Navigon v iPhonu sráží ostatní navigace v mobilech na kolena

aktualizováno 
Výborné využití velkého displeje, snadné ovládání a nejnovější navigační funkce. To jsou hlavní zbraně navigace MobileNavigator pro Apple iPhone. Pokud dosud dáváte přednost jednoúčelovým navigacím před mobilními telefony, po vyzkoušení navigace na iPhonu možná změníte názor.

Navigace Navigon pro iPhone

Nová verze operačního systému pro iPhone s sebou přinesla mnohá vylepšení, na co ale většina uživatelů čekala nejvíce, je navigace. První představil svou navigační aplikaci TomTom, ten, kdo však navigaci nabídl zákazníkům nejdříve, je Navigon. Za 99 eur, tedy přibližně za dva a půl tisíce korun, proměníte váš iPhone v plnohodnotnou navigaci.

Navigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhone

Navigace Navigon zaujmou několika poměrně unikátními funkcemi, o které samozřejmě nejsou ochuzeni ani majitelé softwarové navigace s názvem MobileNavigator. Velkým lákadlem oproti jednoúčelovým navigacím je především to, že u sebe nemusíte nosit několik zařízení najednou. Stačí vám jen iPhone s nahranou navigační aplikací a můžete vyrazit na cesty.

Navigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhone

Navigon v iPhonu zvládá i navigaci pro pěší, při použití v automobilu se vám ale bude velmi hodit držák na palubní desku nebo přední sklo. Není součástí základního balení iPhonu, budete ho muset dokoupit. My jsme při testu zvolili klasický aktivní držák Adapt, za který zaplatíte něco kolem tisícovky.

Navigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhone

Tento problém by měl odpadnout zájemcům o navigační software od TomTomu. Výrobce bude totiž nabízet nejen samotnou navigační aplikaci, ale v prodeji bude také speciální sada obsahující držák iPhonu na přední sklo, který umožní i jeho dobíjení. Ceny ovšem zatím zveřejněny nebyly, budeme si tak muset počkat do chvíle, než se tato další navigační aplikace pro iPhone objeví v App Storu.

Čeština zatím chybí

Navigon MobileNavigator je prakticky totožný s běžným navigačním softwarem ve vyšších modelech navigací Navigon. Na iPhonu se zdá být ale aplikace mnohem svižnější, díky snadnějšímu updatování se dá očekávat také pružnější a rychlejší doplňování nových funkcí, než je tomu u klasických navigací. Jedna z hlavních nevýhod, tedy chybějící podpora češtiny, by tak měla být již tento měsíc odstraněna.

Navigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhone

Aplikace má při stažení z App Storu úctyhodných 1,65 GB, po instalaci zabírá v iPhonu dokonce 3,5 GB. Velkou výhodou je ale fakt, že se aplikace nepotřebuje nikdy připojovat k internetu. Všechny body zájmu i mapové podklady celé Evropy jsou totiž přímo ve vašem telefonu.

Skutečně plnohodnotná navigace

Navigaci je možné používat jak v horizontální, tak i ve vertikální poloze, při širokoúhlém zobrazení na šířku displeje se pak iPhone prakticky vyrovná jednoúčelovým navigacím.

Navigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhone

Na hlavní obrazovce je možné zvolit jednu ze čtyř ikon, které slouží k zadání trasy, vyhledání bodů zájmu, navedení domů a pak samozřejmě k přímému zobrazení mapy. V dolní liště lze přepínat mezi touto nabídkou, uloženými adresami, posledními hledanými cíli a nechybí zde ani přímý přístup do kontaktů. Stačí si totiž jednoduše zvolit osobu uloženou v kontaktech a navigace vás v mžiku povede na adresu, kterou u ní máte uloženou.

Navigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhone

Vyhledávání přesné adresy je velmi jednoduché, před samotným spuštěním navigace se zobrazí i malý náhled mapky s vyznačeným cílem. I zde funguje oblíbené ovládání iPhonu dvěma prsty, vámi nalezený bod lze tak snadno přiblížit nebo oddálit. Body zájmu pak umí navigace vyhledávat nejen v jednotlivých kategoriích, vybrat si můžete také ty nejbližší, v určité lokalitě nebo body zájmu s celostátní důležitostí. Během navigování pak ukazuje jednotlivé body přímo na mapě a můžete si nechat zobrazit také seznam zájmových bodů, přes které po vámi zvolené trase pojedete.

Navigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhone

V nastavení je možné si vybrat ze dvou různých pohledů na mapu. Nejpřirozenější je určitě 3D pohled, další možností je půdorysný pohled označovaný jednoduše 2D. Mapa je přehledná, barevně jsou odlišeny silnice, vodní plochy, lesy, parky, ale také dálnice včetně označení směru provozu. Na mapě nechybí ani body zájmu. Celkově je grafické zpracování menu i navigace u navigonu na vysoké úrovni. Během navigování se měřítko mění automaticky v závislosti na potřebném detailním zobrazení konkrétní situace. Naplánovaná trasa se zobrazí oranžovou barvou, která je jednou z hlavních v celém menu navigonu.

Pokročilé navigační funkce

Nejvíce pozornosti si zaslouží funkce Reality View, která ve vybraných lokalitách zobrazuje na displeji přístroje realistický pohled na danou lokalitu včetně detailů, jako jsou například okolní budovy, případně silniční tabule.

Navigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhone

Výbornou funkcí, která je k dispozici i na našem území, je Lane Assistant. Ta umožní jednodušší orientaci na víceproudých komunikacích. Jde o asistenta, který vás nasměruje na správné řazení v jízdních pruzích. Na displeji se zobrazí šipky, kam který pruh míří, ty správné jsou pak zvýrazněny.

Mapové podklady

Navigon se spoléhá na mapy od dodavatele Navteq. Je pravdou, že před několika lety u nás nebyly tyto mapy tak podrobné jako v případě konkurenčního Tele Atlasu. Od září minulého roku však došlo k výraznému zlepšení. Radikální aktualizace map zahrnuje nejen dostatečné pokrytí celé České republiky, ale také Slovenska nebo Maďarska.

Navigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhoneNavigace Navigon pro iPhone

Navigace bude jen lepší

Majitelé iPhonů jsou na pravidelné aktualizace a zlepšování nainstalovaných aplikací zvyklí. Se stejnou strategií přichází i Navigon. Update, který by měl proběhnout již v tomto měsíci, přinese dle výrobce kromě podpory nových jazyků včetně češtiny také informace o radarech nebo například možnost přímého volání na čísla uložená u jednotlivých bodů zájmu. Na konci léta pak Navigon slibuje funkci pro převod textu na řeč a také podporu aktuálních dopravních informací TMC.

Co říci závěrem

Navigace MobileNavigator pro iPhone si nás získala především snadným ovládáním, podporou pokročilých navigačních funkcí, jednoduchou aktualizací a celkovému kladnému dojmu nahrává samozřejmě také výborný displej iPhonu. Jedna z mála nevýhod, tedy absence češtiny, by měla být navíc během krátké doby odstraněna. Pro ostatní navigace v mobilních telefonech i pro jednoúčelová zařízení se tak stává iPhone velmi tvrdým soupeřem.

Autor:
  • Nejčtenější

Nechtějí vypadat chudě, tak si lepí na starší iPhony třetí foťák

Nové iPhony 11 Pro se ještě ani nestačily ohřát na trhu a už se někteří vlastníci starších modelů stydí za to, že si...

Nejlevnější neomezená data má T-Mobile. Už neskrývá původně tajný tarif

Nové tarify včetně těch bez datového omezení představil T-Mobile už koncem srpna, od září pak na svém webu nabízel dva...

Patří mezi nejlepší mobily na světě. Mají radar a vyfotí i noční oblohu

Podle očekávání představil Google své nové mobilní telefony Pixel 4. Přístroje, o kterých už úniky informací prozradily...

Velká změna k lepšímu. Google nedovolí nové mobily se starým Androidem

Google vytáhl silnou kartu v rámci boje s roztříštěností ekosystému jeho operačního systému Android. Pomalé aktualizace...

Apple má problém. Displeje nových iPhonů se prý velmi snadno poškrábou

Apple novým iPhonům nedopřál jen nejmodernější hardware, mezigeneračně vylepšil i konstrukci. Vedle zvýšené...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Velmi slušný smartphone za dva a půl tisíce. Recenze Xiaomi Redmi 7A

Překvapivě povedený telefon nižší třídy jsme objevili v podobě modelu Redmi 7A od Xiaomi. Ačkoliv je to prakticky...

Obří displej a funkce jen krůček pod špičkou. Test Samsung Galaxy A70

Vyšší střední třída není zrovna v centru pozornosti uživatelů, ale sem tam se v ní objeví zajímavý model, který někoho...

To by mohla být opravdová mobilní bomba. Premiéra se blíží

Jedna legenda se stejným jménem tu už byla, chystaná novinka by se legendou stát mohla. Motorola v listopadu představí...

Průšvih od Googlu. Odemykání obličejem funguje, i když spíte

Nový Google Pixel 4 je špičkový smartphone, který přináší pro Google a Android doposud neobvyklé a v mnohém revoluční...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz