Chcete špičkový fotoaparát v mobilu? Zde jsou ty nejlepší

  • 7
Úvod letošního roku je na mobilní novinky bohatý. Mnohé z nich mají přitom ty nejvyšší ambice a to i v oblastí fotografování. Špičkových fotomobilů se letos urodilo již několik, podívejte se tedy, z čeho můžete vybírat a co můžete od těchto fotomobilů očekávat.

Honor Magic5 Pro slibuje až stonásobné hybridní přiblížení. To bude v praxi obtížně použitelné, ale základní 3,5násobný zoom funguje výborně.

Honor Magic5 Lite

Zatím jediným cenově dostupným smartphonem, který z nedávných novinek testem fotomobilů DxO Mark prošel, je Honor Magic5 Lite. A výsledek to není úplně ideální. Magic5 Lite získal za kvalitu fotoaparátu 74 body, což ho v žebříčku DxO Mark řadí na 106. místo, tedy kamsi na chvost. V kategorii cenově dostupných smartphonů mezi 200–400 dolary mu patří deváté místo, což vypadá optimističtěji, jenže DxO Mark zástupce této cenové hladiny netestuje příliš často a i to tedy znamená, že patří Magic5 k podprůměru.

Honor Magic5 Lite na MWC 2023

Určitý potenciál foťák přitom má, hlavní snímač má rozlišení 64 megapixelů a optiku se světelností f/1.8, což jsou dobré parametry. Foťák by ale podle všeho potřeboval doladit, u DxO Mark kritizují třeba množství šumu. Širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů a dvoumegapixelový makro snímač jsou pak spíš jen takovým doplňkem hlavního foťáku. Honor Magic5 Lite se na našem trhu oficiálně prodává za 9 490 korun.

Xiaomi 13

Xiaomi 13

Notně výš v žebříčku DxO Mark figuruje nové Xiaomi 13. To není úplně špičkový model, tím je typ 13 Pro, na který v tomto přehledu teprve dojde. I proto jsou skóre 130 bodů a dělená 30. pozice v žebříčku fotomobilů hodně dobrý výsledek. Obzvlášť, když si v tomto případě vystačí Xiaomi s relativně jednoduchou a prověřenou technikou, hlavní foťák má tradiční menší 50megapixelový senzor a doplňují ho 12megapixelový širokoúhlý foťák a desetimegapixelový teleobjektiv s 3,2násobným přiblížením.

Na nadupanější konkurenty ztrácí Xiaomi 13 zejména u noční fotografie, jinak si ale vede opravdu velmi dobře a je někdy až nečekaně blízko špičce. DxO Mark chválí třeba výbornou expozici a dobré podání barev. Může to tedy být zajímavý tip na povedený fotomobil za přijatelné peníze, Xiaomi si za tuto novinku žádá 23 499 korun.

Samsung Galaxy S23/S23+

Samsung Galaxy S23

Přímým soupeřem Xiaomi 13 jsou smartphony Samsung Galaxy S23 a S23+, které získaly v hodnocení DxO Mark 133 body, což je mimochodem o dva body víc, než verze loňského Galaxy S22 Ultra s procesorem Exynos, která se prodávala u nás. Foťáky těchto letošních samsungů jsou tak bez pochyby skvělé, byť v žebříčku DxO Mark se dělí o 24. příčku s iPhony 14 a 14 Plus. Ale i to je vlastně důkaz kvalit, o kvalitách foťáků iPhonů téměř nikdo nepochybuje.

Technicky je sestava fotoaparátů podobná té u konkurenčního Xiaomi 13: hlavní foťák má rozlišení 50 megapixelů, širokoúhlý 12 megapixelů a teleobjektiv s trojnásobným přiblížením má 10 megapixelů a optickou stabilizaci obrazu (stejně jako hlavní snímač). Zejména menší Galaxy S23, který je levnější než „pluskový“ model s větším displejem (ale foťáky mají totožné), je opět špičkovým fotomobilem s dobrým poměrem výkon/cena. S23 totiž začíná na 23 490 korunách, S23+ vyjde nejméně na 29 999 korun. Oba přístroje lze ale koupit i výhodněji v častých akcích, které Samsung má, momentálně s výkupním bonusem ušetříte 3 000 korun.

Xiaomi 13 Pro

Xiaomi 13 Pro

Nejvybavenější Xiaomi současnosti, model 13 Pro, má v hodnocení DxO Mark známku 136 bodů, což jej řadí na aktuálně dělené šestnácté místo celého žebříčku. To je velmi solidní výkon, novinka patří skutečně k těm nejlepším prémiovým fotomobilům na trhu, na druhou stranu překvapí fakt, že to není nejlepší Xiaomi v hodnocení. Tím je totiž stále starší model Xiaomi Mi 11 Ultra z roku 2021, který drží skóre 141 bod.

Xiaomi 13 Pro tu možná trochu doplácí na svou špičkovou moderní techniku. U hlavního fotoaparátu totiž používá velký jednopalcový čip s rozlišením 50 megapixelů, který je ve fotomobilech docela novinkou a výrobci se s ním tedy ještě seznamují. Než dovedou eliminovat určité nevýhody velkého čipu, může to asi chvíli trvat. Padesát megapixelů mají i teleobjektiv přístroje (3,2násobné optické přiblížení) i foťák širokoúhlý. Xiaomi 13 Pro vyjde na 31 499 korun.

Vivo X90 Pro

Vivo X90 Pro

Stejný jednopalcový čip, jako špičkové Xiaomi, používá i dvojice novinek značky Vivo. U nás si mohou zákazníci pořídit model X90 Pro, který není absolutní špičkou, přesto stojí jeho foťák za to. V hodnocení DxO Mark mu patří stejných 136 bodů, jako špičkovému Xiaomi. Detailní pohled na hodnocení DxO Mark i naše praktické zkušenosti pak říkají, že je to rozhodně jeden z nejlepších fotomobilů na trhu, byť se to podle té dělené šestnácté pozice nemusí na první pohled tak zdát. Foťák se především dobře používá a i to může být hodně důležité.

Hlavní padesátimegapixelový čip tu doplňují širokoúhlý dvanáctimegapixelový foťák (ten je drobnou slabinou) a pak padesátimegapixelový zoomový fotoaparát. Přiblížení je sice jen dvojnásobné, ale digitální kouzla dovedou téměř zázraky a zoom patří k velkým přednostem tohoto modelu. Vivo si za něj u nás žádá 26 999 korun, to už je docela dost peněz.

Vivo X90 Pro+

Vivo X90 Pro+ na veletrhu MWC 2023

O bod výš než Vivo X90 Pro je v hodnocení DxO Mark starší model X80 Pro, nicméně nejlepším fotomobilem této značky je v žebříčku model X90 Pro+. Ten se ale bohužel v Evropě neprodává. Skóre 140 bodů ho v žebříčku DxO Mark řadí na dělenou jedenáctou pozici, o ni se dělí s Pixelem 7 a Samsungem Galaxy S23 Ultra (hned o něm bude řeč).

Hlavní fotoaparát tu používá stejný padesátimegapixelový palcový snímač jako u typu X90 Pro, takže tady nejsou uživatelé ochuzeni, snímky jsou ale o něco kvalitnější nejspíš díky procesoru Snapdragon 8 Gen2, který zvládá zpracování fotek lépe, než MediaTek Dimensity 9200 v obyčejnějším typu. Širokoúhlý foťák si pak polepšil na 48 megapixelů (v obou případech nechybí automatické ostření), teleobjektivy jsou dva, padesátimegapixelový s dvojnásobným přiblížením (stejný jako u X90 Pro) je tu ještě doplněn 64megapixelovým s 3,5násobným optickým přiblížením. To foťáku přináší podle DxO Mark skvělou úroveň detailů při kterémkoli přiblížení. Inu, zajímalo by nás, kolik by si Vivo za tento fotomobil u nás řeklo.

Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra

I když se na první pohled letošní modely S23 oproti loňským S22 moc nezměnily, Samsung zapracoval na řadě detailů pod povrchem. To platí i pro fotoaparáty, model S23 Ultra se tak oproti předchůdci posunul výrazně vpřed, i když to možná skóre 140 bodů od DxO Mark úplně nereflektuje. Foťák je tentokrát univerzálnější, praktičtější, rychlejší a pohotovější, než u předchůdce, opravdu dobře se používá. Dělené jedenácté místo v žebříčku DxO Mark je pro S23 Ultra výborný výsledek.

Co paradoxně S23 Ultra možná v celkovém hodnocení tahá trochu dolů je kombinace nové a převzaté techniky. U hlavního fotoaparátu totiž Samsung zvolil svůj nový 200megapixelový čip, se kterým se nejspíš musí ještě trochu naučit pracovat (podobně jako soupeři s velkým palcovým čipem), to nejlepší ze sebe tedy asi vydá třeba až v dalších generacích. Aby toho ladění ale neměli vývojáři příliš, jsou širokoúhlý 12megapixelový foťák i dva zoomové objektivy s 10 megapixely (trojnásobné a desetinásobné přiblížení) převzaté od předchůdce jen s minimem změn. Každopádně Samsung má letos opravdu povedení špičkový fotomobil, z aktuálních novinek vlastně ten druhý nejlepší. Nechá si za to ovšem zaplatit, ceny začínají na 34 999 korunách, byť Samsung často nabízí slevy (trvá výkupní bonus 3 000 korun).

Honor Magic5 Pro

Honor Magic5 Pro je špičkový telefon s maximální výbavou. Podle DxO Mark má...

Tím nejlepším fotomobilem z aktuální „jarní“ vlny mobilních novinek je Honor Magic5 Pro. A není to jen nejlepší fotomobil z těch docela nových, je to podle hodnocení DxO Mark ten nejlepší fotomobil vůbec. Celkové skóre 152 body znamená tříbodový náskok v čele a dvanáctibodový na Samsung Galaxy S23 Ultra a Vivo X90 Pro+, další letošní novinky v žebříčku. To vypadá jako propastný rozdíl, nicméně v praxi nebudou v kvalitě fotek tak dramatické odlišnosti. Spíš jde o to, že je Magic5 Pro univerzálnější, poradí si drobně lépe ve většině situací a to ve výsledku znamená výrazný náskok v číselném skóre.

Po stránce techniky se Honor nenechal zlákat ani obřím palcovým čipem, ani počtem megapixelů. A vlastně ani absolutním počtem foťáků. Jeho tři fotoaparáty (hlavní, širokoúhlý a 3,5násobný zoom) mají vždy rozlišení 50 megapixelů. Z představených fotomobilů je Magic5 Pro nejnovější, takže zatím neznáme jeho českou cenu. Telefon by se tu ovšem, na rozdíl od předchůdce, měl prodávat, musíme si ale chvíli počkat.