Inovují, ale nestíhají. Foťáky špičkových LG zaostaly za konkurencí

  0:09aktualizováno  0:09
Ani letos se mezi nejlepšími fotomobily neobjeví modely korejského LG. Sice špičkovým modelům nasadilo moderní trojité fotoaparáty, ty se nicméně podle testu DxOMark těm nejlepším rovnat nemohou. LG tak bojuje s rok i dva starými modely ve středu pole.

LG G8 ThinQ | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Testem organizace DxOMark prošly modely LG V40 a G8 ThinQ, tedy letošní špičkové naděje LG, které ukazují řadu inovací a dovedly zachytit aktuální trendy i na poli fotoaparátů. Nechybí jim tak téměř „povinný“ trojitý foťák. Oba modely nastoupily do testu se shodnou sestavou, i když LG na různých trzích nabízí i mírně odlišné varianty.

Fotogalerie

G8 i V40 ThinQ měly hlavní fotoaparát s rozlišením 12 megapixelů a úchvatnou světelností f/1,5, širokoúhlou sestavu s rozlišením 16 megapixelů a světelností f/1,8 (široké objektivy test DxOMark nebere v úvahu) i teleobjektiv se světelností f/2,4 a 12MPix čipem. Hlavní fotoaparát i zoom mají v obou případech optickou stabilizaci obrazu, naopak širokoúhlému objektivu chybí i automatické ostření. Celkově je to však po technické stránce naprosto špičková sestava, která se může směle měřit s tou nejlepší konkurencí.

Jenže vyladění očividně není zcela ideální. A tak, ačkoli fotoaparáty podávají výborný výkon, na absolutní špičku celkově docela ztrácí. LG V40 ThinQ získalo celkové skóre 94 bodů, G8 ThinQ je na tom o něco lépe, má bodů 96. Typ G8 má náskok i v podskóre fotografování a natáčení videa, získalo 99 a 89 bodů oproti 98 a 87 u stájového kolegy. Připomeňme, že V40 ThinQ je starší model ze závěru loňského roku, G8 ThinQ letošní novinka z Barcelony, kde byl představen ještě model V50 ThinQ. Ten nicméně zatím testem neprošel.

Zajímavý je důvod rozdílů ve výsledcích obou fotoaparátů. Očividně jde o konkrétní implementaci v daném zařízení, protože skóre je většinou hodně vyrovnané: tu má o bod navrch jeden model, jinde zase druhý. Jenže G8 ThinQ svého stájového kolegu jasně poráží ve funkci automatického ostření (97 oproti 89 bodům) a navrch má také u bokeh efektu (40 oproti 35 bodům). V parametrech jako expozice, barvy, textura, artefakty či zoom mírně vede V40 ThinQ, což znamená, že trpělivějším fotografům by mohl výstup z něj vyhovovat o něco více. Ale rozdíly jsou opravdu minimální.

Za pozornost však stojí i to, kde ztrácí sestava od LG na konkurenci. Srovnat můžeme modely s dalším korejským soupeřem, Samsungem Galaxy S10+. Ten je v pořadí pátý se 109 body a má v podstatě stejnou sestavu objektivů jako modely LG (široký, normální a dvojnásobný zoom). Samsung si výrazně lépe vede u expozice (95 bodů), šumu (75 bodů, 5 bodů náskok), artefaktů (nejméně 12 bodů náskok), blesku (94 bodů, nejméně 13 bodů náskok), zoomu (18 bodů náskok) i bokeh efektu (nejméně 15 bodů náskok).

Foťák samsungu je tak očividně všestrannější a mnohem lépe vyladěný, u LG mají co dohánět. Hodně z toho ovšem bude ladění softwaru a LG má šanci se výrazně zlepšit. Budeme mu tedy držet palce. Třeba se to podaří u V50 ThinQ, které má vylepšenou i hardwarovou sestavu fotoaparátu.

Redaktor Mobil.iDNES.cz představuje LG G8 ThinQ:

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Neuvěřitelný příběh ztroskotaných Čechů v Polsku má mobilní ponaučení

Porucha, nouzové volání

Jakkoliv zní celý příběh neuvěřitelně, můžeme si z nepříjemného konce dovolené české rodiny v Polsku vzít jedno...

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Levné androidy decimují iPhony. Apple proto lacinější modely vyřadí

iPhone SE

Čína není jediným klíčovým regionem, v němž se Applu přestalo dařit. Mnohem levnější, a přitom podobně vybavené...

Další z rubriky

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Cibule a česnek. Slavný japonský designér stvořil nový vzhled smartphonů

Realme X Master edition by Naoto Fukasawa

Levná značka Realme možná naznačuje další trend v designu chytrých telefonů. Vzhled zad nového dostupného modelu...

Cizinec s obří baterií a 48MPix foťákem. Test Umidigi F1 Play

Umidigi F1 Play

Ačkoliv značku Umidigi nelze považovat za příliš známou, najdou se v jejím portfoliu zajímavé smartphony. Model F1 Play...

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz