náhledy
Trojskládačka Huawei Mate XT je specialitou i v Číně. Vystavují ji jen ve vybraných obchodech a to jen za sklem. My jsme ji mohli vyzkoušet a je to smartphone budoucnosti. Sice pekelně drahý, ale funkční a rozměrově adekvátní běžným skládačkám.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Telefon jsme při návštěvě Číny ve městě Šen-čen hledali v poměrně hojných značkových prodejnách Huaweie, ale v těch běžných není trojskládačka ani vystavená. Museli jsme do vlajkového obchodu značky v centru čtvrti Futian, kde vedle mobilů a další elektroniky prodávají i elektromobily.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Ovšem i v těch prodejnách, kde je Huawei Mate XT vystavený, tak je pod skleněnými kryty a běžný zákazník si ho osahat nemůže. Exotům z Evropy však obsluha oba vzorky ochotně zapůjčila.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Huawei Mate XT je impozantní telefon. Tedy po otevření, zavřený vlastně příliš nápadný není, je zhruba podobně velký jako běžné knížkové skládačky. Ovšem po otevření je to něco úplně jiného. Prostě mobil s displejem s úhlopříčkou 10,2 palce!
Autor: Mobil.iDNES.cz
Konstrukce je hybridní a jinak to ani nejde udělat. Je to kombinace vnitřního displeje jako má třeba Samsung Galaxy Z Fold a vnějšího ohebného displeje jako používaly některé první skládačky, třeba právě od Huaweie. Dnes už jich moc není, ale třeba Honor jednu v Číně prodává.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Telefon je navržený tak, že ho lze pohodlně a prakticky využívat ve třech velikostech: jako klasický smartphone, jako běžnou skládačku s dvojitým displejem a při plném rozlišení s tabletovým displejem.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Tloušťka zavřeného telefonu je 12,8 mm. To sice není úplně málo, ale jen o trochu víc, než má letošní Fold 6 od Samsungu a méně než loňský Fold 5.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Tloušťka tak není problém, kdo je zvyklý na skládačky, nebude mít s Huaweiem Mate XT žádný problém. Ano, dnes umí Honor skládačky s dvojitým displejem i k devíti milimetrům, ale i tak je konstrukce huaweie impozantní.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Levá část displeje je v zavřeném stavu venku jako vnější displej, střed a pravá část se zavírá dovnitř jako běžná skládačka.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Zavřený telefon má displej s úhlopříčkou 6,4 palce a ano, je zde jeden menší problém, vnější displej je flexibilní, tudíž je náchylnější k poškození. Ale to platí i u některých vnějších obyčejných skládaček.
Autor: Mobil.iDNES.cz
V plném otevření má displej úhlopříčku 10,2 palce, při dvojitém displeji 7,9 palce. Je to OLED panel a rozlišení je následující: jeden displej - 2 232 × 1 008 bodů, dvojitý displej - 2 232 × 2 048 bodů a trojitý displej - 2 232 × 3 184 bodů
Autor: Mobil.iDNES.cz
Zpracování je perfektní, rozevřený telefon je velmi pevný, přestože dvě části mají tloušťku jen 3,6 mm. Klouby se otvírají spíš ztěžka, určitě nehrozí, že by se přístroj nějak samovolně otvíral.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Design je svébytný. Existují dvě barevné verze: černá a tmavě rudá. Obě v kombinaci zlatavých rámů, kloubů, orámování fotomodulu a plaketky. Tělo pokrývá umělá kůže.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Telefon se celým jménem jmenuje Mate XT Ultimate Design, což je na telefonu také vyvedeno. Nápisy jsou ve skutečnosti preciznější, než jak vypadají na fotkách.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Výkon zajišťuje neveřejný čip, Huawei se s ním nechlubí. Měl by to být Kirin z řady 9000 po úpravách, takže zvládá 5G. Operační paměť je vždy 16 GB, uživatelská 256 či 512 GB a ve vrcholné verzi 1 TB.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Sestava foťáku je na první pohled průměrná, je zde jeden 50Mpix snímač a dva 12Mpix. Jenže Huawei je ve foťácích na špičce a i Mate XT fotí výborně.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Hlavní foťák má ohniskovou vzdálenost 24 mm a rozlišení snímače je 50 Mpix. Širokoúhlý má ohnisko 13 mm a teleobjektiv pak ohniskovou vzdálenost 125 mm. Oba s rozlišením snímače 12 Mpix. Optický zoom je 5,5× a je zde optická stabilizace na hlavním foťáku a teleobjektivu.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Fotit lze ve všech pozicích otevření přístroje. S vnějším displejem lze využít k focení selfie hlavním foťákem. V displeji je 8 Mpix kamerka.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Baterie telefonu má kapacitu 5 600 mAh, což je sice nadprůměr, ale pro běžné smartphony. Zde musí obsloužit i tablet a v tom případě zřejmě výdrž zázračně dlouhá nebude. Dnešní baterie pro tento typ přístrojů jsou v podstatě extrémně ploché články, obvykle jsou ve skládačkách dvě. Kolik jich je zde, není známo, ale s ohledem na tloušťku jednotlivých částí telefonu jich zřejmě bude víc.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Po drátu lze telefon nabíjet výkonem 66 W, bezdrátově pak 50 W. Zajímavé je, že reverzní nabíjení po kabelu má výkon 5 W, bezdrátově 7,5 W.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Telefon nesplňuje žádnou odolnost podle normy IP, to běžné skládačky dnes odolají vodě a Samsung Galaxy Z Fold 6 částečně i prachu. Který je pro tento typ přístrojů asi největším strašákem.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Ve výbavě přístroje je i satelitní komunikace, ale ta je dostupná jen na území Číny. Telefon běží na operačním systému Harmony OS ve verzi 4.2 a s globální verzí se nepočítá.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Což znamená, že pokud by vás telefon zaujal, tak si pro něj budete muset zajet do Číny, jinde v prodeji standardně není, dokonce ani v Hongkongu nebo Macau. Do angličtiny přepnout jde, ale obecně do něj nedostanete služby Googlu, ostatně ani už neběží na Androidu.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Telefon je to skvělý, ale prostě jen pro čínský trh a i na něm je to exot, který nekoupíte všude a ještě se pořádně prohnete při placení.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Základní verze stojí v Číně 20 000 RMB, nejvyšší specifikace 24 000 RMB. To je v přepočtu 66 až 80 tisíc korun (teoretické české ceny by mohly být tak o 10 procent vyšší, rozdíl v cenách v Číně a v Česku je u Huaweie výjimečně malý). Navíc Huawei omezuje koupi telefonu na jeden kus na zákazníka.
Autor: Mobil.iDNES.cz
Huawei ukázal to, co jiné značky naznačují léta v rámci konceptů. Skládačky mají velkou budoucnost a dokážou nabídnout zajímavé možnosti. Zatím je to drahé a vlastně nedostupné, ale příští rok by mohla přijít první konkurence.
Autor: Mobil.iDNES.cz