Huaweii se vlastní systém vyplatí. Důkazem je Apple a jeho iPhony

  0:18aktualizováno  0:18
Pokud pomineme politickou stránku věci, tak čistě ekonomicky by byl vlastní systém pro Huawei zlatý důl. Ovšem cesta k němu bude dlouhá a podle všeho trnitá. Tedy mimo Čínu.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: koláž iDNES.cz

Přestože je krize aktuálně zažehnána, tak Huaweii stále hrozí, že nebude moci spolupracovat s americkými společnostmi, tedy především Googlem, který vyvíjí operační systém Android.

Jenže všechno špatné může být pro něco dobré. Huawei vyvíjí vlastní systém. Primárně jako zadní vrátka, sekundárně to však pro něj může být výhra. Důkazem je Apple. Tomu sice prodeje iPhonů padají, jenže zisk roste. Vydělává totiž na iPhonech podruhé. Tím, že iPhony používají vlastní systém iOS, má vše pod kontrolou, včetně příjmů. 

A stejně by to bylo u Huaweie. Ten by mohl na vlastním systému inkasovat všechny zisky ze služeb provázaných s provozováním telefonů nebo tabletů a pravděpodobně i počítačů. Od prodeje aplikací po například hudební či video služby. 

Ovšem nasazení vlastního systému bude zejména na západních trzích pro Huawei (Honor) těžké. Důležitý bude dostatek aplikací, bez nich jsou smartphony odsouzeny k zániku. Mobilní Windows či systém od BlackBerry budiž důkazem. 

Ovšem v Číně je situace jiná. Tam je o smartphony Huawei obrovský zájem. Nechme stranou, zda způsobený buď dobře zacílenou reklamou, či „vlasteneckým cítěním“. 

Nový název operačního systému Huawei má zajímavé souvislosti

Nový systém by se tak na domácím trhu mohl zcela jistě snadno uchytit. A vzhledem k prodejům smartphonů Huawei by byla základna pro prodej služeb obrovská. 

Čínský výrobce by tak jen na domácím trhu generoval obrovské zisky. Ostatně v menším měřítku takto vydělávají na domácím trhu další čínské značky používající upravený Android. Huawei by však měl totální kontrolu nad vším. 

Systém známý jako Harmony OS už si čínská firma zaregistrovala u Úřadu Evropské unie pro duševní vlastnictví. Dříve byl znám pro globální použití jako Ark OS, v Číně HongMeng OS. 

Huawei tak podle dostupných informací svůj systém do smartphonů opravdu nasadí, a to i přes případné úspěšné vyústění ohledně zrušení sankcí pro spolupráci s americkými společnosti. Do světa mimo svůj domácí trh ho však vypustí až později. 

Autor:

Nejčtenější

T-Mobile nabídne neomezený tarif, navíc ruší úvazky

T- Mobile.

Operátor T-Mobile zařadí od září do své nabídky neomezený tarif, který lze pořídit hned v několika variantách. Ten...

V Česku se spojují dva operátoři. Chtějí být tím čtvrtým na trhu

Ilustrační snímek

Jedním ze zájemců o frekvence pro budoucí 5G sítě v Česku je operátor Nordic Telecom, který chce vystavět vlastní síť v...

Pokusní králíci T-Mobilu ukázali, že neomezená data lidi nepálí

Králík

T-Mobile udělal letos v létě ze své sítě laboratoř, kde mu vlastní i noví zákazníci ukázali, nakolik potřebují...

Note 10 nemá rámeček z oceli. A Samsung si už nedělá legraci z Applu

Samsung Galaxy Note 9

Původně to vypadalo, že nový Galaxy Note 10 bude opravdu exkluzivní smartphone. Samsung u něj uváděl, že má rámeček z...

Do Česka míří další supersmartphone. Od kdysi velmi populární značky

Lenovo Z6 Pro

Po delší odmlce se na český trh vrací mobily značky Lenovo. Od podzimu bude v prodeji i špičkový model Z6 Pro. Má...

Další z rubriky

Toto jsou nejlepší smartphony za uplynulý rok. Každý je něčím výjimečný

Top smartphony léta 2019

Zanedlouho začne na trh nastupovat nová vlna top smartphonů, prvním z nich je Samsung Galaxy Note 10. Přesto modely,...

Populární výhodné xiaomi má nástupce. Dostal čistý operační systém

Xiaomi Mi A3

Populární řada Mi A od Xiaomi má dalšího nástupce, který opět sází na čistou podobu operačního systému a příznivý poměr...

Nový smartphone vyřeší problém s vertikálním videem

Motorola One Action

Novinka od Motoroly s názvem One Action má nezvyklý prvek ve výbavě: snímač pro natáčení videa otočený o devadesát...

ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka
ŠKOLNÍ ROZVRH: Stáhněte si zdarma pro svého školáka

Možná už připravujete s dětmi školní aktovku, nakupujete pomůcky, ořezáváte pastelky... Nezapomeňte na rozvrh hodin. Máme pro vás jeden k vytištění.

Najdete na iDNES.cz