Manažer v montérkách – recenze komunikátoru Symbol MC35

aktualizováno 
Motorola nedávno uvedla na náš trh komunikátor Symbol MC35. Tento poněkud netradiční přístroj jsme měli možnost otestovat a tak vám nyní přinášíme jeho recenzi. Ta bude trochu jiná, než tradičně, protože Symbol není primárně určen běžnému spotřebiteli.

Průmyslový komunikátor Symbol MC35 | foto: Mobil.iDNES.cz

Společnost Symbol Technologies se nedávno stala součástí portfolia Motoroly. Ta sice firmu přejmenovala na Motorola Enterprise Mobility Businesses, ale i nadále se u produktů setkáváme s původním označením. Symbol je tradičním výrobcem takzvaných Enterprise Digital Assistant – tedy přístrojů pro firemní a průmyslové použití.

Model MC35 je nejmenším a nejlevnějším produktem Symbolu a rozšiřuje tak nabídku směrem dolů. Svým zaměřením a konstrukcí se blíží klasickým komunikátorům, tak jak je známe. Pro běžného zákazníka však tento přístroj s Windows Mobile 5 určen není, i když není vyloučeno, že si jej někteří jedinci pořídí.


Katalog mobilů:

Benq-Siemens P51 Asus P525

Katalog mobilů: Robustní komunikátory, které se svou velikostí blíží rozměrům Symbolu MC35.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Stylový telefon vyšší třídy vyrobený z unikátních materiálů.


Symbol se opravdu soustředí na firemní klientelu a očekává, že stejně jako jeho odolné průmyslové handheldy, i MC35 budou kupovat firmy minimálně po desítkách kusů. Ostatně, některé aspekty MC35 jdou proti běžným požadavkům řadových zákazníků. Ti totiž dnes vyžadují velkou míru inovace a nejmodernější technologie. To vše zabalené v elegantním kabátě o minimálních rozměrech.

Symbol MC35 je však naproti tomu komunikátor ze staré školy. Design je sice uhlazený, ale přístroj je veliký, ve výbavě najdeme moderní prvky jako GPS, wi-fi a Bluetooth, ale chybí třeba 3G nebo modernější operační systém. Vše má poměrně jednoduchý důvod – velké firmy vyžadují robustní a spolehlivé zařízení, u kterého si navíc mohou být jisti, že třeba za rok bez problémů dokoupí další naprosto stejné kusy.

A právě to Symbol může nabídnout – MC35 se bude vyrábět minimálně dva roky a je velmi nepravděpodobné, že by během té doby byly na zařízení prováděny jakékoli změny. Firmám navíc Symbol nabízí i různé servisní programy. V nejdražším balíčku služeb je obsažena například bezplatná výměna zničeného zařízení do druhého dne. To je samozřejmě perfektní nabídka pro společnosti, které jsou na svých přístrojích doslova závislé.

Symbol MC35

Symbol MC35 Symbol MC35 Symbol MC35

Symbol MC35 Symbol MC35 Symbol MC35

Symbol navíc svým partnerům nabízí i různá softwarová řešení. Ta pochází jak z vlastní stáje Symbolu, tak z dílen jiných programátorů – Symbol vždy dovede zákazníkovi doporučit vhodnou aplikaci pro daný konkrétní úkol a zprostředkuje kontakt na vývojáře. Opět něco, co běžný zákazník nepotřebuje. MC35 je tedy prostě jiný. Ale jaký tedy? Pojďme se podívat.

Vzhled a konstrukce – klidně padni

Symbol MC35 není na první pohled žádný drobeček – rozměry 127 x 66 x 21 mm a hmotnost 185 gramů se již dnes příliš nenosí. Jenže Symbolu to je jedno, jeho devizy jsou v jiných oblastech. Tak třeba robustnost celé konstrukce – již po uchopení do ruky zcela jasně víte, že v rukou držíte opravdu velmi dobře zpracovaný kus. Telefon je velmi pevný a nikde nic nevrže. Robustnost konstrukce dokládá také fakt, že MC35 by měl bez problémů vydržet pád na zem z výšky zhruba 1 m, přístroj je také odolný vůči otřesům.

Symbol MC35

Symbol MC35 Symbol MC35 Symbol MC35

Symbol MC35 Symbol MC35 Symbol MC35

Design je u MC35 druhotným faktorem, přesto však musíme uznat, že je přístroj elegantní. Velikost přístroje umožňuje, aby drtivá většina ovládacích prvků byla dostatečně veliká a snadno ovladatelná. Bohužel trochu nás v tomto případě zklamal joystick. Ten má stejně jako všechny ostatní klávesy a tlačítka tuhý chod, v jeho případě je to ale nejvíce na překážku. Tuhá je i klávesnice a ostatní tlačítka, ale v jejich případě to nikterak zásadně nevadí.

Když jsme u ovládacích prvků, pojďme si je obhlédnout. Pod displejem se tedy nachází dvě kontextová tlačítka, klávesy pro ovládání hovoru a tlačítka Start a OK. Mezi tím vším je již zmíněný joystick. Pod touto skupinou kláves se nachází qwerty klávesnička. Na levém boku nalezneme pouze dvojtlačítko regulace hlasitosti a resetovaní otvor, vpravo jsou tlačítka tři. Úplně dole spoušť fotoaparátu, nad ní vypínací tlačítko a navrchu jedna programovatelná klávesa. V pravém horním rohu je uložen stylus. Ten musíme pochválit – je dostatečně dlouhý a hlavně tlustý, nejde tedy o žádné párátko.

Symbol MC35

Symbol MC35 Symbol MC35 Symbol MC35

Symbol MC35 Symbol MC35 Symbol MC35

Když se podíváme na spodní stranu přístroje, příliš toho neuvidíme – pouze miniUSB konektor a konektor jack 2,5mm pro připojení sluchátek. Na vrchní straně je také relativně klid – poměrně nenápadně se zde schovávají infraport a slot pro paměťové karty SD/MMC krytý krytkou. Použitý typ karet je opět důkazem, že přístroj je z pověstné staré školy.

Při obhlídce jsme vynechali ještě záda telefonu – zde se nachází rozměrný kryt s integrovanou baterií, zdířka reproduktoru a čočka fotoaparátu s přisvětlovací diodou. Zajímavá je konstrukce pojistky krytu baterie – nejlépe jde posunout za použití stylusu, jehož špička zapadne do prohlubně v pojistce. Podobně funguje přepínač napravo od čočky fotoaparátu, o jehož funkci se zmíníme později.

Displej a ovládání – nebojte se zabrat

Jak jsme již zmínili, Symbol MC35 je vybaven starším operačním systémem Windows Mobile 5. Ovládání přístroje je poplatné tomuto systému a nikterak se neliší od běžných komunikátorů s Windows. Jen jsou občas potřeba větší ovládací síly.

Symbol MC35

displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35

displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35

Při všech těch starostech o spolehlivost a bezproblémové fungování Symbolu nás trochu překvapuje, že je MC35 není zrovna dvakrát rychlý. Může za to pravděpodobně kombinace WM5 a procesoru Intel  PXA270 taktovaného na 416 MHz. S touto dvojicí pohromadě totiž opravdu nemáme z hlediska rychlosti zařízení dlouhodobě kdovíjak dobré zkušenosti. Množství paměti je pro daný systém obvyklé – 64 MB SDRAM a 128 MB ROM MC35. Dodejme, že MC35 je alespoň stabilní.

Symbol MC35

Symbol MC35 Symbol MC35 Symbol MC35

Symbol MC35 Symbol MC35 Symbol MC35

Displej telefonu je již v základu chráněn poměrně hrubou fólií. Ta překvapivě zpříjemňuje zpětnou vazbu od stylusu. Nikterak naopak nedegraduje čitelnost displeje. Ten navíc může být i velmi silně podsvícen, tak intenzivní podsvícení, jako má Symbol, jsme u žádného komunikátoru asi neviděli. Silné podsvícení pak umožňuje naprosto bezproblémovou čitelnost displeje za jakýchkoli podmínek.

Telefonování a zprávy – modul od Siemensu

Telefonovat se Symbolem můžete ve všech čtyřech GSM pásmech. Zajímavostí je, že telefonní modul uvnitř přístroje pochází od Siemensu. Důvod je prostý – MC35 byl připravován již dávno předtím, než Motorola Symbol odkoupila. Telefonní modul je tak asi jedinou oblastí, kde bychom se během následujících dvou let mohli dočkat změny.

Symbol se chlubí tím, že telefonování s ním má přinášet zážitek 3D zvuku. Pravdou je, že jistý prostorový vjem při telefonátu máte, ale na úkor jeho samotné kvality. Reproduktor MC35 je poměrně chraplavý. Druhá strana si však na žádné potíže nestěžuje.

Jinak softwarová výbava v této oblasti je daná operačním systémem. Kvalitní a obsáhlý adresář je tak samozřejmostí, pro vyhledávání mezi kontakty však musíte do adresáře vstoupit – standardně k tomuto úkonu slouží pravá kontextová klávesa. Telefonní aplikace je bohužel běžná „Windows“ a ta vyhledávání neumožňuje, stejně tak není možné vyhledávání přímo z Today obrazovky.

Symbol MC35

displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35

displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35

Stejně klasická je i nabídka programů pro práci se zprávami. SMS, MMS či emaily tak má na starosti tradiční Messaging aplikace. Přístroj lze synchronizovat i s Exchange serverem, Symbol ale může zákazníkům nabídnout i technologie z vlastní stáje – Motorola totiž vlastní společnost Good Technology, která nabízí vlastní Push Email řešení.

Co se psaní zpráv týče, Symbol MC35 není žádným rychlíkem. Integrovaná klávesnice je sice poměrně pohodlná a i přes větší odpor tlačítek se na ní dá psát obstojně rychle, jenže v tomto případě pak systém nezaznamenává některé stisky kláves. Proto je lepší psát pomaleji, s rozvahou a pokud možno udržovat stálé tempo. Pak vše funguje poměrně dobře, jen se nekoná žádné lámání rychlostních rekordů.

Baterie – den a dost

Symbol MC35 je vybaven baterií o kapacitě 1350 mAh vestavěnou do zadního krytu. Již samotná kapacita nám říká, že MC35 nebude ani v oblasti výdrže baterie žádným rekordmanem. A také jím opravdu není. Při intenzivním pracovním nasazení přístroj vydrží sotva jeden den a to je poměrně málo. Největším žroutem energie je wi-fi. Pokud se bez ní obejdete, nebo jí denně potřebujete jen na pár desítek minut, pak se Symbolem pracovní den zvládnete. MC35 tak opět ukazuje své zaměření – přístroj ideálně bude fungovat v režimu, kdy jej zaměstnanec ráno sundá z nabíječky a odpoledne po práci jej k ní opět připojí.

Práce – spousta detailů navíc

Přítomnost žroutské wi-fi jsme již zmínili. MC35 dále disponuje Bluetooth a v sítích mobilních operátorů podporuje technologii EDGE. Přístroj si však může zákazník koupit i bez wi-fi. Modulární stavbu dokazuje to, že při prvním použití bezdrátové technologie je nutno nejprve wi-fi kartu samotnou zapnout a aktivovat. Jinak není wi-fi vidět mezi položkami Wireless Manageru a bezdrát tak nezapnete.

Symbol MC35

displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35

displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35

Sada nástrojů pro organizaci času je opět tradiční – kalendář, poznámky, úkoly, hlasové poznámky, kalkulačka a sada Office Mobile pro práci s dokumenty MS Office. K prohlížení internetu slouží známý Mobile Internet Explorer.

Symbol toho však v pracovní oblasti nabízí ještě daleko více. Je to asi první telefon, u něhož do pracovní oblasti zařadíme fotoaparát. Zákazníci si mohou sice vybrat i verzi bez něho, ale u MC35 je poměrně zajímavou a důležitou součástí výbavy.

Symbol MC35

fotografie pořízená komunikátorem Symbol MC35 fotografie pořízená komunikátorem Symbol MC35

fotografie pořízená komunikátorem Symbol MC35 fotografie pořízená komunikátorem Symbol MC35

Rozlišení 2 megapixely a poměrně slušná kvalita fotografií znamenají, že fotoaparát může sloužit třeba k dokumentaci prací v terénu. Jenže to není hlavní trumf fotoaparátu. Již při popisu konstrukce jsme se zmínili o malém přepínači napravo od čočky fotoaparátu. Při jeho posunutí do druhé polohy se fotoaparát přepne do režimu čtečky čárových kódů. Rozeznávání je řešeno dodatečným softwarem a tak není úspěšnost zdaleka stoprocentní a jsou tu jistá další omezení, ale i tak může být čtečka velmi užitečným pomocníkem. Obzvláště pokud se rozhodnete třeba čárové kódy ve firmě optimalizovat tak, aby je Symbol bez potíží rozeznal. Pak může být inventarizace, nebo třeba sledování zásilek v terénu naprostou hračkou. S přítomností čtečky ještě úzce souvisí přítomnost Rapid Deployment klientu.

Firemním administrátorům se jistě bude líbit další schopnost Symbolu. Program AirBeam Smart totiž umožňuje vzdálenou správu, konfiguraci a monitoring zařízení. V kombinaci s vestavěným modulem GPS (opět existuje i varianta bez něj) tak může mít vedení firmy své zaměstnance zcela plně pod kontrolou.

Symbol MC35

displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35

displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35 displej komunikátoru Symbol MC35

Vestavěný modul GPS pochází sice od neznámého výrobce, ale funguje naprosto bez problémů. Počáteční určení polohy může urychlit aplikace Express GPS Connect. Ta umožňuje stažení dat o aktuálních pozicích satelitů z internetu. Dodejme jen, že standardně se s přístrojem nedodává žádný mapový software. Ostatně v krabici s MC35 nenaleznete ani klasické CD s ActiveSyncem. K čemu také, že? Vždyť firma, která koupí třeba 1000 kusů tohoto přístroje opravdu 1000 CD s programem nepotřebuje. V balení tak vlastně naleznete pouze telefon, nabíječku a datový kabel, chybí i klasický manuál, který nahrazuje pouze stručná brožurka. Samozřejmě, že klient při nákupu zařízení vše potřebné dostane, jen to opravdu nemusí mít tisíckrát.

Shrnutí – pro firmy ideální

Symbol MC35 je pravdu výkonným pracovním nástrojem, který firmám ulehčí mnoho úkonů. Velikou výhodou je možnost správy a sledování zařízení na dálku, velmi užitečná může být čtečka čárových kódů. Pro firemní využití je také důležité, že MC35 je spolehlivý, i když někdy trochu pomalý přístroj. A jeho robustní konstrukce zaručuje, že si od zaměstnanců nechá líbit i drsnější zacházení.

Že se zařízení podaří zaměstnanci zničit však není zcela vyloučené. Pro tyto případy se může firma předem pojistit a využít některého ze speciálních programů, které Symbol pro své klienty nabízí. Při programu nejvyšší péče pak klidně druhý den dostane firma bez jakýchkoli okolků zařízení nové.

Běžný zákazník – spotřebitel výhod Symbolu MC35 opravdu nevyužije. Jako sofistikované firemní řešení však nemá MC35 prakticky konkurenci.

Proč koupit?

  • odolná konstrukce
  • čtečka čárových kódů
  • servisní podpora ze strany výrobce
  • modulární stavba 

Proč nekoupit?

  • téměř čistě pracovní zaměření
  • slabší výdrž baterie
  • velké rozměry

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

cca 15 000 Kč dle verze

 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Překvapení, za 7 700 Kč dostanete výjimečnou funkci nejlepších modelů

Motorola řada G7

Nová Motorola G7 Plus má solidní výbavu a jednu výjimečnou vlastnost. Hlavní fotoaparát má optickou stabilizaci, což je...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Chtěli zkazit premiéru Samsungu, nakonec novinku ukázali o týden dřív

Xiaomi Mi 9

Ve středu 20. února Samsung představí top modely S10. A ví se to hodně dlouho. Proto překvapilo, že Xiaomi ohlásilo...

Najdete na iDNES.cz