Sony Ericsson P990i je již čtvrtým pokračovatelem manažerské řady, která výrobci vybudovala neotřesitelné renomé v high-tech segmentu. Telefony s velkým P na začátku svého modelového označení patřily vždy ke špičce na trhu.
Jejich unikátní koncepce má přitom své kořeny již v době, kdy se o akvizici švédského výrobce s japonským ještě ani nedutalo. Vývojářům ji vnukl stařičký model Ericsson R380s, který slouží mnoha uživatelům dodnes. - více o Ericssonu R380s zde
O počátek řady se postaral model P800, který v roce 2003 působil více než futuristicky. Díky velkému úspěchu na sebe nenechali následovníci dlouho čekat. Za necelý rok od uvedení prvního zástupce spatřil světlo světa model P900, za dalších dvanáct měsíců tu byl i P910. Dnešní novinka označená jako P990i si tak dala se svým nástupem na čas.
Manažerská evoluce u Sony Ericssonu - od P800i k P990i a M600i
Vzhled - technologiemi nabitá cihla
Sony Ericsson P990i se se svými rozměry 114 × 57 × 25 mm sice neřadí mezi nejmenší telefony, jeho velikost je ale stále snesitelná. V kapse jej rozhodně ucítíte, na druhou stranu tímto způsobem nosit lze. Pokud nejste zvyklí na kolibří telefony, za pár dní si na velikost komunikátoru zvyknete. Jeho váha 150 gramů může být překážkou větší.
Telefonu dodává na mohutnosti především odklopný panel s běžnou numerickou klávesnicí. Ten lze po vzoru předchůdců odejmout a vzniklé místo zaslepit připraveným krytem. Stačí k tomu trocha zručnosti a miniaturní křížový šroubovák, který společně se záslepkou najdete v základním balení.
Zadní část byla tradičně vyhrazena pro fotoaparát. Opět se u něj setkáváme s krytem ve stylu pepřenky, což si zaslouží jedině chválu. Kryt je navíc aktivní. Kolem něj se umístila i přisvětlovací dioda, drobná mřížka hlasitého reproduktoru a zaslepený konektor pro připojení externí antény.
Druhou polovinu zad telefonu tvoří kryt baterie. Jeho nasazení si žádá trochu cviku, po správném dosednutí ale drží pevně a nikde nevrže. Skrývá Li-pol článek s kapacitou 1120 mAh.Ten slibuje neuvěřitelných 16 dní pohotovosti či devět hodin hovoru. Papírové hodnoty jsou ale příliš idealistické, nabíjeli jsme téměř každý druhý den.
Na levé straně telefonu se usídlil hardwarový zámek klávesnice, klávesa zpět, ovládací kolečko (jog-dial) a klávesa pro rychlé spuštění hudebního přehrávače. Strana protější se chlubí spouští fotoaparátu, dvířky slotu paměťových karet a zkratkovou klávesou k internetovému prohlížeči.
Všechny tyto prvky jsou součástí kovově šedého rámečku, který obklopuje i displej s QWERTY klávesnicí na čele přístroje. V horní části je ozdoben logem výrobce a svou barvu předal i orámování hlavního reproduktoru.Kolem něj se umístila druhá kamerka a indikační dioda. Zbytek telefonu je stříbrný.
V horní části najdeme hlavní vypínač společně s černým plastovým pruhem ukrývajícím infraport, vespod se tradičně umístil systémový konektor. Poslední prvek hodný popisu najdeme na zadním levém rohu a není jím nic jiného, než nepostradatelný stylus. Oproti modelu M600i najdete naštěstí v balení ještě jeden náhradní.
Ovládání a displej - na slunce nestačí
Telefon pracuje s operačním systémem Symbian nejnovější verze a grafickou nástavbou UIQ. Oproti svému sourozenci, modelu M600i, se ovládání v mnohém přizpůsobilo nezvyklé konstrukci. V zavřeném stavu funguje displej běžným způsobem a přístroj ovládáte pomocí klávesnice na odklopném flipu, po otevření si zobrazovací jednotka aktivuje dotykovou plochu a vynutí si vytažení stylu.
Text přitom můžete do telefonu zadávat hned čtyřmi způsoby. První obstará běžná alfanumerická klávesnice v zavřeném stavu, druhý pak po rozevření plnohodnotná hardwarová klávesnice. Obě jsou sytě a rovnoměrně podsvíceny a až na příliš drobná tlačítka u druhé z nich jim není co vytknout. Třetím způsobem je softwarová klávesnice zobrazená na displeji, posledním pak ručně psaný text.
Stejně jako u předchozích modelů je ale stěžejním kamenem ovládání kouzelné kolečko na levém boku zvané jog-dial. Je potvrzovací a doplněno o samostatně stojící klávesu zpět. Nebudeme zastírat, že takto roztroušenému ovládání je v některých případech velmi těžké přijít na chuť. Občas skutečně nevíte, zda stisknout tu či onu klávesu či jednoduše tapnout stylem na displej.
Telefon lze ovládat i v zavřeném stavu
Ten je také jednou z největších slabin telefonu. Papírově silný displej s rozlišením 240 × 320 obrazových bodů a podporou 262 tisíc barev absolutně zklame na přímém slunci. V takovém případě se ukáže jako dokonalá odrazová plocha pro okolní světlo, pro příjemné používání budete muset svou dlaň naučit fungovat jako kšilt. Lze se s tím naučit žít, u telefonu za téměř dvacet tisíc bychom ale čekali přívětivější chování.
Hlavní nabídka může mít podobu matice i seznamu | Oceňujeme rychlou práci přes kontextové menu
Další podstatnou výtku směřujeme ke stabilitě systému. Multitasking totiž funguje velmi pochybně a často se setkáte s hláškou Zaneprázdněn. Většinou se daná aplikace dokonce vůbec neotevře. V tu chvíli vás ale nijak telefon neupozorní a nezkušené jedince může slušně vyvést z míry. Zkušenější naleznou správce úloh a běžící programy manuálně ukončí. Ne vždy se ale vše povede a telefon velmi rád zamrzá.
Telefonování - umí číst vizitky
Sony Ericsson P990i je třípásmový telefon s podporou sítí UMTS. Oproti menšímu komunikátoru M600i si s ním díky druhé kamerce užijete i kouzla videohovorů. Telefonní seznam umožňuje kromě správy nespočtu kontaktů i vytváření skupin volajících. Ty poslouží jen jako distribuční seznam pro odesílání hromadných SMS.
I kontakty lze spravovat i při zavřeném flipu | Druhé jméno je automaticky získáno z vizitky, telefon má potíže s diakritikou
Telefon bohužel stále nenabízí vyzváněcí profily. Nastavení zvukového upozornění je však více než detailní a nabízí i ekvalizér. Bohužel kvalita hlasitého reproduktoru silně pokulhává za konkurencí. Přístroj může přitom na příchozí hovor upozorňovat i zvolenou MP3 skladbou.
Zadávání pomocí softwarové klávesnice | Narozeniny se předají i kalendáři | Synchronizace i záloha je samozřejmostí
Stejně jako u konkurenční platformy S60 se i u nového UIQ rozhraní setkáte s možností odeslání informační SMS po odmítnutí hovoru. Uskutečněné hovory najdete seřazené v přehledném výpisu, každé numerické klávese lze přiřadit zkratku na nejčastěji volané osoby.
Telefon umí skupiny volajících | SMS při odmítnutí hovoru | Profily chybí, nastavení tónů je ale bohaté
Model P990i přichází i s ojedinělou službou, která umožní skenování vizitek. Pro uložení nového kontaktu tak ve většině případů stačí pouze spustit speciální aplikaci, vyfotit vizitku a poté již uložit hotový kontakt. Při testování se telefon zmýlil přibližně v polovině případů. Vždy ale ušetřil čas s přepisováním některých polí.
Aplikace videohovorů se povedla | Nejčastěji používaným číslům můžete přiřadit zkratky
Jak se skenují vizitky? Oficiální prezentace napoví:
Zprávy - SMS, EMS, MMS...
V editoru SMS zpráv vidíte všechny potřebné informace jako počet napsaných znaků, výsledných zpráv a lze využít i prediktivního slovníku. Ten lze nastálo vypnout a ač nabízí i slova s diakritikou, před odesláním ji ze zprávy odstraní. Příchozí zprávy lze třídit i do vlastnoručně vytvořených složek. Přepínání mezi nimi však není nejintuivnější.
Se zavřeným flipem vytvoříte i přečtete zprávy
Stejné pak platí i pro MMSky, jelikož se shlukují na stejném místě. Oproti textovkám však využívají speciální editor sloužící k usnadnění jejich tvorby. K dispozici máte několik šablon, případně se lze nechat provádět koncepcí zprávy krok za krokem. Opět jste informování o všech potřebných údajích. Do telefonu uložíte nespočet zpráv až do celkového zaplnění sdílené paměti.
Základní pohled na nabídku zpráv je poměrně nepřehledný | Vybíráme typ nové zprávy | Editor MMS zpráv
Kromě běžné emailové komunikace se vzdáleným serverem si P990i poradí zároveň i s lokální synchronizací s emailovým klientem. V telefonu přitom můžete spravovat nespočet emailových schránek naráz a nastavovat jim interval kontroly i čas, od kdy do kdy má synchronizace probíhat (např. 7:00 až 16:00 v pracovní dny).
Přišla SMSka | Organizujeme zprávy | Možnosti řazení zpráv
Přijímané zprávy můžete stahovat rovnou celé nebo je omezit velikostí. Nastavit můžete i stahování pouhých hlaviček. V případě přílohy si telefon s populárními formáty dokáže přímo poradit díky kancelářskému balíku Quickoffice. K dispozici je i prohlížeč .pdf souborů. Konfigurace schránek je jednoduchá a zvládne ji i méně pokročilý uživatel.
Organizace a data - bezdrát funguje spolehlivě
V čele organizačních funkcí stojí propracovaný a přehledný kalendář umožňující veškeré základní operace. Poradí si s opakovanými událostmi a hlavu mu nezamotají ani překrývající se schůzky či jiné naplánované položky. Umí se synchronizovat s počítačem a dokonce i se vzdáleným serverem pomocí protokolu SyncML a Active Sync - stejně jako kontakty, email či poznámky.
Kalendář nabízí všechny známé pohledy | Volba události | Čas je udáván přesně včetně denního harmonogramu
Ty lze do telefonu ukládat v podobě ručně psaného textu (skica) nebo klasickým zadáním znaků. Jejich počet ani velikost není nijak omezena, což platí i pro poznámky hlasové. Samozřejmostí je i úkolovník, stopky, odpočítavač, převodník měn a jednotek a již zmiňovaný kancelářský balík Quickoffice. S ním můžete dokumenty nejen prohlížet, ale i editovat a přímo vytvářet.
Žádný dokument nenalezen | Poznámky mohou mít více podob | Úkoly jsou propracovné
Povedená RSS čtečka opět opustila nabídku zpráv a kvalitní internetový prohlížeč ve formě Opery 8.6 si bohužel neporadí s českou diakritikou. Přisuzujeme to spíše systémové chybě, protože stejný prohlížeč v M600i si s nábodeníčky poradil. Model P990i bohužel nenabízí aktivní pohotovostní režim, ale pouze položku na hlavním displeji, která po spuštění zobrazí kompletní přehled událostí.
Speciální aplikace: přehled událostí, správce úloh, skener vizitek
Na internet se dostanete nejen pomocí GPRS, ale i UMTS. Na EDGE bohužel výrobce opět pozapomněl. Oproti miniaturnímu komunikátoru ale umí P990i i Wi-Fi, které funguje naprosto spolehlivě. Telefon lze samozřejmě využít i jako datový modem a to přes přiložený USB kabel, infraport či Bluetooth technologii. Těšit se můžete i na podporu Mass Storage.
Kalkulačka si s prioritou operátorů hlavu neláme | Vzdálená synchronizace pordporuje i protokol ActiveSync | Bohatě vybavený konvertor
Zábava - starý, ale dobrý
Integrovaný fotoaparát se chlubí rozlišením 2 Mpix (1600 × 1200 obrazových bodů) a automatickým zaostřováním. Jde o stejnou techniku použitou v mnohokrát vychvalovaném modelu K750i. Fotografie jsou tedy velmi dobré, s ucházející hloubkou ostrosti. Ani v přítmí či šeru si fotoaprát příliš nepohorší. Stále je ale vhodný spíše na focení momentek, než k nahrazení klasického kompaktu.
Telefon umožňuje nastavení jasu, kvality i vyvážení bílé. Nabídne různé režimy focení včetně makra či několika digitálních efektů, samospoušť a noční režim. Kromě statických snímků dokáže nahrávat i video v maximálním rozlišení 320 × 240 obrazových bodů. Samozřejmostí je možnost volby cílové paměti pro ukládání.
Galerie obrázků | Ukázka práce s telefonem (demo) | Přehrávač médií
Zabavit se můžete i u multimediálního přehrávače, který si kromě hudebních souborů poradí i s videem či streamovanými videozáznamy přímo z internetu. Využít můžete samozřejmě i rádia. Pro poslech lze využít hlasitého reproduktoru či přiložených stereo sluchátek. v obou případech se ale připravte na nepříliš kvalitní a plastový přednes. MP3 skladby uložíte do vnitřní paměti velikosti 60 MB nebo na přiloženou paměťovou kartu Memory Stick PRO Duo s kapacitou 64 MB.
Hudební skladatel | Aplikace radia | RSS čtečka
Již v recenzi modelu M600i jsme vychvalovali golfovou hru nesoucí jméno světového hráče Vijaye Singha a ani nyní tomu nebude jinak. Svou kvalitou okouzlí již při prvním spuštění, jelikož grafická propracovanost hry je na telefon až neuvěřitelná. Krom ní naleznete v přístroji i další hru v podobě variace na populární Tetris a hudebního skladatele, u kterého se doslova vyblbne nejeden hudební talent.
Suma sumárum
Proč ho koupit? |
|
Proč ho nekoupit? |
|
Kdy? |
Srpen2006 |
Za kolik? |
cca 18 990Kč včetně DPH |
V ostatních ohledech ale Sony Ericsson kraluje mobilnímu trhu a především v rozmanitosti ovládání může jiným hrdě ukázat záda. Otázkou je, zda jsou roztroušené ovládací možnosti výhodou či naopak. Každopádně za svou dvacetitisícovou investici získáte profesionální nástroj nabitý nejmodernějšími technologiemi, se kterým se neztratíte nikde na světě.