

První smartphone světa vznikl už v době, kdy samotné mobilní telefony byly ještě velkou novinkou. Porovnání s aktuálním zástupcem ukazuje, jak moc se od té doby mobilní svět změnil. IBM Simon je dnes raritou, Samsung Galaxy Note 8 ukázkou toho, co dnes vůbec mobily umí.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Jeden vypadá jako cihla, druhý jako rozměrná placka. IBM Simon je první chytrý telefon světa, jako prototyp se představil už v listopadu roku 1992. Samsung Galaxy Note 8 je letošním top-smartphonem.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Minimálně jednu věc mají oba zástupci společnou: jak Simon tak Note 8 mají dotykový displej. U IBM ale nečekejme bezrámečkovou konstrukci, displej je černobílý, a samozřejmě nemá kapacitní ovládání. Ale úhlopříčkou vlastně dnes nezaostává, dosahuje úrovně 4,7 displeje a má vlastně i docela moderní formát: je úzký a vysoký.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I když se prototyp Simonu představil už téměř před 25 lety, na trh se dostal o něco později, až v roce 1994. To cesta Notu 8 na trh byla jednodušší, dnes totiž vývoj určuje klasický cyklus daný konkurencí na trhu. Simon tehdy žádnou konkurenci neměl a svou dobu o hodně předběhl.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Přesto v době, kdy byl IBM Simon uveden na trh, velké nadšení nevzbudil. I na svou dobu byly jeho rozměry dost "nad míru", porovnání s moderními zástupci to jen a jen potvrzují, dnešní smartphony jsou konstrukčně zcela odlišné.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Tloušťka Simonu byla ohromující a přístroj vážil zhruba půl kilogramu, což je asi trojnásobek aktuálních hodnot. A i tehdy to bylo dost, na trhu se objevovaly vcelku malé a kompaktní mobilní telefony, které se vešly do kapsy. To IBM Simon se do kapsy určitě neuklidí.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Mnozí dnes smartphony s velkým displejem, jako je třeba Note 8 s 6,3 palci úhlopříčky, kritizují právě za velké rozměry. Ale před více než dvaceti lety to bylo mnohem horší.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
I přes velké rozměry nemá Simon integrovanou anténu, ta je navíc vysouvací. Chválu nesklízí ani baterie, i když je vcelku rozměrná, v praxi byla její výdrž mizerná a to byl jeden z důvodů, proč Simon nakonec na trhu moc neuspěl. V provozu prý vydržel asi hodinu, na víc baterie nestačila.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
To dnešní smartphony, byť jsou až neskutečně tenké, takové problémy s výdrží nemají, přesto s jedním nebo dvěma dny na jedno nabití nebýváme spokojeni. Oproti průkopnickým dobám je to ale velká změna, byť mezi tím telefony vydržely už mnohem déle.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Jenže dnešní chytré telefony jsou řádově mnohem výkonnější než ty někdejší. Jsou to vlastně velmi schopné počítače. Simon se paradoxně v roce 1994 tvářil také jako alternativa k tehdejším PC, ale uměl toho pramálo.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Přesto to byl na svou dobu nečekaně inovativní přístroj, který přinesl několik nápadů a řešení, jež dnes chytré telefony nadále využívají a na které možná v průběhu svého vývoje trochu pozapomněly. Simon v mnohém předběhl svou dobu a ač měl řadu chyb, je dnes hrdým prapředkem přístrojů, jako je třeba právě Galaxy Note 8.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Už tehdy byl Simon zařízením, které se dalo rozšiřovat o další funkce. Umožnil to jak konektor přístroj, tak slot na PCMCIA karty. A také možnost přidávat aplikace, byť v krátké době, kdy se Simon prodával, vznikla jen jediná aplikace třetí strany.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Simon bylo možno ovládat jak prstem, tak dotykovým perem, které se k němu standardně dodávalo. Pero se dlouho u smartphonů s dotykovým displejem drželo coby standard, ale pak přišel iPhone a změnil to. Samsung Galaxy Note 8 je tak jeden z mála přístrojů, který dnes pero používá. Ale nespoléhá na něj stoprocentně, stejně, jako Simon - i ten šel vcelku snadno ovládat bez pera.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz
Simon na trhu vydržel jen půl roku, nebyl o něj velký zájem. Vyrobilo se ho jen 50 000 kusů, za to by dnes výrobci rovněž nebyli rádi. Note 8 nebo třeba Galaxy S8 chtějí počítat prodejní čísla na miliony či desítky milionů. Ze Simonu je tak dnes velká rarita, jakou současné smartphony asi nikdy nebudou. Snad s výjimkou nechvalně proslulého Notu 7, který byl kvůli potížím s baterií stažen z trhu a ze kterého se tak stal sběratelský unikát.
Autor: Luděk Vokáč, iDNES.cz