Neděle 16. ledna 2022, svátek má Ctirad
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Nejlevnější smartphone na trhu se povedl. Recenze Vodafone 858 Smart

Vodafone 858 je nejlevnější smartphone na našem trhu. Mobil určený především nenáročným uživatelům ale překvapí výbornými výkony i při náročnějším provozu.

Vodafone 858 Smart | foto: Mobil.iDNES.cz

Vodafone 858 Smart, nejlevnější mobil s Androidem na našem trhu, nabídne za zhruba dva a půl tisíce korun kompletní výbavu, ještě před časem vyhrazenou podstatně dražším kouskům.

Kapitoly recenze

Telefon překvapí kapacitním displejem, k dispozici je i wi-fi nebo GPS. Android ve verzi 2.2 nepůsobí nijak dýchavičně. Ústupky za účelem snížení ceny tu sice jsou, ale ne tak výrazné, jak by leckdo čekal. Vodafone 858 tak ukazuje, že nová generace superlevných androidích smartphonů se nemá zač stydět.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • nízká cena
 • solidní výbava
 • dobrá čitelnost displeje na slunci
 • snadné ovládání

Proč nekoupit?

 • nekvalitní fotoaparát
 • relativně malý displej

Kdy? V prodeji

Za kolik? 2 577 Kč

Mezi klady můžeme dále počítat kapesní rozměry, kvalitní zpracování a vcelku dobrý displej. Mezi negativa patří trochu zbytečně odfláknutý fotoaparát, který představuje jediný výraznější ústupek ve funkčnosti.

Vzhled a konstrukce – malý oblázek

Vodafone 858 je sice levný kousek, na jeho designu a konstrukci se to ale zase tolik nepodepisuje. Oblý design je sice jednoduchý a soutěž krásy rozhodně nevyhraje, Vodafone 858 ale určitě není ošklivý. Je to elegantní mobil, který díky oblým tvarům a malým rozměrům (104 × 57 × 12,5 mm) velmi dobře padne do ruky. Hmotnost 104 gramy je možná trochu vyšší než očekávání, ale nijak výrazně nevadí.

Vodafone 858 Smart
Vodafone 858 Smart
Vodafone 858 Smart

Z hlediska vzhledu prozrazuje levný původ jenom menší displej, který pod sebou nechává překvapivě hodně místa pro ovládací klávesy. Čtyřsměrný ovládací prvek, který měl předchůdce Vodafone 845 (mimochodem, Vodafone jej doprodává za 2 477 korun), bychom ale u nového modelu hledali marně.

Vodafone 858 Smart

Použité materiály jsou sice plasty, ale vcelku kvalitní a působí robustním dojmem.Telefon je překvapivě velmi pevně sestavený, odnikud se neozývají žádné nepříjemné zvuky. U Huawei, který je výrobcem přístroje, očividně odvedli dobrou práci. Při našem používání jsme z konstrukčního hlediska zaznamenali jediné drobné negativum: zadní kryt baterie je trochu náchylný na poškrábání. Díky šedivé barvě se zrnitým efektem ale nejsou případné vrypy tak moc vidět. Vodafone ještě později nabídne bílou verzi svého telefonu, tam asi bude se šmouhami trochu větší potíž.

Displej a ovládání – kapacitní premiéra v superlevné třídě

Hlavním znakem levných dotykových mobilů byl až doposud klasický rezistivní dotykový displej, tedy displej, který je vhodnější pro ovládání dotykovým perem než prstem. Vodafone 858 Smart ale dostává jako jeden z prvních levných dotykáčů displej kapacitní.

Úhlopříčka a rozlišení je shodné se starším modelem 845, tedy 2,8 palce a 320 × 240 pixelů. Displej tak není kdovíjak jemný, pixely už jsou na dané úhlopříčce docela vidět. Ani svítivost displeje není příliš velká a pozorovací úhly jsou vcelku omezené. Na druhou stranu ale displej překvapí dobrým barevným podáním a také vcelku dobrou čitelností na přímém slunečním světle.

Z hlediska ovládání jsou ale především důležité reakce na dotyky prsty. Ty jsou velmi přesné a bezproblémové, což je velký posun oproti předchozímu modelu. Kapacitní displej výrazně zlepšuje celkový pocit z ovládání telefonu. Je vidět, že operační systém Android si také s tímto druhem displeje lépe rozumí.

Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart

Android ve verzi 2.2 sice není nejaktuálnější, ale pro daný typ zařízení bohatě dostačuje. Procesor s taktem 528 MHz tu doplňuje dokonce grafika Adreno 200, takže Vodafone 858 Smart není žádný dýchavičný mobil. Na druhou stranu na hraní náročných 3D her se vůbec nehodí a některé chybějící instrukce mu třeba nedovolí provést kompletní benchmark Quadrant. Celkový výpočetní výkon není kdovíjak ohromující, ale to by od extrémně levného telefonu nikdo nečekal.

Vodafone 858 Smart

Spokojíme se tak s konstatováním, že Vodafone 858 má dostatečný výkon a že se telefon i při intenzivním používání nijak zásadně nezpomaluje. Je ale znát, že výpočetní síla je menší a spouštění aplikací chvilku trvá. V zásadě to ale není žádný problém, telefon se totiž při našem testu vyvaroval záseků a jiných nepříjemných projevů.

Někomu může při ovládání chybět směrový prvek. Lepší odezva kapacitního displeje ale znamená, že tento prvek nutný není. My jsme jej při testu nepostrádali, je ale pravda, že v tomto směru jsme již zvyklí z řady špičkových smartphonů, které tento trend nastartovaly.

Vodafone 858 Smart
Vodafone 858 Smart
Vodafone 858 Smart

Na relativně velké ploše pod displejem tak u najdeme jen čtyři senzorová tlačítka: home, menu, zpět a hledání. Chybí tedy i tlačítka pro příjem a odmítnutí hovoru, tato činnost se odehraje na displeji. Senzorová tlačítka stejně jako displej reagují přesně a bezproblémově, Vodafone 858 se tak koncepcí svého ovládání zcela vyrovná špičkovým a drahým smartphonům. Jen má horší displej a je trochu pomalejší.

Baterie – dva dny v pohodě, více bez potíží

Vodafone 858 má baterii s kapacitou 1 200 mAh. Dá se předpokládat, že telefon nebude oproti vybavenějším smartphonům tolik vytěžován, navíc menší displej s menším rozlišením také přinese jistou úsporu. Proto není problém i při velmi intenzivním nasazení dosáhnout dvou dnů výdrže na jedno nabití. Řada uživatelů ale bude v praxi dosahovat podstatně lepších hodnot. Sami jsme si při dovolené vyzkoušeli, že Vodafone 858 dovede jen s občasným psaním SMS vydržet nabitý i více než pět dní.

Telefonování a zprávy – bez kompromisů

Zatímco u displeje musel výrobce udělat nějaké kompromisy, v oblasti telefonování a práce se zprávami nebyly ústupky nutné. Vše obstará standardní verze továrního Androidu 2.2 s naprostým minimem úprav od výrobce.

Práci s e-maily tak zajišťuje aplikace Gmail a také klasická mailová aplikace, která umožňuje i bezproblémovou synchronizaci s Exchange serverem. Tu ale asi nebudou nenároční uživatelé příliš často využívat, a tak nevadí, že v dané verzi systému chybí při synchronizaci některé pokročilejší funkce.

Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart

Na dané úhlopříčce už nemusí být pro řadu uživatelů pohodlné zadávání textů na plnohodnotné virtuální qwerty klávesnici. Toho si byl výrobce vědom a připravil poměrně detailní možnosti nastavení zadávání. Uživatel si může vybrat zvlášť rozložení klávesnice pro režim na výšku, kdy může zvolit třeba numerickou klávesnici se zadáváním  pomocí slovníku T9, a zvlášť pro režim na výšku, kdy už je qwerty klávesnice pohodlná.

Lze přitom vybrat ze dvou režimů qwerty klávesnice: menšího a většího. Menší režim zabírá na displeji podstatně méně místa a dává prostor pro přehlednou kontrolu textu, větší zase nabízí podstatně více pohodlí. Uživatel si může vybrat i míru vibrační odezvy při stisku klávesy a hlasitost zvukového efektu.

Zadávání textu bylo věnováno hodně pozornosti a dokládají to i velmi široké možnosti nastavení predikce a automatických oprav. Mezi jednotlivými typy klávesnic lze přepínat posunem prstu zleva doprava, což je také příjemné zlepšení. Zajímavé je i zadávání alternativních znaků. Stačí přidržet prst na dané klávese a za moment se objeví nabídka dalších znaků, které se pod ní ukrývají. Znak pak stačí dalším ťuknutím na displej vybrat.

Vodafone 858 Smart
Vodafone 858 Smart
Vodafone 858 Smart

Telefonní aplikace nabízí také dostatečné pohodlí a v podstatě je příjemnější na používání než u mnohých špičkových přístrojů. Výrobce si totiž uvědomil, že snadné vyhledávání v kontaktech je prioritou. Hledá se tedy ihned po spuštění aplikace přes numerickou klávesnici pomocí prediktivního slovníku. Příjemné je, že telefon hledá zadanou sekvenci znaků nejdříve v příjmení a pak teprve řadí ve výsledcích ty položky, které sekvenci obsahují ve jméně. Telefonní aplikace je jednoduchá a funkční, tady si zaslouží Vodafone 858 pochvalu.

Organizace a data – dokumenty i navigace

Ani v pracovní oblasti nedělá Vodafone Smart příliš velké kompromisy. Velkým krokem kupředu oproti staršímu modelu je kompletní podpora všech moderních bezdrátových sítí (staršímu 845 chybělo EDGE). V nabídce je tentokrát GPRS, EDGE a UMTS včetně HSPA, dále wi-fi a bluetooth. Telefon je vybaven i GPS.

Majitelé tak mohou Vodafone 858 Smart využívat i k navigaci, která funguje díky nedávnému zprovoznění Google navigace v Česku. Malý displej sice není pro navigaci kdovíjak komfortní, ale svůj úkol splní. Pochopitelně to ale vyžaduje vhodný datový tarif, což ostatně platí celkově pro používání tohoto levného chytrého mobilu.

Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart

Potěší fakt, že Vodafone dává k telefonu standardně microSD paměťovou kartu s kapacitou 2 GB. Není to sice mnoho, ale je to lepší než nic. Uživatel tak může ihned po vybalení začít používat telefon bez omezení. Vnitřní paměť nabídne pouze 130 MB.

Internetový prohlížeč není nijak omezený, nicméně je pravda, že prohlížení webu při daném rozlišení je spíše nouzovou záležitostí. Při troše zvyku se ale dají třeba ráno cestou v MHD číst i delší články.

Vodafone 858 Smart
Vodafone 858 Smart
Vodafone 858 Smart

Příjemně překvapí přítomnost kancelářského balíku Documents To Go, který slouží pro prohlížení Office a PDF souborů. Na daném displeji je to opět funkce spíše nouzová a nedivili bychom se, kdyby byla z telefonu vynechána. Pokročilejší funkce jako vytváření dokumentů nebo práce s Google Docs se dají dokoupit.

Telefon má i svého správce souborů, takže uživatel nemusí hledat patřičnou aplikaci v Android Marketu.

Zábava – logická omezení

V multimediální oblasti je nejvíce vidět cenová kategorie Vodafone 858 Smart. Výbava je tu nejchudší: těžko čekat multimediální videopřehrávač, malý displej sledování filmů a seriálů příliš nenahrává. Navíc by měl telefon problém s videem ve vyšším rozlišení.

Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart
Displej Vodafone 858 Smart

Při troše snahy a po překonvertování videa do menšího rozlišení ale lze i tuto činnost s jistým omezením komfortu a kvality provozovat po nainstalování aplikace z marketu. Mobil nabídne YouTube aplikaci, FM rádio a základní hudební přehrávač. Víc zábavy se ale do Vodafone 858 nevešlo.

Fotografie pořízená smartphonem Vodafone 858 Smart
Fotografie pořízená smartphonem Vodafone 858 Smart
Fotografie pořízená smartphonem Vodafone 858 Smart
Fotografie pořízená smartphonem Vodafone 858 Smart

Fotoaparát dostal rozlišení pouhé dva megapixely namísto 3,15 u předchozího modelu, přišel také o automatické ostření. Výsledné snímky opravdu za mnoho nestojí, Vodafone 858 jednoduše není žádný fotomobil nebo multimediální hračka.

Shrnutí – výborný smartphone za skvělou cenu

Vodafone 858 Smart je opravdu výborný mobil za neodolatelnou cenu. Operátor jej nabízí bez úvazku za lákavých 2 577 korun. Telefon navíc není blokovaný, takže si pro něj mohou dojít i zákazníci konkurence.

Vodafone 858 pochopitelně nenabídne komfort a výkon podstatně dražších přístrojů. Masivní multitasking a opravdu intenzivní využívání na hranici možností nebudou tím pravým scénářem pro tento model. Určen je především začátečníkům a těm, kteří ví, že telefon příliš trápit nebudou.

Vodafone 858 Smart

Konkurencí Vodafone Smart je především T-Mobile Move, levný android od konkurence (výrobcem je Alcatel). Ten nabídne podobné funkce za cenu o pár stovek korun vyšší. Dále si lze vybrat LG Optimus ME. Starší Huawei U8100 od O2 je obdobou modelu Vodafone 845, předchůdce dnešní novinky. O2 nabídne za rozumnou cenu také Samsung Galaxy Mini, jeho cena je už ale o zhruba 1 000 korun vyšší než u Vodafone Smart. Vodafone doprodává i svůj starší model 845 za cenu 2 477 korun. Stovka navíc za nový model se ale vyplatí.

Vodafone 858 Smart a konkurence

 • Vodafone 858 Smart Za poměrně nízkou cenu nabídne výhody spojené s operačním systémem Android 2.2, slušný dotykový displej a wi-fi i navigaci. Vestavěný fotoaparát má rozlišení 2 MPix.

  Cena: 2 577 Kč

 • Samsung Galaxy Mini Chytrý telefon Samsung Galaxy Mini zaujme svou cenovou dostupností. Přesto ve výbavě nalezneme vše podstatné. Připojit k internetu se můžeme pomocí wi-fi, venku se zase neztratíme díky GPS navigaci a funkci Google Maps.

  Cena: 3 345 Kč

CES 2022 - největší veletrh spotřební elektroniky

Veletrh CES je největší událost v oblasti spotřební elektroniky a IT každoročně pořádaný v lednu v Las Vegas.

Další témata: Koronavirus  Omikron  Sonda Parker Solar Probe Dalekohled Jamese Webba 

 • Nejčtenější

Velká kontrola nabíječek dopadla žalostně. Některé se nesmějí prodávat

Nabíjecí USB adaptér budeme v balení některých smartphonů hledat marně, nezbývá tak než doufat, že nám nějaký zůstal z...

Vymysleli, jak skrýt čelní foťák. Je to neobvyklý, ale důmyslný způsob

Snaha dostat fotoaparát pod displej stále naráží na překážky. Tato vychytávka je předurčena k použití u vrcholných...

Před 15 lety změnil Steve Jobs svět. Tlačítka poslal do důchodu

Premium Steve Jobs změnil svět víckrát a asi naposledy se mu to povedlo 9. ledna 2007. Tehdy geniální vývojář a vizionář...

Zelené bubliny nejsou trapáci. Android bojuje proti segregaci textovek

Od chvíle, kdy se přístup do služby iMessage částečně otevřel uživatelům s Androidem, se vyrojil překvapivý problém....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samsungu dochází tajemství, unikají specifikace modelů S22 a Ultra verze

Je poznat, že už se blíží premiéra top modelů pro letošních rok od Samsungu. Na internetu se tentokrát objevil přehled...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

 • Další z rubriky

Smartphone umí měnit barvu krytu. Stačí ho dát na slunce

Značka Vivo představila dva nové modely v řadě V. Jejich největší zajímavostí je kryt, který umí měnit barvu. Stačí ho...

Vivo má nový nejlevnější model. V akci vyjde na 2 690 korun

Vivo rozšiřuje nabídku přístrojů na českém trhu v řadě Y. Novinka bude nejlevnějším modelem značky. Výbava odpovídá...

Levný mobil, který by mohl být ještě levnější. Test Xiaomi Redmi 10

Základ nabídky značky Xiaomi aktuálně tvoří model Redmi 10. Na poměry nižší střední třídy je to sice slušně vybavený...

Nový levný iPhone SE by měl přijít v březnu či v dubnu

Na tradiční jarní akci by měl Apple představit novou generaci iPhonu SE. Zřejmě největší inovací má být podpora sítí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Lela má poměr s jiným. Hrál si na kamaráda, spal s mou ženou, říká Vémola

Karlos Vémola (36) se v emotivním nočním živém vysílání na sociálních sítích svěřil s tím, že opět řeší problémy ve...

Ženy před objektivem: Když činžák ukrývá milovnici BDSM

Je to jako nahlédnout do života neobyčejné obyvatelky obyčejného domu. Fotoset slovenské modelky Patrície naznačuje, že...

Chybné ceny Lega vyvolaly vlnu nákupů. E-shop objednávky stornoval

První lednový víkend byl plný slev napříč všemi kategoriemi. Ovšem pro milovníky Lega se stal infarktovým momentem. Na...

Zemřela Adalia Rose. Holčička, která předčasně stárla

Adalia Rose byla velkou bojovnicí. Podle lékařů měla zemřít kvůli progerii krátce po porodu. Dožila se ovšem patnácti...

Německá pošta startuje diesely. Elektrododávky v zimě nevyjedou kopec

Německá Deutsche Post DHL provozuje největší flotilu elektrických dodávek, které si navíc sama vyvinula. V horském...