

Ještě koncem loňského roku zamířil v Asii do prodeje smartphone iQOO 11. Tato odnož známé značky Vivo u nás dostupná není, nicméně její nejnovější smartphone jsme si mohli krátce prohlédnout. Telefon mimo jiné ukazuje, na co se u samotného Viva můžeme letos těšit i u nás.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Značka iQOO se u nás nebude prodávat ani v následujících letech, nicméně novinka ze závěru loňského roku ukazuje, na jaké prvky výbavy se můžeme těšit u telefonů mateřské značky. Právě u iQOO si totiž Vivo některé technické novinky testuje a nejinak tomu je i u tohoto modelu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
iQOO 11 sice není vrcholem nabídky, tím je typ iQOO 11 Pro, ale rozdíly mezi telefony jsou poměrně malé (třeba displej se zahnutím u Pro a trochu rozšířená sestava foťáku). iQOO 11 je tedy nadupaný smartphone s některými velmi propracovanými prvky výbavy.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Elegantní smartphone je zároveň docela kompaktní. I přes úhlopříčku displeje 6,78 palce padne dobře do ruky a to díky minimálním rámečkům a malé tloušťce. Rozměry telefonu jsou 164,9 × 77,1 × 8,4 mm, hmotnost je 205 gramů.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Příjemnému držení pomáhají i záda, která jsou u provedení, které jsme mohli krátce vyzkoušet, z „veganské“ kůže. Udržitelnost a využívání alternativních materiálů bude rozhodně u letošních smartphonů trendem. Na druhou stranu se iQOO třeba nevzdává nabíječky a dalšího příslušenství v balení.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Model iQOO 11 je v porovnání s typem iQOO 11 Pro spíš konzervativněji zaměřený, jeho displej tak vsadil na ploché provedení (Pro má zahnutí přes boky) s malým průřezem v horní části.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
AMOLED displej telefonu dostal špičkové rozlišení 3 200 × 1 440 pixelů, má obnovovací frekvenci až 144 Hz a svítivost až 1 800 nitů. Je opravdu parádní. Plochých panelů s podobnými parametry na trhu zas tak moc není. Na druhou stranu to úplný trend nebude, nejnadupanější telefony si zahnutí pro odlišení ponechají.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Rámeček telefonu v elegantní zelené barvě je z leteckého hliníku a iQOO říká, že materiál pomáhá s chlazením telefonu. Přístroj je díky němu v horní části až o 2 °C chladnější, jen značka neříká v porovnání s čím, ale asi to bude v porovnání s telefonem z jiného běžného materiálu.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Právě na chlazení klade iQOO 11 velký důraz. Výrobce se chlubí tím, že uvnitř těla telefonu je speciální výparníkový chladící systém (Vapor Chamber Liquid Cooling System), jehož součástí je chladící komora vylisovaná z nerezové oceli. Komora má plochu 4 013 mm2 a uvnitř tři grafitové vrstvy, které s chlazením pomáhají.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Chlazení se bude hodit, telefony iQOO totiž často míří na hráče mobilních her. A model 11 k tomu má patřičný hardware, uvnitř totiž tepe procesor Snapdragon 8 Gen 2. iQOO 11 je jeden z prvních telefonů s tímto procesorem, který letos rozhodně dostanou i další špičkové modely.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Kromě procesoru Snapdragon pak má iQOO i vlastní čip V2 z vývoje Viva. Ten pomáhá zejména s vykreslováním dynamického obrazu na displeji telefonu tak, aby vše vypadalo opravdu perfektně.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Jedna z oblastí, kde iQOO 11 žádné dramatické posuny nepřináší, je nabíjení. Přes klasický USB-C konektor dovede telefon nabíjet výkonem 120 W, zatímco Vivo i další modely iQOO umí víc (typ 11 Pro má výkon až 200 W).
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Na druhou stranu se pořád smartphone dovede na 100 % nabít za pouhých 25 minut, což jistě bude stačit téměř komukoli. A jak jsme již zmínili, patřičná nabíječka, která to svede, je v balení s telefonem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V relativně tenkém těle telefonu najdeme baterii s kapacitou 5 000 mAh, výdrž v praxi tedy bude jistě dostatečná. Že tohle není úplný top model dokazuje například absence bezdrátového nabíjení.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Za extrémy se iQOO 11 nežene ani u fotoaparátu, značka obecně nechává ambice na poli fotomobilů mateřskému Vivu. Přesto je tahle sestava fotoaparátů rozhodně zajímavá.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Hlavní foťák má rozlišení 50 megapixelů, světelnost f/1.9 a optickou stabilizaci obrazu, takže sám o sobě se určitě postará o špičkové snímky. Doplňuje ho teleobjektiv s dvojnásobným přiblížením a rozlišením 13 megapixelů a do třetice tu je osmimegapixelový širokoúhlý objektiv.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Líbí se nám i provedení celého výstupku fotoaparátu. Jasně, tím že nejde o ten nejlepší hardware, nemělo iQOO problémy ho do těla telefon vměstnat, ale usazení foťáku ve dvojitě vystouplém poli působí elegantně a opticky zmenšuje tloušťku výstupku.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
V mnoha ohledech je iQOO 11 tradiční nadupaný smartphone současnosti. Má stále klasický slot na dvě SIM (vynechává e-SIM), chybí mu slot na paměťové karty a má stereo reproduktory.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Aktuální novinka nemá v displeji ani špičkovou ultrazvukovou čtečku otisků prstů, kterou chválíme třeba u Viva X80 Pro a kterou má iQOO 11 Pro. Na druhou stranu je tu zajímavá možnost ovládat displej až čtyřmi prsty najednou (každá polovina displeje detekuje dotyky zvlášť).
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Vedle námi krátce zkoušeného zeleného provedení se telefon v zahraničí prodává i v černé barvě a ve speciální bílé BMW M edici. Partnerství iQOO s BMW tedy dále pokračuje, ostatně, upozorňuje na něj i krabička námi zkoušeného kousku, který přitom do BMW edice nepatří.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Cena iQOO 11 začíná v zahraničí na zhruba 16 300 korunách. U nás telefon občas nabízí překupníci, ale vzhled k použitému systému, kterým je sice Android 13, ale se zaměřením na asijské zákazníky, to nemusí být pro našince dobrá volba. Navíc si překupnící žádají tučný příplatek. Počkejte si spíš na letošní novinky Viva, které určitě řadu vlastností iQOO 11 dostanou také.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz