Miraxess Mirabook na veletrhu CES v Las Vegas

Miraxess Mirabook na veletrhu CES v Las Vegas | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Koncept notebooku z mobilu má konečně šanci. To se povedlo

  • 54
Las Vegas (Od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) - Obří veletrh CES v Las Vegas je kromě místa s premiérou řady zbrusu nových nápadů i důkazem toho, že některé nápady se opakují. To ale nemusí být špatně, v případě některých myšlenek totiž možná teprve jejich čas přijde. Důkazem toho je například novinka Miraxess Mirabook, kterou jsme si na CESu prohlédli.

Není to vůbec nová myšlenka, ale doposud se vlastně nijak neujala – chytrý telefon coby srdce laptopu je zajímavý koncept, který ale zatím nikdo nedovedl přetavit v přístroj v praxi opravdu funkční a užitečný. Firma Miraxess na to ale možná teď kápla, v jejím pojetí totiž dává tento koncept konečně smysl.

Nejprve malé historické okénko: laptop s omezenou (nebo žádnou) samostatnou funkčností, který ožije teprve po připojení smartphonu, není opravdu nic nového. Kdysi například tuto myšlenku s přístrojem Foleo zkoušel dnes mrtvý Palm. Foleo se ovšem v podstatě ani nedostalo do prodeje, firma jej oznámila, aby o tři měsíce projekt zrušila. To bylo před deseti lety. Foleo umělo fungovat samostatně, ale více funkcí získalo při propojení se smartphony Treo.

V roce 2011 myšlenku oživila Motorola se svým konceptem Lapdock. Do něj se připojoval mobilní telefon Motorola Atrix – bez telefonu Lapdock nefungoval, po vložení telefonu z něj byl laptop s Androidem. O rok později něco podobného představil Asus: jeho tablet Padfone byl vlastně zařízením 3v1 – obsahoval mobilní telefon, velký displej tabletu a klávesnici coby dokovací stanici. Celek pak byl jakýmsi konvertibilním laptopem. Mobil se vkládal zezadu do tabletu a bylo to poměrně nepraktické, byť zajímavé řešení. V roce 2013 přišel nástupce Padfonu, bohužel s jinými proporcemi, takže zákazníci museli vše kupovat znova. Možná i proto se to neujalo.

Našli bychom možná i další podobné pokusy, ale svým způsobem byl na tomto poli několik let klid. Možnou cestu naznačil až Microsoft pře několika lety a v podstatě před rokem pak Samsung – vybrané telefony se daly přes speciální dokovací stanici připojit třeba k televizi a přepnout do desktopového módu. Loni stejnou možnost uvedl u svého modelu Mate 10 i čínský Huawei.

A právě schopnosti přepnout do desktop módu využívá nové zařízení Miraxess Mirabook. Vypadá jako klasický kompaktní notebook, zaujme vlastně jen tím, že v opoře pro dlaně pod klávesnicí má zabudovaný USB-C kabel. Ten se dá vyklopit a použít k připojení smartphonu. Smartphone se následně přepne do desktopového režimu a celý notebook ožije – předtím je to jen prázdná „mrtvá“ schránka. Notebook je totiž vlastně jen displej, klávesnice, baterie a potřebná elektronika pro aktivaci desktopového režimu.

Funguje to naprosto jednoduše a přímočaře, samozřejmě jen s vybranými smartphony – z těch androidích podporuje Mirabook modely Samsung Galaxy S8 a Note 8, Huawei Mate 10 a Mate 10 Pro a také Razerphone. V seznamu podporovaných zařízení jsou dále třeba LG G5, LG V34, V20, HTC 10, HTC U Ultra, HTC U11 nebo Asus Zenfone 3 Ultra a smartphony s Windows 10 Mobile. K oživení lze připojit také třeba počítač Raspberry Pi nebo některý z počítačů v HDMI nebo sticku s DisplayPortem.

Mirabook je vcelku lehký, byť hmotnost 1,3 kilogramu u 13,3palcového displeje není nic rekordního, mnohé plnohodnotné notebooky jsou lehčí. Mirabook se ale chlubí podsvícenou klávesnicí a jeho výhodou je, že v podstatě nezastará – o funkčnosti totiž rozhoduje připojený mobilní telefon. Když si uživatel koupí nový, získá nové funkce.

Navíc Mirabook není přehnaně drahý – výrobce chce při předobjednání 249 dolarů (kampaň opět běží na Indiegogo), konečná cena má být 299 dolarů. To jsou sice částky, za které lze pořídit levné chromebooky nebo základní PC s Windows 10, ale Mirabook by mohl být pro určitou skupinu zákazníků zajímavým řešením. Úspěch to samozřejmě nezaručuje, ale alespoň podle nás tato myšlenka dozrála do použitelného stadia.