Byli jsme mezi prvními, kdo zkoušel nový telefon Jolla a systém Sailfish

Exkluzivně aktualizováno 
Do redakce se nám dostal opravdu parádní úlovek. Jako jedni z prvních novinářů na světě jsme si mohli krátce vyzkoušet telefon Jolla s připravovaným operačním systémem Sailfish. Natočili jsme krátké video, které vám fungování novinky předvede.

Jolla je ambiciózní mladá firma. Založila ji parta inženýrů, kteří u Nokie původně vyvíjeli operační systém MeeGo. Jelikož se jim jeho logika a open-source povaha velmi zamlouvala, rozhodli se v jeho vývoji pokračovat na vlastní pěst.

Fotogalerie

Sailfish je ovšem zcela nový systém vyvinutý zcela od nuly. Svým ovládáním ovšem MeeGo částečně připomíná, protože se kompletně ovládá pomocí gest. Na kontextová tlačítka i hardwarové tlačítko home můžete rovnou zapomenout, uživatel vše ovládá jednoduchými tahy prsty. Po úvodní obrazovce se pohybuje vertikálně, uprostřed je seznam spuštěných aplikací, dole přehled nainstalovaných programů a nahoře jakási status-obrazovka s časem, upozorněními a stavem bezdrátových připojení.

Aplikace se opouští tahem z levého nebo pravého okraje displeje, tahem z horního okraje se aplikace úplně ukončí. V menu (třeba v nastavení), se uživatel pohybuje tahem do stran. Tah shora dolů v aplikacích otevře kontextové menu.

Ovládání vyžaduje chvilku cviku, ale zhruba během půl hodiny se nám podařilo jej vcelku dobře zvládnout. Důležité je, že tahy se vždy chovají stejně. Nejsou tu žádná skrytá menu a náhodně se objevující tlačítka, která by mohla uživatele mást. To je výrazný krok kupředu třeba oproti systému BlackBerry 10, který na gesta také velmi spoléhá.

Zajímavostí systému Sailfish bude schopnost spouštět aplikace původně připravené pro platformu Android. Podle některých zdrojů dokonce mohl být na přístroji přímo obchod Google Play, to však nejspíš nedopadne. Aplikace (nejspíš bez nutnosti konverze, alespoň to tvrdí zprávy Jolly) tak bude nutné nahrávat odjinud.

V posledních dnech se například objevují informace, že by na telefonu měl být dostupný také klasický aplikační obchod Amazon, který internetový obchod provozuje zatím pro potřeby svých tabletů Kindle Fire. Amazon však podle spekulací chystá i vlastní smartphony, takže Sailfish by pak měl přísun aplikací zajištěn. Existují i další alternativní androidí obchody.

Za pozornost jistě stojí i grafika systému, která je hodně jednoduchá, jak velí dnešní móda, a hodně plochá. Plastických ikon se tedy nedočkáme, zato průhlednosti a různých světelných efektů by mělo být v systému dost.

Prozatímní vývojová verze operačního systému Sailfish na nás působí velmi dobrým dojmem. Podobně jako v minulosti jiné začínající platformy totiž sází na jednoduchost a co možná nejsrozumitelnější strukturu různých menu. Uvidíme, jestli se tento dojem podaří Jolle zachovat i ve finální verzi případně ve verzích budoucích.

Sailfish je určitě zajímavým systémem, který by si mohl najít celou řadu příznivců. Ovšem samotná Jolla to nebude mít jednoduché. Ačkoliv má pěkný telefon a hezký systém, sama se bude na dravém trhu chytrých mobilů prosazovat jen těžko. Firma by potřebovala pro svůj systém získat některého z velkých výrobců, pak by se Sailfish opravdu mohl uchytit.

Nepřehlédněte:

Nejčtenější

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

O2 má tarif s neomezenými daty. Základní je nejlevnější na trhu

Neomezené tarify O2 Neo

Operátor O2 představil nové tarify. U základních přidal data a uvedl novou řadu neomezených tarifů Neo. Nejlevnější...

Internetoví vtipálci vzali iPhone 11 útokem, smějí se třem fotoaparátům

Parodie na nejnovější iPhony

Stejně jako každý rok, i tentokrát se ihned po odhalení nových iPhonů objevily parodie na jeho výbavu či vzhled. Letos...

Nové iPhony 11 mají vyšší výkon, superfotoaparáty a větší výdrž

Apple 11 Pro a 11 Pro Max

Trojice nových iPhonů přináší určitá vylepšení, kdo však čekal velkou revoluci, bude zklamaný. Mimo ultravysokého...

Neomezený internet v mobilu stojí dost peněz. Nejhorší nabídku má Vodafone

Ilustrační snímek

Už všichni tři tuzemští síťoví operátoři mají zcela neomezené tarify. Nejméně pružnou nabídku má Vodafone, který...

Další z rubriky

Super výkon a tři foťáky. Nové meizu je špička za cenu střední třídy

Meizu 16s Pro je špičkový smartphone za cenu střední třídy

Čínské Meizu ukázalo svůj dosud nejlepší smartphone. Pohání jej nejrychlejší procesor od Qualcommu, má velký a jemný...

Jeden z největších výrobců fotočipů neumí vyladit vlastní smartphony

Sony Xperia 1

Sony je jedním z největších dodavatelů fotografických senzorů pro smartphony. Přesto jeho vlastní smartphony v oblasti...

Apple představil tři nové iPhony. Základní zlevnil

Online #7302

Apple představil tři nové iPhony, nové hodinky Watch i nové tablety iPad. Technologicky konkurenci nepředběhl, důraz...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz