iPhony mají v Číně chudší zákazníci. Nevydělají si na ně ani za měsíc

  19:08aktualizováno  19:08
Podle poněkud kontroverzního průzkumu společnosti MobData používají v Číně iPhony zejména lidé spadající do takzvané kategorie „Invisible poor“, tedy „Neviditelní chudí“. Česky řečeno jsou to takoví, kteří se snaží vzbudit dojem, že vydělávají více, než jaká je skutečnost.

Společnost MobData se sídlem v Šanghaji uvádí, že iPhony v Číně používají zejména svobodné ženy ve věku 18 až 34 let. Vzdělání mají pouze středoškolské a vydělávají v průměru měsíčně 3 000 juanů, tedy v přepočtu zhruba necelých 10 000 korun.

Přitom aktuálně nejlevnější iPhone 7 přímo od Applu vyjde v Číně na 3 900 juanů (asi 12 800 korun), takže si tento telefon nemohou pořídit ani za jeden celý měsíční plat.

Naopak majitelé smartphonů Huawei jsou především ženatí muži ve věku 25 až 34 let, kteří mají vysokoškolský diplom nebo alespoň bakalářský titul. Jejich příjem je potom 5 000 až 20 000 juanů, v přepočtu tedy přibližně 16 500 až bezmála 66 000 korun. Navíc uživatelé smartphonů Huawei mají podle výzkumu ve velké míře nemovitosti a auta, majitelé iPhonů nikoliv.

Absolventi vysokých škol s příjmem vyšším než 20 000 juanů (v přepočtu přes 66 000 korun) pak podle průzkumu preferují opět smartphony Huawei a také Xiaomi. U Xiaomi je to poněkud překvapivé vzhledem k tomu, že ještě nedávno tato značka vyráběla pouze levné jednodušší smartphony. 

Majitelé smartphonů dalších čínských značek Oppo a Vivo zase mají v průměru měsíční příjem 3 000 až 10 000 juanů, tedy v přepočtu přibližně 10 000 až 33 000 korun. Naopak majitelé iPhonů vydělávají ze všech nejméně, tedy už uváděných 3 000 juanů a méně (10 000 korun).

iPhony jsou v Číně stále populární, ale jde především o starší modely a telefony z druhé ruky. Nejpopulárnějšími modelem je iPhone 6 z roku 2014, následován o rok novějšími iPhony 6s a 6s Plus. Applu patří na čínském trhu se smartphony devítiprocentní podíl. Čínské značky Huawei, Xiaomi, Oppo a Vivo mají dohromady podíl na tamním trhu téměř 80 procent. 

Výzkum, jehož detailní parametry společnost MobData neuvedla, je tak nutné brát s rezervou. Výsledná data není s čím porovnat. O výsledcích výzkumu informuje server South China Morning Post, patřící nyní do konglomerátu Alibaba, tedy jedné z nejbohatších čínských společností. Sídlo redakce je v Hongkongu.

Autor:
 

Nejčtenější

Babiš ukázal řediteli Vodafonu grafy. Data jsou v Česku drahá

Cena mobilních dat je vládní priorita, říká Babiš

Premiér Babiš ve videu na svém facebookovém profilu odpověděl na otázku, jestli jeho strana ANO bude řešit vysoké ceny...

Honor s průstřelem displeje má zázračný 3D foťák a nebude drahý

Honor View 20

Značka Honor postupně představuje svůj nový špičkový smartphone View 20. V Číně ho nejprve ukázala coby model V20, teď...

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Impozantní Samsung S10+. Bude to v podstatě jen obří displej

Samsung Galaxy S10+

Představení nových samsungů nové řady Galaxy S10 proběhne zanedlouho. Nyní si můžeme prohlédnout vrchol nabídky celé...

ČTÚ si žádá blokování dat. Zákazníci budou po vyčerpání limitu na suchu

Ilustrační snímek

Již od února nebudou moci zákazníci virtuálního operátora Sazkamobil využívat po vyčerpání základního datového objemu...

Další z rubriky

Ikonická Motorola RAZR se vrátí. Žiletka překvapí konstrukcí a cenou

Koncept Motorola RAZR V4

Motorola RAZR je jedním z nejprodávanějších mobilů všech dob. V nové podobě to ovšem těžko bude prodejní trhák. Bude...

Mobilnímu trhu v Číně vládne velká čtyřka, nikoho mezi sebe nepustí

Sídlo Huawei (18.12.2018).

V Číně najdeme nespočet výrobců smartphonů. Ti ovšem proti velkým hráčům nemají šanci. Letos je čekají ještě krušnější...

Nejlevnější smartphone může i nemusí být nouzovka. Test Alcatelů 1 a 1X

Alcatel 1 a Alcatel 1x

Alcatel je tradičním dodavatelem chytrých telefonů nejnižší cenové hladiny. Aktuálně nejdostupnějšími modely této...

Najdete na iDNES.cz