Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Kladivo na Walkmany za 2 200 Kč – recenze Alcatel OT-E805

Alcatel se chopil příležitosti a oranžovou vlnu hudby se snaží smést jediným jemu známým způsobem – nízkou cenou. Za sumičku lehce převyšující dva tisíce se k malému přístroji navíc vešla paměťová karta a sluchátka s redukcí na 3,5 mm jack.

Výrazný nápis po levé straně displeje už dává předem najevo, k čemu je OT-E805 především určen. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Walkmanům ze stáje Sony Ericsson se nedá zazlívat téměř nic po stránce technického zpracování či výbavy. Jenomže nejlevnější přístroj z této série - model W200i, který jsme nedávno recenzovali, seženete za celé čtyři tisíce. Alcatel OT-E805 bude váš už za polovinu této částky.

Je pravda, že se škrtalo, kde se dalo, ale běžnému uživateli funkční výbava postačí. MP3 přehrávač v tomto modelu obsažený se naštěstí vyvaroval jedné podstatné maličkosti, která stála za neúspěchem podobně levné Motoroly V360 nebo sice dražší, zato stylovější Motoroly SLVR L7. Oba dva zmiňované přístroje neuměly hrát na pozadí a práce s telefonem se tak výrazně komplikovala.

Naopak se stájovým kolegou OT-E801 si nemá OT-E805 téměř co závidět. Jedinou výraznější odlišností, za níž zaplatíte dvě stokoruny navíc, je odvážnější design. Daleko zajímavější šarvátku čekejte se současnými Walkmany a na modelu OT-E805 si dobře ověříte, jak málo stačí ke štěstí.


Katalog mobilů:

Motorola V360 Sony Ericsson W200i Alcatel OT-E805

Motorola V360, která neumí přehrávat na pozadí, dále nejlevnější Walkman na trhu - W200i a dnes recenzovaný Alcatel OT-E805.     

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Velmi levný přístroj s velice slušnou základní výbavou a především MP3 přehrávačem, který bude stačit nenáročným uživatelům.


Design – krása nepravidelnosti

Tmavé pogumované tělo přístroje je na omak velmi příjemné a pro mnohé by mohlo být lákavou změnou od možná již příliš neosobního plastu. Boky telefonu lemuje ještě tmavší proužek, který je na levé straně daleko širší, aby navazoval na boční tlačítka a slot pro paměťové karty.

Samotný displej zvýrazňuje světle modrý plast, jenž opět sjíždí na levou stranu přístroje a s sebou bere již zmiňovaná tlačítka pro ovládání MP3 přehrávače. Dobře působí i nápis „Music“ na okraji displeje a na zadní části telefonu. Ta ničím jiným nevyniká a na fotoaparát zkrátka nezbyly prostředky.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

OT-805 se pohodlně vejde do ruky a svými 80 gramy ji ani trochu nezatíží. Rozměry 97x45x17,3 mm se bezpečně může řadit mezi nejmenší telefony na trhu, co se kategorie low-endů týče. Dílenské zpracování mohlo být naprosto příkladné, nebýt lehce odstávající záslepky kryjící paměťovou kartu. Už po pár hodinách testování se vytvořila nepěkná boule, která časem přispěje k nechtěnému otevírání slotu.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Klávesnice a ovládání – zdání klame

Přestože jedno tlačítko těsně doléhá na druhé, rozestupy mezi nimi tudíž prakticky neexistují a ani klávesy nejsou jakkoli vyvýšeny nad okolí, píše se na OT-E805 překvapivě velmi dobře. Tlačítka při stisku kladou příjemný odpor, ale zato vydávají celkem hlasitý zvuk, který není zrovna dvakrát příjemný. Klávesnice do tmy září světle červenou barvou.

V jednoduchém textovém menu se pohybujete pouze za použití dvou tlačítek. Ty se v pohotovostním režimu postarají navíc o přístup do telefonního seznamu a editoru textových zpráv. Pro potvrzování jednotlivých voleb slouží dvojice kontextových tlačítek. Nechybí ani tradiční zelené a červené sluchátko. Přestože jsou občas některé nabídky podivně přeloženy nebo názvy špatně zkráceny, dá se OT-E805 doporučit i úplným začátečníkům.

Recenze Alcatel OT-805


Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Displej a výdrž baterie – kámen úrazu

Alcatel má v kvalitě displejů použitých u svých low-endů překvapivě vzrůstající tendenci a snad navždy budiž zapomenuty časy například OT-E260. Lví podíl na tom má použité rozlišení 128x128 pixelů, díky němuž si výrobce mohl dovolit podstatně zvednout rozměry displeje a přitom zachovat dostatečnou jemnost zobrazení. Displej podporuje 65 tisíc barev a ve své třídě rozhodně hraje prim.

Naopak výdrž baterie má ještě co dohánět. Už zhruba po třech dnech běžného používání čítajícím pár minut volání a několik odeslaných SMS, se výrazně zadýchá a odporoučí se. Při neustálém poslechu hudby na 3/4 hlasitost vydržel OT-E805 na příjmu necelých šest hodin, což je v porovnání s Walkmany téměř poloviční doba.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Telefonní seznam a zprávy – pro nenáročné

Do paměti přístroje se vejde přesně 255 jednopoložkových záznamů ovšem s tím, že mezi nimi můžete vyhledávat pouze podle prvního znaku. Naštěstí lze nastavit, zda se mají zobrazovat záznamy ze SIM karty a přístroje zvlášť nebo dohromady. Kontakty můžete třídit podle několika skupin, kterým však nelze přiřadit žádné konkrétní vyzvánění a na filtrování hovorů se nehodí. Samotné centrální vyzvánění může být sice ve formátu MP3, bohužel nelze použít žádný soubor uložený na paměťové kartě.

Editor SMS zpráv také trochu zaspal dobu a výrazně mu chybí odpočítávání znaků, které je možné ještě napsat. Slovník T9 se učí nová slova, doplňuje fráze a naštěstí nepoužívá diakritiku. Pokud se s ním ale neskamarádíte, můžete ho snadno vypnout v nabídce. Jednu zprávu můžete rovnou rozeslat více adresátům.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

MP3 přehrávač – nečekejte zázraky

Rovnou se smiřte s tím, že svoje skladby nebudete mít perfektně roztříděné do jednotlivých složek, ale naházené do jednoho pytle na paměťové kartě. Na nějaké třídění nebo vyhledávání se tedy u OT-E805 vůbec nehraje. Zato přehrávač zvládá náhodné vybírání skladeb (shuffle), jejich opakování a rovněž můžete využít služeb ekvalizéru. Výhody trojice tlačítek na boku telefonu snad není potřebné zdůrazňovat.

Hudbu si bohužel nepustíte nahlas a vždy musíte sáhnout po dodávaných sluchátkách, která jsou překvapivě kvalitní a soupeřit mohou i s daleko dražšími konkurenty. V základním balení naleznete ještě 128MB MicroSD paměťovou kartu, na níž se vejdou zhruba dvě hudební alba. OT-E805 bezproblémově zvládá USB mass storage a není nutné instalovat žádný speciální software. V telefonu byste však marně hledali správce souborů a tak si musíte veškerou práci (vyjma mazání souborů) odbýt na počítači. USB kabel je naštěstí součástí dodávky.

Recenze Alcatel OT-805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805 Recenze Alcatel OT-E805

Od OT-E805 určitě nečekejte žádné datové přenosy ani co se GPRS týče. Naopak v jeho výbavě se schovávají čtyři neopakovatelné budíky, jednoduchá kalkulačka a dvě předinstalované hry – variace na Tetris a Arkanoid. Chybějící podpora Javy trochu zamrzí.

Závěr – proč chtít víc?

Alcatel OT-E805 je ideální společník pro ty, kteří od mobilu nežádají žádné výjimečné funkce a drží se pravidla, že telefonování a psaní zpráv bohatě stačí. Nepotřebují žádný fotoaparát, datové přenosy či MMS a z nových trendů považují za užitečné pouze přehrávání hudby. Za nový telefon nehodlají obětovat horentní sumy a zároveň chtějí, aby jejich společník vypadal aspoň trochu k světu.

Co na to konkurence? Ta je skoro o dva tisíce dražší a nabízí takové vymoženosti, které běžný uživatel nejspíše nikdy nevyužije. Oproti OT-E805 nabízí třeba SE W200i delší výdrž baterie při přehrávání skladeb a především lepší třídění jednotlivých souborů. Alcatel nikdy netrumfne Walkmanové přístroje od Sony Ericssony a ani to nikdy nebyl jeho cíl. Do své cílové skupiny však sedne naprosto přesně a své zájemce si určitě najde.

Proč koupit?

 • nízká cena
 • bohatá základní výbava
 • MP3 přehrávač
 • solidní vzhled
 • malé rozměry a hmotnost

Proč nekoupit?

 • chybí třídění skladeb
 • nízká výdrž baterie při poslechu
 • editor SMS neodpočítává znaky
 • vyzvánění nelze navolit z paměťové karty
 • nekvalitní záslepka MicroSD slotu

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2259 Kč s DPH


 • Nejčtenější

Xiaomi zasazuje ránu konkurenci. Nové Poco M3 je extrémně levné

Xiaomi pod vlastní značkou Poco představilo velice levnou novinku s označením M3. Ačkoliv parametry spadá do poměrně...

Realme začalo prodávat telefon s výjimečnou funkcí. Jiný na trhu není

Značka Realme uvedla na český trh třetí model z řady 7. Výkonem i cenou stojí uprostřed, má však výjimečnou funkci,...

O2 nasadí do domácností Terminátora. Zdvojnásobí rychlost pevného internetu

Zákazníci s pevným internetovým připojením od O2 budou moci nově využívat až dvojnásobně vyšší rychlost než doposud....

Motorola Razr 5G v testu: jednoduše vás uchvátí svým stylem

Druhou generaci novodobé interpretace Motoroly Razr si zákazníci rozhodně nekupují kvůli nadupané funkční výbavě....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Při velké kamionové loupeži zmizely produkty Applu za 147 milionů korun

Na opravdu tučnou kořist si přišli lupiči, kteří v britském hrabství Northamptonshire přepadli na dálnici kamion...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

Levnější OnePlus sází na osvědčený systém a podporu 5G

Výrobce OnePlus celkem znatelně upravil směřování, když letos ukázal hned několik modelů, které nepatří do prémiové...

Samsung začne prodávat mobily, se kterými se zatím v Česku neobtěžoval

Ač tomu tak kdysi nebylo, Samsung je dnes prémiová značka. Samozřejmě to platí i u mobilů, a tak se firma v posledních...

Motorola Razr 5G v testu: jednoduše vás uchvátí svým stylem

Druhou generaci novodobé interpretace Motoroly Razr si zákazníci rozhodně nekupují kvůli nadupané funkční výbavě....

Už dvě generace bojují s osudem. Přesto Huawei umí modely posunout vpřed

Čínský Huawei se nemůže stále vymanit z amerických sankcí, dokonce kvůli tomu prodal i značku Honor. Jeho smartphony...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....