Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 26. září 2023 Andrea

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

  15:31
Londýn (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) - Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce vyzkoušet, vše funguje opravdu výborně. Mate 20 Pro je podle našich prvních dojmů jedním z nejlepších smartphonů.

Smartphony řady Mate měly u Huawei vždy trochu výjimečnou pozici. Představovaly skutečnou špičku, byť možná pro trochu užší publikum, než na jaké cílily modely řady P. Bylo to i kvůli tomu, že modely Mate měly vždy obří displeje, zatímco typy P se k nim postupně propracovaly.

Letošní příchod špičkového P20 Pro ovšem tak trochu sebral řadě Mate vítr z plachet: obrovský 6,1palcový displej a revoluční fotoaparát znamenaly, že tehdy starší model Mate 10 v podstatě rychle upadl v zapomnění. A s napětím jsme čekali, s čím se Huawei „vytasí“ u chystané řady Mate 20. Zdálo se totiž, že se oproti P20 Pro už není kam posouvat.

Na hranice možností

Jenže Huawei nás dovedl překvapit. Nový Mate 20 Pro je tak nadupaný smartphone, jak jen to dnes vůbec technicky jde. Je tu opravdu všechno včetně špičkového procesoru Kirin 980, přes 6 GB RAM a velké vnitřní paměti (128 GB). To je nicméně nutný základ, který špičkový smartphone musí mít. Ona „dokonalost“ modelu Mate 20 Pro leží ve spoustě detailů.

Telefon dostal v podstatě vše, o čem se spekulovalo. Je tu čtečka otisků prstů v displeji, nechybí moderní 3D skenování obličeje s infrapřísvitem pro odemčení i ve tmě. Displej má 2K rozlišení a je zahnutý, telefonu nechybí bezdrátové dobíjení a dokonce umí fungovat jako bezdrátová nabíječka pro jiné přístroje. Je tu odolnost vůči vodě a prachu (IP68), obří baterie (4 200 mAh) s možností dobít za 30 minut 70 % její kapacity.

Vylepšení se dočkal i úžasný trojitý fotoaparát: černobílou čočku nahradil barevný snímač se širokým záběrem, takže se celkově rozšířily možnosti zoomování scény. Novinka toho umí opravdu hodně a my už jsme ji mohli vyzkoušet před její světovou premiérou, tady jsou naše dojmy.

Malý velký

První, čím Huawei Mate 20 Pro příjemně překvapí, je jeho velikost a to, jak působí v ruce. Telefon dostal dnes klasickou konstrukci „skleněného sendviče“, kdy je mezi dvěma vrstvami tvrzeného skla kovový rám. Zpracování je parádní, novinka Huaweie dostala zaoblení jak u displeje, tak u zadní plochy. Telefon díky tomu hezky padne do dlaně.

Nemuselo by tomu ovšem tak být, kdyby celkové rozměry byly příliš obří. Ale nejsou. I přesto, že displej má úhlopříčku 6,39 palce (pravda, tady se čekalo i víc), tak rozměry zařízení zůstávají velmi střídmé: 157,8 x 72,3 x 8,6 mm. Jen pro představu, aktuální P20 Pro má 155 x 73,9 x 7,8 milimetru. Díky zaoblení působí Mate 20 Pro v ruce především mnohem štíhleji, než co napovídají uváděné rozměry.

Výřez nesmí chybět

Samotný displej novinky si také zaslouží hodně pozornosti, jde o v současnosti asi nejkomplikovanější panel v celé produkci. Kombinace zahnutí přes hrany a přítomností výřezu už sama o sobě není nic obvyklého. Vzhledem k výřezu tu nechybí ani zaoblení v rozích. Displej je samozřejmě typu AMOLED a navíc dostal špičkové rozlišení 1 440 x 3 120 pixelů. Je tedy parádně jemný, i barevné podání je skvělé.

Výřez v horní části se opět dá šikovně skrýt, u AMOLED panelu to vypadá velmi dobře. V samotném výřezu se schovává řada senzorů: kromě přední kamery také infračervený snímač, projektor infraobrazu, diodová svítilna či senzor přiblížení a samozřejmě sluchátko. I proto má Mate 20 Pro poměrně výrazný výřez, zatímco kolega Mate 20 si vystačí jen s kapkovitým zakrojením (o tom v samostatném článku).

Huawei Mate20 Pro

V displeji samotném nechybí čtečka otisků prstů, která se podle nás nachází na dobrém místě, uživatel nebude mít potíž se na ni trefit. Funguje rychle a je spolehlivá. Komu přeci jen nebude vyhovovat, může si užívat rychlého odemykání obličejem. Technologie je tu stejná jako u špičkových iPhonů, čímž je zaručena větší bezpečnost i rychlost odemykání. Huawei se chlubí asi 30% zrychlením oproti svým starším modelům. Krátce jsme rychlost porovnali s iPhonem XS Max a můžeme říci, že je v obou případech zhruba stejná.

Gesta a nový Android

Novinka přichází na trh s novým Androidem 9.0, samozřejmě s typickou nadstavbou Huawei EMUI. Ta byla tentokrát kompletně přepracována, dostala trochu inovovanou grafiku a u Huaweie se chlubí tím, že byly také silně zredukovány počty položek v menu nastavení. Ke kýženým funkcím se prý dostanete rychleji. Pravdou je, že je menu přehlednější, někdy ovšem i díky tomu, že některé položky byly skryty pod rozklikávací popis „pokročilé nastavení“. Sem tam se tedy stane, že se k detailnějším věcem bude třeba proklikat trochu více. Ale obecně na nás působí nové EMUI čistším a přehlednějším dojmem.

Telefon je skvěle vyladěný a i předsériové vzorky byly rychlé a pracovaly bez jakéhokoli zadrhávání. Ostatně, Huawei to vyjadřuje i čísly: oproti starším modelům se prý spouštění aplikací zrychlilo až o 51 %, plynulost v aplikacích je lepší o 42 % a odezva na klepnutí na displeji je v průměru o 47 % lepší.

Podobně jako u „sériového“ Androidu 9.0 si tu může uživatel vybrat ze dvou způsobů ovládání: buď s klasickými virtuálními tlačítky v dolní liště, nebo s pomocí gest. Ta jsou mírně změněná oproti tomu, co má Android od začátku, a hlavně se dají využít i tahy ze stran obrazovky. Na gesta si asi budeme trochu zvykat, ale vypadají jako elegantní způsob ovládání telefonu. V EMUI zůstala i volba podoby úvodní obrazovky: kdo chce, může tu mít „šuplík“ s aplikacemi, jinak je standardem klasika v podání Huaweie, tedy vše na hlavních obrazovkách.

Naopak z čistého Androidu přebírá Huawei nové funkce Dashboard a sadu pro takzvaný Digital wellbeing. Telefon dovolí lépe pracovat s různými možnostmi jeho používání, včetně „nuceného“ odpočinku.

Fotoaparát ještě úchvatnější

Vylepšení se dočkal i trojitý fotoaparát. U toho jsme čekali, že jej Mate 20 Pro převezme z typu P20 Pro a jen přidá nové softwarové triky. Ale to jsme se mýlili. Základ je tu stejný: hlavní 40megapixelový čip, k tomu trojitý zoom a osmimegapixelový čip. Ale 20MPix černobílý snímač tu chybí, namísto něj má Mate 20 Pro barevný širokoúhlý snímač se stejným rozlišením.

Rozšiřují se možnosti „pohledu na scénu“. Zástupci firmy přitom tvrdí, že ztráta černobílého snímače uživatele trápit nemusí. Ten sloužil především pro lepší získávání informací o jasu bodů ve špatném osvětlení, to dnes díky pokroku v kvalitě snímačů zvládne i barevný čip. Černobílý Leica režim tu nadále je, vše je opět laděno ve spolupráci s věhlasnou fotografickou značkou. U Huaweie přiznávají, že černobílý režim už nebude tak věrný jako u P20 Pro, ale rozdíly jsou prý minimální a zisk v podobě širokého záběru to prý bohatě vynahradí.

Huawei Mate20 Pro

Pravdou je, že pro většinu uživatelů bude široký záběr asi větším lákadlem než dedikovaný monochromatický čip. Fotoaparát jsme si už krátce vyzkoušeli a musíme uznat, že je perfektní. V obtížných světelných podmínkách jsme si zkusili pořídit vždy pár snímků s Mate 20 Pro a P20 Pro, posun v kvalitě je znát. Foťák ještě lépe zvládá kontrasty a zdá se, že ztráta černobílého senzoru se opravdu na kvalitě fotek nijak negativně neprojevuje. Fotoaparát novinky samozřejmě detailně otestujeme.

A je tu ještě jedno nové lákadlo. Tím je speciální režim pro natáčení videa, který dovede ze scény odfiltrovat barvu a ponechat ji pouze na postavě v záběru. Kdo zná film Sin City, tak ví, o čem je řeč. Tato možnost ukazuje sílu AI foťáku, vychází totiž z funkce rozpoznávání postav a jejich pohybu. Spolehlivě to funguje s jedním člověkem v záběru, ale dají se vymyslet i situace s více lidmi. Videa mohou být hodně působivá. Co se samotné AI týče, ta rozpozná na 1 500 scén oproti zhruba 500 u P20 Pro.

Odpovídající cena

Špičkovému smartphonu téměř nic nechybí. Vlastně, není tu 3,5mm audiojack a telefon nedostane ani elektronickou SIM (eSIM). To je ovšem vše. Naopak zde najdeme specialitu v podobě nové paměťové karty, kterou Huawei nazývá NM Card nebo také nanoSD.

Pro uživatele, kteří chtějí rozšířit paměť, to bude trochu komplikace, protože nová karta bude asi hůře k sehnání a kdo ví, jaké budou ceny. Z hlediska praktičnosti dává ovšem nová karta smysl. Má totiž přesně tvar nanoSIM, a tak se vejde do stejného slotu: z hlediska uspořádání hybridních slotů to přináší do budoucna určitou výhodu. Uvidíme, jestli se nový formát ujme.

Ještě jednu drobnou specialitu musíme zmínit. Mate 20 Pro má stereo reproduktory, které nejsou vidět: nahoře slouží k ozvučení sluchátko, dole se zvuk line z prostoru USB-C konektoru. I po připojení nabíječky je přitom zvuk stále dostatečně hlasitý a sytý.

I takový detail ukazuje, jak moc je Huawei Mate 20 Pro vyspělým smartphonem. Huawei si za to ovšem nechá pořádně zaplatit, půjde o jeho nejdražší běžný model. Cena startuje na částce 24 999 korun. V prodeji bude novinka od 1. listopadu a u nás budou k dostání tři barevné varianty: černá, twilight s barevným přechodem a nová modrá s neobvyklou povrchovou úpravou zadního krytu. Huawei jí říká Hyper optical pattern a jde o mírné zdrsnění zadní plochy, po přejetí nehtem působí jako vinylová deska. Podle nás je to nejhezčí z nabízených provedení a je nejméně náchylné na otisky prstů. Globálně budou dostupné ještě dvě další barvy: růžová a zelená.

  • Nejčtenější

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

iPhone 15 Pro Max neobstál v testu odolnosti. Záda rychle prasknou

Ačkoliv se Apple při prezentaci nových iPhonů série Pro chlubil titanovým rámečkem s větší odolností, novinky se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nestihli jste to? Tak si na vrcholný iPhone 15 počkáte, nebo dost přeplatíte

Ať už je důvodem nečekaně vysoký zájem, nedostatečné skladové zásoby či kombinace obojího, tak si zájemci o vrcholný...

Neuvěřitelné, Honor dostal tloušťku skládačky na úroveň obyčejného mobilu

Jednou z nevýhod skládacích telefonů je větší tloušťka těla. Logicky, skládačka není o tom, že se vezme obyčejný mobil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rozbalili jsme nejlepší mobil od Applu. První dojmy z iPhonu 15 Pro Max

V pátek Apple spustil prodej nových iPhonů a my jsme si mohli rozbalit a prohlédnout ten nejlepší: model 15 Pro Max....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Když nechcete pádlo, není moc na výběr. Dva kompaktní mobily jsme našli

Úhlopříčky displejů snad všech smartphonů v posledních letech výrazně narostly. Zejména v nejvyšší třídě se kompaktní...

Hozená rukavice všem soupeřům. Test iPhonu 15 Pro Max

Letošní iPhony jsou na první pohled jen mírnou evolucí loňských modelů. Jenže detailní pohled především na modely Pro...

Elektromobilka představila nadupaný smartphone. Kupuje se přes aplikaci

Do mobilního byznysu se pustil nečekaný hráč. Výrobce elektromobilů Nio představil smartphone s prozaickým jménem Nio...

Do extra tenké skládačky se vešel i periskop. Proklepli jsme nové xiaomi

Ačkoliv na českém trhu modelů s tímto typem konstrukce moc není, ve světě je nabídka daleko pestřejší. Důkazem je třeba...

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...