte firemní SIM nebo máte vy a vaše rodina výhodný tarif od zaměstnavatele? Pak si ověřte, jaké má parametry v...

Ze sbírky na pohřeb Roma pozůstalí nedostali nic. Byl to podvod

Premium Měl mít velkolepý pohřeb. Balzamování, bíle lakovaná rakev z Ameriky, kočár tažený vraníky... Rodina Roma, který zemřel...

Klaus: Volby nic nepřinesou. Kolem covidismu a genderismu se bude chodit po špičkách

Premium Každý z nás by se měl sám rozhodnout, jakou míru opatrnosti vůči nákaze covidem chce zvolit, říká přesvědčeně bývalý...

Česko formuje domobranu. Výcvik může podstoupit každý, kdo má zbrojní průkaz

Premium Stát zakázal ozbrojené skupiny a lidem nabídl alternativu: absolvujte speciální kurz a můžete Česku pomáhat se zbraní....

 • Další z rubriky

Odolný telefon nemusí být ošklivý. Novinka od Motoroly je stylovka

Poměrně originálním způsobem oživila Motorola již starší modelovou značku Defy. Odolný telefon totiž navrhla tak, aby...

Huawei potvrdil premiéru očekávané novinky. Výbava je stále záhadou

Huawei konečně představí dlouho očekávané modely řady P50. Jenže stále není jasné, jakými procesory budou telefony...

Master Edition bude levnější alternativou k výhodnému Realme GT

Čínské značky se vyžívají ve speciálních edicích svých modelů. Většina se jich prodává jen v Číně, ale speciální edice...

Budou muset vyměnit procesor? Očekávaný samsung je jinak připravený

Samsung měl představit odlehčenou verzi modelu S21 s označením FE v srpnu. Jenže na trhu je nedostatek čipů, a tak se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Zemřel slovenský herec Milan Lasica, zkolaboval přímo na jevišti

Ve věku 81 let zemřel slovenský herec Milan Lasica. Web sme.sk uvedl, že vystupoval se skupinou Bratislava Hot...

Možná neadoptujeme. Příprava s psycholožkou byla škola, říká Viktor Vincze

Viktor Vincze (30) promluvil o plánované adopci dítěte i návštěvách psycholožky, které absolvovali s manželkou Adélou...

Petr Rajchert si změnil příjmení a potřetí se oženil, manželka je těhotná

Zakládající člen kapely Chinaski Petr Hradil (rodným příjmením Rajchert) se v třiapadesáti letech potřetí oženil. Po...

Holanová: Rozvod s Šípem? Do vztahu se nám vloudila mlaďounká chybička

Rozhovor s Marcelou Holanovou vznikal v Chateau Šanov na soustředění s finalisty soutěže Muž roku 2021. Zpěvačka, která...

Zemřel František Nedvěd. Folkové legendě se vrátila rakovina plic

V třiasedmdesáti letech zemřel v neděli folkový muzikant František Nedvěd. Prohrál boj s rakovinou plic. Úmrtí na...