Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Klasik každým coulem – recenze Nokia 3120 Classic

Je velmi štíhlý a nenápadný jak vzhledem tak i funkční výbavou. Nikoho neurazí a každému se jistě zalíbí. Takto by se dal ve stručnosti uvést představitel nižší střední třídy primárně určen pro ty, kteří chtějí o trochu víc než jenom telefonovat a psát zprávy.
Nokia 3120 Classic bohužel neupoutá pozornost svým vzhledem.

Nokia 3120 Classic bohužel neupoutá pozornost svým vzhledem. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Takto konzervativní přístroj jsme v redakci už dlouhou dobu neměli. Nenechte se mást, konzervativní ještě automaticky neznamená nudný. S funkční výbavou rozhodně budete spokojeni a zahrnuje vše od paměťových karet, FM rádia až po solidní fotoaparát, který mohou závidět i o třídu lepší přístroje.

Nokia 3120 je navíc postavena na velmi úspěšné Series 40 (poslední pátá edice), z čehož plyne spousta výhod. Mušky se model od modelu daří vychytávat a dnes recenzovaný přístroj má ambice zasáhnout široké spektrum uživatelů.

Přesto však nepatří do rukou začátečníků, na něž může být procházení nabídkami stále ještě složité. Naopak se Nokia 3120 hodí pro ty, kterým nestačí pouze psát zprávy a telefonovat a přejí si něco více, ale zároveň nechtějí za funkční výbavu platit zbytečně mnoho. Zní to všechno až příliš dobře? Uvidíme.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson W610i Sony Ericsson K550i Nokia 6300

Walkman se velmi zajímavým tvarem tlačítek (SE W610i), představitel řady Cybershot (SE K550i) a konkurent z vlatní stáje model 6300.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Nokia 3120 je telefon nižší střední třídy, který zaujme velmi slušným poměrem cena/výkon. Vážnějších chyb se podařilo Nokii vyvarovat a převážně jde pouze o drobnosti.


Vzhled a konstrukce – šedá myš s trochou nápadů

Přestože konzervativnější vzhled mají již pouze některé firemní přístroje nebo telefony z nejnižší třídy, na Nokii 3120 naleznete několik drobností, které ji přece jenom odrážejí od pomyslného designérského dna. Ať už jde o chromovaný lem čtyř směrného tlačítka a přední kamery pro videohovory, vlnky na boku přístroje nebo na zadní straně zvýrazněný fotoaparát s přisvětlovací diodou. To vše dělá z Nokie 3120 na pohled alespoň trochu zajímavý kousek.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Konstrukce telefonu je velmi pevná a nevydá při manipulaci ani hlásku. Vděčí za to zejména krytu baterie, který zakrývá prakticky celou zadní stranu telefonu. Dokonce vše nasvědčuje domněnce, že tento stav konstrukce nějaký ten rok určitě přetrvá.

Tělo přístroje je velmi matné a příjemné na dotyk. O to více se cení, že na něm nejsou prakticky vidět žádné otisky prstů.

Na velmi nízké úrovni se podařilo udržet rozměry přístroje (111 x 45 x 13,4 mm) a hlavně hmotnost, která se zastavila na hranici 85 gramů. Paměťová karta microSD se ukrývá pod baterií a bohužel není součástí základního balení. V něm naleznete kromě obvyklých součástí navíc pouze handsfree sadu.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Klávesnice a ovládání – téměř ideál

Malý zdvih kláves a skoro nulové rozestupy mezi jednotlivými tlačítky by možná naznačovaly, že psaní na Nokii 3120 nebude zrovna dvakrát pohodlné. Opak je však pravdou a velmi chválíme i odezvu, která byla prakticky vždy stoprocentní.

Jediná výtka směřuje ke kontextovým tlačítkům, která mohla být přeci jenom znatelněji oddělena od zeleného a červeného sluchátka. Příliš nadšeni nejsme ani ze čtyř směrného navigačního tlačítka, pro jehož ovládání musíte použít spíše nehet než bříško palce.

Už dokonce i u Series 40 se stala standardem pohotovostní obrazovka se zobrazenými poznámkami, naposledy spuštěnými aplikacemi a ovládáním MP3 přehrávače. Hlavní menu tvoří několik ikon, které můžete libovolně přeskládávat. Se složitost ovládání spadá Nokia 3120 někam do mezí rozumného průměru. Přesto však nedoporučujeme tento telefon naprostým začátečníkům.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo Recenze Nokia 3120 telo

Displej a výdrž baterie – radost pohledět

Velkou radost máme z displeje, který je aktivní s podporou 16 milionů barev a rozlišením 320x240 pixelů. Důležitější než čísla je však naše konstatování, že se se svojí jemností zobrazení a sytostí barev jedná o jeden z nejlepších displejů v nižší střední třídě. Nokia 3120 nezklamala ani v souboji se slunečními paprsky a podala slušný výkon.

Ani za svojí výdrž baterie se nemusí dnes recenzovaný přístroj stydět. S celými čtyřmi dny pohotovosti se řadí do běžného průměru. Před sebou však nechává některé zástupce nižší třídy, kteří dokáží přežít bez nabíječky klidně necelý týden. Náš test výdrže obsahoval 15 minut volání, několik odeslaných zpráv a dvě hodiny přehrávání hudby. Připomínáme, že mobilní telefony na noc nevypínáme.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Telefonní seznam a zprávy – síla je v jednotě

Series 40 již začíná v některých ohledech více než slušně dýchat na paty o stupínek lepší Series 60. Dokazuje to kupříkladu telefonním seznamem, který pojme až 2000 kontaktů, k nimž můžete uložit spoustou nejrůznějších údajů. Nechybí třídění osob do vyzváněcích skupin, podle nichž lze filtrovat volání. Křivého slova nemůžeme mít ani proti synchronizaci se stolním počítačem.

Idylka pokračuje i u editoru textových zpráv, který zobrazuje počet napsaných znaků a samozřejmě údaj o tom, do kolika částí bude text rozdělen. Series 40 oproti vyspělejší Series 60 však jasně vede ve slovníku T9, který sice píše s diakritikou, ale zprávy se nezkracují na pouhých 70 znaků. K dispozici je emailový klient (POP3, IMAP4, SMTP), který dokáže v pravidelných intervalech kontrolovat obsah schránky a stahovat celé zprávy nebo pouze jejich hlavičky.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Organizační funkce a multimédia

Kromě výtečného kalendáře s měsíčním/týdenní/denním náhledem se můžete spolehnout na řadu dalších již nainstalovaných aplikací, mezi nimiž nechybí Opera Mini nebo převodník „všeho na všechno“. Nezapomnělo se ani na jednoduché poznámky, úkolovník a jediný opakovaný budík. Z datových funkcí si Nokia 3120 rozumí s EDGE a 3G. K počítači připojíte telefon pomocí microUSB konektoru přes USB Mass Storage.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp Recenze Nokia 3120 disp

Co se týče poslechu hudby, Nokia 3120 si jinak velmi slušnou startovací pozici kazí přítomností nestandardního 2,5mm jacku. Pokračuje však velmi svižně a nabídne MP3 přehrávač, který si poradí s tříděním skladeb podle interpreta, názvu skladby či žánru. Finišuje s FM rádiem, které sice umí automaticky naladit a uložit dostupné stanice, ale bohužel nepodporuje RDS.

Nokia 3120 překvapila kvalitou 2Mpix fotoaparátu, který by klidně obstál ve srovnání s některými o třídu lepšími přístroji. Fotografie jsou i přes absenci autofocusu relativně ostré a barevná věrnost dopadla prakticky na jedničku. Nokia 3120 si jistí pozici bohatou paletou nastavení a přisvětlovací led diodou. Video lze pořizovat v rozlišení 352x288 pixelů.

Recenze Nokia 3120 det

Recenze Nokia 3120 foto M Recenze Nokia 3120 foto M Recenze Nokia 3120 foto M

Recenze Nokia 3120 foto M Recenze Nokia 3120 foto M Recenze Nokia 3120 foto M

Závěr – téměř bez chyb

Nokia 3120 Classic se rozhodně povedla. V její prospěch mluví vše od funkční výbavy, ceny a vkusného obalu, který je navíc štíhlý a příliš nezatíží vaší kapsu. Doslova před očima roste i systém Series 40 a v některých ohledech ho jenom kousek dělí od stejné funkčnosti jako má Series 60. Velkým překvapením je vynikající displej a kvalitní fotoaparát, který jsme od zástupce nižší střední tříd skutečně nečekali. Přesto se dá na Nokii 3120 najít spousta vad na kráse počínaje pro někoho možná fádním designem, chybějící podporou RDS či 2,5 mm jackem.

Jak už bývá zvykem, ve střední třídě je skutečně těsno. Konkurence pochází i z vlastních řad kupříkladu v podobě Nokie 6124 nebo 6300. Následuje velmi tvrdá ofenziva daleko přitažlivějších kousků od Sony Ericsson – S500i, K550i, W610i či K800i. A pokračovat by se dalo rozhodně dále u ostatních výrobců. A tak přestože se startovací cena Nokie 3120 pohybuje okolo čtyř tisíc korun, nesmí se zapomínat, že není ani zdaleka jedinou štikou v rybníku a možná ani tou největší.

Proč koupit?

  • kvalitní fotoaparát
  • vynikající klávesnice
  • podpora 3G
  • jemné rozlišení displeje

Proč nekoupit?

  • nudný design
  • chybějící podpora RDS
  • 2,5 mm jack

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

4 050 Kč s DPH

  • Nejčtenější

Vlny ho odnesly na oceán, ale měl velké štěstí. Mohli ho hledat i celé dny

Duchapřítomnost ve svízelné situaci si zachoval jeden australský surfař. Při obvyklém ranním surfování ho totiž překvapily silné vlny, které jej zavedly na oceán zhruba kilometr od pobřeží. Zpět se...

17. července 2024  7:02

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Samsung dostal pořádný políček hned po premiéře klíčového modelu

V podstatě hned po premiéře skládacího modelu Z Fold 6 dostal Samsung pořádný políček od konkurenta. Honor totiž představil skládačku Magic V3, která je podstatně tenčí a výbavou se Samsungu vyrovná....

16. července 2024  7:02

Ultra chytré hodinky od Samsungu mají jasného soupeře

Novinky ze série chytrých hodinek od Samsungu jsou dvě, avšak co se pozornosti týče, jedna z nich má jasně navrch. Výrobce totiž vedle klasického modelu Watch 7 uvedl úplnou novinku s označením Watch...

12. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři lákají na letní data. Současné zákazníky ovšem vesměs opomíjejí

Premium

Slunečné počasí a vysoké teploty přímo vybízejí k pobytu v přírodě. Ať už trávíte čas u vody nebo v lesích ve stínu stromů, pravděpodobně je vám stálým společníkem mobilní telefon. Toho si jsou...

13. července 2024

Novinka střední třídy vrací do hry konstrukci legendárního iPhonu

Celokovová konstrukce bývala u mobilních telefonů oblíbená, ale z moderních smartphonů postupně z praktických důvodů vymizela. Do hry ji nicméně vrací nové OnePlus Nord 4, smartphone střední třídy, u...

18. července 2024  14:22

Představili nový dostupný smartphone. Kvůli sázce na cenu má chudší výbavu

Vivo představilo novou verzi svého smartphonu V40 SE, která je určena pro uživatele, kteří chtějí při koupi nového chytrého telefonu trochu ušetřit a jsou ochotni udělat u toho víceméně pár...

18. července 2024  7:02

Je to stylový ohebný mobil pod 20 tisíc. Prohlédněte si levnější motorolu

Motorola si i letos přichystala nové mobily ze série Razr a levnější model z nové nabídky je minimálně stejně zajímavý jako ten dražší. Cenu nastavil docela překvapivě nízko, výbavu má přitom...

18. července 2024

FBI prolomila mobil Trumpova atentátníka. Využila osvědčenou technologii

Agentům z amerického Federálního úřadu pro vyšetřování se podařilo prolomit zabezpečení mobilu střelce Thomase Matthewa Crookse, který v sobotu na předvolebním mítinku v Pensylvánii postřelil...

17. července 2024  12:42

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média. Proslavil ji seriál...

Princezna Kate přišla s dcerou na Wimbledon, setkala se i s Krejčíkovou

Princezna Kate (42) přišla na mužské finále letošního Wimbledonu spolu se svou dcerou Charlotte (9). V zákulisí se...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Rytmusovi shořelo auto na dálnici, podařilo se mu vyváznout bez zranění

Slovenský raper Rytmus (47) zveřejnil na Instagramu video hořícího vozu. Je to auto jeho manželky Jasminy Alagič (35),...