Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 1. října 2020 Igor

Motorola L6 - žiletka i do hluboké kapsy

aktualizováno 
Motorola konečně uvedla na náš trh dalšího člena z rodiny žiletek. Motorola L6 nejen že skvěle vypadá, ale zájemce ohromí i její cena, která nepřesahuje pět tisíc korun. Novinka není úplně bez vady, ale prorokujeme jí velký úspěch.

Tenoučké véčko Motorola Razr způsobilo v mobilním světě velký poprask. Motorola v něm našla stavební kámen, se kterým hodlá poslat ke dnu veškerou konkurenci a  podle prvních signálů se jí to docela daří.

Vedení společnosti proto zavelelo vytvořit celou řadů mobilních telefonů ve stylu Razru. Už nemá jít jen o luxusní modely, ale také o tenké telefony za příznivou cenu, které si bude moci dovolit každý. Ke škodě Motoroly i nás uživatelů, jsme na prvního takového nástupce museli čekat více než rok. Ale je tady – Motorolu L6 najdete v obchodech za velmi zajímavých 5000 Kč.

 

 Motorola L6 Motorola C261 Motorola RAZR V3i Motorola SLVR L7
Nová generace žiletek navazujících na Motorolu V3 Razr

Vzhled - dokonalý první dojem

První dojem z tohoto modelu je impozantní. V ruce vás příjmně chladí kov a také zvolený odstín modré barvy se k chromovaným doplňkům výborně hodí. Když telefon natočíte bokem a zjistíte, jak je těch 11 milimetrů ve skutečnosti tenkých,  nezbude než smeknout nad zručností designerů, kterým se tam podařilo všechny ty součástky vtěsnat.

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

Čelní plocha telefonu je na dnešní poměry nezvykle velká. S celkovými rozměry 113 × 49 × 11 milimetrů a hmotností 90 gramů není Motorola L6 skutečně žádný prcek. Nemůžeme se zbavit pocitu, že mobil trochu vypadá, jako by jej neudělali tenký, ale dodatečně rozjeli parním válcem. Tento dojem vyvolává nevyužitý prostor po obvodu telefonu a také displej, kolem kterého je na každé straně přes centimetr volného místa.

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

Klávesnice je na rozdíl od zbytku krytu plastová. Není tvořena klasickými tlačítky, ale celistvými bloky, které se v popsaných místech promačkávají. Trochu tužší klávesy reagují na stisk docela výrazným loupnutím. Bohužel je téměř nelze rozeznat po hmatu, což velmi snižuje možnost orientace při rychlém psaní. K občasným překlepům dochází také vlivem posunutí středního sloupce o několik milimetrů níž.

Moto L6 Moto L6 Moto L6

Chromovaný rám po obvodu telefonu plní spíše estetickou roli. Najdete zde dvě klávesy pro rychlou aktivaci vybraných funkcí a fotoaparátu. Testovaný vzorek byl upravený pro T-Mobile, a tak bylo levé z tlačítek vyhrazeno pro zkratky v čele s t-zones. Lze jej ovšem přenastavit. Trochu nešťastně jsou obě klávesy umístěny přesně naproti sobě a když se snažíte vytvořit při stisku některého z nich přirozený protitlak, občas omylem zmáčknete i to protější.

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

Naopak chválíme Motorolu za mini USB konektor, kterým se telefon zároveň nabíjí. Bohužel se nám nedařilo dobíjet telefon přímo z počítače přes datový kabel. Podle některých informací by to mělo být možné s originálním kabelem, ale neměli jsme jej během recenze k dispozici. Na spodním obrázku si můžete všimnout, že i do takové placičky se podařilo vtěsnat VGA fotoaparát.

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

V dolní části zadní strany ukrývá masivní mřížka externí reproduktor. Automaticky jsme čekali, že tenký telefon bude mít velmi malou výdrž, ale praktické testy nás v tomto směru trochu překvapily. Motorola L6 nám vydržela tři dny. Do tabulkových hodnot, které slibují 4 hodiny hovoru nebo 12 dnů v pohotovostním režimu, to má přesto daleko.

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

Displej a menu

Displej telefonu byl pro nás malým zklamáním. Můžete se stokrát uklidňovat, že držíte v ruce jen low-end za necelých pět tisíc, ale hrubý displej a slabě graficky zpracované menu, se k tomuhle mobilu zkrátka nehodí. Při rozměrech 28 × 35 mm nabízí rozlišení 128 × 160 bodů, a tak na něm docela dobře uvidíte rastr jednotlivých pixelů. S pasivní technologií je navíc spojené pomalejší překreslování viditelné zejména při hraní her.

Moto L6 Moto L6 Moto L6

Menu laděné do růžova ponecháme bez komentáře, telefon naštěstí nabízí i další barevné palety. Aktuální volba se potvrzuje středovým tlačítkem, k ovládacímu kříži žádné výhrady nemáme. Uspořádání složek by možná stálo za revizi, protože každého nenapadne hledat fotoaparát a Java hry ve složce Organizér nebo vlastní fotky mezi Downloads. Zaryté „nokiáře“ může mást opačné rozložení kontextových kláves Vybrat a Konec. Za pochvalu naopak stojí docela velké písmo v menu.

Telefonování

Novinka zobrazuje naráz paměť telefonu i SIM karty. Po překopírování kontaktů do telefonu už se nám bohužel nepodařilo SIM kartu vymazat, aby se nezobrazovaly všechny kontakty dvakrát. Jediné řešení bylo promazat kontakty jeden po druhém. Hledání probíhá - dle nastavení - dvěma způsoby. První vám umožní zadat řetězec znaků a skočit na nejbližší shodu (nikoliv plynulé prohledávání), druhý způsob prochází přímo seznamem, ale zase se orientuje jen podle prvního písmene. Do paměti telefonu se vejde až tisíc kontaktů, což považujeme za  více než dostačující.

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

Jak je u nových mobilů téměř standardem, můžete ke každému záznamu v paměti telefonu přiřadit spoustu údajů včetně speciální melodie nebo fotografie. Ta se zobrazuje na displeji při příchozím hovoru. Skupiny volajících lze dobře použít pro třídění velkého seznamu nebo hromadné odesílání zpráv. Telefon bohužel nedokáže příchozí hovory filtrovat.

Zprávy

Standardní nabídka zpráv je podobně jako u dalších modelů rozšířena o čistě hlasovou MMS. Pro rychlejší zadávání slouží prediktivní slovník iTap. Motorola L6 bohužel odesílá zprávy i s diakritikou, a tak mají zprávy napsané pomocí slovníku jen 70 znaků. Ani standardní psaní není bohužel na telefonu příliš pohodlné. stejně jako třeba u modelu V360 se zde objevuje problém s doručenkami. Pro každou SMS zprávu se musí aktivovat zvlášť, přes Menu/ Možnosti / Doručenka/ Ano.

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

Editor nepatří k nejrychlejším a plochá klávesnice svižnému psaní vůbec nepomáhá. Paměť na přijaté SMS je sdílená a není tak omezena pevným limitem. Na displej se vejde šest řádků textu dobře čitelným fontem. E-mailový klient v telefonu není.

Organizace a data

U kalendáře si můžete nastavit výchozí zobrazení týdne nebo měsíce. Plocha displeje je při náhledu do kalendáře využita na maximum. Při dlouhodobém plánování patrně oceníte možnost přesouvat se po celých měsících stiskem hvězdičky nebo křížku ve spodních rozích klávesnice. Budíků si můžete nastavit libovolné množství, žádný bohužel není opakovaný  ani nezazvoní jen ve vybrané dny. S opakováním v pravidelných dnech, týdnech, měsících nebo dokonce letech si naštěstí poradí kalendář.

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

Vestavěný prohlížeč WAP 2.0 používá standardně stejný nebo snad dokonce větší font než zbytek menu a při čtení delších textů to bylo místy ke škodě. Po odpojení vám vždy ukáže počet přenesených bytů a můžete tak lépe kontrolovat výdaje za GPRS (třída 10).

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

Pro spojení s počítačem lze použít Bluetooth nebo datový kabel. S Bluetooth jsme neměli při přenášení dat do notebooku sebemenší problémy. Zapnutí Bluetooth je jen trochu neobratně označené jako Zapnutí napájení.

Zábava

Oproti prvním informacím nabízí telefon 11 MB volného prostoru. Jde sice o dvojnásobek původní hodnoty, ale pro MP3 to bohužel nestačí. Přehrávač, který plní jen doplňkovou roli, je tak velmi jednoduchý. Nenašli jsme ani možnost regulace hlasitosti. Můžete ovšem vytvářet seznamy pro lepší orientaci mezi melodiemi a u MP3 skladem zobrazí překvapivě i ID3 tagy.

Do telefonu se bohužel vejde jen několik skladeb použitelných maximálně jako vyzvánění. Externí reproduktor hodnotíme jako kvalitní a reprodukce je dostatečně hlasitá. Místo se našlo místo i pro VGA fotoaparát. Jeho rozlišení již dnes v mobilním světě nikoho neohromí, ale pro potřeby stylového mobilu za pět tisíc určitě postačí. Fotoaparát zvládne jen základní nastavení, čtyřnásobný digitální zoom a úpravu expozice.

Moto L6 Moto L6 Moto L6 

Mezi javovými aplikacemi najdete dvě hry - jednu povedenou střílečku ve stylu kultovního Xenona a variaci na Wormsy. Třetí aplikace Multimedia Album vytvoří prezentaci s nafocených snímků. Nepřehledně je bohužel vyřešena galerie obrázků, která vždy zobrazí jen tři náhledy a celkem zbytečně i další informace jako velikost nebo datum pořízení snímku. Projet až na ten hledaný je pak zdlouhavé.

Sečteno a podtrženo

Proč ho koupit?
 • skvělý design
 • příznivá cena
 • dobrý poměr cena/výkon
Proč ho nekoupit?
 • odesílá diakritiku
 • tuhá klávesnice
 • menu
 • doručenky
Kdy?
leden 2006
Za kolik?
5000 Kč včetně DPH

Motorola L6 je opravdu povedený telefon. Vzhledem k lákavé pořizovací ceně můžeme  téměř veškerou kritiku rovnou zamést pod stůl. Novinka by si opravdu zasloužila trochu stylově zpracované menu - například černé prostředí  s modrými ikonami, které by se hodily k barvě podsvícení.

Nadšení pisatelé textových zpráv si budou muset nějaký čas zvykat na trochu tužší klávesnici a za nedostatek považujeme diakritiku, která zůstává v textových zprávách. Pokud se ovšem podíváme, jakou má Motorola L6 ve své cenové kategorii konkurenci, nelze jí než předpovědět úspěch.

Autor:
 • Nejčtenější

Nejmenší iPhone 12 se bude jmenovat mini. Bude to opravdu prcek

Apple premiéru iPhonů 12 posunul, pravděpodobně se uskuteční v polovině října. Modely budou čtyři, přičemž ten nejmenší...

Nadupané xiaomi mají skvělou výbavu. Cena nebude mít konkurenci

Xiaomi oficiálně představilo nové modely Mi10T a Mi10T Pro. Výbavu mají výbornou a cenově by neměly mít ve své třídě...

Povedené samsungy mají extra velké baterie a jsou za rozumnou cenu

Samsung uvedl na český trh v posledních týdnech mnoho nových modelů. Pozornosti by neměla uniknout dvojice novinek z...

Nová agentka 00 pózovala fotografovi. Vystačil si jen s novinkou Nokie

Premiéra jednoho z nejočekávanějších letošních filmů se nezadržitelně blíží. Uvedení nové bondovky do kin bylo totiž...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Černý kůň mezi výkonnými modely. Test Samsung Galaxy S10 Lite

Nabídka Samsungu je hodně zahuštěná, ale například model S10 Lite, i když už není úplně nový, v ní příjemně vyčnívá....

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

 • Další z rubriky

Černý kůň mezi výkonnými modely. Test Samsung Galaxy S10 Lite

Nabídka Samsungu je hodně zahuštěná, ale například model S10 Lite, i když už není úplně nový, v ní příjemně vyčnívá....

Povedené samsungy mají extra velké baterie a jsou za rozumnou cenu

Samsung uvedl na český trh v posledních týdnech mnoho nových modelů. Pozornosti by neměla uniknout dvojice novinek z...

Telefon má nekompromisní výkon, proto k němu dostanete přídavný větráček

Opět je docela drahý, opět má nekompromisní výkon a znovu přichází v nezvyklém balení s bohatým příslušenstvím. K...

Stěžovatelé se dočkali. Samsung má konečně top model i se správným čipem

Není to obvyklé, ale zájemci o top model Samsungu si nyní u stejného modelu mohou vybrat, jaký procesor v něm chtějí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Herečka Veronika Arichteva je maminkou. Syna rodila patnáct hodin

Herečka Veronika Arichteva (34) se na sociálních sítích pochlubila, že je od úterý maminkou. S režisérem Biserem...

Chci se více věnovat ženě, v plánu je i založení rodiny, říká Adam Vojtěch

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (33) se po odchodu z funkce těší na chvilky strávené s přáteli a s manželkou...

Čtvrtníček z nemocnice vtipkuje. Mluví o dýchání i pohlavní nemoci

Herec Petr Čtvrtníček (56) sice kvůli těžšímu průběhu covidu-19 musel do nemocnice, humor ho ovšem neopouští. Svým...

Na Tinderu jsem se nestačila divit, popisuje redaktorka seznamování

Seznamovací aplikace využívá devětapadesát procent Čechů. A to už je dost na to, aby nám dokázaly pěkně zamíchat...