Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Motorola T720 – véčková jistota (recenze)

Motorola je průkopníkem véčkových telefonů a, i když se na ni dotahují konkurenti z Asie, stále nám dokazuje, že to s véčky umí. Příkladem je i T720, což je mobil určený pro multimedia a zábavu. Je plný funkcí, s barevným displejem a přitažlivým designem a po upgrade firmwaru a přidání externího digitálního foťáku i připravený pro MMS.

V České republice si Motorola mezi mobilními telefony udělala dobré jméno díky véčkovým mobilům a s modelem T720 má šanci si tuto pozici udržet i do budoucna. A to i přesto, že jsou dnes k dispozici zajímavá a kvalitní véčka od Samsungu nebo Panasonicu – véčko od Motoroly je zkrátka klasika a spousta lidí na to dá.

Motorola T720 není stylový mobil (byť mu styl rozhodně upřít nelze), ale něco mezi stylovým a manažerským mobilem, s výraznou orientací na multimedia a zábavu. Na parádu totiž jenom barevný displej nestačí a poněkud větší velikost T720 vás v případě, že chcete módní doplněk, přesvědčí, abyste se podívali po V60/66 nebo po některém ze Samsungů. Jenže do kvalitního manažerského mobilu zase T720 chybí infraport nebo bluetooth. Bluetooth se dá ještě odpustit, ale infraport rozhodně ne. T720 tak bude silná v oblasti zábavních a multimediálních telefonů, zvláště po rozšíření na T720i a přidání externí digitální kamery. I když neškodilo by, kdyby se zlepšila kvalita displeje a polyfonních zvuků.

 

Ideální bezkonfliktní design

T720 nemá přehnaně konzervativní, ale ani vyloženě moderní design. Je rozumně hranatá tam, kde se to hodí, ale přitom dost zaoblená – avšak ne kulatá. Jde o klasickou véčkovou koncepci (rozevírací telefon), s velkou klávesnicí v hlavní části a velkým displejem v odklopné části. Na vnější straně je malý displej, zobrazující nejdůležitější informace (datum, čas, úroveň signálu a energie v baterii). V otočném kloubu je indikační dioda a po stranách tři tlačítka – jedním se ovládá hlasový záznamník, další dvě slouží pro nastavení hlasitosti.

Tato Motorola má klasickou vystupující anténu. S integrovanými anténami byly u véček těch výrobců, kteří je zkoušeli (Motorola zatím vždy použila klasickou anténu), problémy – jejich vyzařování bylo příliš velké a navíc špatně směrované. V poslední době to ale vypadá, že se již výrobcům podařily v této oblasti některé dílčí pokroky, a tak nebude příliš dlouho trvat a budeme se stále více setkávat s integrovanými anténami i u véček. I když na druhou stranu vám spousta současných uživatelů véček potvrdí, že klasickou anténu mají rádi. Při hovoru je totiž odkloněna od hlavy (u míry absorbovaného záření to je skutečně prospěšné) a navíc se za ní dá mobil velmi pohodlně vytáhnout z kapsy – i poslepu navíc víte, kde je vršek a kde spodek mobilu.

Když už probíráme anténu, musíme se zmínit o schopnostech mobilu, které s ní nepřímo souvisí. U Motoroly totiž bývá zvykem, že její mobily jsou třípásmové – fungují v obou frekvenčních pásmech evropského GSM (900/1800 MHz) i americké mutaci PCS (1900 MHz). Jenže T720 je jenom dvoupásmová; vystačíte si s ní jenom v Evropě a tam, kde mají klasické GSM. Do USA si budete muset vzít jiný mobil.

Všechny povrchy mobilu jsou plastové – i část kolem displeje, která vypadá nejkovověji. Náš testovací vzorek ve stříbrném provedení ale vypadal velmi dobře. Pokud by se vám snad T720 tak, jak ji vybalíte z krabice nelíbila, potom si můžete vyměnit přední i zadní kryt. Kryty sice nepokryjí celé tělo mobilu, ale ty, které vyrábí přímo Motorola, vypadají hezky a s telefonem ladí.

Zadní kryt přikrývá baterii. Ta je Lithium-Iontová a podle výrobce by měla zvládnout přibližně 150 minut hovoru nebo 160 hodin (6,5 dnů) v pohotovostním režimu. Naše zkušenosti jsou jiné – baterie příliš dlouho nevydrží. Jenže výdrž nepochybně ovlivnila nefinální verze firmwaru v našem mobilu a také barevný displej si zřejmě vezme své. Údaje Motoroly počítají s ideálními podmínkami, takže jich v praxi zřejmě nikdy nedosáhnete, ale se třemi dny pohotovosti můžete počítat téměř vždy.

Displej zklame, ovládání a menu nadchnou

K vnějšímu displeji toho není moc co dodat. Jde o klasický černobílý displej, který je velmi dobře čitelný. Je dvojřádkový – nahoře je řádek ikon a různých indikátorů, pod ním je čas a datum. Vnitřní displej je barevný. Ve standardním rozlišení se na něj vejde devět řádků textu při zobrazeném horním řádku ikon a posledním řádku s popisem funkcí přiřazeným třem horním funkčním klávesám. V případě, že si nastavíte větší písmo, počítejte jenom se sedmi řádky textu.

Barevný displej pro vás asi bude největším zklamáním. Je pasivní – při zapnutém podsvícení je velmi dobře čitelný. Horší je to i s podsvícením na přímém slunečním světle. Bez podsvícení je displej prakticky nečitelný. Podle technických specifikací je počet zobrazitelných barev 4096. To se nám ale při pohledu na veškerou grafiku v mobilu moc nechtělo věřit. Musíme ale uznat, že v přímém srovnání s displejem o 256 barvách nás T720 skutečně přesvědčila, že 4 tisíce barev podporuje. Co je opravdu jasné ihned, je rozlišení 120 x 160 bodů, které je ideální například pro MMS (větší obrázek do multimediální zprávy v současnosti neodstanete).

Co nezachrání displej, to spraví ovládání. I když se vám možná zpočátku může zdát, že ovládacích prvků je příliš, po chvíli si zvyknete. Ovládání je totiž skutečně velmi intuitivní. Spousta uživatelů mobilů má z minulosti vůči systému menu u Motorol averzi. V případě T720 doporučujeme alespoň na minutku ovládání vyzkoušet a až poté soudit.

V pohotovostním režimu můžete vstoupit do hlavního menu prostředním funkčním tlačítkem, nebo můžete jednotlivé položky spustit stiskem dvou krajních funkčních tlačítek nebo jednou z kurzorových kláves. Přiřazení položek všem klávesám si samozřejmě můžete nastavit. Stejně tak si můžete určit, které položky budou zobrazovány v hlavním grafickém menu s devíti pozicemi a ke kterým se dostanete až v rozšířeném menu. Když vezmete v úvahu, že hlavní menu nemusí být zobrazeno ve formě ikon, ale seznamu, že na displeji můžete mít libovolné pozadí, šetřič obrazovky a že si nastavujete i barevné styly menu, potom si ve spojení s výměnnými kryty můžete Motorolu T720 opravdu přizpůsobit k obrazu svému.

Pokud vám pohyb v menu přijde pomalý, potom si vypněte animace. Ty nespočívají jenom v animovaných ikonách, ale i animaci pohybu v menu a rozpohybování i některých dalších grafických prvků. Ze začátku je to pěkné. Později ale animace stejně vypnete a budete oceňovat, že se pohyb v menu zrychlil.

Telefonování a zprávy jsou základ

Telefonování s T720 je velmi pohodlné – jako ostatně s každým véčkem. Hovor samozřejmě můžete přijmout otevřením telefonu nebo po otevření zeleným sluchátkem. Reproduktor je kvalitní a ani druhá strana si nebude stěžovat na to, že by vás snad špatně slyšela. Na kvalitu mikrofonu se ale nespoléhejte při hlasovém ovládání nebo pořizování zvukových záznamů. Mikrofon má totiž malý dosah, takže musíte mluvit přímo do něj. Při hovoru si toho nevšimnete, protože jej máte téměř u úst. Výhodou mikrofonu ale je, že díky krátkému dosahu nezachycuje příliš mnoho vzdáleného šumu a bude vám rozumět i v hlučném prostředí.

Pro telefonování je důležitý telefonní seznam. Ten v mobilu pojme 500 vícepoložkových záznamů. Vedle telefonních čísel si můžete ukládat i e-mailové adresy – T720 totiž má e-mailového klienta. Potěšilo nás, že neměl problémy s přijatými česky psanými e-maily. Seznam v mobilu a v telefonu je společný – zobrazují se oba druhy záznamů.

Nepochybně vás potěší vyzváněcí melodie. Ty jsou totiž polyfonní, můžete je nastavovat k jednotlivým záznamům v telefonním seznamu, ale především jich je spousta (64) a polovinu z nich si můžete sami nahrát nebo upravit. Ortodoxní fanoušci Motoroly se nemusí záplavy polyfonních tónů děsit – v nabídce najdou i klasické zvuky, které mají všechny Motoroly již od nepaměti a podle kterých je možné i na dálku poznat výrobce jejich mobilu.

 

Do základních funkcí mobilního telefonu se již delší dobu počítají textové zprávy. České uživatele potěší, že T720 má českou verzi systému rychlého psaní iTap a že i tak se na velké klávesnici cokoliv píše poměrně pohodlně. Ovšem jenom tehdy, když nepíšete příliš rychle a nedržíte mobil v jedné ruce – v takovém případě totiž prsty po hladké klávesnici sklouzávají a psaní se stává obtížnější. Ženám s menšími prsty také nevyhovuje velikost telefonu – je pro ně příliš velký na držení a ovládání v jedné ruce. Nevhodnost pro dámskou dlaň byla hned druhá poznámka všech příslušnic něžného pohlaví, kterým jsme mobil půjčili (první poznámkou bylo vzdechnutí, že T720 je roztomilá a hezká).

Nicméně textové zprávy se dají při troše snahy psát pohodlně – s iTap i bez této technologie. Až bude v provozu celé pražské metro, tak Pražané při používání T720 ocení jednu příjemnou vlastnost. V případě, že se pokusíte odeslat zprávu v okamžiku, kdy jste bez signálu, tak se logicky neodešle a uloží. Když se ale mobil ihned po naladění signálu přihlásí do mobilní sítě, tak takové textové zprávy automaticky odešle, aniž byste se o to museli starat. V metru nebo vlaku tak můžete esemeskovat ostošest, bez obav z toho, jestli nezapomenete zprávu v místě s lepším signálem odeslat. Hodit se vám to bude i při chatování, které Motorola T720 samozřejmě podporuje.

Motorola T720 v současnosti podporuje klasické textové zprávy, chatování, e-maily a rozšířené zprávy EMS (ve standardu 5.0). Po upgrade na T720i (více v tomto článku) bude podporovat i multimediální zprávy MMS. O upgrade ale v tuto chvíli není dost informací.

Práce a zábava

Protože Motorola se T720 bude snažit prosadit jako telefon pro zábavu (a trochu i pro práci), nesmí samozřejmě chybět hry. V mobilu jsou předinstalované tři (všechny jsou v Javě). Jde o demoverze her Moto GP (závody silničních motocyklů), Asteroid (klasika z osmibitových počítačů, kdy ovládáte raketku a střílíte po letících asteroidech) a nakonec klasický Tetris. Další hry nebo plné verze si můžete stáhnout z internetu nebo wapu, pokud jsou napsány v jazyce Java pro mobilní telefony. Stejnou formou můžete do mobilu dostat i další aplikace.

Jak jsme se již zmiňovali na začátku, T720 k počítači připojíte jenom prostřednictvím USB kabelu. Na infračervený port nebo bluetooth můžete zapomenout. V případě připojení k internetu nebo WAPu už máte více možností. Když nevyužijete klasické datové přenosy, zbývá vám ještě GPRS v konfiguraci 4+1 (53,6 kb/s), což už by vám stačit mělo.

T720 má velmi hezký, i když jednoduchý diář. Základní zobrazení je kalendářové (celý týden). Zobrazit si můžete už jenom aktuální den, což není mnoho. Uvítali bychom minimálně ještě zobrazení celého měsíce. U událostí můžete určovat dobu trvání, upozornění (včetně předstihu) a opakování. Klasický úkolovník v T720 není. Údaje z diáře můžete synchronizovat prostřednictvím software TrueSync s osobním počítačem nebo jinými kapesními počítači.

Motorola se dosud ještě nenaučila naprogramovat budík v telefonu tak, aby se aktivoval i při vypnutém mobilu. Jediný rozdíl oproti objednanému buzení po telefonu tak je v tom, že budík v T720 je levnější; funkčně jde o totéž. To ale není vše – pokud si nastavíte opakovaný budík a několik dnů necháte mobil vypnutý (což se vám v případě pracovního mobilu o víkendu či dovolené může velmi snadno stát), potom se připravte na to, že si všechny budíky pěkně postupně vyslechnete hned po zapnutí. Vypínat budete muset postupně všechny promeškané budíčky…

   

Špatná milenka, ale dobrá manželka

K Motorole T720 během prvního setkání možná zahoříte vášní. A pokud jste skutečně fanoušky značky, potom si ji určitě koupíte. Po poměrně krátkém čase ale vášeň vyprchá a budete se muset pragmaticky naučit s T720 žít a především si zvyknout na její chyby, které budete postupně objevovat. Přesto ale nemůžete jen na základě toho mobil zatratit – je totiž dobrý, ale rozhodně ne dokonalý. Ti kdo mají Motoroly rádi, budou spokojení; ostatní se nejspíše porozhlédnou jinde.

Pokud hledáte luxusní stylový mobil, poohlédněte se raději po Samsunzích nebo si ze zahraničí přivezte nějaký telefon LG, NEC či počkejte na Panasonic GD 87. I v případě potřeby kvalitního manažerského mobilu se poohlédněte jinde, nebo se obrňte trpělivostí, než přijde Motorola s něčím pořádnějším (samozřejmě máte možnost si sehnat T280). T720 vás velmi zaujme, pokud hledáte něco mezi, s čím se navíc budete moci dobře bavit. Jenže – bude zřejmě lepší si počkat na T720i nebo na informace, jak to bude s upgradem T720 na T720i.

Důležitá při rozhodování samozřejmě bude i cena. Ta by se u nás měla pohybovat okolo 12 tisíc korun. Například německý T-Mobile prodává dotovanou T720 za 100 euro (3100 korun), nedotovanou za 350 euro (10 850). Za tyto peníze je T720 skvělý telefon. Prodávat by se u nás měl v listopadu tohoto roku.

Fotogalerii displejů Motoroly T720 najdete v tomto článku.

Výrobce: Motorola Typ: T720
Displej: Grafický, 9+2 řádky, 4096 barev, 160 x 120 bodů; vnější displej černobílý Potvrzení o doručení SMS NE
Rozměry: V׊×H (mm) / Hmotnost (g) 90 x 47,5 x 21,3/101 Prediktivní vkládání textu ANO, český iTap
Doba pohotovosti (h) / hovoru (min) 160/150 Vibrační vyzvánění ANO
Pásma GSM 900/1800 Hodiny / budík / datum / kalkulačka ANO/ANO/ANO/ANO
Akumulátor: typ, kapacita (mAh) Li-Ion Hry / počet ANO, 3, možnost stáhnout další z internetu (Java)
Nabíječka / doba nabíjení (h) cestovní / 2,5 Hlasitý odposlech formou příslušenství
Konektor ext. antény ANO IrDA port NE
Hlasové ovládání funkcí telefonu NE Připojení k PC přes sériový kabel ANO, USB
Paměť telefonního seznamu v telefonu / kapacita

ANO/500, vícepoložkový

Konferenční hovor ANO
Paměť pro SMS v telefonu ANO, záleží na volné paměti v mobilu        Blokování hovorů ANO
Volané / přijaté / zmeškané hovory ANO WAP ANO, 1.2.1.
Vyzváněcí tóny 64, polyfonní Data / Fax ANO/ ANO
Vlastní melodie / počet ANO/32 HSCSD NE
Hlasové vytáčení ANO/25 GPRS ANO (4+1, 53,6 kb/s)
Hlasové přijetí a odmítnutí hovoru NE Konvertor měn NE
Pevná volba ANO SIM lock ANO
Rychlá volba ANO Vypnutí mikrofonu (Mute) ANO

 

  • Nejčtenější

Mohl to být snadný konec otravným hovorům. Zatím byl však odložen

Jedinou obranou proti nevyžádaným marketingovým hovorům i nadále zůstává nutnost vyjádřit nesouhlas spolu se...

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Vyzkoušeli jsme revoluční novinku: telefon s rolovacím displejem uchvátí

Už při prvních zprávách o ohebných displejích začali konstruktéři i uživatelé snít o telefonu s rolovacím displejem....

Získejte zdarma Samsung Galaxy S21 5G. Přečtěte si, jak na to

Premium Nejnovější modely řady Samsung Galaxy S vás spojí s celým světem, umožňují sdílet špičkové fotografie a videa, pyšní se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Master Edition bude levnější alternativou k výhodnému Realme GT

Čínské značky se vyžívají ve speciálních edicích svých modelů. Většina se jich prodává jen v Číně, ale speciální edice...

Apple připravuje nový levný iPhone. Bude nový ve starém těle

Apple osvěží model SE. Jeho třetí vydání by se mělo začít prodávat na jaře příštího roku. Design se zřejmě příliš...

I relativně levné smartphony umějí fotit velmi dobře, ukazují testy

Testem fotomobilů organizace DxO Mark v poslední době prošla i řada modelů střední třídy. A výsledky příjemně překvapí,...

Ohrožený druh. Jacka najdete v těchto smartphonech

Sluchátkový konektor pomalu, ale jistě vymírá. Z prémiového segmentu už prakticky zmizel, při životě ho drží hlavně...

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...