Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 19. září 2021 Zita

Levný vysouvák s neuvěřitelnou výdrží – recenze Nokia 3600

Na poli přístrojů s vysouvací konstrukcí jistě najdete kousky s hudebními funkcemi, skvělou výdrží, kvalitním fotoaparátem nebo nízkou cenou. Jenom málo z nich se však pyšní všemi výše zmíněnými vlastnostmi. Nokia 3600 Slide je právě jedním z nich.

Design Nokie 3600 není tak úchvatný, jak by si někteří jistě přáli. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Levných vysouvacích přístrojů, které alespoň v některých ohledech splňují výše zmíněná kritéria, není mnoho. Většinou se navíc jedná o šedé myši nebo naopak extravagantní kousky, které se do lepší společnosti rozhodně nehodí. Jako nezáživný přístroj se nám zpočátku zdála i Nokia 3600 Slide, jejíž tmavou variantu jsme měli možnost otestovat.

Křištálová lupaČasem se z ní však vyklubal hodně zajímavý kousek, který jenom dokazuje, že na poli vysouvacích přístrojů Nokia rozhodně vede před konkurencí. Méně zkušeným uživatelům bude rozhodně vyhovovat i prostředí S40, známé prakticky ze všech levnějších přístrojů finského výrobce. Vše tak vypadá téměř ideálně a nezbývá než si položit otázku, zda existuje ještě něco kromě trochu fádního vzhledu, co byste museli Nokii 3600 odpustit.


Katalog mobilů:

Samsung U600 Nokia 3600 Slide Sony Ericsson W910i

Stylový konkurent Samsung U600, dnes recenzovaný přístroj a čistokrevný hudebník Sony Ericsson W910i.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Vysouvací přístroj se solidní funkční výbavou a více než slušnou výdrží baterie. Největším zklamáním je nejspíše nudný design.


Vzhled a konstrukce – nedostatek nápadů

Nokia 3600 se drží zuby nehty klasické vysouvací konstrukce a prakticky byste nenašli žádnou zajímavou odchylku, která by z ní dělala výjimečný přístroj. Oblé rohy mohou časem začít pořádně nudit a druhá nabízená červená barevná varianta není zrovna to pravé ořechové. Bohužel žádnou část telefonu nezpestřuje ani chromový rámeček, který by se dal umístit na bocích přístroje nebo na čtyřsměrné klávese. Jediný výkřik z temnot je hliníkový plátek okolo čočky fotoaparátu.

Recenze Nokia 3600 detail

Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo

Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo

Pokárat musíme návrháře i za velmi lesklý plast, který použili na celou čelní stranu přístroje. V konečném důsledku to totiž znamená pár minut denně strávených leštěním telefonu. Naopak mohou být vývojáři pyšní na ideální odpor pružiny a na lehce zvednutou část na spodním okraji přístroje, o niž se perfektně zapře palec jak při vysouvaní, tak při zasouvání klávesnice.

Rozměry 98 x 47 x 15 mm se Nokia 3600 příliš neliší od konkurence, ale pozor by si měla dávat na hmotnost, která činí 97 gramů. Úhlavní nepřátelé jsou až o dvacet gramů lehčí. Nabíjecí konektor a 2,5mm jack jsou trochu netradičně umístěny na vrchní straně přístroje po stranách vypínacího tlačítka. Na bok přístroje se dostal pouze microUSB konektor, chráněný prakticky neztratitelnou krytkou.

Recenze Nokia 3600 detail

Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo

Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo

Klávesnice a ovládání – klasika k pohledání

Po odsunutí vrchní části na vás vykoukne relativně veliká klávesnice, na níž jsou tlačítka od sebe oddělena drobnými linkami. To už samo o sobě zaručuje, že na jinak ploché klávesnici nebude docházet k žádným překlepům. Tlačítka mají téměř ideální odezvu a jsou stejně jako celá čelní strana pokryta velmi lesklým plastem.

K ovládacím prvkům umístěným pod displejem nemáme žádné výtky a naprosto se shodují s modely tohoto výrobce za poslední dobu. Snad si jen postěžujeme, že čtyřsměrná klávesa mohla být trochu vystouplejší nad povrch. Mnozí jistě již důvěrně znají uživatelské prostředí Series 40, které se v některých ohledech dá srovnávat s chytřejší variantou Series 60 a nabídne třeba aktivní pohotovostní režim. Přestože se dá tento režim vypnout, příliš prostředí Series 40 úplným začátečníkům nedoporučujeme. Naopak zkušenější uživatelé možná poznají, že přístroj se v některých situacích může zadýchávat.

Recenze Nokia 3600 detail

Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo

Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo Recenze Nokia 3600 telo

Displej a výdrž baterie – zlatý hřeb

Dnes již standardní rozlišení 240 x 320 pixelů a podpora až 16 milionů barev překvapí jenom málokoho. Displej má poměrně slušnou úhlopříčku 2“, což však znamená, že některá písmenka nejsou tak hladká, jak by teoreticky mohla být. Rovněž barvy by mohly být příště o něco sytější. Bohužel Nokia 3600 příliš nezaválí ani v souboji se sluníčkem.

Co se naopak velmi povedlo, je výdrž baterie, která se dokonce přehoupla přes hranici jednoho týdne. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných zprávách a čtyřech hodinách poslechu hudby. I při daleko energeticky náročnějšímu provozu se Nokia 3600 dostávala pouze výjimečně pod hranici pěti dnů. Není snad potřeba dodávat, že nejenom ve své kategorii se jedná o jasného přeborníka.

Recenze Nokia 3600 detail

Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej

Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej

Telefonní seznam a zprávy – téměř ideál

Nokia 3600 se nenechá zahanbit ani v této kategorii a dýchá na paty některým daleko dražším přístrojům. Telefonní seznam pojme až 2 000 kontaktů, přičemž každý z nich může obsahovat nepřeberné množství nejrůznějších detailů. Nechybí ani třídění osob do skupin, podle nichž lze filtrovat hovory. Jistě mnohé potěší příkladná synchronizace se stolním počítačem.

Rovněž na editoru zpráv jsme nenalezli jedinou kaňku. Jasně a zřetelně ukazuje, do kolika částí bude text rozdělen a kolik znaků již bylo napsáno. Velmi šikovná je spodní lišta na vložení údajů například z kalendáře nebo telefonního seznamu. V mžiku můžete tímto způsobem změnit obyčejnou SMS na MMS. Dobrou zprávou je jistě i to, že slovník T9 nezkracuje text na pouhých 70 znaků. V podobně pozitivním duchu se dá pokračovat o e-mailovém klientu, který zvládá všechny běžné funkce a naprosté většině uživatelů budou jeho schopnosti stačit.

Recenze Nokia 3600 detail

Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej

Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej

Organizátor a zábava – podlehnete fotoaparátu

Po stránce datových přenosů to není s Nokií 3600 příliš veselé, protože z novějších technologií podporuje pouze EDGE. K prohlížení webových stránek je k dispozici Opera Mini. Z organizačních funkcí samozřejmě nechybí kalendář, jeden opakovaný budík, seznam úkolů, jednoduché poznámky a řada drobných aplikací, které se mohou v každodenním životě hodit.

Nokia 3600 není žádný suchar a kromě propracovaného MP3 přehrávače s možností třídit skladby podle interpreta, názvu skladby, alba a žánru nabídne FM rádio s RDS. V krabici dokonce naleznete sluchátka, microUSB kabel a paměťovou kartu microSD s kapacitou 512 MB.

Recenze Nokia 3600 detail

Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej

Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej Recenze Nokia 3600 displej

Na svou kategorii je výtečný fotoaparát s rozlišením 3,2 Mpix, automatickým ostřením a diodovým bleskem. Fotografie nepostrádají ostrost, barevnou věrnost a prakticky neobsahují žádný šum. Naprosto perfektně dopadly snímky textu a bližších předmětů. Solidní jsou možnosti obslužného softwaru. Video lze nahrávat v rozlišení dokonce 640 x 480 pixelů při 15 snímcích za vteřinu.

Recenze Nokia 3600 detail

Recenze Nokia 3600 foto M Recenze Nokia 3600 foto M Recenze Nokia 3600 foto M

Recenze Nokia 3600 foto M Recenze Nokia 3600 foto M Recenze Nokia 3600 foto M

Závěr – svoje mouchy má

Přestože to Nokia 3600 Slide nedává na první pohled příliš znát, jedná se o hodně zajímavý přístroj, který nabídne především pestrou paletu funkcí. Ty mu většinou propůjčuje uživatelské prostředí Series 40, které svými možnostmi polovinu konkurentů snadno smete ze stolu. Na svoji třídu je výtečný fotoaparát a především výdrž, s níž trumfne i ta největší esa.

Za cenu točící se okolo pěti tisíc korun dostanete velice solidní přístroj, který však některé svoje mouchy má. Ve většině případů se dají odpustit a některých si možná ani nevšimnete. Vysouvacích telefonů je na trhu přehršle, a pokud vás zajímá především design, sáhněte po některém kousku ze stáje Samsungu nebo LG. Pokud vás zajímá nejlepší poměr cena a výkon, asi největším nepřítelem Nokie 3600 bude nejspíše Sony Ericsson W910i.

Proč koupit?

 • výdrž baterie
 • uživatelské prostředí Series 40
 • kvalitní fotoaparát
 • dílenské zpracování
 • FM rádio s RDS

Proč nekoupit?

 • zapatlaná čelní strana
 • nudný design
 • absence 3,5mm jacku
 • horší displej

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

4 825 Kč s DPH

Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil AČR se budou konat 18. a 19. září.

 • Nejčtenější

Apple uvedl iPhone 13, hodinky a iPad mini. Mobil má menší výřez displeje

Zatímco loni si iPhony kvůli dopadům koronavirové pandemie odbyly premiéru až v říjnu, letos se Apple vrátil k...

To se nečekalo. Nové iPhony 13 jsou mnohem levnější než loňské modely

Všechny základní ceny iPhonů 13 jsou nižší než u jejich loňských předchůdců. Výrazně levnější jsou i úplně základní...

O2 má nové tarify. Přidává data, neomezená zrychluje a i zlevňuje

Jako poslední představil novou tarifní nabídku operátor O2. S cenami příliš nehýbal, přesto má nový nejlevnější tarif...

Nevozte iPhony na motorce. Poškodí vám to fotoaparát, varuje Apple

Apple na vlastních uživatelských fórech s technickou podporou varuje před hodně specifickým problémem spojeným s jízdou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Telefony za extrémně nízké ceny. Xiaomi otvírá novou prodejnu

Xiaomi má na českém trhu poměrně ojedinělou strategii. Buduje síť vlastních obchodů a nespoléhá jen na běžnou prodejní...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

 • Další z rubriky

To se nečekalo. Nové iPhony 13 jsou mnohem levnější než loňské modely

Všechny základní ceny iPhonů 13 jsou nižší než u jejich loňských předchůdců. Výrazně levnější jsou i úplně základní...

Premiéra nových iPhonů 13 se blíží. Co všechno o novinkách víme

Apple představí novou generaci iPhonů v úterý 14. září. O telefonech uniklo hodně informací, na druhou stranu, vyložená...

Sexy smartphonová budoucnost. Otestovali jsme Samsung Galaxy Z Flip 3

Samsung s novým véčkem Galaxy Z Flip 3 ukazuje, jak rychle kupředu jde pokrok v oblasti ohebných smartphonů. Oproti...

Proč tak nevypadá ten letošní? Na internetu se objevily obrázky iPhonu 14

Je to dost bizarní situace. Zatímco netrpělivě čekáme na odhalení nového iPhonu 13, internetem hýbe únik podoby jeho...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...