Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. září 2023 Den české státnosti

Vývoj podle Huawei. Hledá čínské dodavatele Applu k získávání informací

  0:09
Kopírování bylo dlouho dobu důvodem k posměchu nad řadou čínských výrobců smartphonů. Podle serveru The Information se toho mnoho nezměnilo. Jen vše probíhá sofistikovaněji a úsměv to již nevyvolává.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

V lednu Ministerstvo spravedlnosti Spojených států vzneslo několik obvinění proti firmě Huawei. Čínskou společnost obvinilo s krádeže obchodních tajemství, bankovních podvodů a dalších kriminálních činů. 

To se dá v napjaté „ekonomické válce“ mezi Spojenými státy a Čínou kvůli uvalením daní na vybrané produkty brát jako součást boje. Jak ale dokazují informace severu The Information, tohle je už „stará písnička", i když propracovanější a ne tak do očí bijící. Nyní jde hlavně o technologie.

Přestože už dnes čínští výrobci chytrých telefonů hrají první ligu, a to včetně inovací, dlouhá léta konkurenty jen dotahovali. Dřívější čínské smartphony byly označovány za více či méně zdařilé plagiáty či přímo kopie především smartphonů od Applu. 

Server The Information zveřejnil informace, že se toho na první pohled mnoho nezměnilo, jen je vše sofistikovanější. A to díky faktu, že se řada součástek pro mimočínské smartphony vyrábí u čínských dodavatelů.

The Information informuje o taktice společnosti Huawei. Jeden z jeho zaměstnanců, který se podílí na vývoji chytrých hodinek, zprostředkoval jednání s jedním z tamních dodavatelů součástek.

Ten ale vyrábí součástky i pro chytré hodinky Apple Watch. Konkrétně mělo jít o senzor pro monitoring tepu srdce. Jednaní bylo vedeno s tím, že Huawei má velký zájem o součástky od tohoto nejmenovaného dodavatele, přičemž tento konrakt měl být velmi lukrativní. Vše se ale nakonec stočilo k vyzvídání o hodinkách Apple Watch.

Vyslanci Huawei se podle představitele výrobce součástek hodinu a půl pokoušeli dostat ze zaměstnance této firmy informace o Apple Watch. Podle vrchního představitele dodavatele dílu ale neúspěšně. 

Spojené státy nás nezničí, říká v rozhovoru zakladatel čínské Huawei

„Sanžili si, ale nic jsme jim neřekli,“ řekl ředitel. „Při provádění výzkumu a vývoje musí zaměstnanci společnosti Huawei hledat a používat veřejně dostupné informace a respektovat duševní vlastnictví třetí strany podle našich pokynů týkajících se podnikatelského chování,“ prohlásil mluvčí Huawei.

Prohlášení Ministerstva spravedlnosti Spojených států nekalé praktiky čínského výrobce dále dokládá. Huawei podle něj má program, v rámci nehož jsou zaměstnanci odměňováni za zcizování informací, včetně bonusů podle toho, o  jak důležitá informaci se jedná.

Krádeže obchodních tajemství není nic nového. Mezi technologickými společnostmi k nim dochází odnepaměti. A to netřeba zmiňovat období studené války, kdy proti sobě stály dvě znepřátelené mocnosti. 

Nové obvinění proti Huawei ukazuje na daleko dravější a propracovanější systém vyzvídání tajných informací. To už se týkalo konektorů pro notebooky MacBook Pro z roku 2016.

Server The Information také zmiňuje taktiku, kdy se Huawei snaží „přetáhnout“ zaměstnance Applu. Ovšem místo nabídky lukrativního zaměstnaní při pohovoru čínskou společnost více zajímá, co Apple chystá. 

Jistý bývalý zaměstnanec společnosti Apple přímo řekl, že po opuštění Applu a snaze se uplatnit u Huawei mu při pohovoru zaměstnanci čínské společnosti opakovaně pokládali otázky týkající se chystaných produktů americké společnosti. „Bylo jasné, že mají větší zájem o to, aby se dozvěděli, co Apple chystá, než aby mě najali“ prohlásil bývalý zaměstnanec americké firmy.

V každém případě aktuálně patří Huawei mezi nejinovativnější výrobce smartphonů. A je zřejmé, že mnoho inovací pochází z jeho vývoje, nikoliv od konkurence. 

Autor:
  • Nejčtenější

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

iPhone 15 Pro Max neobstál v testu odolnosti. Záda rychle prasknou

Ačkoliv se Apple při prezentaci nových iPhonů série Pro chlubil titanovým rámečkem s větší odolností, novinky se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nestihli jste to? Tak si na vrcholný iPhone 15 počkáte, nebo dost přeplatíte

Ať už je důvodem nečekaně vysoký zájem, nedostatečné skladové zásoby či kombinace obojího, tak si zájemci o vrcholný...

Našli jsme nejlevnější smartphony s prémiovými funkcemi drahých modelů

Prémiové smartphony umí to, co levnější přístroje nezvládnou. Rozdíl je v několika funkcích, které jsou doposud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Novinky vivo jsou potěšením pro mobilní fotografy. Nyní jsou za akční ceny

Advertorial Fotoaparáty jsou silnou stránkou modelů vivo V29 a vivo V29 Lite. Mají optickou stabilizaci a první model pak i...

Je tu několik zásadních novinek. Prohlédněte si iPhony 15 a 15 Plus

Ačkoliv jsou v případě iPhonů 15 hlavními hvězdami modely série Pro, Apple letos pořádně vylepšil i dvojici levnějších...

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

Fanouškovský samsung pozbyl tajemství. Otázkou je, jak s ním výrobce naloží

Už nejde o to jestli bude, ale otazníky visí jen na termínem premiéry a nad jeho cenou. Fanouškovský samsung se po...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...