náhledy
Huawei pro domácí trh představil řadu novinek, na jejichž vrcholu stojí skládací model Mate X3. Extrémně tenký telefon má výbornou sestavu fotoaparátů, bohatou výbavu a dva tradiční neduhy. Evropská premiéra by měla proběhnout 9. května.
Autor: Huawei
Huawei průběžně experimentuje se skládacími telefony, které se otevírají vně i dovnitř. Po loňském modelu Mate Xs 2 s vnějším displejem se u novinky vrátil k běžnější koncepci s vnitřním ohebným displejem. Je to tedy přímý konkurent etalonu třídy, kterým je Samsung Galaxy Z Fold 4.
Autor: Huawei
V Číně už začal Huawei model Mate X3 prodávat a ceny jsou extrémně vysoké. V základní verzi vyjde přístroj v přepočtu na 41 500 korun, vrcholné provedení s 1TB vnitřní pamětí pak stojí v přepočtu 51 tisíc korun. Evropské ceny budou jistě vyšší, odhadujeme okolo 60 tisíc korun. V Číně je telefon nabízen v pěti barvách.
Autor: Huawei
Huawei se chlubí, že Mate X3 je nejtenčí skládací telefon na trhu. Rozložený má tloušťku jen 5,3 mm, zavřený 11,8 mm. Pro porovnání Samsung Galaxy Z Fold 4 má rozevřený 6,2 mm, ale zavřený už 15,8 mm. Důvodem je to, že u samsungu se půlky nepřiklopí těsně k sobě, u Mate X3 ano. Dodejme, že u čínského telefonu údaje zjevně nezahrnují dost vystouplou sestavu fotoaparátů.
Autor: Huawei
Oba displeje telefonu jsou typu OLED: vnější má úhlopříčku 6,4 palce, vnitřní pak 7,85 palce. Vnitřní se blíží čtvercovému profilu, vnější odpovídá běžnému smartphonovému displeji. U obou jsou minimální rámečky a adaptivní obnovovací frekvence až 120 Hz.
Autor: Huawei
To, že se obě poloviny telefonu k sobě těsně přivírají, má vliv na odolnost. Voda telefonu nevadí, splňuje normu IPx8, ale prach vadí. Konkurenční samsung odolává i prachu, a to právě proto, že po zavření je mezi oběma polovinami telefonu mezera.
Autor: Huawei
Výbava telefonu je bohatá, ale jsou zde dva problémy, které definuje americké embargo na značku. Takže telefon nemá 5G, ač používá procesor Snapdragon 8+ Gen 1, který jinak samozřejmě 5G umí. Ale Huawei si musí nechat vyrábět zamčenou verzi. A druhý problém je absence služeb Googlu. Čínská verze pak používá vlastní operační systém Harmony OS, do Evropy případně přijde verze s Androidem.
Autor: Huawei
Paměťové sestavy jsou tři. Vždy nabízejí 12 GB operační paměti a podle ceny 256, 512 GB či 1 TB paměti. Zajímavostí je, že telefon podporuje paměťové karty do kapacity 256 GB, ale ve vlastním standardu NM. V Česku jsou sice v prodeji, ale jsou dost drahé.
Autor: Huawei
Sestava fotoaparátů je velmi silná: hlavní snímač má rozlišení 50 Mpix, širokoúhlý 13 Mpix a periskopický teleobjektiv má rozlišení snímače 12 Mpix. Teleobjektiv má pětinásobné přiblížení a optickou stabilizaci. Telefon disponuje i dvojicí selfie kamerek. V každém displeji je jedna s rozlišením 8 Mpix.
Autor: Huawei
Specialitou telefonu je obousměrná satelitní komunikace přes síť Beidou. To už Huawei chvíli nabízí, ale je omezená použitím jen v Číně, takže evropského trhu by se týkat tato funkce neměla.
Autor: Huawei
Zajímavostí jsou i dvě verze baterie. Standardní verze má totiž články s kapacitou 4 800 mAh, zatímco sběratelská edice pro čínský trh větší článek s kapacitou 5 060 mAh. Přes kabel je nabíjecí výkon 66 W, bezdrátově pak 50 W.
Autor: Huawei
V Číně je dostupnost telefonu omezená, jak to bude v Evropě, se dozvíme 9. května, kdy má Huawei akci pro evropské trhy. Konat se bude v Mnichově.
Autor: Huawei