Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. března 2023 Radek

Selfie maniak s tučným příplatkem. Test Huaweie Novy 10 Pro

  1:08
Model vyšší střední třídy od Huaweie, Nova 10 Pro, zcela neskrývavě cílí na příznivce designově atraktivních smartphonů a ty, kteří si rádi fotí selfie fotky. Zbytek výbavy má pár dalších příjemných překvapení, avšak i neduhů. Dojem pak nezlepšuje ani vysoká cena.
Huawei Nova 10 Pro

Huawei Nova 10 Pro | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Huawei oproti stavu před obchodním embargem ze strany Spojených států celkové portfolio na globálních trzích docela ztenčil. Stále však od tohoto výrobce na českém trhu najdete jak levné modely, tak prémiové kousky a také „něco mezi tím“. Třeba jako právě model Nova 10 Pro, který je typickou vyšší střední třídou.

Huawei v tomto případě vsadil především na design, ovšem zároveň se snažil i zbytek výbavy vyšperkovat tak, aby zakryl nechtěné neduhy, které se pojí s nemožností si obstarat jinde běžný hardware a software. Jakou má tedy model Nova 10 Pro šanci zaujmout české zákazníky, pomocí jakých předností a co mu naopak ve výbavě chybí?

Má povedený design?

Je zcela jasně vidět, že se v tomto případ Huawei nespokojil s průměrným designem. Huawei Nova 10 Pro na pohled vyvolává dojem prémiového modelu, který se nemění ani v momentě, kdy jej vezmete do ruky a začnete používat. Jediným trochu „levnějším“ prvkem konstrukce je plastový rámeček, jinak je však zpracování telefonu výborné.

Jak čelo, tak i záda telefonu jsou po stranách zaoblená. Opravdu dobře pak Huawei zvládl zpracovat povrch zad, který je matný a nezůstávají na něm otisky prstů. Leskle je vyvedeno pouze logo výrobce a produktové řady. Díky zlatým prvkům na stříbrné (nebo černé – v závislosti na vybrané variantě) ploše je ještě více podtržen prémiový design.

Huawei Nova 10 Pro
Huawei Nova 10 Pro

Zadní modul s fotoaparáty kaskádovitě vystupuje nad povrch zad a je poměrně masivní. Níže je položen zlatý okraj, kde najdete vypsány různé parametry fotoaparátů, nad nimi je pak vyvýšená plocha s třemi snímači, přičemž ten hlavní je obepnutý ještě dalším zlatým prstencem. Na někoho to možná už může působit trochu kýčovitě, byť je zkrátka pravdou, že si takový mobil jen tak nespletete s ostatními.

Rozměry telefonu jsou 164,2 × 74,5 × 7,9 mm, přičemž chválíme především jeho tenký profil. Každopádně se však nedá označit jako kompaktní, spíše je to takový průměr, na který jsme už od současných mobilů zvyklí. Průměrná je rovněž i jeho hmotnost, 191 gram.

Co displej?

Když jsme tento mobil viděli poprvé po boku dražšího sourozence Mate 50 Pro, tak nás oba zaujaly svým poněkud svérázným přístupem k trendům, co se výřezů displeje týče. Zatímco Mate 50 Pro se rozhodl pro dnes už hodně zastaralý široký výřez, Nova 10 Pro si sice vybrala modernější průstřel, ovšem pilulkovitého tvaru kvůli nutnosti do něj vtěsnat hned dva fotoaparáty. To je přitom také věc, která tu sice s příchodem průstřelů byla častěji, v poslední době však už téměř vymizela.

Huawei Nova 10 Pro

Zbytek parametrů displeje je nicméně ukázkový. Jde o 6,78palcový AMOLED panel s rozlišením Full HD+ (1 200 × 2 652 pixelů) a rychlou 120Hz obnovovací frekvencí. V displeji je také integrovaná čtečka otisků prstů. Zde si zkrátka už není na co stěžovat, Huawei splnil všechny moderní náležitosti.

Co ve výbavě (ne)najdu?

Srdcem telefonu je vysoce populární čip vyšší střední třídy, Snapdragon 778, ovšem s poměrně zásadním háčkem. Zcela totiž chybí 5G modem, k němuž firma kvůli sankcím Spojených států nemá přístup. S telefonem tedy můžete využívat pouze LTE sítě.

Huawei Novu 10 Pro seženete pouze v jedné paměťové variantě, která nabídne 8 GB operační paměti a 256 GB prostoru pro data. Úložiště dále už nejde rozšířit paměťovou kartou. I kdyby ovšem šla, tak je prakticky jisté, že by to byl typ Nano Memory, který v Česku stejně neseženete.

Telefon se alespoň popral s ostatními neduhy, jako bylo například i placení přes NFC. To sice kvůli sankcím dříve nešlo, jenže Huawei si už našel vlastní způsob díky službě Curve, kam si můžete nahrát libovolnou platební kartu. Trápit vás tak může asi jen absence 5G, která může přestavovat problém do budoucna. Aktuálně se bez něj ovšem ještě žít dá.

Huawei Nova 10 Pro
Huawei Nova 10 Pro

Operační systém u Huaweie řešíme dokola od té doby, co je zde (opět kvůli sankcím) nekompletní Android. Vzhledem k tomu, že jsme nedávno testovali model Mate 50 Pro s identickým systémem, zopakujeme to, co jsme již jednou uvedli.

Situace s modely od Huaweie je nyní už trochu lepší než před pár lety, ovšem pořád to není ono. Huawei App Gallery ze za tu dobu stihla celkem slušně nasytit různými českými nástroji, které známe od běžných androidů, přesto je třeba mít na paměti, že něco, co běžně používáte, zkrátka v rámci obchodu Huaweie chybět bude, včetně nějaké rozumné alternativy.

Co se aplikací Googlu týče, ty musíte pořád do telefonu instalovat složitěji přes .apk instalační balíčky, byť vás na stránku s nimi dovede přesměrovat přímo aplikační tržiště Huaweie. Alternativou je pak nástroj Gspace, který slouží jako rozcestník pro všechny oblíbené Google aplikace plus několik dalších (Shazam, YouTube, HBO Max apod.).

Až na zmíněné omezení je systém v telefonu Android, byť značně upravený uživatelským prostředím EMUI 12. Zatímco top model Mate 50 Pro už dostal modernější EMUI 13, sem zatím ještě tato verze nedorazila. Nicméně to nic nemění na tom, že kdo se někdy v minulosti s mobilem této značky setkal, nebude mít problém se v systému telefonu zorientovat.

A co baterie?

Kapacita baterie telefonu je 4 500 mAh. Na současnou produkci ve střední a vyšší střední třídě je to v podstatě takový průměr, někdo by asi už raději viděl 5 000 mAh, nicméně i tak model Nova 10 Pro nabídne celkem slušnou výdrž. Během našeho testování neměl problém vydržet v provozu mezi jedním a dvěma dny v závislosti na intenzitě používání.

Huawei Nova 10 Pro – obsah balení

Hlavní výhodou je ovšem především rychlé 100W nabíjení, které zaručí, že telefon bude v nabíječce trávit minimum času. Na nabití poloviny kapacity totiž stačí pouhých 10 minut v nabíječce. Za 15 minut už máte nabito na 70 procent. A na plné nabití stačí počkat pouze 25 minut.

Jak tento model fotí?

Bohužel, parametry zadního fotoaparátu jsou vzhledem k ceně a kategorii tohoto modelu celkem nevýrazné. Je totiž vidět, že výrobce zřejmě při honbě za vylepšováním čelních selfie fotoaparátů musel zase něco ubrat u zadního.

Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro

Konkrétně má hlavní senzor rozlišení 50Mpix, světelnost f/1,8 a bohužel není opticky stabilizovaný. Následuje 8Mpix širokoúhlý senzor (úhel záběru 112 stupňů) a 2Mpix pomocná kamerka pro práci s hloubkou ostrosti. Video zvládá natáčet v rozlišení až 4K a s elektronickou stabilizací. Čelní dvojice fotoaparátů je pak v sestavě 8Mpix portrétní selfie kamerka společně s 60Mpix širokoúhlým fotoaparátem s úhlem záběru 100 stupňů.

Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro

Ruku na srdce, to co Huawei nasadil do zadní sestavy fotoaparátů, bychom čekali spíše od telefonu s cenou okolo šesti tisíc korun. Tedy ne že by Nova 10 Pro fotila vyloženě špatně, ovšem vzhledem k dané cenové kategorii zkrátka můžete sehnat mobil, který fotí o třídu lépe.

Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro
Fotografie pořízená smartphonem Huawei Nova 10 Pro

Chybějící optickou stabilizaci se Huawei u hlavního senzoru snaží zachránit alespoň docela obstojným nočním režimem, nicméně i tak by výsledky při focení nočních snímků dopadly s optickou stabilizací asi lépe. Software fotoaparátu nabídne opravdu hodně možností, od profesionálního režimu přes makrosnímky až po třeba speciální režim na vlogování.

A co ty selfie foťáky? Na poměry dnešní produkce je kvalita selfie fotek docela slušná, ovšem to nic nemění na faktu, že pro spoustu uživatelů je to v podstatě nadbytečná funkce. Pokud ovšem naopak pořizujete telefon právě kvůli selfie foťáku, pak volba Novy 10 Pro naopak může dávat smysl.

Mám si ho koupit?

Od onoho selfie fotoaparátu se dostáváme k závěru testu, kde musíme především zmínit samotnou cenu telefonu. Ta činí 15 790 korun, což je na současné poměry prakticky horní hranice vyšší střední třídy. Někteří konkurenti z Číny si na tuto částku mnohdy dovolí zlevnit i své špičkové modely, nebo naopak sem nasazují smartphony, které jsou v podstatě „těsně pod špičkou“. A s nimi má Huawei Nova 10 Pro zkrátka problém.

Stačí si třeba připlatit jen tisícikorunu a máte loňský top model od Realme, GT 2 Pro. Ten se vedle testovaného huaweie pyšní nejenom daleko výkonnějším čipem Snapdragon 8 Gen 1, plnohodnotným Androidem či větší baterií, ale i znatelně lepší sestavou zadních fotoaparátů. Huawei vítězí jen v rychlosti nabíjení a oné selfie kamerce.

Naopak celé čtyři tisíce můžete ušetřit nákupem Samsungu Galaxy A53 5G, který oproti Huaweii Nově 10 Pro ztrácí opět jen v rychlosti nabíjení a selfie kamerce. Hardware má jinak v podstatě srovnatelný a jako bonus dostanete opticky stabilizovaný foťák, plnohodnotný Android a také třeba utěsnění proti vodě a prachu.

Alternativ je dále celá řada, od designové výstřednosti Nothing Phone (1) až po trochu konzervativnější Motorolu Edge 30 Fusion. Všechno to jsou levnější modely, které vesměs nabídnou lepší či srovnatelný výkon, lepší zadní fotoaparáty a srovnatelně velké baterie. A samozřejmě podporu 5G sítí a systém Android bez omezení. Nova 10 Pro je tu v podstatě jen pro ty uživatele, kteří fandí značce Huawei, často fotí selfies a učaroval jim design telefonu. Jinak se vyplatí spíše se poohlédnout jinde.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Vyzkoušeli jsme notebook s technologií, která zmizela před deseti lety

Acer Predator Helios 300

U televizorů skončilo „3D“ naprostým nezdarem, u notebooků se zdá dostává druhou šanci. Vyzkoušeli...

Drží se toho, co funguje. Test Samsungů Galaxy S23 a S23+

Samsung Galaxy S23 a Galaxy S23+

Přesně podle očekávání dostáváme i letos vedle krále nabídky Samsungu v podobě modelu Galaxy S23...

Nová videoslužba je teď skoro zadarmo, technicky však pokulhává

SkyShowtime

Dlouho očekávaná streamovací služba SkyShowtime je od valentýnského úterý dostupná českým divákům....

Větší posun v praxi než na papíře. Test Samsungu Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra

Letošní špičkové samsungy se od těch loňských na první pohled moc neliší, i podrobnější zkoumání...

Jak dostat starou knihu do telefonu? Vyzkoušeli jsme knižní skener

CZUR ET 18 Pro

VIDEO I stařičkou knihu z dětství můžete proměnit v digitální soubor a nahrát do tabletu nebo čtečky,...

Prostě praktický a nadupaný prcek. Test Asusu Zenfone 9

Asus Zenfone 9

Malý a přitom skvěle vybavený smartphone je na trhu poměrně vzácností, v zásadě existuje jen...

Test T Phonu a T Phonu Pro: obři od operátora mají mouchy. I za korunu

T Phone a T Phone Pro

Telefony brandované operátorem bývaly běžnou součástí nabídky, dnes jsou, zejména v Česku, spíš...

  • Nejčtenější

Chcete špičkový fotoaparát v mobilu? Zde jsou ty nejlepší

Úvod letošního roku je na mobilní novinky bohatý. Mnohé z nich mají přitom ty nejvyšší ambice a to i v oblastí...

Svízelnou situaci vyřešili jako legendární MacGyver. Všechny tím překvapili

Ve zdánlivě bezvýchodné situaci se ocitl mladý Američan s kamarádem při výletu do nejodlehlejších míst oregonských hor....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Deset drobností, které možná neznáte. Usnadní vám používání iPhonu

Znalosti používání iPhonů lze stále prohlubovat. Přinášíme deset různých tipů na funkce a skryté zkratky pro telefony...

Nové čínské smartphony jsou skvělé. Jenže to nestačí, mají jiný problém

Premium Veletrh MWC v Barceloně se stal premiérou dvou špičkových smartphonů čínských výrobců a k vidění tam byly i jiné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli nezvyklému iPhonu má oplétačky se zákonem. Policisté jsou v šoku

Začátkem března zatkli policisté v britském Sutton Coldfield chlapce kvůli podezření z držení nepovolené zbraně....

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

Nový trik exekutorů: věřitel se za jednu korunu může hojit na dlužníkovi

Premium Exekutoři a věřitelé našli způsob, jak zůstat s dlužníkem ve hře o splacení dluhu, i když podle zákona mají exekuci...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

První android s dynamickým ostrovem je parodie na funkci Applu

Realme na některých trzích představil model C55. Je to levný telefon nižší střední třídy bez 5G , o kterém není zatím...

Tak trochu jiná špička se super foťákem. Test Viva X90 Pro

Vivo nás loni hodně namlsalo. Smartphone X80 Pro byl opravdu moc a moc povedený, až tak, že se divíme, že si obecně...

Mobil odkazující na legendární značku možná dostanete. Koupě se nevyplatí

Na českém trhu se objevil poměrně exotický přístroj. Ne že by byl od neznámé značky nebo že by měl nějaké extra funkce....

Prodejní hit Samsungu může překonat jeho levnější alternativa. Je dobrá

Samsung představil své klíčové modely v řadě A. Hlavní hvězdou je prodejní hit pětkové řady. Jenže inflace ho zdražila,...

Vypadni z pódia, pleskla Avril Lavigne polonahou aktivistku přes prsa

Avril Lavigne pobavila diváky na předávání cen Juno, kanadské obdoby Brit Awards. Ve chvíli, kdy přebírala svou cenu...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herec Gene Hackman se po letech ukázal na veřejnosti

V důchodu je už skoro dvacet let. Svůj poslední film Starosti starosty natočil v roce 2004. Herec Gene Hackman (93) se...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...