Německý BenQ bankrotuje: Siemensu miliardy nepomohly

  10:21aktualizováno  10:21
Německý výrobce mobilních telefonů BenQ Mobile oznámil, že v příštích dnech vyhlásí bankrot. Tchajwanská mateřská společnost BenQ Corporation totiž zastavuje financování jeho ztrátových aktivit.
BenQ-Siemens SL91

BenQ-Siemens SL91 | foto: Mobil iDNES.cz

Divize BenQ Mobile vyhlásí v nejbližších dnech bankrot. Společnost to včera uvedla ve své tiskové zprávě.

Ukončení aktivit se dotkne asi 3000 německých zaměstnanců BenQ Mobile, což je bývalá divize mobilních telefonů koncernu Siemens.

Tchajwanská BenQ má mimo jiné výrobní pobočku v Brně, ta ale nevyrábí mobilní telefony a má v nejbližší době expandovat.

Bankrot se dle vyjádření společnosti nemá nijak dotknout dodávky nových modelů na evropský trh. Zrušením německé pobočky se její veškeré aktivity přesunou do Asie.

Ztráty byly příliš vysoké

Celá BenQ, která se po loňském převzetí mobilní divize Siemense stala šestým největším výrobcem mobilů na světě, měla v posledních třech čtvrtletích kvůli silné konkurenci ztráty. Čistá ztráta za poslední čtvrtletí se vyšplhala na 2,51 miliardy tchajwanských dolarů (1,67 miliardy Kč).

"Od října 2005 jsme do naší německé dceřiné firmy vložili mimořádný objem kapitálu a zdrojů. I přes pokrok při snižování nákladů a výdajů bylo toto velmi bolestné rozhodnutí kvůli rostoucím ztrátám nevyhnutelné," uvedl ve sdělení předseda správní rady mateřské BenQ K.Y. Lee.

"V důsledku přerušení další finanční pomoci od naší mateřské BenQ a z toho plynoucího nedostatku financí vyhlásí BenQ Mobile v příštích několika dnech u mnichovského soudu bankrot," uvedla BenQ Mobile.

Dodala, že osud dalších provozů firmy jinde ve světě je nejistý. Firma bude chtít prozatím udržet výrobu a zachovat si výrobní kapacity v Asii.

Tchajwanská BenQ nyní očekává, že její ztráta se ve čtvrtém čtvrtletí výrazně sníží. Kurz akcií BenQ na tchajwanském trhu stoupl o 3,7 procenta.

Miliardové investice

BenQ, tehdy největší výrobce mobilů na Tchaj-wanu, převzala loni od Siemense divizi mobilních telefonů a Siemens ji k ní dal nádavkem 250 milionů eur investic.

Divize BenQ Mobile poté investovala dalších 840 milionů eur, aby problematické německé aktivity ozdravila, značka však nadále ztrácela podíl na trhu a při posledním počítání měla jen 3,2 procenta světového trhu.

Autor:

Nejčtenější

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Ten nepřehlédnete. Vystouplý fotoaparát nových iPhonů bude obrovský

iPhone 11

Podoba nových iPhonů chystaných na září už je víceméně známá. Ještě více o tom, jak budou novinky vypadat, prozrazují...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Test: Obří Huawei Mate 20X 5G je renesancí vymřelé kategorie smartphonů

Huawei Mate 20X 5G

Huawei se v Česku odhodlal k nečekanému kroku. Začal nabízet špičkový model Mate 20X 5G, který zaujme obřím displejem a...

Toto je budoucnost mobilů. Velký displej skrytý v malé tyčince

Designový koncept Samsung Galaxy Stick

Flexibilní displeje skýtají řadu možností, jak uživateli při zachování kompaktních rozměrů zařízení poskytnout zážitek...

Další z rubriky

Uvedení revolučního modelu jsme uspěchali, přiznává vedení Samsungu

Ohebný smartphone Samsung Galaxy Fold

Přelomový Galaxy Fold Samsung poodhalil už loni na podzim a koncem dubna měl jít přístroj do prodeje. Jenže dosud jej...

Apple chystá levný iPhone se snímačem otisků. Nebude pro každého

iPhone XR je z aktuální kolekce nejprodávanějším modelem. V Číně kupující...

Applu v poslední době slábne odbyt iPhonů a velký propad prodejů firma utrpěla v Číně. Zvrátit to má nový cenově...

Analytik: Apple u iPhonů příští rok zmenší výřez. Zmizí až později

Detail výřezu v displeji u iPhonu X

Jubilejní iPhone X před dvěma lety odstartoval módu výřezů v displeji. Zatímco ostatní výrobci jej postupně zmenšují a...

Najdete na iDNES.cz