Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Motorola MPx – vyzývatel Komunikátoru (dojmy a fotografie)

  2:00
Jedním z nejzajímavějších chytrých mobilů představených na kongresu GSM v Cannes je komunikátor od Motoroly. Bude hlavním konkurentem Nokie 9500. Prodávat se začne před koncem roku. Má dotykový displej, Wi-Fi a operační systém Microsoft Windows Mobile.

I když nejde o produkty pro většinu spotřebitelů, jsou chytré mobily a komunikátory tím nejzajímavějším, co můžete na kongresu Asociace GSM v Cannes vidět. Nokii 9210i bylo ještě možné vyčítat, že technologicky zaostává, ale u Nokie 9500 a Motoroly MPx (dříve označovaná jako MPx 300) je jasné, že v současnosti jde o technologickou špičku.

Motorola MPx (název se podle informací přímo od produktových manažerů Motoroly může změnit) bude mít operační systém Microsoft Windows Mobile. Microsoft rád velmi často mění názvy svých operačních systémů, ale je to ten stejný operační systém, který se ještě nedávno jmenoval Windows for Pocket PC, určený pro mobilní zařízení (ne telefony). Tudíž na MPx by měly fungovat ty aplikace, které jsou označovány jako určené pro Pocket PC.

Díky Windows Mobile má Motorola MPx dotykový displej. Na něm najdete aktivní plochu Today (zobrazuje informace z kalendáře a úkolovníku) a nezbytné tlačítko Start. Displej má docela příjemnou odezvu, byť jsme si mohli vyzkoušet pouze prototyp. Je aktivní a dokáže zobrazit 65 tisíc barev. Rozlišení je 320 x 240 bodů.

Motorola v Cannes Motorola v Cannes

Na Motorole MPx je zajímavá konstrukce. V zavřeném stavu jde o klasické, byť velké véčko. Když mobil otevřete, displej je orientovaný na výšku. To je přirozená orientace zařízení s Windows Mobile, v tomto režimu můžete spouštět všechny aplikace. Když ale stisknete malé tlačítko v kloubu, budete moci odklopit displej po delší straně. Orientace displeje bude na šířku a budete moci využít jen ty aplikace, kterým to nevadí.

Podle informací od Motoroly je už nyní pro tento režim uzpůsobený internetový prohlížeč (Pocket Internet Explorer), e-mailový klient (Pocket Outlook) a přehrávač médií (Pocket Media Player). Optimalizovány pro tento režim by měly být aplikace, u kterých to bude mít smysl. Spoustě dalších aplikací od třetích dodavatelů ale režim práce na šířku nevadí, takže až na výjimky byste v tomto režimu neměli mít problémy.

Motorola v Cannes Motorola v Cannes

Klávesnice je velmi zajímavá, i když podle našeho názoru na ní asi nebude příliš snadné psát. Při klasickém otevření mobilu vidíte sloupce kláves, v horní části je číselná klávesnice. Když otevřete MPx na šířku, vidíte už řádky, které tvoří klávesnici typu QWERTY. Jenže řady se vlní a na klávesnici si budete muset velmi zvykat. Měli jsme na vyzkoušení MPx opravdu jen pár minut, takže klávesnici hodnotit nebudeme. Na první pohled ale nepůsobí dojmem, že psát na ní bude hračka. Jenže celý mobil se dá ovládat přes dotykový displej, takže klávesnici nebudete používat tak často. Zvlášť když budete preferovat psaní znaků na displej, potom se klávesnicí příliš nebudete muset zabývat.

Motorola MPx se umí připojovat k internetu přes GPRS a také i Wi-Fi (IEEE 802.11b). Ptali jsme se, jestli Motorola uvažuje i o podpoře rychlejších verzí Wi-Fi. MPx ale podle Motoroly je zařízení určené pro připojení k internetu prostřednictvím veřejných sítí, které zatím podporují pouze standard IEEE 802.11b. V soukromých (domácích a firemních) sítích se sice používá IEEE 802.11g, což by sám o sobě pro Motorolu neměl být takový problém, ale vyžádalo by si to úpravu softwaru a oddálilo by uvedení mobilu na trh.

Motorola v Cannes Motorola v Cannes

Stejně tak by prý zákazníci požadovali v případě možnosti připojovat se přes rychlé Wi-Fi do firemní sítě vyšší bezpečnostní standard, který v takovém zařízení zatím nedokáže Motorola zajistit. U IEEE 802.11b se ví, že je nebezpečné, a proto ho spousta firem zakazuje. Do firemních sítí se tak mohou majitelé MPx připojit přes mobilní síť (GPRS, EDGE), kde je možné zajistit vyšší bezpečnost. A v kanceláři, kde jsou k dispozici počítače, není nutné se připojovat z MPx.

Podobnou odpověď jsme dostali i k UMTS. Vývojáři Motoroly zatím nemají dostatečnou zkušenost s UMTS a operačním systémem Microsoft Windows Mobile, takže do mobilů s tímto systémem UMTS zatím dávat nebudou (pro UMTS Motorola používá Symbian). Samozřejmě na tomto problému pracují, ale nehodlají riskovat, že kvůli problémům s UMTS by museli odložit jinak funkční komunikátor. MPx se má sice začít prodávat až na podzim nebo v zimě tohoto roku, ale s UMTS prý zatím počítat nemáme. Dá se předpokládat, že ze stejného důvodu zatím neumí MPx ani EDGE.

Motorola v Cannes

Motorola MPx by měla být vedle pracovního i multimediálním mobilem. Vedle přehrávače MP3, streamovaného videa a obecně velmi dobrého aktivního displeje má i integrovaný digitální fotoaparát s rozlišením 1,3 milionu bodů, trojnásobným digitálním zoomem a bleskem. Funkčnost fotoaparátu jsme ale bohužel nemohli vyzkoušet. V samotné MPx je již paměť, v prototypu měla kapacitu 64 MB, ale finální verze se prý v tomto parametru bude nejspíše lišit. Jako paměťové karty jsou podporovány SD s kapacitou až 1 GB.

Motorola v Cannes Motorola v Cannes

Rádi bychom zveřejnili i další detailnější fotografie, ale Motorola zakázala fotografování funkčního prototypu. Nakonec jsme si mohli pořídit pouze fotografie fyzicky shodné makety.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vůz mu ukradli prakticky pod nosem. Našel ho díky fintě, kterou tajil

O důvodu, proč měl ve svém vozu sledovací zařízení, se Zach Khai Shin nezmínil. Sám se však nedávno přesvědčil, jak přínosný malý lokátor od Applu dokáže být. Když se vracel ke svému vozu, o jehož...

20. července 2024

Neomezené tarify spadly pod pětistovku. Moc se ovšem neradujte

Operátor O2 po vzoru konkurence už poněkolikáté po sobě přichází se slevou na vybraný tarif. Tentokrát, zdá se, vyslyšel nářky mobilních uživatelů, že již není možné si pořídit neomezený tarif pod...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Změna pořádků. Samsung začne používat nepopulární procesor

Samsung ve svých smartphonech a minimálně jednom tabletu podle dostupných zpráv použije procesor od společnosti MediaTek. Donutí ho k tomu okolnosti.

22. července 2024  7:02

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství drahých mobilů. Vysoká pořizovací cena se může vyplatit

Premium

Špičkové smartphony jsou drahé. Extrémem jsou dnes některé skládací modely a také ten úplně nejdražší iPhone. V jejich případě se cena pohybuje okolo 50 000 korun. Pro mnohé zákazníky je to až...

20. července 2024

Samsung zastavil dodávky sluchátek, která jsou podobná těm od Applu

Samsung čelí problémům s kvalitou nových sluchátek Galaxy Buds 3 Pro. Pozastavil proto jejich dodávky obchodníkům. Společnost si je problémů vědoma a potíže řeší.

25. července 2024  7:02

Téměř jako ve vězení. Školáky omezí řada zákazů, celý den budou bez mobilu

Na maďarských školách začne platit přísná série vládních opatření s cílem chránit fyzické a duševní zdraví žáků a studentů a předcházet násilným činům ve veřejných vzdělávacích institucích. Kromě...

25. července 2024

I střední třída může mít špičkový foťák, ukazuje test

Fotoaparáty ve smartphonech vyšší střední třídy se v poslední době výrazně zlepšují a v mnohém dovedou šlapat na paty špičkovým smartphonům. Trend, který před lety začal Google se svými „áčkovými“...

24. července 2024  7:02

Samsung, nebo Motorola? Srovnali jsme největší soupeře mezi véčky

Pokud vybíráte nový ohebný smartphone s véčkovou konstrukcí, máte na českém trhu v prémiovém segmentu letošních modelů jen dvě možnosti. Jsou jimi Motorola Razr 50 Ultra a Samsung Galaxy Z Flip 6....

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...