Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konečně mobil ve tvaru malého autíčka - LG F3000

LG přichází v těchto dnech na náš trh s mobilním telefonem ve tvaru malého autíčka. Snaha o inspiraci v základních křivkách sportovních vozů se bohužel trochu zvrhla a výsledek potěší spíš malé děti než opravé automobilové fandy.

Originální a zároveň praktický design je mezi mobilními telefony stále vzácnější. Dobrých nápadů není mnoho a když se objeví, začnou se kopírovat ve velkém.

Mnoho výrobců se proto pokouší spojit s různými slavnými designerskými domy, které jejich produktům vdechnou alespoň punc originality.

První, kdo vsadil na vůni benzínu a spálené gumy, byla Motorola, pro kterou studio Pininfarina vytvořilo závodní design véčka i833. - více zde...

Na náš trh se nyní dostává jiné ryze automobilové véčko LG F3000.

 

 LG F3000 LG S5200 LG B2100 LG P7200
Novinky LG: F3000, S5200, B2100 a P7200

Vzhled - chybí snad jenom kolečka

S designem tohoto sportovního vozu to společnost LG přepískla a výsledek působí na první pohled až trochu infantilně. Výrobce jako by nechtěl nechat nic na naší fantazii a k mobilu div nepřipevnil i kolečka a státní poznávací značku.

LG F3000 LG F3000 LG F3000 

Telefon přitom není vůbec ošklivý. Líbí se nám žraločí přední maska. Velmi elegantně působí podlouhlá boční tlačítka i blesk fotoaparátu alegorující logo automobilky Bentley. Jako celek to ovšem nějak nefunguje. Vše je až příliš okaté a domníváme se, že telefon má šanci oslovit spíše rozmarné děti než zapálené automobilové fanoušky.

LG F3000 LG F3000 LG F3000

Kromě zmíněného fotoaparátu najdete na přední straně externí OLED displej s rozlišením 96 × 96 bodů. Standardní černo-modré zobrazení působí velmi moderně. Stiskem boční klávesy lze úvodní obrazovku změnit do barevného režimu s kouskem formule na pozadí. Toto zobrazení je ovšem mnohem méně přehledné.

 LG F3000 LG F3000 LG F3000
Externí displej bohužel po chvilce zcela zhasíná

Dalším designovým prvkem ze světa motorů je dvojice falešných reflektorů. Ty ukrývají externí stereo reproduktory. Datový i sluchátkový konektor jsou chráněny pevnými plastovými krytkami, což působě velmi kompaktně v případě, že je nevyužíváte. Když připojíte sluchátka nebo datový kabel, tak musí krytky trčet stranou.

LG F3000 LG F3000 LG F3000 

Po rozevření telefonu poznáte klasické véčko. LG F3000 vás mile překvapí elegantním uspořádáním tlačítek s jasným oddělením funkční a numerické části. Při bližším pohledu si ale nelze nevšimnout, že funkčních tlačítek je tu až příliš mnoho.

LG F3000 LG F3000 LG F3000 

Zbytečné klávesy kritizujeme u drtivé většiny mobilů od LG. Základní paměť 40 MB nepovažujeme za dostatečnou, aby ospravedlnila hned dvě tlačítka pro rychlou aktivaci MP3 přehrávače – jedno na boku a druhé nalevo od ovládacího kříže. Stejná situace se opakuje s aktivací fotoaparátu. Vše je zdvojené, výsledkem je nepřehledná míchanice a dojem nekoncepčního rozvržení jednotlivých kláves. 

LG F3000 LG F3000 LG F3000 

Pochvalu naopak zaslouží numerická část klávesnice. Řady kláves oddělují výrazné podélné rýhy, které usnadňují orientaci prstů při psaní. Také výrazné modré podsvícení je rovnoměrné a navíc působí moderně.

S rozměry  88 × 45 × 24 milimetrů a hmotností 85 gramů patří véčko LG F3000 mezi telefony s velikostí "tak akorát". Baterie o kapacitě 1000 mAh slibuje až tři hodiny hovoru nebo devět dnů v pohotovosti. Konstrukce bohužel není tak perfektní, jak je u  jiných asijských véček zvykem, a při promnutí v ruce testovaný vzorek lehce povrzává. 

Displej a menu

Nebyl by to snad ani telefon od LG, kdyby jeho otevření nedoprovázela kýčovitá melodie. Možnosti externího reproduktoru budete mít příležitost otestovat při stisku každého tlačítka i posunutí v hlavním menu. Nemusíte se ale bát. Po pár minutách lze všechny efekty povypínat a telefon pak můžete i vzít mezi lidi. 

LG F3000 LG F3000 LG F3000 

Hlavní displej už dnes žádnou velkou slávu neudělá. LG používá stále stejný typ, kam až naše paměť v redakci sahá. Jde o aktivní TFT displej s průměrným rozlišením 160 × 128 bodů a schopností zobrazit 65 000 barev. Pozadí s motivem závodního vozu se patrně zdálo pro tento unikátní  model málo. Hlavní menu tak doprovází animace sportovního vozu, který jednou přijede a vyhodí směrem do obrazovky obálku, jindy symbolizuje kmitající klíč menu Nastavení. Komu by to nepřipadalo dost cool, má na výběr i jednoduchou matici 3 × 3.

 LG F3000 LG F3000 LG F3000
Položka zpráv je v tomto zobrazení menu přesně uprostřed

V dalších úrovních už poznáváme opravdu staré menu, které by si po několika letech zasloužilo radikální úpravy, aby udrželo tempo s konkurencí. Například z okna zpráv, které lze rychle aktivovat pohybem doprava, můžete na textovku odpovědět, ale už vás nenechá vytvořit novou. Telefon se také při zadání úkolu až příliš často odmlčí a zobrazuje jen symbol čekání.

Výrobce se bohužel neubránil ani četným chybám v lokalizaci. Testovaný vzorek tak opačně hlásí stav Bluetooth Vypnuto / Zapnuto. V nastavení vyzvánění se najednou objeví položka viz. výše. Často se také objevují chybějící mezery mezi položkami složených z několika slov.

Telefonování

Do telefonu vtěsnáte velmi slušných 1000 jmen. LG F3000 si navíc chvályhodně poradí i s kontakty na SIM kartě. Lze mezi nimi kontakty hromadně kopírovat, ale telefon vždy zobrazuje obě naráz. Dovolí vám ovšem nastavit, do které paměti se mají nové kontakty přidávat. Záznamy v telefonu mohou obsahovat až tři telefonní čísla, fax, e-mail a telefon nabídne i možnost přiřadit obrázek.

LG F3000 LG F3000 LG F3000 

Editor kontaktů stále hlásí, že seznam obrázků je prázdný, i když máme v telefonu přes třicet fotografií. Obrázek ke kontaktu přiřadíte jen v případě, že jej už pořídíte v  rozlišení 48 × 48 pixelů. Z takové ikonky bohužel volajícího stejně nepoznáte. Mnohem větší bolest tohoto telefonu však objevíte při procházení seznamu. Stejně jako u starších modelů doprovází zadání každého dalšího znaku odhadem dvouvteřinová pauza.

Součástí výbavy jsou samozřejmě vyzváněcí profily a skupiny volajících, které bohužel nelze použít pro filtrování hovorů. Pochválit musíme kvalitu MP3 vyzvánění, LG F3000  podporuje i 64hlasou polyfonii.

Zprávy

Kromě multimediálních zpráv se nové LG pochlubí i e-mailovým klientem, který dokáže i odesílat fotky z fotoaparátu jako přílohy. Snímky v plném rozlišení jsou bohužel pro aplikaci v telefonu příliš velkým soustem, za což ztrácí telefon další body. Paměť na 150 textových zpráv by měla většině uživatelů stačit. Škoda chybějícího archivu, kde by byly důležité zprávy ochráněné před hromadným mazáním.

LG F3000 LG F3000 LG F3000 

Slovník T9 neodesílá znaky s diakritikou, i když je editor zobrazuje. Zprávy tak mají standardních 160 znaků. Na klávesnici se píše docela dobře. Zdržovat vás může takový drobný detail, že po tečce nedává editor automaticky velké písmeno. Osobně jsem kvůli tomu vyřadil velká písmena z repertoáru.

Ostatní funkce

V nabídce najdete hned pětici budíků, které mohou vyzvánět pravidelně každý den  nebo jen ve všední dny. Jako vyzváněcí tón se nám bohužel nepodařilo nastavit skladbu ve formátu MP3. Jednoduchý kalendář má stále nastaven nepochopitelný limit na 20 položek. U záznamníku zůstal také limit dvaceti vteřin na jednu nahrávku, což se dalo pochopit u modelů s pamětí tři megabajty, ale u novinky to postrádá smysl.

LG F3000 LG F3000 LG F3000 

Fotoaparát s rozlišením 1,3Mpix nás oproti tomu velmi příjemně překvapil. LG sice přináší megapixelové snímače o generaci později za ostatními výrobci. Úroveň snímků je ovšem na poměry mezi telefony velmi dobrá. Fotoaparát nabízí jen základní funkce, za důležitý ale považujeme hlavně výsledek. Posuďte sami:

LG F3000 LG F3000 LG F3000

Jedinou výtku máme k hledáčku, který nezobrazuje kompletní scénu. S mobilem na výšku je snímek horizontální a naopak, což nám pokazilo pohledy do horské krajiny. Nedokážete ani přesně odhadnout kompozici. Kamerka navíc není umístěna zrovna anatomicky a několik fotek se mi tak podařilo vylepšit o detail svého ukazováku.

LG F3000 LG F3000

Podpora MP3 se stává u mobilů nutným doplňkem. Základní paměť o kapacitě 40 MB vám bohužel nedovolí využít jej jako náhradu hudebního přehrávače. Máte alespoň dostatečnou zásobu pro atraktivní vyzvánění a fotografie. V menu přehrávače potěší ekvalizér, který má na zvuk překvapivě velký vliv. Náhodné nebo opakované přehrávání bereme jako samozřejmost. Kvalita reprodukce zaslouží stejně jako fotoaparát pochvalu.

LG F3000 LG F3000 LG F3000 

Dvojice předinstalovaných her nás příliš neoslovila. Action life přináší takové zajímavosti jako hod telefonem do dálky nebo držení rovnováhy v autobuse. Logická hra Helloween není o moc lepší. Naštěstí telefon podporuje Javu, a tak si můžete další hry dle libosti stáhnout.

Pro připojení na internet nabízí telefon WAP ve verzi 2.0, GPRS třídy 10 (4+2) a potěší podpora Bluetooth. Výrobce si dal tentokrát záležet a od začátku se zdá jeho funkčnost bezchybná. V základním balení se bude navíc nacházet i USB kabel. 

Sečteno a podtrženo

Proč ho koupit?
  • unikát
  • Bluetooth
  • dobrý fotoaparát
  • MP3
Proč ho nekoupit?
  • kýč
  • malá paměť na hudbu
  • pomalé hledání
Kdy?
březen 2006
Za kolik?
8000 Kč včetně DPH

LG F3000  je velmi fotogenický model a zejména čelní pohledy na tento telefon působí přímo agresivně. Po shlédnutí prvních fotografií korejské verze, která má navíc i digitální detektor alkoholu v krvi, jsme se na evropskou GSM variantu opravdu těšili.

Naživo bohužel prvotní okouzlení rychle vyprchá. Docela zajímavý nápad je podle nás v tomto případě zpracován příliš kýčovitě. Zejména ikonky v menu a pořvávání motoru při každém kliknutí stranou vás nenechají na pochybách, že telefon může slavit úspěchy snad jen u mladších ročníků.

LG F3000 si navíc přináší neduhy starších modelů spojené zejména s extrémně pomalým listováním v telefonním seznamu. Startovní cenu na hranici 8000 korun tak považujeme, s ohledem na cílovou skupinu, za velmi vysokou.

Autor:
  • Nejčtenější

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samsung dostal pořádný políček hned po premiéře klíčového modelu

V podstatě hned po premiéře skládacího modelu Z Fold 6 dostal Samsung pořádný políček od konkurenta. Honor totiž představil skládačku Magic V3, která je podstatně tenčí a výbavou se Samsungu vyrovná....

16. července 2024  7:02

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři lákají na letní data. Současné zákazníky ovšem vesměs opomíjejí

Premium

Slunečné počasí a vysoké teploty přímo vybízejí k pobytu v přírodě. Ať už trávíte čas u vody nebo v lesích ve stínu stromů, pravděpodobně je vám stálým společníkem mobilní telefon. Toho si jsou...

13. července 2024

Bez 5G a se slevou. Vivo má nový dostupný model

Vivo představilo novou verzi svého smartphonu V40 SE, která je určena pro uživatele, kteří chtějí při koupi nového chytrého telefonu trochu ušetřit a jsou ochotni udělat u toho víceméně pár...

18. července 2024  7:02

Je to stylový ohebný mobil pod 20 tisíc. Prohlédněte si levnější motorolu

Motorola si i letos přichystala nové mobily ze série Razr a levnější model z nové nabídky je minimálně stejně zajímavý jako ten dražší. Cenu nastavil docela překvapivě nízko, výbavu má přitom...

18. července 2024

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...