Sobota 28. března 2020, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. března 2020 Soňa

Motorola C350: super levný „barevňák“ (první dojmy)

aktualizováno 
Motorola nasazuje na svůj první velký letošní útok velmi nebezpečnou zbraň. Low-endový model C350 má velmi bohatou výbavu, je malý a lehký a hlavně má barevný displej. Konkurenci by pak měla zatočit hlavu jeho cena. Něco málo nad čtyři tisíce by mělo být odpovídající.

Chcete mobil s barevným displejem, ale nechce se vám za něj dávat mnoho peněz? Vyčkejte pár týdnů, váš čas přichází. Hned několik výrobců chystá v nejbližší době uvézt na trh levný low-endový mobil s barevným displejem. Cenovým stropem by měla být hranice pěti tisíc korun a právě Motorola C350 by se do ní měla vejít bez problémů. Přesto se nejedná o nijak ošizený telefon. Je malý a lehký, má velmi slušnou výbavu a lze jej velmi snadno připojit k počítači.

Malý, lehký, elegantní

Motorola C350 na první pohled nezapře svůj příbuzenský vztah k modelům řady C33x. Má přibližně stejné rozměry (99,5 x 44 x 19 mm) a i hmotnost (85 gramů). Tyto parametry jsou ale poněkud zavádějící, Motorola C350 může vypadat všelijak a může tak být různě velká a těžká. Na C350 totiž pasují stejné kryty jako na celou modelovou řadu C33x, takže telefon může být zaoblený, prohnutý, nebo třeba hranatý. V praxi jsme si to vyzkoušet nemohli, měli jsme k dispozici jen standardní kryt, ale obrázek přímo od výrobce slibuje hned pět různých variant krytů. Jsou označeny jako C350, 351, 352, 353 a 356. V dnešním popisu se tedy zaměříme jen na standardní kryt.

  

Různé kryty, různé barvy

Kryt je v základním provedení stříbrný (k dispozici bude dalších šest barev), s lesklými boky, kde je logo výrobce, a černou plochou okolo displeje. Z výše uvedeného je jasné, že telefon má výměnné kryty. Ty na něm sedí jak přibité, zpracování je nad běžným průměrem telefonů Motorola. Všechny tlačítka jsou na přední straně přístroje a že jich tam je požehnaně. Za všechno může ovládací kříž, který je u původní verze C33x tvořen celistvým kruhem, ale u novinky se jedná o jednotlivá tlačítka. Horní část klávesnice je tak tlačítky zcela přeplněna. Ovládání ale není nijak složité. Ten, kdo zná novější Motoroly, bude jako doma, kdo je zvyklý na jiné značky, si bude muset zvyknout na opačně rozmístěné základní ovládací prvky. Zelené tlačítko je vpravo, stejně jako potvrzení kontextovou klávesou. Klávesnice je po mechanické stránce dobře provedená, tlačítka jsou ale poměrně malá a vadit to bude především u ovládacího kříže.

  

Nastavte, co chcete

Menu telefonu je vertikálně řazené a je vidět jen aktuální položka. Menu lze libovolně přeskupit, popřípadě nepotřebné položky odstranit. To platí i pro hlouběji zanořená menu. Vše k libosti uživatele. Ten si může nastavit i funkce pro obě kontextové klávesy v pohotovostním režimu a pro 99 položek lze nastavit klávesovou zkratku.

  

Barevný displej hlavním lákadlem

Hlavním tahákem této nové Motoroly je její barevný displej. Není moc velký, má rozlišení 96 x 64 obrazových bodů a dokáže zobrazit 4 096 barev. Displej je na danou kategorii poměrně kvalitní, podsvícení je perfektně čitelné a má velmi jasné barvy. Výtka směřuje k hrubému rastru a jako u všech pasivních displejů k nečitelnosti bez podsvícení. Jestliže však cena displeje nijak výrazně nezvedne cenu produktu, je barevný displej jasně lepší než monochromatický, a to platí i pro dvojici modelů Motorola C33x a C350. Stejně jako jiné Motoroly i C350 nabízí dvě velikosti fontu. Pro běžnou práci je jistě pohodlnější ten menší, větší zase potěší zákazníky s horším zrakem. S malým fontem se na displej vejdou tři řádky textu. Ještě dodejme, že klávesnice je jasně bíle a také rovnoměrně podsvícená.

Motorola C350 

Kliknutím na obrázek se dostanete do druhé části článku, kde si budete moci prohlédnout 45 fotografií displeje a porovnat Motorolu C350 s konkurencí.

A jak je na tom nová Motorola po stránce výbavy? Na to, že se jedná o ryzí low-end, velmi dobře. Telefon sice dává přednost zábavě před plným pracovním nasazením, ale i v tomto ohledu základní požadavky splní. Telefon má GPRS v konfiguraci 4+1 timeslot, které lze použít jak pro WAP, tak pro přenos dat. Spojení telefonu s počítačem je velmi jednoduché. Telefon má běžný USB konektor, takže potřebný kabel zakoupíte, obrazně řečeno, v každém supermarketu. Telefon lze synchronizovat s počítačem, software je téměř stejný jako u Motoroly T720(i). Před připojením je nutné nainstalovat USB driver, a to i pro Windows XP. Na low-end jsou to možnosti málo vídané a v tomto směru si výrobce zaslouží pochvalu. 

  

Pobaví

Začněme tedy zábavou. Barevný displej je dobrým důvodem pro vylepšení nějakým obrázkem. Ten lze použít jako tapetu, nebo jako animovaný spořič. V obou případech telefon nabízí hned několik různých variant statických i animovaných obrázků. Jsou docela povedené a hezky barevné. Další obrázky pak bude možné do telefonu nahrát, ovšem v této chvíli netušíme, jestli jen přes WAP, nebo i přímo z počítače. Výrobce pak pro model C350 připravil tématické balíčky, které obsahují spořič displeje, tapetu a melodii. Než se podíváme na melodie, tak ještě připomeňme, že lze nastavit i barevné schéma menu telefonu. Výběr odstínů je stejný jako u Motoroly T720(i), ale barvy jsou výrazně sytější, což platí i o obrázcích.

  

Motorola C350 nabízí polyfonní melodie. Jsou šestnáctihlasé a opět v lepší kvalitě než u modelu T720(i), i když nabídka standardních motivů je stejná. Jejich kvalita je obstojná, ale proti korejským a japonským telefonům nemají nárok. Pro hudebně nadané zákazníky je výborným řešením funkce Motomixer, což je mixážní pult, pomocí kterého stávající melodie změníte k nepoznání. Vedle melodií umí tato Motorola i vibrovat, a to i v takzvaném inteligentním režimu, kdy nejprve vibruje a pak zvoní. Zábavnou stránku výbavy nové low-endové Motoroly představují i tři hry: známé MotoGP, Astrosmash a Snood21. Hry jsou pěkně barevné a motorky i docela zábavné. Telefon ale nepodporuje aplikace Java .

  

Poslouží

Telefon disponuje vnitřní pamětí na kontakty. Ta pojme 100 záznamů, umí ale pracovat i s pamětí na simkartě. Kontakty jsou vícepoložkové, telefon má čtyři skupiny volajících a i ke každému kontaktu lze přiřadit ikonu a vyzváněcí melodii. Celkem 20 jmen lze vytáčet i pomocí hlasového příkazu. Při psaní SMS zpráv telefon nabízí dlouhé zprávy (450 znaků a znaky na displeji odečítá) a také český slovník prediktivního vkládání textu iTap. Zde však musíme pokárat českou diakritiku, kterou telefon používá a zprávu v ní i odesílá. Jedna SMS je tak omezena na 70 znaků. Telefon umí i chat, dokáže zprávy automaticky mazat a do paměti telefonu se vejde asi 30 zpráv (záleží na trhu, pro který je telefon určen). Telefon má i jednoduchý kalendář, budík - ten stále neumí budit z vypnutého telefonu - a kalkulačku.

  

Cenová revoluce

Motorola C350 je revoluční telefon. Přináší barevný displej do cenové kategorie hluboko pod pět tisíc korun. V této cenové kategorii je dnes snad jen Panasonic GD67, Sony Ericsson T300 a Nokia 3510i, i když ve všech případech jen v nabídce některých obchodníků, zřejmě z šedého dovozu. Dnes se pod pět tisíc dostane i Philips Fisio 822 (model 825 bez Bluetooth) a v létě i Alcatel OT332. Další smečka nových modelů zamíří do této kategorie na podzim. Prapor průkopníka však ponese Motorola C350 a ponese jej hrdě a vzpřímeně.

Motorola C350

Kliknutím na obrázek se dostanete do druhé části článku, kde budete moci porovnat Motorolu C350 s konkurencí a prohlédnout si 45 fotografií displeje.

Není to totiž nijak ošizený telefon, který má jen barevný displej. Má atraktivní design a obrovské možnosti změny svého vzhledu. Barevný displej je pro danou low-endovou kategorii dostatečně kvalitní, v absolutním měřítku se ale o špičku nejedná. Výbava telefonu je bohatá, velkou výhodou je možnost snadného připojení telefonu k počítači a využití GPRS k přenosům dat. Naopak nevýhodou je absence podpory MMS zpráv a ve srovnání s Nokií 3510i i třeba chybějící Java. Jediným přímým konkurentem je dnes asi jen Panasonic GD67, ten ale na začátku své kariéry stál výrazně více než pět tisíc a běžně se pod tuto sumu nedostane ani nyní. Motorola C350 by ale mohla být ještě levnější, snad i pod 4 500 Kč včetně DPH. A to by byla velmi konkurenceschopná cena. Nedočkaví zákazníci by se jí měli dočkat zhruba na konci května, a to i v nabídce některého z operátorů. Na vybraných zahraničních trzích se již tento telefon prodává a především v Asii se jedná o prodejní hit.

Autor:
  • Nejčtenější

Do Česka se za týden vrátily desítky tisíc lidí. Nebo si vypnuly mobil

Počet Čechů, kteří se aktuálně nacházejí v zahraničí, oproti minulému týdnu podle výkonného ředitele Asociace...

Hlídají nakažené přes mobil. Když ho vypnou, mají do 15 minut kontrolu

Tchaj-wan, který si vysloužil obdiv ostatních zemí za to, jak rychle a účinně dokázal na šíření nového koronaviru...

Surfujte zodpovědně a neplýtvejte daty, vyzývají úřady

V aktuální koronavirové krizi, během níž se většina Evropy ocitla v karanténě nebo má silně omezeny možnosti pohybu ve...

Nokia má další retro mobil. Pamatujete si na hudební 5310?

Namísto v rámci zrušeného veletrhu Mobile World Congress představila společnost HMD Global nové telefony Nokia formou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Evropa chce kvůli koronaviru sledovat pohyb lidí. Souhlas nepotřebuje

Evropská komise se podle portálu AppleInsider dohodla s osmi velkými telekomunikačními společnostmi, že ve snaze...

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

  • Další z rubriky

Samsung představil svůj úplně nejlevnější mobil. Potichu a nenápadně

Nejlevnější model pro letošní rok od výrobce Samsung, Galaxy A11, se žádného slavnostního představení nedočkal. Přesto...

Samsung vyřešil hlavní bolest foťáku modelů S20. Stahujte aktualizaci

Smartphony Samsung nové modelové řady Galaxy S20 dostaly významnou aktualizaci. Ta řeší především stávající nedostatky...

Nokia má levné datové balíčky do světa. Někde ušetříte tisíce korun

Společnost HMD Global, která prodává mobilní telefony se značkou Nokia, představila poněkud překvapivou službu....

Další výrobce mobilů, kterého neznáte. Přesto patří k největším na světě

Čínský koncern Transsion zná v Česku málokdo, stejně tak jeho mobilní značky Tecno, Itel a Infinix. Přesto se tato...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Byznys s rouškami a gely. Zákazníci zavolali na Nelu Slovákovou hygienu

Vítězka reality show Hotel Paradise Nela Slováková (30) prodává na svém e-shopu roušky a dezinfekční gely. Na...

Pomalá epidemie koronaviru. Česko nehodlá nákazu zastavit, ale modifikovat

Česká republika se v příštích týdnech nebude snažit epidemii způsobenou koronavirem COVID-19 za každou cenu zastavit....

Technická kontrola se zpřísní, nově o ni řidiče připraví i drobnosti

Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s­ prasklým...

Vypnuto. Francouzi přišli přes noc o tři čtvrtiny dálničních rychlonabíječek

Francouzský energetický gigant EDF ze dne na den vypnul 189 rychlonabíječek, které fungovaly na dálnicích. Motoristy –...

Transatlantická pohroma. Podívejte se na vývoj koronaviru v grafech

Různé země volí ke koronaviru rozličné přístupy. V základních grafech vás provedeme situací v několika státech, které...