Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Motorola C350: super levný „barevňák“ (první dojmy)

aktualizováno 
Motorola nasazuje na svůj první velký letošní útok velmi nebezpečnou zbraň. Low-endový model C350 má velmi bohatou výbavu, je malý a lehký a hlavně má barevný displej. Konkurenci by pak měla zatočit hlavu jeho cena. Něco málo nad čtyři tisíce by mělo být odpovídající.

Chcete mobil s barevným displejem, ale nechce se vám za něj dávat mnoho peněz? Vyčkejte pár týdnů, váš čas přichází. Hned několik výrobců chystá v nejbližší době uvézt na trh levný low-endový mobil s barevným displejem. Cenovým stropem by měla být hranice pěti tisíc korun a právě Motorola C350 by se do ní měla vejít bez problémů. Přesto se nejedná o nijak ošizený telefon. Je malý a lehký, má velmi slušnou výbavu a lze jej velmi snadno připojit k počítači.

Malý, lehký, elegantní

Motorola C350 na první pohled nezapře svůj příbuzenský vztah k modelům řady C33x. Má přibližně stejné rozměry (99,5 x 44 x 19 mm) a i hmotnost (85 gramů). Tyto parametry jsou ale poněkud zavádějící, Motorola C350 může vypadat všelijak a může tak být různě velká a těžká. Na C350 totiž pasují stejné kryty jako na celou modelovou řadu C33x, takže telefon může být zaoblený, prohnutý, nebo třeba hranatý. V praxi jsme si to vyzkoušet nemohli, měli jsme k dispozici jen standardní kryt, ale obrázek přímo od výrobce slibuje hned pět různých variant krytů. Jsou označeny jako C350, 351, 352, 353 a 356. V dnešním popisu se tedy zaměříme jen na standardní kryt.

  

Různé kryty, různé barvy

Kryt je v základním provedení stříbrný (k dispozici bude dalších šest barev), s lesklými boky, kde je logo výrobce, a černou plochou okolo displeje. Z výše uvedeného je jasné, že telefon má výměnné kryty. Ty na něm sedí jak přibité, zpracování je nad běžným průměrem telefonů Motorola. Všechny tlačítka jsou na přední straně přístroje a že jich tam je požehnaně. Za všechno může ovládací kříž, který je u původní verze C33x tvořen celistvým kruhem, ale u novinky se jedná o jednotlivá tlačítka. Horní část klávesnice je tak tlačítky zcela přeplněna. Ovládání ale není nijak složité. Ten, kdo zná novější Motoroly, bude jako doma, kdo je zvyklý na jiné značky, si bude muset zvyknout na opačně rozmístěné základní ovládací prvky. Zelené tlačítko je vpravo, stejně jako potvrzení kontextovou klávesou. Klávesnice je po mechanické stránce dobře provedená, tlačítka jsou ale poměrně malá a vadit to bude především u ovládacího kříže.

  

Nastavte, co chcete

Menu telefonu je vertikálně řazené a je vidět jen aktuální položka. Menu lze libovolně přeskupit, popřípadě nepotřebné položky odstranit. To platí i pro hlouběji zanořená menu. Vše k libosti uživatele. Ten si může nastavit i funkce pro obě kontextové klávesy v pohotovostním režimu a pro 99 položek lze nastavit klávesovou zkratku.

  

Barevný displej hlavním lákadlem

Hlavním tahákem této nové Motoroly je její barevný displej. Není moc velký, má rozlišení 96 x 64 obrazových bodů a dokáže zobrazit 4 096 barev. Displej je na danou kategorii poměrně kvalitní, podsvícení je perfektně čitelné a má velmi jasné barvy. Výtka směřuje k hrubému rastru a jako u všech pasivních displejů k nečitelnosti bez podsvícení. Jestliže však cena displeje nijak výrazně nezvedne cenu produktu, je barevný displej jasně lepší než monochromatický, a to platí i pro dvojici modelů Motorola C33x a C350. Stejně jako jiné Motoroly i C350 nabízí dvě velikosti fontu. Pro běžnou práci je jistě pohodlnější ten menší, větší zase potěší zákazníky s horším zrakem. S malým fontem se na displej vejdou tři řádky textu. Ještě dodejme, že klávesnice je jasně bíle a také rovnoměrně podsvícená.

Motorola C350 

Kliknutím na obrázek se dostanete do druhé části článku, kde si budete moci prohlédnout 45 fotografií displeje a porovnat Motorolu C350 s konkurencí.

A jak je na tom nová Motorola po stránce výbavy? Na to, že se jedná o ryzí low-end, velmi dobře. Telefon sice dává přednost zábavě před plným pracovním nasazením, ale i v tomto ohledu základní požadavky splní. Telefon má GPRS v konfiguraci 4+1 timeslot, které lze použít jak pro WAP, tak pro přenos dat. Spojení telefonu s počítačem je velmi jednoduché. Telefon má běžný USB konektor, takže potřebný kabel zakoupíte, obrazně řečeno, v každém supermarketu. Telefon lze synchronizovat s počítačem, software je téměř stejný jako u Motoroly T720(i). Před připojením je nutné nainstalovat USB driver, a to i pro Windows XP. Na low-end jsou to možnosti málo vídané a v tomto směru si výrobce zaslouží pochvalu. 

  

Pobaví

Začněme tedy zábavou. Barevný displej je dobrým důvodem pro vylepšení nějakým obrázkem. Ten lze použít jako tapetu, nebo jako animovaný spořič. V obou případech telefon nabízí hned několik různých variant statických i animovaných obrázků. Jsou docela povedené a hezky barevné. Další obrázky pak bude možné do telefonu nahrát, ovšem v této chvíli netušíme, jestli jen přes WAP, nebo i přímo z počítače. Výrobce pak pro model C350 připravil tématické balíčky, které obsahují spořič displeje, tapetu a melodii. Než se podíváme na melodie, tak ještě připomeňme, že lze nastavit i barevné schéma menu telefonu. Výběr odstínů je stejný jako u Motoroly T720(i), ale barvy jsou výrazně sytější, což platí i o obrázcích.

  

Motorola C350 nabízí polyfonní melodie. Jsou šestnáctihlasé a opět v lepší kvalitě než u modelu T720(i), i když nabídka standardních motivů je stejná. Jejich kvalita je obstojná, ale proti korejským a japonským telefonům nemají nárok. Pro hudebně nadané zákazníky je výborným řešením funkce Motomixer, což je mixážní pult, pomocí kterého stávající melodie změníte k nepoznání. Vedle melodií umí tato Motorola i vibrovat, a to i v takzvaném inteligentním režimu, kdy nejprve vibruje a pak zvoní. Zábavnou stránku výbavy nové low-endové Motoroly představují i tři hry: známé MotoGP, Astrosmash a Snood21. Hry jsou pěkně barevné a motorky i docela zábavné. Telefon ale nepodporuje aplikace Java .

  

Poslouží

Telefon disponuje vnitřní pamětí na kontakty. Ta pojme 100 záznamů, umí ale pracovat i s pamětí na simkartě. Kontakty jsou vícepoložkové, telefon má čtyři skupiny volajících a i ke každému kontaktu lze přiřadit ikonu a vyzváněcí melodii. Celkem 20 jmen lze vytáčet i pomocí hlasového příkazu. Při psaní SMS zpráv telefon nabízí dlouhé zprávy (450 znaků a znaky na displeji odečítá) a také český slovník prediktivního vkládání textu iTap. Zde však musíme pokárat českou diakritiku, kterou telefon používá a zprávu v ní i odesílá. Jedna SMS je tak omezena na 70 znaků. Telefon umí i chat, dokáže zprávy automaticky mazat a do paměti telefonu se vejde asi 30 zpráv (záleží na trhu, pro který je telefon určen). Telefon má i jednoduchý kalendář, budík - ten stále neumí budit z vypnutého telefonu - a kalkulačku.

  

Cenová revoluce

Motorola C350 je revoluční telefon. Přináší barevný displej do cenové kategorie hluboko pod pět tisíc korun. V této cenové kategorii je dnes snad jen Panasonic GD67, Sony Ericsson T300 a Nokia 3510i, i když ve všech případech jen v nabídce některých obchodníků, zřejmě z šedého dovozu. Dnes se pod pět tisíc dostane i Philips Fisio 822 (model 825 bez Bluetooth) a v létě i Alcatel OT332. Další smečka nových modelů zamíří do této kategorie na podzim. Prapor průkopníka však ponese Motorola C350 a ponese jej hrdě a vzpřímeně.

Motorola C350

Kliknutím na obrázek se dostanete do druhé části článku, kde budete moci porovnat Motorolu C350 s konkurencí a prohlédnout si 45 fotografií displeje.

Není to totiž nijak ošizený telefon, který má jen barevný displej. Má atraktivní design a obrovské možnosti změny svého vzhledu. Barevný displej je pro danou low-endovou kategorii dostatečně kvalitní, v absolutním měřítku se ale o špičku nejedná. Výbava telefonu je bohatá, velkou výhodou je možnost snadného připojení telefonu k počítači a využití GPRS k přenosům dat. Naopak nevýhodou je absence podpory MMS zpráv a ve srovnání s Nokií 3510i i třeba chybějící Java. Jediným přímým konkurentem je dnes asi jen Panasonic GD67, ten ale na začátku své kariéry stál výrazně více než pět tisíc a běžně se pod tuto sumu nedostane ani nyní. Motorola C350 by ale mohla být ještě levnější, snad i pod 4 500 Kč včetně DPH. A to by byla velmi konkurenceschopná cena. Nedočkaví zákazníci by se jí měli dočkat zhruba na konci května, a to i v nabídce některého z operátorů. Na vybraných zahraničních trzích se již tento telefon prodává a především v Asii se jedná o prodejní hit.

Autor:
  • Nejčtenější

Růst i přes korona krizi. Tradiční značka u Čechů boduje a zvedá se

Tradiční značky mobilních telefonů, jejichž historie sahá až do samotného počátku mobilního volání, to nemají v...

Samsung vyřadil z nabídky oblíbený model Galaxy S. Nemá za něj náhradu

Z českého trhu se poměrně nenápadně vytratil oblíbený smartphone Samsung Galaxy S10e. Nejlevnější a nejkompaktnější...

Apple se bojí. Zrychluje přesun výroby iPhonů do Indie a Vietnamu

Současná obchodní válka mezi USA a Čínou není jen záležitostí společnosti Huawei, která je jí značně ovlivněná. Dopadá...

Levný iPhone SE možná ještě zlevní. Kvůli konkurenci s Androidem

Na nezájem o nový iPhone SE si Apple nemůže stěžovat. Třeba v Česku byly v den spuštění prodeje koncem května čekací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

iPhone 12 má být levnější. Bude velmi malý a s podporou 5G

Představení nové generace iPhonů je stále relativně vzdálené a začátek prodeje vzhledem ke koronavirové krizi možná...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Nokia chystá první smartphone s kamerou pod displejem

Nokia 9 PureView byl první smartphone se soustavou pěti fotoaparátů. Na nástupce se čeká už déle než rok a má jít o...

Ohebné véčko od Samsungu je solidní fotomobil. Na sourozence však nestačí

Testem fotomobilů organizace DxO Mark prošel možná trochu překvapivě i ohebný Samsung Galaxy Z Flip, který své...

Spletli mu název. Jméno má po loňských, výbavu po letošních modelech

Samsung Galaxy S10 Lite je smartphone, který tak trochu mate svým názvem. Ve skutečnosti to totiž není ani nijak moc...

Konec recyklace. Huawei má dva nové a opravdu levné modely

Čínský Huawei obchází přísné restrikce amerických úřadů mimo jiné i tím, že „recykluje“ starší modely, které uvádí jako...

Najdete na iDNES.cz