Odhalili, co Apple tvrdošíjně tají. Už známe kapacity baterií iPhonů

  0:09aktualizováno  0:09
Parametry procesoru, kapacita uživatelské paměti, parametry fotoaparátů či výdrž na jedno nabití oproti předchozímu modelu. To jsou informace, o něž se Apple během premiéry nových iPhonů podělil. Jiné ovšem tradičně zatajil, a to včetně kapacit baterií. Nyní už je ovšem známe.

iPhone XS/XS Max | foto: Apple

Informace o bateriích byly během letošní Keynote tradičně sporadické. Apple se při premiéře novinek kasal pouze delší výdrží novinek oproti loňskému iPhonu X, tedy modelu, z něhož vycházejí. Model XS tak podle Applu na jedno nabití vydrží o 30 minut déle než desítka, větší iPhone XS Max pak až o hodinu a půl.

Fotogalerie

Z toho by se dalo usuzovat, že baterie obou zmíněných novinek budou mít vyšší kapacitu než ta v loňském modelu X. Jenže jak ukázala čínská certifikace, není tomu tak.

Větší baterii má totiž pouze model XS Max, hodnota dosahuje konkrétně 3 174 mAh. Jde tedy o historicky největší baterii, kterou kdy Apple u iPhonu použil. A to i přesto, že se nepotvrdily původní odhady. Podle nich měl být model XS Max osazen totiž 3 300mAh baterií (více viz iPhone s 6,5palcovým OLED displejem dostane rekordní baterii).

iPhone XS je oproti tomu osazen baterií s kapacitou 2 658 mAh, tedy s o téměř 60 mAh menší kapacitou než v případě loňské desítky (2 716 mAh). I přesto se Applu díky úspornějšímu čipu A12 Bionic a vyladění systému iOS podařilo dosáhnout delší výdrže na jedno nabití.

Model XS je tak paradoxně osazen baterií s menší kapacitou, než používá třetí letošní novinka. „Levnější“ model XR totiž v těle ukrývá 2 942mAh akumulátor, a to především kvůli použití jiného zobrazovacího panelu. Zatímco dva vyšší modely jsou osazeny OLED displeji, tak u iPhonu XR použil Apple levnější, nicméně energeticky náročnější LCD displej. Ten má navíc oproti modelu XS o tři desetiny palce větší úhlopříčku (6,1" oproti 5,8").

Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

Baterie je pro uživatele iPhonů jedním z nejpalčivějších témat. A to nejen kapacita a s ní související výdrž na jedno nabití, ale i její celková životnost. Například nedávný průzkum amerického deníku USA Today ukázal, že uživatelé by u v té době ještě nepředstavených novinek přivítali spíše delší životnost baterie než odolnější displej (více viz iPhonisté chtějí novou generaci s univerzálním konektorem a lepší baterií).

Nelze rovněž nevzpomenout kauzu záměrného zpomalování starších iPhonů, které přímo souviselo se stárnoucími bateriemi. Změnou maximální taktovací rychlosti procesoru s ohledem na elektrické napětí, které v dané situaci dokáže baterie poskytnout, Apple předcházel náhodnému vypínání iPhonů (více viz Apple záměrně zpomaluje starší iPhony. Veřejně to přiznal).

Ale ještě na skok zpět ke specifikacím nových iPhonů. Nedávné benchmarky totiž odhalily kapacitu operační paměti. Ta má podle čínského portálu Mydrivers.com v případě modelů XS shodně 4 GB, u iPhonu XR pak 3 GB. Přímý nástupce i jeho větší odvozenina si tak oproti loňskému předchůdci v podobě iPhonu X polepšili o jeden gigabyte RAM.

Překvapení, nové iPhony XS budou v Česku podporovat dvě SIM velmi brzy

Jak se tato dílčí vylepšení včetně úspornějšího procesoru či odladění systému iOS 12 projeví v praxi, to se dozvíme již brzy. První vlnu prodeje iPhonů XS a XS Max totiž Apple zahajuje již dnes, nicméně v Česku se novinek dočkáme až ve druhé vlně, a to navíc vzhledem ke státnímu svátku s denním zpožděním (29. září). Na iPhone XR si pak musíme počkat až na konec října: předobjednávky budou spuštěny 19. října, prodej pak o týden později (26. října).

Autor:
 

Nejčtenější

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Nejkratší dobu prodávaný přelomový iPhone se vrací do nabídky

iPhone X

Svého času rekordně drahý smartphone zmizel z prodeje pouhý rok od uvedení. Řeč je o iPhonu X, který se z nabídky Applu...

Mezi Androidy není větší legenda. Kultovní řada smartphonů slaví

Osm generací smartphonů Samsung modelové řady Galaxy S

Vyjma Applu vyrábí smartphony s Androidem všechny ostatní firmy. Někteří dlouho, jiní krátce. Ale jen jedna značka má...

KOMENTÁŘ: Ministryně neví, o čem mluví. Za drahá data zákazníci nemohou

Ilustrační snímek

Drahá data a celkově ceny mobilních služeb jsou nekonečným příběhem českého mobilního trhu. A ačkoli si zlevnění dali...

PŘEHLEDNĚ: Jak aktivovat Apple Pay a jak jsou platby zabezpečené

Apple Pay

Aktivace Apple Pay je v podstatě jednoduchá. Potřebujete platební kartu vydanou bankou, která Apple Pay podporuje,...

Další z rubriky

Doženou ostatní Samsung? Veletrh v Barceloně přinese zásadní novinky roku

Skládací telefon Xiaomi

Veletrh MWC v Barceloně každoročně přináší mobilní novinky. Letos bude ovšem o jednu zásadní událost ochuzen, Samsung...

Chystá se opravdu velká inovace. LG vymyslelo převratný displeduktor

Takto ukazuje technologii Crystal Sound OLED samotné LG.

O LG jsme v poslední době psali jako velkém inovátorovi, který není zákazníky příliš doceněn. U jeho nejnovějšího...

Už ani levné telefony nebudou malé. Honor uvádí na český trh model 8A

Honor 8A

Na český trh vstupuje nový cenově dostupný smartphone Honor 8A. Přístroj ctí moderní trendy, a tak dostal obrovský...

Najdete na iDNES.cz