Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie, který se prodává i v Česku

  0:17aktualizováno  0:17
V kauze Huawei vs. USA se stále spekuluje o skutečných příčinách zařazení firmy na černou listinu. Objevují se i konspirační teorie, podle nichž může Trumpovi a jeho administrativě dokonce vadit i příliš dobrý zoom modelu P30 Pro. Je to nejspíš nesmysl, ale schopnosti tohoto fotomobilu jsou úctyhodné. Ověřili jsme si to i v testu.

Trumpovi má vadit špionský foťák huaweie. Ilustrační snímek | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Namísto toho, abychom porovnávali aktuální vlajkovou loď P30 Pro od Huaweie s jejími soupeři, nás tato čínská společnost v posledních týdnech zaměstnává jinak: intenzivně se řeší kauza, která ohrožuje Huawei a jeho mobilní telefony na světových trzích. Nejistota zákazníků roste s tím, jak se kauza vyvíjí jen po malých krůčcích.

Fotogalerie

A tak není divu, že na některých trzích přichází pokles zájmu o telefony Huawei, zákazníci se od telefonů značky, pro kterou je řešení její dlouhodobé existence zatím v nedohlednu, začínají odvracet.

Ze strany USA zatím stále nepadla žádná slova o tom, jak by se mohl Huawei případně z aktuálního trestu „vykoupit“, nebo zda třeba firma nakonec nezíská potřebné výjimky. Tajné jsou i skutečné důvody tohoto útoku, americká administrativa stále mluví jen obecně o bezpečnostních rizicích.

V souvislosti s nimi se většinou mluví o technologiích pro mobilní sítě, ale proč jsou bezpečnostním rizikem i smartphony, to zatím nikdo zodpovědný nevysvětlil (byť důvody pro to samozřejmě existovat mohou). A tak se objevují různé teorie. Jedna z těch bláznivějších říká, že Američanům může vadit hybridní zoom modelu P30 Pro. Pětinásobný optický, desetinásobný hybridní a padesátinásobný digitální zoom totiž mohou podle některých sloužit ke špionáži.

Tyto teorie nejspíš odstartoval tweet, v němž čínský uživatel Li-ťien Čao prostřednictvím krátkého klipu předvedl schopnosti zoomu při natáčení videa z věžáku. Zoom umožnil vcelku detailně přiblížit dění na stole v parku dole pod domem.

20.května 2019 v 20:45, příspěvek archivován: 07.června 2019 v 14:23

VIDEO: Why is Huawei making America tremble and go insane? Huawei's new phone camera's optical zoom is just insane. https://t.co/tESGjR83U7

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Why is Huawei making America tremble and go insane? Huawei's new phone camera's optical zoom is just insane. https://t.co/tESGjR83U7

Zoom Huawei P30 Pro jsme se proto rozhodli otestovat, abychom jeho schopnosti ukázali v praxi. Nic to ovšem nemění na tom, že ona „konspirační teorie“ je opravdu jen fikcí. Ano, zoom P30 Pro je v aktuální produkci fotomobilů vcelku jedinečný, ale třeba mezi běžnými digitálními fotoaparáty je přístrojů s podobnými schopnostmi více než dost.

Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro zoom: 1x, 5x, 10x hybridní, 50x digitální

Pravda, ty jsou sice trochu nápadnější než mobilní telefon, ale to na danou vzdálenost asi nehraje roli. Navíc podobné schopnosti jako P30 Pro jistě brzy získají i další chytré telefony od mnoha jiných značek, a to včetně těch, které pro USA rozhodně žádné bezpečnostní riziko nepředstavují.

Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro zoom: 1x, 5x, 10x hybridní, 50x digitální

Každopádně náš test a ukázkové snímky v tomto článku ukazují, že zoom má opravdu zajímavé schopnosti. Ale zároveň se ukazuje, že optika hraje hlavní roli a digitální zoom je jen doplňková funkce. Platí totiž, že kvalita snímků se láme kdesi na pomyslné hranici pětinásobného optického přiblížení a desetinásobného hybridního. Desetinásobný hybridní zoom dává ještě velmi atraktivní výsledky, které se navíc dají využít pro výřezy, protože jsou v plném rozlišení a mají vcelku plnou sadu obrazových informací v detailech.

Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro zoom: 1x, 5x, 10x hybridní, 50x digitální

V podstatě platí to, že co je vidět při maximálním zvětšení snímku pořízeného s desetinásobným hybridním zoomem, je vidět i na snímku s padesátinásobným digitálním přiblížením. Takový snímek je navíc už trochu méně ostrý, protože už dochází k velké interpolaci dat – P30 Pro totiž stále v tomto režimu snímek přepočítává na plné rozlišení a nedělá tedy jen obyčejný výřez.

Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro zoom: 1x, 5x, 10x hybridní, 50x digitální

Někdy se však může digitální zoom hodit: k „přečtení“ informací z velké vzdálenosti opravdu poslouží vcelku dobře, což ukazuje například snímek hodinek na stole, který byl ovšem pořízen ze zhruba dvoumetrové vzdálenosti. Z té se jde s digitálním zoomem vcelku snadno podívat, kolik je hodin.

Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro
Test zoomu Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro zoom: 1x, 5x, 10x hybridní, 50x digitální

Vyzkoušeli jsme i případ, kterým Huawei propaguje P30 Pro v reklamách: se silným zoomem P30 Pro lze skutečně hezky přiblížit měsíc v úplňku, ale při maximálním přiblížení opět nelze čekat výsledky, které slibuje reklama. Zatím se tedy není třeba maximálního zoomu P30 Pro nijak obávat, i když ukazuje, že v sobě fotomobily zejména do budoucna skrývají veliký potenciál.

Nejčtenější

Co letos předvádíte, je neuvěřitelná drzost, spílají zákazníci Vodafonu

Ilustrační snímek

Když v květnu rozeslal Vodafone textovku informující o změně tarifikace u předplacenek, zvedlo to vlnu nevole....

Internet šílí z aplikace, která vás ukáže jako starce. Může to mít háček

Aplikace FaceApp vám ukáže, jak budete vypadat ve stáří.

Populární ruská aplikace FaceApp se stala hitem internetu, má ovšem jednu velmi stinnou stránku. Potřebuje totiž...

Mohla to být šílenost léta. Alza si však z lidí i médií jen vystřelila

Za iPhone zdarma si chtěl nechat na záda vytetovat maskota internetového...

Byla by to další soutěž, na kterou by si za pár dní nikdo nevzpomněl. Jeden ze statusů pod facebookovým příspěvkem Alzy...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Apple uvede čtyři iPhony, bude i levný model. Ale počkáme si

iPhone XS Max

Každý rok tři nové iPhony. Tuto taktiku Apple letošním uvedením zopakuje již potřetí za sebou. Příští rok však podle...

Další z rubriky

Analytik: Apple u iPhonů příští rok zmenší výřez. Zmizí až později

Detail výřezu v displeji u iPhonu X

Jubilejní iPhone X před dvěma lety odstartoval módu výřezů v displeji. Zatímco ostatní výrobci jej postupně zmenšují a...

Oprašují zapomenutou koncepci. Bytelný unihertz zaujme fyzickou klávesnicí

Unihertz Titan

Čínský Unihertz připravuje smartphone, který potěší nejen nemotorné uživatele, ale i staromilce. Novinka totiž v sobě...

Cibule a česnek. Slavný japonský designér stvořil nový vzhled smartphonů

Realme X Master edition by Naoto Fukasawa

Levná značka Realme možná naznačuje další trend v designu chytrých telefonů. Vzhled zad nového dostupného modelu...

Najdete na iDNES.cz