náhledy
Prémiové čínské smartphony už dávno nejsou levné. Značka Meizu však s novou řadou 20 ukazuje, že i skvěle vybavené přístroje nemusí stát balík. V podstatě jsou zhruba o 30 procent levnější než adekvátní konkurence. Povedený je i design, i když originální určitě není.
Autor: Meizu
V případě cen myslíme tamní ceny, které lze snadno porovnávat, protože evropské jsou často s dramatickým příplatkem. Navíc Meizu, ač před lety oficiálně působilo na českém trhu, aktuálně v Evropě aktivní není, takže evropské ceny ani porovnávat nemůžeme.
Autor: Meizu
Čínské značky stále v hojné míře sázejí na zahnuté displeje, jejich průkopník Samsung od nich ustupuje a Apple vsadil u iPhonů na plochý design. Toho se chytilo i Meizu u celé řady 20. Nejvýraznější je to u vrcholného modelu Infinity se špičkovou výbavou a minimalistickými rámečky. Alespoň modul fotoaparátů má oproti aktuálním iPhonům zcela odlišný design, podobný, jaký použil letos u novinek Samsung.
Autor: Meizu
Vrcholná verze Infinity zatím v prodeji není a výrobce ani neuvádí cenu. Nižší modely se začnou prodávat začátkem dubna a ceny už jsou veřejné. Na obrázku je základní Meizu 20, které se designově a i výbavou zase tak neodlišuje. Přitom základní verze stojí 2 999 RMB, což je v přepočtu necelých 10 000 korun. Pro porovnání, podobně vybavené nové Xiaomi 13 stojí v Číně o 1 000 RMB více.
Autor: Meizu
Uprostřed řady 20 je model Pro. Ten se výbavo ublíží špičkovému Infinity a v základní verzi stojí 3 999 RMB, což je v přepočtu zhruba 12 500 korun. Konkurenční Xiaomi 13 Pro vyjde na 4 999 RMB a Honor Magic 5 Pro na 5 200 RMB. Meizu je samozřejmě i na tamním trhu méně hodnotná značka než Xiaomi nebo Honor, ale cenový rozdíl je i tak výrazný.
Autor: Meizu
Prostřední Meizu 20 Pro je špičkový telefon nejvyšší třídy. Fotoaparát má tři 50Mpix snímače: hlavní, širokoúhlý a teleobjektiv s dvojnásobným přiblížením. Hlavní snímač a teleobjektiv jsou opticky stabilizované.
Autor: Meizu
Výkon zajištuje Qualcomm Snapdragon 8 gen 2 a všechny verze mají 12 GB operační paměti. Uživatelská začíná na 128 GB, příplatek za 256 GB je asi 300 RMB (necelých 1 000 korun) a na výběr je i verze s 512 GB. Zajímavostí je ultrazvuková čtečka otisků v displeji, což rozhodně není obvyklé ani v prémiové kategorii.
Autor: Meizu
Z další výbavy stojí za zmínku 80W drátové nabíjení a 50W bezdrátové. Baterie má kapacitu 5 000 mAh. Ve výbavě pak najdeme i stereofonní reproduktory, Bluetooth 5.3 nebo NFC. To poslední naznačuje, že bude existovat i globální verze telefonu.
Autor: Meizu
Vrcholné provedení Infinity má minimalistické rámečky okolo displeje. Ten samotný je OLED s vysokým 2K rozlišením a úhlopříčkou 6,79 palce. 2K panel má i verze Pro, ale s úhlopříčkou 6,81 palce. Oba mají maximální lokální jas 1 800 nitů, plošně 1 100 nitů a obnovovací frekvenci 1 až 120 Hz. .
Autor: Meizu
Po stránce výkonu se verze Pro a Infinity neliší. I zde je procesor Snapdragon 8 gen 2, tedy to nejvýkonnější na trhu. Baterie je menší s kapacitou 4 800 mAh, výkony nabíjení jsou stejné jako u modelu 20 Pro.
Autor: Meizu
Rozdíl mezi Pro a Infinity je ve fotoaparátech. Infinity má také 50Mpix hlavní snímač, další dva mají rozlišení 12 Mpix. Všechny pocházejí od Sony a hlavní s teleobjektivem mají optickou stabilizaci.
Autor: Meizu
Základní Meizu 20 se drží designu dražších modelů, ale v nabídce bude v pestřejších barvách. Výrobce i zde použil procesor Snapdragon 8 gen 2 a základní provedení má 12 GB operační a 128 GB uživatelské paměti. Baterie je ze všech modelů nejmenší, má kapacitu 4 700 mAh a k dispozici je jen 68W drátové nabíjení.
Autor: Meizu
Displej základní verze má FHD+ rozlišení při úhlopříčce 6,55 palce. Fotoaparát má stejný hlavní fotoaparát jako verze Pro, tedy s rozlišením 50 Mpix a optickou stabilizací. Širokoúhlý snímač má rozlišení 16 Mpix. Výrobce uvádí ještě portrétní snímač s rozlišením 5 Mpix. I základní model má ultrazvukovou čtečku otisků v displeji. S ohledem na cenu je výbava základního modelu výborná.
Autor: Meizu