Malý a ultralehký všeuměl za solidní cenu - recenze Samsung E590

aktualizováno 
Jeden z mála Samsungů klasické konstrukce překvapí kompaktními rozměry a zejména minimální hmotností. Přitom telefon nabízí bohatou výbavu s MP3 přehrávačem, FM rádiem a třímegapixelovým fotoaparátem.

Samsung E590 | foto: Mobil iDNES.cz

Samsung vždy dával přednost vysouvacím a véčkovým mobilům a telefony klasické konstrukce, v anglicky mluvících zemích nazývané bartype nebo candybar, byly spíše na okraji jeho zájmu.

To dokládá pohled na současné portfolio korejského výrobce. Pokud pomineme low-endy a smartphony, jsou nyní v nabídce Samsungu pouze tři mobily klasické konstrukce. Z toho dva lze označit za dost specifické klasiky.

Vedle dnes testovaného modelu E590 nabízí v současnosti Samsung pouze ultratenký model U100, což je nejtenčí mobil na světě, a netradiční "kalkulačku" P310 s širokým tělem a nezvykle seřazenou klávesnicí. Tyto dva modely můžeme tedy i přes bohatou výbavu označit za mobily stylové.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson K790i Nokia 6500 Classic Motorola SLVR L9
Konkurence v katalogu mobilů: Sony Ericsson K790i, Nokia 6500 Classic a Motorola L9.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Mobil s malými rozměry klasické konstrukce a s rekordně nízkou hmotností vzhledem k bohaté výbavě.


V blízké budoucnosti doplní prodejní nabídku klasických Samsungů obdobně designované modely J200 a  J210. Výbava obou telefonů s totožným designem je chudší než má testovaný Samsung E590. Prvně jmenovaná novinka však navíc nabízí podporu sítí třetí generace UMTS.

Mobily klasické konstrukce jsou zejména v Evropě velmi oblíbené. Konkurenční výrobci jako je Nokia nebo Sony Ericsson na nich mají postaven dominantní díl svého výrobního programu. Jak tedy vypadá jediný slušně vybavený zástupce klasických mobilů od Samsungu?

Design - co je malé, to je hezké

Kdo by čekal, že Samsung E590 bude stejně jako například Nokia 6233 nebo Sony Ericsson K800i pořádný kus telefonu, ten bude překvapen. Když porovnáme testovaný Samsung s již starším, ale stále prodávaným Sony Ericssonem K790i, který má téměř totožnou výbavu, je to jako poměřování obra s trpaslíkem.

Samsung E590

Samsung E590 Samsung E590 Samsung E590

Samsung E590 Samsung E590 Samsung E590

Samsung E590 je totiž se svými rozměry 94 x 42 x 13,5 milimetru opravdu malý mobil. Telefon zaujme i tenkou konstrukcí, je třeba ale připomenout, že při udávání tloušťky se zapomnělo na vystouplé orámování čočky fotoaparátu na zádech telefonu. V nejširším místě má tedy Samsung E590 tloušťku 16 milimetrů.

Čím testovaný Samsung nezaujme na první pohled, ale až ve chvíli, kdy budete telefon držet v ruce, je jeho opravdu minimální hmotnost. Nový Samsung totiž váží pouze 65 gramů, což je na takto vybavený mobil jistě rekordní hodnota. V kapse jej tedy ani neucítíte.

Samsung E590

Samsung E590 Samsung E590 Samsung E590

Samsung E590 Samsung E590 Samsung E590

Vzhled telefonu, který navrhl designér Jasper Morisson, se nese v duchu klasických a spíše nenápadných tvarů. Telefon nezaujme žádným designérským výstřelkem ani odvážnou linií. Vše se nese v konzervativním stylu, který by měl odolat módním výstřelkům a líbit by se měl mužům i ženám.

Při pohledu na čelo telefonu zaujme vzhledem k menším rozměrům dost na těsno naskládaná klávesnice. Na tu hned navazuje displej, nad nímž se nachází velké logo výrobce a otvory reproduktoru.

Zadní část je opět nenápadná a zaujme na ní pouze vystouplá čočka fotoaparátu s otvorem externího reproduktoru. Oba boky jsou osety dalšími tlačítky, na levém se navíc nachází zakrytý konektor pro nabíjení a připojení k počítači a rovněž zakrytý slot pro paměťovou kartu. V levém dolním rohu se nachází očko pro připoutání poutka.

Samsung E590 Samsung E590 Samsung E590 Samsung E590

Samsung E590 Samsung E590 Samsung E590

Zpracování testovaného telefonu je na velmi dobré úrovni, na výhradně plastovém krytu nic nevrže a kryt baterie drží jako přibitý. Použité materiály vypadají hodnotně a působí tak i na omak. Model E590 se vyrábí v testovaném černém provedení nebo v bílé variantě, která působí elegantněji.

Displej - čtvercový a ne příliš velký

Možná kvůli zachování malých rozměrů má nový Samsung E590 displej s netradičním rozlišením. Čtvercový displej totiž nabízí rozlišení 240 x 240 obrazových bodů, což je u současných mobilů nezvyklé. Displej je aktivní typu TFT a dokáže zobrazit 262 000 barev. Displej je proti konkurenčním mobilů menší, jeho úhlopříčka je 45 milimetrů.

Displej má na přímém slunečním světle slušnou čitelnost. Na slunci je dobré zvolit bílé provedení menu, které je čitelnější než černé. V uzavřené místnosti displej nabízí velmi kvalitní zobrazení se solidním zobrazením barev. Jas můžeme zvolit z pěti úrovní.

Samsung E590

Samsung E590 Samsung E590 Samsung E590

Samsung E590 Samsung E590 Samsung E590

Samozřejmostí je možnost navolení libovolné tapety. Ta může být zobrazena i v samotném menu telefonu, ne však v hlavním menu. Nastavit můžeme transparentnost tapety.

K dispozici je i aktivní tapeta, která zobrazuje tapetu podle umístění telefonu. V ČR telefon zobrazuje Staroměstské náměstí. Na výběr je ještě jedno speciální zobrazení tapety se stylizovaným fotoaparátem. V pohotovostním režimu může být zobrazen i kalendář.

Baterie - slušná výdrž

Testovaný telefon používá Li-Ion baterii s kapacitou 800 mAh, se kterou by měl vydržet podle údajů výrobce až 300 hodin v pohotovostním režimu nebo čtyři hodiny hovorového času. V našem testu telefon vydržel na jedno nabití baterie přes čtyři a půl dne. V testu je zahrnut asi půl hodinový poslech hudby a přibližně 10 minut telefonního hovoru.

Ovládání - malý joystick

Ovládání Samsungu E590 se nijak neliší od ostatních modelů výrobce. Jedinou zásadní změnou je joystick, se kterým se u Samsungů často nesetkáváme. K němu také míří naše výtky. Ačkoliv je tvar joysticku optimální, příliš jistý kontakt s telefonem neumožňuje. Joystick je totiž příliš malý.

Samsung E590

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Joystick tradičně doplňují dvě kontextové klávesy, tlačítka pro přijmutí a ukončení hovoru a korekční klávesa C. Na pravém boku dále najdeme ovladače fotoaparátu: spoušť, ovládač přiblížení a tlačítko pro přístup pro výběr režimů. Na levém boku se nachází dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti.

Samotná klávesnice si připisuje mínus za ne příliš velké klávesy, které jsou uspořádány natěsno. Jednotlivé klávesy mají sice optimální tvar, ale jejich zdvih by mohl být větší. Klávesnice je příkladně podsvícena jasně bílým světlem. Odezva telefonu je vynikající.

Neduhem některých Samsungů je stisk ovladače v pohotovostním stavu, který aktivuje wapový prohlížeč. Model E590 není výjimkou, i u něj stisk joysticku v pohotovostním stavu aktivuje prohlížeč.

Kontextové klávesy mají napevno přiřazené funkce, které nelze změnit. Levé kontextové tlačítko slouží pro vstup do menu, pravé slouží pro vstup ke kontaktům. Zkratky můžeme přiřadit jednotlivým směrům joysticku v pohotovostním stavu a navíc má telefon zrychlený přístup k vybraným funkcím prostřednictvím funkce Moje nabídka. Tu lze vyvolat například stiskem joysticku vzhůru a jednotlivé položky v něm můžeme změnit.

Samsung E590

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Hlavní menu může být zobrazeno v matici 3 x 3 ikony nebo v řádkovém uspořádání. Níže položená nabídka je již řádková. V telefonu se můžeme pohybovat podle logicky přiřazených klávesových zkratek. 

I Samsung E590 nabízí u některých položek kontextovou nabídku, díky které se není nutné v menu složitě proklikávat na požadovanou položku. Po vstupu do nižších nabídek se lze v jednotlivých složkách pohybovat stisknutím joysticku vlevo nebo vpravo.

Stejně jako další nové Samsungy má i model E590 šikovnou vlastnost menu, která umožňuje návrat na poslední aktivní položku i po odchodu do pohotovostního stavu. Hlasové ovládání ani vytáčení testovaný telefon nenabízí. Telefon disponuje automatickým zámkem kláves.

Telefonování - tisícovka kontaktů

Nový klasický Samsung pracuje ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 MHz) a tudíž se s ním dovoláte i za oceánem. Telefonní seznam pojme rovnou tisícovku kontaktů. V telefonním seznamu můžeme vyhledávat postupným zadáváním znaků, případně i se zapnutým slovníkem T9.

K jednomu kontaktu lze přiřadit vedle jména a příjmení tři telefonní čísla, jedno faxové číslo, e-mailovou adresu, datum narození a poznámku. Nechybí možnost přiřadit specifický obrázek ke kontaktu, stejně jako vyzvánění. To může být i ve formátu MP3.

Samsung E590

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Telefon umožňuje třídit kontakty do skupin volajících, které můžeme libovolně pojmenovat a zvolit u nich vlastní vyzvánění a obrázek. Jelikož je model E590 již trochu konstrukčně starším přístrojem a také nepodporuje sítě třetí generace, nenabízí stejně jako většina Samsungů vyzváněcí profily.

Zvukový přednes při telefonování se nám zdál kvalitní, hlasitý odposlech rovněž zaslouží pochvalu. Pouze si je potřeba dát pozor na nechtěné zakrytí mikrofonu, který se nachází na spodní hraně telefonu v levé části.

Zprávy - SMS, MMS i e-mail

Paměť telefonu pojme 200 textových zpráv. Při psaní se zapnutým českým slovníkem T9 telefon píše bez diakritiky. Na displeji se zobrazuje, kolik znaků zbývá do celkového počtu 160 znaků. Stejně tak telefon zobrazuje počet zpráv z vícenásobné SMS. Nechybí doručenky a lze blokovat až 10 telefonních čísel pro příjem textových zpráv.

Do SMS zprávy můžeme vkládat vizitku, události z kalendáře a úkoly. Písmo při psaní SMS je poměrně malé, uživatelé se zhoršeným zrakem mohou mít problémy. K dispozici však je i možnost zvolit větší font písma, nejedná se však ani v tomto případě o příliš velký font. Funkci zvětšení je však nutné při každém psaní znovu zvolit. Upozornění na došlou textovku lze vybrat pouze ze čtyř přednastavených zvuků.

Samsung E590 Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Testovaný Samsung má, stejně jako většina nových modelů výrobce, funkci SOS zprávy, která odešle v krizové situaci zprávu na zadané telefonní číslo. Příjemců může být až pět a nastavit můžeme i opakování. Při případném zcizení telefonu můžeme aktivovat službu Mobile tracker krytou heslem, která odešle telefonní číslo nově vložené SIM karty na zadané číslo.

Editor multimediálních zpráv MMS je přehledný, každá položka zprávy má vlastní kolonku. Přímo z editoru můžeme pořizovat fotografie, videonahrávky a zvukové záznamy. Stejně jako v případě SMS zpráv lze do ememesky vložit vizitku a další položky, navíc včetně poznámky. Paměť na MMS zprávy je omezena volnou pamětí telefonu.

V testovaném telefonu nechybí e-mailový klient s podporou protokolů POP3, IAMP4 a SMTP. Pro uložení e-mailů je opět připravena volná sdílená paměť telefonu. Do e-mailu můžeme vložit přílohy, odeslat lze kopii sobě, požadovat výpis o doručení a přečtení a automaticky lze do pošty vkládat podpis včetně telefonního čísla a poznámky.

Samsung E590

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

E-maily se stahují automaticky v zadaných časových periodách a zvolit můžeme stahování hlaviček nebo celého e-mailu. Nastavit lze i limit velikosti stahovaného e-mailu, který může být i neomezený. Nechybí blokování až deseti e-mailových adres a až deseti zvolených předmětů elektronické pošty.

Další funkce - kvalitní hudba

Samsung E590 nepodporuje sítě třetí generace a tak se musíme spokojit pouze s datovým připojením přes EDGE třídy 10. To lze využít pro vestavěný wapový prohlížeč 2.0. Připojit telefon k počítači je možné přes Bluetooth nebo pomocí datového kabelu. Telefon podporuje USB 2.0 a funkci Mass Storage.

Ve výbavě samozřejmě nechybí hudební přehrávač, ten však neumí zobrazit obrázek alba přiřazeného k MP3 souboru. Přehrávač hraje na pozadí a hudbu můžeme poslouchat i přes stereofonní Bluetooth sluchátka.

Samsung E590

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Zvukový přednes přehrávané hudby ve standardně dodávaných sluchátkách je na slušné úrovni s kvalitním podáním basů. Telefon bohužel nedisponuje vestavěnými stereo reproduktory. Přehrávač nabízí opakování a náhodný výběr. K dispozici je ekvalizér a 3D zvuk.

Ve výbavě najdeme i FM rádio. To nabízí možnost buzení a k dispozici je i připomenutí programu. I rádio může hrát na pozadí při práci s ostatními funkcemi telefonu. Testovaný telefon disponuje vestavěnou pamětí s kapacitou 85 MB. Paměť je rozšířitelná pomocí paměťových karet microSD.

Ve výbavě dále najdeme zvukový záznamník, který dokáže pořídit až hodinu trvající záznam. Jako úložiště může být zvolena i paměťová karta. Dále telefon nabízí podporu Javy MIDP 2.0, prohlížeč kancelářských dokumentů a editor fotografií a obrázků.

Samsung E590

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí Samsung E590 uživatelské prostředí

Kalendář nabízí měsíční, týdenní a denní zobrazení. Události mohou být opakované a telefon jich uloží až 400. Budík nabízí tři časy buzení s možností automatického zapnutí telefonu. Poznámky mají až 1000 znaků a psát je můžeme se slovníkem T9 s diakritikou. Nechybí světový čas, kalkulačka s pokročilými funkcemi, převodník měn a fyzikálních jednotek, časovač a stopky.

Fotoaparát - slušná kvalita

Testovaný nový Samsung s označením E590 má 3,14 megapixelový fotoaparát, který disponuje automatickým ostřením. Oproti starším modelům výrobce je autofokus plnohodnotný, tedy s namáčknutím a následným samotným pořízením.

Telefon pořizuje snímky v horizontálním zobrazení, což se může zdát zbytečné, když má čtvercový displej na výšku i na šířku shodné rozměry. Výhoda spočívá v umístění ovládačů na pravém boku telefonu.

Samsung E590 Samsung E590 foto náhled Samsung E590 foto náhled Samsung E590 foto náhled

Kvalita pořízených fotografií je na docela slušné úrovni, na etalon své třídy, jako je například Sony Ericsson K800i, ale Samsung zdaleka nemá. Snímky můžeme pořizovat s několika efekty a rámečky, využít můžeme makro režim, mód slunečního světla, časovač, nastavit lze vyvážení bíle a ISO.

Pořizovat lze vícenásobný nebo panoramatický snímek. Kvalitu snímku lze zvolit ve třech úrovních a k dispozici je program Noční krajina. Zvuk spouště můžeme zcela vypnout. Délka videa, které lze pořizovat v maximálním zobrazení 352 x 288 obrazových bodů, může být až jedna hodina. K dispozici je stejné nastavení jako v případě focení.

Sečteno podtrženo

V malém těle velký duch. Tak lze v krátkosti shrnout dojmy z nového Samsungu E590. Svými parametry se testovaný telefon vyrovná zavedené konkurenci a to vše nabízí v kompaktním balení s pohledným designem.

Model E590 je rekordmanem co se hmotnosti týče, jelikož tak lehký telefon s tolika funkcemi jen tak nenajdeme. Pochválit musíme logiku ovládání a bohatou výbavu, ze které stojí za zmínku kvalitně hrající hudební přehrávač.

Všechny funkce, co telefon nabízí, jsou provedeny na solidní úrovni, ať již mluvíme o telefonování nebo psaní textových zpráv. Výtku směřujeme k joysticku, který nezprostředkovává příliš jisté ovládání a také klávesnice by mohla mít větší zdvih.

Samsung E590 se již na našem trhu prodává a s cenou okolo 4700 korun včetně DPH se jedná o zajímavou nabídku. Konkurence je dražší. Jediným výrazným mínusem testovaného Samsungu tak je absence podpory sítí třetí generace UMTS.

Proč koupit?

  • kompaktní rozměry
  • minimální hmotnost
  • bohatá výbava
  • zpracování
  • cena 

Proč nekoupit?

  • joystick a klávesnice
  • absence 3G
  • malý displej

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

4700 Kč včetně DPH

Autor:
 

Nejčtenější

iPhony s Androidem. Googlu se začíná se smartphony dařit

Google Pixel 3

Google v loňském roce představil třetí generaci svých vlastních smartphonů Pixel. Prodeje starších řad byly slabé, nyní...

Huawei neuhlídal špičkový P30 dlouho před premiérou. Takto bude vypadat

Huawei P30 Pro v pouzdře Spigen

Málokterý výrobce dokáže uhlídat své modely, než je sám oficiálně představí. Samsung S10 známe už dlouho a nyní se...

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Radíme počkat, ve slevě to bude hit. Recenze Honoru 10 Lite

Honor 10 Lite

O telefony střední třídy není u Honoru nouze a nejčerstvější přírůstek do portfolia ukazuje, že teď je čas na velmi...

Fotka prozradila, že Samsung půjde u S10+ proti proudu

Uniklé rendery samsungů S10, S10+ a S10e

Sluchátkový konektor jack 3,5 milimetru se z nových smartphonů pomalu vytrácí. Ale Samsung si je vědom, že tato výbava...

Další z rubriky

Jeden z nejvýkonnějších smartphonů se chlubí falešným procesorem

Xiaomi Mi 8 Pro

Výborně vybavený model Xiaomi Mi 8 Pro je aktuálně na špičce portfolia tohoto výrobce. Vedle vysokého výkonu má však...

Apple vydělal na Googlu přes 200 miliard korun. Je to zlatý důl

Apple XS Max stojí jmění. Za nejvyšší verzi vydáte přes 43 tisíc korun.

Díky přednastavenému internetovému vyhledávači od Googlu vydělal Apple loni astronomickou sumu. A i když se prodeje...

Překvapení, za 7 700 Kč dostanete výjimečnou funkci nejlepších modelů

Motorola řada G7

Nová Motorola G7 Plus má solidní výbavu a jednu výjimečnou vlastnost. Hlavní fotoaparát má optickou stabilizaci, což je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz