Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. července 2021 Ignác

Je lepší Nokia N95 8GB, nebo mobil, navigace, foťák a přehrávač zvlášť?

Současné mobilní telefony umí stále více věcí, může tak ubývat počet krabiček, které nosíme s sebou. Zkusili jsme porovnat vybavený mobil s jednotlivými zařízeními, která může (chce) nahradit.

Co je lepší? Čtyři přístroje, nebo vše v jednom? | foto: Mobil.iDNES.cz

Spory o to, jestli mít všechny funkce sdružené v jediném zařízení, nebo naopak mít na každou zvláštní přístroj, se vedou už pořádně dlouho.

Samozřejmě pro všechno existuje pro i proti, každá z variant má své horlivé zastánce a možná ještě horlivější odpůrce. Pro integrování co nejvíce funkcí do jediného zařízení hovoří především pohodlí uživatele – nosí s sebou pouze jednu krabičku, jednu nabíječku, nestará se o synchronizaci více zařízení.

Na druhou stranu, tato výhoda se může velmi rychle stát nevýhodou. V okamžiku, kdy se vám tohle jedno jediné zařízení porouchá. Pokud se totiž rozbije třeba fotoaparát, koupíte si nový a je to. Jestli se ale rozbije nějaké all-in-one zařízení, přijdete i o všechny ostatní funkce. A nemusí jít jen o rozbití, zejména pokud je tím all-in-one zařízením mobilní telefon. Pokud vám totiž někde na cestě dojdou baterky v hudebním přehrávači, budete se trochu nudit, ale celkem nic hrozného se neděje. Když si poslechem hudby vybijete mobilní telefon, je už situace o něco horší. Nebo spíše může být.

Ale ruku na srdce, bez mobilního telefonu ještě nikdo neumřel. Pokud tedy necháme stranou extrémní případy, kdy si nemůžete přivolat lékařskou nebo jinou pomoc v nouzové situaci.

Je jasné, že diskusi o tom, co je lepší, nelze nikdy zcela vyřešit. Pokusili jsme se proto v tomto textu postavit nejlépe vybavený mobil na trhu – tedy Nokii N95 8 GB – proti "jednoúčelovým“ soupeřům. Předem je jasné, že v přímém souboji se specialisty musí prohrát. Jenže, prohrává o tolik, aby to ospravedlnilo tahání se s dalším zařízením? To je to, oč tu běží.

Proč právě tento výběr

Ještě než se pustíte do čtení srovnání, musíme připomenout, že jsme proti Nokii vybrali produkty, které jsme měli k dispozici a které patří ve své třídě mezi průměrné. Určitě lze zvolit i jinou kombinaci a tak někde ušetřit a jinde přidat. Třeba fotoaparát může být klidně levnější, stejně bude produkovat lepší výsledky než Nokia. A naopak jiné zařízení lze zvolit ve vyšší kategorii, tak jak se to konkrétnímu uživateli bude hodit. Celkově není problém zvolit přístroje tak, že budou dohromady levnější než Nokia.

Telefonování

U mobilního telefonu je stále právě telefonování a posílání SMS zpráv jednou z nejdůležitějších činností. A v tomto směru se také v redakci strhla největší bitka. Část z nás totiž razila zásadu, že by soupeřem měl být zase nějaký smartphone, ať už symbianový, nebo Windows Mobile. Jenže je pravda, že pak bychom se dostali nebezpečně blízko na půdu all-in-one zařízení – vždyť v čem by se lišila jiná Symbian Nokie od N95? Vlastně jen absencí navigace. Nakonec jsme se tedy rozhodli postavit Samsung SGH-U600, elegantní, stylový a přitom slušně vybavený mobilní telefon.

Samsung U600 Ultra Edition 10.9

Nokia N95 8 GB


Samsung SGH-U600

Zaboduje především designem, který se doopravdy povedl. S tloušťkou pouhých 10,3 mm to Nokii natře skoro o polovinu. Navíc je skoro o třetinu lehčí. Přitom pokud jde o ostatní telefonní parametry, nijak výrazně nezaostává – displej má stejné rozlišení (ale jen 262 tisíc barev), nechybí podpora GPRS a EDGE. Pravda, trochu jsme postrádali 3G.

Pouze 60 MB vnitřní paměti nemusí vadit, protože telefon nabídne slot pro Micro SD karty, sice jen do 2 GB, ale to při dnešních cenách nevadí. Do telefonního seznamu můžete uložit až 1 000 kontaktů, obstojná je také paměť na SMS. S nokií ale prohraje v komfortu kalendáře, který mají smartphony přece jen o kus propracovanější. I když má samsung velmi dobrý internetový prohlížeč, také zde přece jen trochu zaostává.

Nokia N95 8 GB

V téhle kategorii trochu těžila z toho, že jsme úmyslně nepostavili úplně rovnocenného soupeře. Jenže manažerské funkce nejsou všechno. Takže ačkoli v plánování času, rozsahu telefonního seznamu a dalších pokročilých funkcích má navrch, pro spoustu uživatelů jsou vzhled a příjemné rozměry mnohem důležitější.

Faktem ale je, že symbian dává řadu možností, na které se telefon bez operačního systému z principu nemůže dostat.


Cena: 6 869 Kč

Cena za sestavu: 6 869 Kč
Celková váha: 81 gramů
Počet nabíječek: 1

Cena za sestavu: 19 000 Kč
Celková váha: 120 gramů
Počet nabíječek: 1


Focení

Dnes už skoro nekoupíme mobilní telefon bez fotoaparátu, navíc Nokia N95 8 GB má jeden z nejlepších fotoaparátů na trhu. Přesto by porazila možná některý z úplně levných kompaktů, za běžnými fotoaparáty střední třídy zaostává. Jenže, mobilní telefon máte – na rozdíl od fotoaparátu – při sobě skoro pořád, takže je vždy v pohotovosti a připraven udělat snímek. Navíc, za dobrých světelných podmínek je kvalita obrázků natolik slušná, že se vám někdy další přístroj nosit nechce.

Canon Ixus 80 IS

Nokia N95 8 GB


Canon Digital IXUS 80 IS

Nokia dostala opravdu těžkého soupeře, Canon je ve fotoaparátech špička a kompaktní ixusy se těší té nejlepší pověsti. Nový Ixus 80 IS nabídne o více než polovinu vyšší rozlišení fotografie (8 Mpx). Především ale díky většímu objektivu se zoomem a blesku dává mnohem více možností, jak dosáhnout kvalitního obrázku. Nabídne optickou stabilizaci obrazu a objektiv s clonovým číslem f/2,8 až f/5,6. Má o něco menší displej (2,5“), ale na první pohled to asi pozná jen málokdo.

Pokud porovnáme kvalitu obrázků, není moc co řešit – kresba detailů, barevná věrnost i ostrost snímku je u canonu minimálně o polovinu lepší než u nokie. A pokud bychom chtěli fotit za šera, či dokonce ve tmě, je rozdíl – díky blesku – ještě patrnější. Navíc je canon i příjemně malý na nošení (86,8 x 54,8 x 22,0 mm a 125 gramů) a rozměry se od nokie téměř neliší.

Nokia N95 8 GB

V tomto směru nemůže mobil zabodovat ani rozměry, jako v některých z dalších soubojů. Nokia N95 8 GB fotí opravdu velmi dobře, ale pořád je to jen mobil s fotoaparátem. Kresba obrázků, zejména u okrajů snímku, není úplně dokonalá. A protože chybí optický zoom, na focení vzdálenějších objektů můžete zapomenout. Také co do možnosti manuálního nastavení kvality obrázků nokia hodně zaostává.

Jenže, platí to, co jsme řekli na začátku – plusové body získává jednoznačně díky pohotovosti. Máte ji totiž s sebou opravdu téměř neustále. A tak časem možná zjistíte, že kvalita snímků je přece jen dostačující, a něco z ní chcete obětovat za pohodlí. Navíc díky bluetooth nebo datovým přenosům nabídne možnost téměř odkudkoli fotky okamžitě poslat do digilabu nebo je vytisknout na tiskárně. Pochopitelně, z foťáku můžete vyndat paměťovou kartu a vše poslat z počítače nebo vložit do nějakého automatu, je to ale už krok navíc.


Cena: 6 223 Kč

Cena za sestavu: 13 092 Kč
Celková váha: 206 gramů
Počet nabíječek: 2

Cena za sestavu: 19 000 Kč
Celková váha: 120 gramů
Počet nabíječek: 1


Multimediální přehrávač

Jednou z kategorií, kde se nokia může cítit poměrně silná v kramflecích, je přehrávání multimédií. Ostatně poslední data o prodejích naznačují, že stále více uživatelů volí pro přehrávání hudby mobilní telefon místo flash přehrávače. Navíc na rozdíl od fotoaparátů není příliš velký rozdíl v kvalitě reprodukce, navíc mají telefony poměrně velký displej, který často nabízí větší pohodlí ovládání než flash přehrávače s jednořádkovým displejem. Nokia ale umí přehrávat i video, takže jsme pro ni vybrali stejně silného soupeře v podobě přehrávače, který jej kromě hudby zvládne také.

Creative ZEN

Nokia N95 8 GB


Creative Zen 8 GB

Přehrávač od Creative je o něco menší než nokie (55 x 83 x 12 mm) a je o něco lehčí (96 g), má ale také menší displej (2,5“). Pravda ale je, že  rozdíl 0,3“ je běžným uživatelem (podobně jako fotoaparát) téměř nepostřehnutelný. Navíc rozlišení obou displejů je shodné – tedy 320 x 240 bodů. Naprosto srovnatelná je také práce s hudební knihovnou, oba přehrávače korektně pracují s ID3 tagy, takže hudbu automaticky roztřídí. Oproti nokii nabídne Creative Zen také slot pro SD kartu, což usnadňuje práci s filmy, a nakonec i s hudbou.

Podporované hudební formáty jsou u obou přístrojů totožné, oba podporují ty nejdůležitější. Creative přehrává kromě WMV filmy ve formátu DivX. Zvládne ale pouze rozlišení 320 x 240. Filmy vypadají na displeji poměrně koukatelně. Navíc přehrávač nabídne i o něco větší výdrž.

Nokia N95 8 GB

Oproti většině jiných mobilních telefonů nabídne N95 3,5mm konektor pro připojení sluchátek. Takže nejste odkázáni na dodávané pecky. Oproti zenu nabídne i bluetooth, včetně stereo bluetooth profilu (A2DP), a tak lze sluchátka připojit i bezdrátově. Pravda ale je, že hudební fajnšmekři po téhle možnosti asi jen těžko sáhnou.

Velkou výhodou mobilů je i fakt, že nezmeškáte žádný hovor – pokud vám totiž někdo zavolá, telefon reprodukci hudby automaticky přeruší a hovor přesměruje do sluchátek. Pokud budete používat samostatný přehrávač, může se vám stát, že zvonění telefonu slyšet nebudete.


Cena: 5 400 Kč

Cena za sestavu: 18 492 Kč
Celková váha: 302 gramů
Počet nabíječek: 3

Cena za sestavu: 19 000 Kč
Celková váha: 120 gramů
Počet nabíječek: 1


Navigace

Podobně jako v případě hudebních přehrávačů, i počet telefonů s navigací naznačuje, že uživatelé tuto funkci v telefonech vítají. Není se co divit, cena čipu je už poměrně nízko a výpočetní výkon procesorů v telefonech bohatě postačuje. Ostatně většina v současné době prodávaných navigací je postavena na operačním systému Windows CE, který má s Windows Mobile známými z mobilních telefonů hodně společného. Ceny navigací se dnes pohybují v širokém cenovém spektru, my jsme za soupeře vybrali přístroj, který umí jen navigovat – nenabízí tedy žádné další přídavné funkce jako přehrávání hudby, videa nebo funkci Bluetooth hands-free.

DreimGo 100

Nokia N95 8 GB


DreimGO DG100

Za soupeře jsme Nokii vybrali jednu z nejlevnějších navigací na trhu, to ovšem ale neznamená, že jde o špatný přístroj. Hlavní výhodou samostatných navigací je výrazně větší displej – i v případě DreimGO je to téměř palec navíc (přesně 3,5“). Existují ale i přístroje s výrazně většími displeji. Navíc na rozdíl od Nokie je displej navigace orientován na šířku, což umožňuje lepší přehled na mapě.

Vzhledem k menší úhlopříčce displeje může ale DreimGO nabídnout i rozumné rozměry (75 x 100 x 17 mm), je tedy o něco vyšší než nokia, ale zase ne o tolik.

Zatím poměrně velkou výhodou samostatných navigací je citlivost na GPS signál, i když v případě DreimGO je použit 20kanálový GPS přijímač Centrality Atlas II a nikoli většinou používaný velmi citlivý čip SiRF Star III. Přístroj lze dobíjet nejen dodávanou nabíječkou, ale také přes USB port. Proto jsme tentokráte nepřipočítali nabíječku.

Nokia N95 8 GB

V novém modelu Nokia výrazně vylepšila citlivost na GPS signál, což učinilo navigaci v telefonu opravdu použitelnou. Přesto je čip méně citlivý než v případě samostatných navigací, přispívá k tomu také schopnost zpracovat současně signál jen z 5 satelitů. Navíc Nokia neumístila čip zrovna vhodně. Přesto se už ale dá navigace v nokii reálně používat.

Pokud budete chtít použít hlasovou navigaci v celé Evropě (jako v případě DreimGO), počítejte navíc s investicí zhruba 2 500 Kč za západní Evropu a 1 620 Kč za východní Evropu. Jedná se o cenu ročních licencí, výhodou ale je, že si můžete koupit i licenci na sedm dní. Navíc to asi bude chtít držák do auta, ten přijde na 620 Kč. Celkem tedy musíme k ceně nokie přihodit téměř 5 tisíc.


Cena: 6 556 Kč

Cena za sestavu: 25 058 Kč
Celková váha: 452 gramů
Počet nabíječek: 3

Cena za sestavu: 23 740 Kč
Celková váha: 120 gramů
Počet nabíječek: 1


Jak to dopadlo

Volba all-in-one zařízení nutně znamená kompromisy, na souboji nokie s jednoúčelovými konkurenty se to jednoznačně prokázalo. Sestava čtyř samostatných zařízení vyjde o něco dráž (samozřejmě v případě našeho výběru, není problém najít i levnější jednoúčelové produkty), ovšem – snad až na hudební a video přehrávač – nabídnou lepší výsledky. Jenže to také znamená nosit s sebou skoro čtyřnásobek váhy telefonu, starat se o čtyři různé baterie a synchronizovat data ve třech různých přístrojích. Dost často to znamená mít v počítači několik ovládacích programů, i když je pravda, že třeba k hudebnímu přehrávači nebude instalace speciálního software nutná.

Jak jsme naznačili na začátku, těžko poradit. Pro nemalou skupinu uživatelů budou nutné kompromisy (třeba ohledně kvality fotografií) nepřípustné a rozhodně budou preferovat samostatná zařízení. Dá se ale předpokládat – a prodeje to naznačují – že existuje i neméně početná skupina, pro kterou bude pohodlí a pohotovost, kterou nabídne Nokia N95 8 GB (nebo jiný podobně vybavený telefon), mnohem důležitější.

Je lepší univerzální Nokia N95 8GB nebo čtyři samostatné přístroje?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 4. března 2008. Anketa je uzavřena.

Nokia N95 8GB 1108
Čtyři samostatné přístroje 772
Autor:
  • Nejčtenější

Mohl to být snadný konec otravným hovorům. Zatím byl však odložen

Jedinou obranou proti nevyžádaným marketingovým hovorům i nadále zůstává nutnost vyjádřit nesouhlas spolu se...

Používáte ji také? Druhá aplikace pokořila rekordních 10 miliard stažení

Operační systém Android má dalšího aplikačního rekordmana v počtu stažení z obchodu Google Play. Aplikaci, jejíž počet...

Vyzkoušeli jsme revoluční novinku: telefon s rolovacím displejem uchvátí

Už při prvních zprávách o ohebných displejích začali konstruktéři i uživatelé snít o telefonu s rolovacím displejem....

Získejte zdarma Samsung Galaxy S21 5G. Přečtěte si, jak na to

Premium Nejnovější modely řady Samsung Galaxy S vás spojí s celým světem, umožňují sdílet špičkové fotografie a videa, pyšní se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prodejní trhák, který je vyprodaný. Test Samsung Galaxy A52 a A52 5G

Modely Samsungu střední třídy tradičně patří k nejprodávanějším smartphonům na našem trhu. Loni tuto roli hrál model...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Apple připravuje nový levný iPhone. Bude nový ve starém těle

Apple osvěží model SE. Jeho třetí vydání by se mělo začít prodávat na jaře příštího roku. Design se zřejmě příliš...

Ohrožený druh. Jacka najdete v těchto smartphonech

Sluchátkový konektor pomalu, ale jistě vymírá. Z prémiového segmentu už prakticky zmizel, při životě ho drží hlavně...

Nejlepší huawei má dva různé procesory. Oba musí být speciálně ošizené

Kdyby šlo všechno podle plánu, byl by teď Huawei světovou smartphonovou jedničkou. Jenže americké embargo srazilo...

Loňské překvapení od OnePlusu dospělo. Výrobce představil Nord 2

Před rokem se značka OnePlus rozhodla odklonit od svého zaměření na top modely a představila smartphone vyšší střední...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...